Americké akcie v úterý posílily díky uklidnění situace kolem Sýrie

Americké akcie v úterý posilovaly. Investory potěšila data z Číny i mírné uklidnění situace v Sýrii.
Index Dow v posílil o 0,85 % na 15 191,06 bodu. Širší index S&P 500 připsal 0,73 % na 1 683,99 bodu a technologický Nasdaq uzavřel na 3 729,02 bodu s přírůstkem 0,62 %. S&P 500 má za sebou 6 dnů růstu v řadě, nejvíce od července. posilovala většina sektorů z indexu S&P 500. Nejvíce se dařilo finančním akciím a cenným papírům průmyslových podniků.
"Chuť riskovat je podporována jak ekonomickými daty, tak zmenšující se hrozbou ozbrojeného zásahu USA v Sýrii," tvrdí Hans Redeker z Morgan Stanley.
Index optimismu malých firem NFIB v srpnu klesl o 0,1 bodu na 94 bodů, ovšem dílčí index tvorby pracovních míst výrazně vzrostl. "Šlo o největší měsíční růst od ledna 2007, kdy vzniklo 234 tisíc pracovních míst mimo zemědělství a 227 tisíc míst v soukromém sektoru. Buď se tedy dočkáme revize špatných dat z trhu práce z letošního srpna, nebo jejich zlepšení v dalších měsících," vyvozuje z údajů Joe LaVorgna z Deutsche Bank.
Apple zklamal vysokou cenou "levného" iPhonu 5C
Apple představil iPhone 5S se čtečkou otisků prstů i levnější iPhone 5C. Společnost Apple představila v kalifornském Cupertinu světu novinky, které mají pomoci zvrátit negativní trend růstu jejího zisku a přesvědčit fanoušky i investory, že firma neztratila svou schopnost přicházet s inovacemi a určovat trendy vývoje v celém odvětví. Cena akcií společnosti Apple se ale po akci začala propadat (nakonec -2,28 %, 494,64 USD). Levnější verze - plastový iPhone 5C - je totiž dražší, než se čekalo. Firma navíc neřekla nic o jednáních s čínským největším operátorem China Mobile. Tuto skutečnost by však mohl odhalit na prezentaci v Pekingu již ve středu.
Akcie společnosti Nike v průběhu obchodování dosáhly nového historického rekordu díky zprávě, že Nike, Visa a Goldman Sachs nahradí společnosti Alcoa, Hewlett-Packard a Bank of America v indexu Dow.
Sýrie souhlasila s plánem Ruska na předání chemických zbraní mezinárodnímu společenství. Americký ministr zahraničí John Kerry však v reakci na to při jednání v Senátu prohlásil, že Spojené státy čekají na konkrétní nabídku, která musí být rychlá, vážně myšlená a důvěryhodná. Nesmí to být jen zdržování.
Cenám akcií pomohly hlavně zprávy kolem Sýrie. Americký vojenský zásah je, zdá se, o něco méně pravděpodobný. Barack Obama navíc připustil, že neví, zda pro něj získá podporu kongresu. "Zprávy se Sýrie jsou pozitivní. Velmi příjemná data přišla navíc z Číny. Investoři vstoupili do zářijového obchodování opatrně. Jedna po druhé však jejich obavy mizí," říká Gary Flam, fondový manažer z americké Bel Air Investment Advisors.
Čínská průmyslová výroba i maloobchodní tržby v srpnu překvapily rychlejším růstem. Průmyslová výroba v srpnu meziročně vzrostla o 10,4 %, nejrychleji za 17 měsíců.
Dařilo se akciím společnosti McDonald's (+0,46 %). Řetězec oznámil lepší než očekávané prodeje v některých provozovnách, především v Evropě. O 0,9 % posílily také cenné papíry Bank of America poté, co banka oznámila, že propustí 2 100 zaměstnanců. Po zprávě o zařazení do indexu Dow Jones od 23. září zdražily akcie firem Nike (+ 2,17 %), Visa (3,38 %) a Goldman Sachs (3,54 %).
Komodity pod tlakem
Cena ropy poklesla nejvíce za tři týdny. Mohly za to zprávy ze Sýrie. Americká ropa zlevnila o 1,9 % na 107,39 USD za barel.
Podobným vývojem prošlo i zlato, jehož cena klesla o 1,6 % na 1 364 USD za unci.