Evropské akcie se v pátek pohybovaly jen mírně nad nulou. Investory nemile překvapil americký průmysl

Evropské akcie se v pátek pohybovaly kolem nuly, investoři zvažovali americká makrodata.
Eurostoxx 50 i Stoxx Europe 600 se pohybovaly jen mírně nad nulou. Britský FTSE 100 připsal 0,41 %, francouzský CAC 40 0,19 % a německý DAX 0,21 %. Nejvíce se dařilo technologickému sektoru, ropným společnostem a sektoru základních materiálů, ztrácel naopak stavební sektor a síťové odvětví.
Celý týden byl pro evropské akcie příznivý. Regionální index posílil už pátý týden v řadě - zpevňuje od chvíle, kdy se Fed v září rozhodl ponechat svou politiku beze změny a podpořilo ho i nečekané rozhodnutí Evropské centrální banky o snížení hlavní úrokové sazby na 0,25 % z 0,5 %.
Britský FTSE 100 za uplynulý týden odepsal 0,22 %, francouzský CAC 40 však zpevnil o 0,75 % a německý DAX si polepšil o rovné procento.
"Trhy si vedou velmi dobře a investoři jsou optimističtí," říká Michael Morris z UFJ Asset Management. "Spousta investorů tvrdí, že jsou ceny na trzích spravedlivé, ačkoliv jednoho napadne, kdy asi tak začnou stahovat peníze z akcií. Fed se pod vedením Yellenové bude zabývat růstem americké ekonomiky, a brzké omezení nákupů dluhopisů je tak velmi nepravděpodobné," dodává.
Investory nemile překvapily výsledky americké průmyslové výroby, která v říjnu nečekaně klesla, přestože trh vyhlížel mírný růst.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských burzách
- Evropská komise v pátek vyzvala eurozónu k dalším reformám. Snaha o konsolidaci veřejných financí v eurozóně podle Evropské komise přináší výsledky. K zajištění udržitelného hospodářského růstu a zdravých veřejných financí jsou však zapotřebí další strukturální reformy. Komise to uvedla ve svém historicky prvním hodnocení rozpočtových plánů členských zemí eurozóny před jejich předložením národním parlamentům.
- Tempo inflace v eurozóně v říjnu zpomalilo na 0,7 % ze zářijových 1,1 %.
- Konkrétní podoba budoucích záchranných sítí pro banky eurozóny, které neobstojí v chystaných zátěžových testech, byla jedním z témat čtvrtečního jednání ministrů financí zemí platících eurem. Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem novinářům po schůzce řekl, že je připravován materiál, který by měl všem zúčastněným přiblížit, jakým způsobem by měly být řešeny případné problémy bank, které odhalí testy příští rok spuštěné Evropskou centrální bankou.
- Dijsselbloem se také domnívá, že Řecko musí pokračovat v úsporných opatřeních a splnit sliby, které dalo mezinárodním věřitelům. Řecký ministr financí však nesouhlasí. "Žádná další úsporná opatření, jsou nebezpečná," prohlásil v pátek.
- Evropské burzy podpořilo vystoupení Janet Yellenové před senátním výborem ve čtvrtek. Z jejích poznámek vyplynulo, že Fed bude ve stimulativní politice pokračovat ještě delší dobu. Její vystoupení jsme sledovali živě.
- Eurozóna a jednotlivé země ve čtvrtek přinesly předběžné odhady růstu HDP ve třetím čtvrtletí. HDP eurozóny ve třetím kvartále v souladu s odhady vzrostl o 0,1 % oproti předchozím třem měsícům. Meziročně však HDP klesl mírně více, než se čekalo - snížil se o 0,4 %, analytici vyhlíželi mírnější pokles o 0,3 %. Ve druhém kvartále se eurozóna vymanila z vleklé recese, když HDP vykázal 0,3% mezičtvrtletní růst.
- Hrubý domácí produkt Německa ve třetím čtvrtletí stoupl proti předchozím třem měsícům o 0,3 %. Tempo jeho růstu tak zpomalilo z 0,7 % v předchozím kvartálu. Za růstem ekonomiky stála zejména domácí poptávka, zahraniční obchod naopak hospodářský růst zbrzdil.
- Francouzská ekonomika v letošním třetím čtvrtletí překvapivě klesla o 0,1 %, zatímco v předchozích třech měsících vykázala 0,5% růst. Analytici v anketě agentury Reuters počítali s nárůstem o 0,1 %. Meziročně ekonomika i tak podle předběžného odhadu povyrostla o 0,2 %. Francouzská vláda v září zhoršila odhad celoročního hospodářského růstu na 0,9 % z dříve předpokládaných 1,2 %.
- Pokles kyperské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí zpomalil na mezičtvrtletní tempo 0,8 % z propadu 1,8 % v jarním čtvrtletí. Ostrovu sužovanému krizí pomohly příjmy z turistického ruchu. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt řecké části ostrova snížil o 5,7 %.
- Propad řecké ekonomiky se ve třetím čtvrtletí nečekaně zmírnil. Hrubý domácí produkt se meziročně snížil o 3 %, zatímco v předchozích třech měsících klesal o 0,7 procentního bodu rychleji. Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že čtvrtletní hospodářský pokles bude výraznější a hrubý domácí produkt od července do září klesne o 3,1 %.
- Portugalská ekonomika ve třetím čtvrtletí prudce zpomalila růst. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 0,2 % oproti růstu o 1,1 % v předešlém kvartálu. Údaje ale naznačují, že portugalská ekonomika, kterou museli zachraňovat zahraniční věřitelé, nechává období hluboké recese za sebou. Meziročně ale HDP od července do září klesl o jedno procento. V předešlém kvartálu činilo meziroční tempo poklesu podle upravených údajů dvě procenta.
- Irsko může opustit mezinárodní záchranný program Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF), aniž by své evropské partnery muselo žádat o záložní úvěr. Prohlásil to irský premiér Enda Kenny.
- Průmyslová výroba v eurozóně i celé Evropské unii se v září vrátila k meziměsíčnímu poklesu. Statistický úřad Eurostat ve středu oznámil, že produkce v EU se oproti srpnu snížila o 0,2 %. V samotné eurozóně se propadla dokonce o 0,5 %.
- Primární rozpočet řecké centrální vlády vykázal v období od ledna do října přebytek 1,1 miliardy eur. Podle agentury Reuters to ve středu oznámil náměstek řeckého ministra financí Christos Staikuras. Řecko tak dál překonává plán a podle Staikurase je na dobré cestě vykázat přebytek i za celý letošní rok.
- Evropská komise přezkoumá, zda vysoké přebytky zahraničního obchodu Německa nenarušují rovnováhu v evropské ekonomice. Komise to uvedla ve středečním sdělení. Hloubková revize bude pravděpodobně dokončena v únoru nebo v březnu příštího roku. Německá exportní politika by neměla být předmětem kritiky, ostatní by ji měli napodobovat
- Ewald Nowotny, guvernér rakouské centrální banky, se domnívá, že je v Evropě větší riziko stagnace než inflace, přestože si ECB musí deflační rizika hlídat. Inflace totiž podle posledních údajů zpomalila na 0,7 %, což je výrazně pod 2% cílem ECB.
- Bývalý šéf amerického Fedu Alan Greenspan to s eurem vidí černě. Jednotnou evropskou měnu může podle něj zachránit pouze politická unie.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, ČTK