Americké akcie zakončily týden růstem a Dow si připsal nový závěrečný rekord. Za celý týden ale akcie mírně zlevnily

Americké akcie v závěru páteční seance zvrátily mírně negativní skóre z úvodu obchodování. Vzhůru trh táhly sektory zbytného spotřebního zboží a zdravotní péče. Po třech dnech těžkých ztrát se odrazily výše i nedávné hvězdy trhu z internetového odvětví.
Americké akcie v první části pátečního obchodování mírně oslabovaly, zejména kvůli neuspokojivým výsledkům některých podniků. Dolů zamířily například akcie oděvní společnosti Ralph Lauren (nakonec -2,09 %), jejíž odhad celoročních tržeb zaostal za očekáváním analytiků. Kvůli neuspokojivým údajům o tržbách oslabovaly také akcie mediální společnosti CBS (-2,19 %), která je majitelem nejsledovanější televizní sítě ve Spojených státech.
Postupný růst během dne dostal všechny tři hlavní akciové indexy do kladného teritoria. Dow nakonec připsal 0,2 % na 16 583,34 bodu, S&P 500 přidal 0,15 % na 1 878,48 bodu a Nasdaq posílil o 0,5 % na 4 071,87 bodu. Za celý týden se udržel v plusu pouze Dow (+0,43 %), S&P 500 odepsal 0,14 % a Nasdaq 1,26 %.
Indexu S&P 500 se v týdnu opět nepodařilo zaútočit na dubnové rekordy. Analytici upozorňují na to, že na trhu stále více titulů padá hlouběji pod svá 52týdenní maxima, ačkoli index velkých firem S&P 500 je stále jen zhruba procento pod maximem. Je to typické pro vrcholy býčích trhů, kdy největší firmy dále na burze posilují, zatímco menší a volatilnější tituly začínají ztrácet. Průměrná akcie z indexů Nasdaq nebo Russell 2000 již vstoupila do medvědího trhu.
"V posledních týdnech byly pátky pro akcie nepříznivé, protože investoři neměli zájem trávit víkendy zaparkovaní v pozicích, když byla situace na Ukrajině nepřehledná," komentoval během dne dění na trhu Jack Ablin z BMO Private Bank. V týdnu na Ukrajině zavládlo mírné uklidnění poté, co ruský prezident Putin oznámil připravenost na rozhovory o Ukrajině a odrazoval separatisty od pořádání víkendových referend.
Akcie společnosti NVIDIA odepsaly 2,43 %. Forma zveřejnila výhled na probíhající kvartál v souladu s odhady, ale nevnesla světlo do nejasného výhledu výroby osobních počítačů. Akcie Computer Sciences naopak vedly zisky indexu S&P 500 po zvýšení doporučení od Stifel Nicolaus, to vše po ve čtvrtek zveřejněných dobrých výsledcích, zvýšení dividendy a oznámení programu zpětného odkupu akcií za 1,5 miliardy USD. Mírně posílily akcie Facebooku (+0,85 %) nebo Twitteru (+0,28 %).
Americký dolar pokračoval v posilování, které zahájil ve čtvrtek poté, kdy Mario Draghi velice konkrétně naznačil, že by ECB v červnu měla začít podporovat ekonomiku. Kvantitativní uvolňování, o kterém se spekuluje, ale možná nezahájí.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká technologická společnost Apple jedná o převzetí výrobce sluchátek a provozovatele služby na streamovaní hudby Beats Electronics amerického rappera Dr. Dre. Tvrdí to podle agentury Bloomberg nejmenované zdroje Financial Times obeznámené se situací. Apple podle nich za firmu zaplatí 3,2 miliardy dolarů. Akcie Applu v reakci na zprávu ztratily 0,42 %.
- Americké podniky v březnu nabízely 4,014 milionu volných pracovních pozic po únorových 4,13 milionu (revidováno z 4,173 milionu), ačkoli se očekávalo 4,1 milionu. Uvedlo to v pátek americké ministerstvo práce.
- Velkoobchodní zásoby v březnu vzrostly o 1,1 %, tržby rostou o 1,4 %.
- Harvardský ekonom Ken Rogoff v pátek v rozhovoru pro televizní stanici reagoval na čtvrteční vystoupení Marca Fabera a prohlásil, že není potřeba se obávat vysokého veřejného dluhu, dokud jsou úrokové sazby nízko. Faber ve čtvrtek řekl, že se obává nové finanční krize, která by prý mohla vypuknout už letos, a to kvůli veřejnému dluhu, který je v mnoha rozvinutých ekonomikách vyšší než v roce 2007. Rogoff uznává, že míra zadlužení je vysoká, ale dokud jsou úrokové sazby na nízkých úrovních, není se prý potřeba ničeho obávat.
- Americká technologická společnost Apple by novou verzi svého populárního mobilního telefonu iPhone mohla představit již v srpnu, o měsíc dříve, než se původně čekalo. Zpravodajská agentura Reuters to v pátek uvedla s odvoláním na tchajwanský zdroj Economic Daily News.
Hlavní události v minulém týdnu na amerických trzích
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 2. května klesl o 26 tisíc na 319 tisíc. Čekal se pokles na 325 tisíc z 344 tisíc v předchozím týdnu. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 26. dubna klesl na 2,685 milionu z 2,771 milionu, očekával se pokles na 2,758 milionu.
- Šéfka Fedu Janet Yellenová ve čtvrtek předstoupila před americké senátory. Na narážku republikánského kongresmana Peta Sessionse o nezdravém stavu trhu práce odpověděla, že nechce dávat velký důraz na měsíční data, která jsou volatilní. Míra participace je podle ní v posledních měsících víceméně stabilní (byť nejnižší od roku 1978), ale z dlouhodobého hlediska výrazně poklesla.
