Co byste měli vědět o americkém státním dluhu

Ve čtvrtek podle propočtu ministerstva financí Spojeným státům vyschnou zdroje. Ministr financí Jack Lew už v květnu varoval, že země dosáhla dluhového stropu, až do této chvíle však čerpala mimořádné prostředky, které měla. Ty však 17. října dojdou. Co se pak stane se státním dluhem?
Grafika ukazuje, že zhruba 80 % financí vláda čerpá z daní, 20 % si půjčuje. Kongres schvaluje rozpočty vládních agentur a stanovuje daně a výši částky, kterou si země může půjčit. Všechny platby vyřizují automaticky počítače, které kontrolují, že jsou čísla uvedena správně, a následně platby autorizují - tímto způsobem dochází k desítkám plateb za sekundu. Celý proces dovršuje ministerstvo financí, které obdrží kolem 2 milionů faktur denně od různých agentur a dodavatelů. Tyto částky mohou za den dosáhnout horentní výše, například 23. října ministerstvo autorizovalo platbu 12 miliard dolarů na sociální zabezpečení. Pokud bude dluhový strop zvýšen, vláda bude mít dost prostředků na pokrytí závazků splatných mezi polovinou října a listopadu.
Pokud by však k jeho zvýšení nedošlo, přeruší se tok úvěrů, tedy 20 % financování země. Ministerstvo financí už nebude mít Kongresem schváleny další půjčky. Zemi bude náhle chybět zhruba 106 miliard dolarů, aby zaplatila celkem více než sto milionů závazků splatných mezi říjnem a listopadem v hodnotě 328 miliard dolarů. Politici však nebudou schopni stanovit priority pro placení (například rozhodnout, zda vláda raději zaplatí sociální dávky, nebo splátky zahraničním věřitelům). Země se tak dostane do platební neschopnosti.
Zdroj: Washington Post
Aktuality