- Americký výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola zavře dvě ze svých čtyř ruských továren na výrobu džusů, aby snížil kapacitu výroby v době poklesu trhu. O práci tak přijde zhruba tisíc lidí a roční kapacita výroby klesne o 560 milionů litrů. Závody, které provozuje ruská divize Nidan, se mají zavřít od 1. června.
- Podle šéfky Fedu Janet Yellenové má ekonomika našlápnuto k solidnímu růstu, zbrzdit by ji však mohl trh s bydlením. Yellenová to prohlásila v projevu ke členům společného hospodářského výboru obou komor amerického Kongresu. Fed bude podle ní nadále poskytovat velký stupeň podpory prostřednictvím své měnové politiky. Předsedkyně Fedu předpokládá, že bude potřeba držet krátkodobé úrokové sazby na nízké úrovni ještě "značnou dobu".
- Valuaci společnosti Yahoo! její 24% podíl v čínské firmě Alibaba, která se chystá vstoupit na burzu, již nějakou dobu pomáhá. Alibaba vykazuje silný růst tržeb i provozního zisku, ale co se doposud opomíjelo, byla její schopnost generovat hotovost. Podle zprávy, kterou Alibaba zveřejnila v úterý, je možné si odvodit, že v loňském roce měla hotovost ve výši 5,2 miliardy dolarů, což je více než investoři čekali. Co to znamená pro Yahoo? Po očištění drží Yahoo! v Alibabě podíl ve výši 22,6 %. Pokud by všechny tyto akcie byly prodány při valuaci firmy 156 miliard dolarů, měly by hodnotu 35,2 miliardy dolarů.
- Produktivita v nezemědělském sektoru ve Spojených státech v prvním čtvrtletí klesla nejprudčeji za poslední rok kvůli nezvykle chladnému počasí, což vedlo k nejvyššímu nárůstu nákladů na pracovní sílu za více než rok. Produktivita se snížila o 1,7 % anualizovaně poté, co se v předchozím kvartále zvýšila o 2,3 %. Jedná se o největší propad od prvního čtvrtletí roku 2013.
- Obchodní bilance Spojených států amerických v březnu skončila s mírně nižším schodkem, než se čekalo. Deficit mezinárodního obchodu v březnu dosáhl 40,38 miliardy dolarů, čekal se schodek 40,5 miliardy dolarů. Meziměsíčně se tak schodek americké obchodní bilance snížil o 3,6 %. Důvodem je oživení vývozu, který rostl rychleji než dovoz a dostal se na nejvyšší úroveň od loňského listopadu. Vyplývá to z úterních údajů amerického ministerstva obchodu. Zlepšení ale pravděpodobně nebude stačit na to, aby pomohlo vylepšit údaj o čtvrtletním výkonu ekonomiky.
- OECD v úterý zveřejnila novou predikci ekonomického výhledu. Snížila v ní odhad globálního ekonomického růstu v letošním roce na 3,4 %, tedy o 0,2 procentního bodu méně, než v předchozí předpovědi. Zároveň snížila odhad růstu USA na 2,6 % z 2,9 % , které predikovala v listopadové projekci, střízlivější je i ohledně Číny, kdy nyní očekává 7,4% růst oproti 8,2 % dříve a Japonsko podle nové predikce poroste tempem 1,2 % (v předchozím odhadu 1,6 %).
- Index ekonomického optimismu v květnu klesá na 45,8 bodu z 48 bodů v dubnu (odhad: 47,6 bodu).
- Investiční banka Goldman Sachs v reakci na čerstvé údaje o březnové obchodní bilanci USA zhoršila svůj odhad vývoje americké ekonomiky. Banka v úterý uvedla, že podle ní americký HDP v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o 0,6 %. "Schodek obchodní bilance USA v březnu dopadl víceméně v souladu s očekáváním, objem importu byl ale ve srovnání s posledními odhady amerického ministerstva obchodu výrazně vyšší, což nás vede ke snížení odhadu vývoje americké ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku na -0,6 % z -0,3 %," uvedla banka.
- Americká investiční banka Morgan Stanley dostala od amerického regulačního úřadu Financial Industry Regulatory Authority (FIRA) pokutu 5 milionů dolarů za porušení pravidel primárních úpisů akcií (IPO). Uvedl to v úterý regulátor. Banka Morgan Stanley je podezřelá z několika pochybení, která souvisí například s primárními úpisy akcií sociálních sítí Facebook a Yelp.
- Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola se chystá do konce roku odstranit kontroverzní přísadu z některých amerických značek nápojů. Jde o bromovaný rostlinný olej (BVO), který se v současnosti vyskytuje v nápojích pro sportovce nebo nápojích s ovocnou příchutí jako Fanta prodávaných v amerických obchodech. V Evropské unii a v Japonsku se BVO jako přídatná látka v potravinách nesmí používat, napsal v úterý zpravodajský server BBC.
- Americká energetická společnost Chevron zahájila průzkumný vrt na ložisku břidlicového plynu ve východním Rumunsku. Firma v úterý podle agentury Reuters sdělila, že vrtat začala ve čtvrtek minulý týden po dokončení přípravných prací. Ty během loňského podzimu několikrát přerušily protestní akce ekologických aktivistů.
- Skupina největších vyspělých ekonomik G7 se rozhodla začít systematicky snižovat svou závislost na ruském plynu, aby jej Moskva nemohla používat jako zbraň. Úterní schůzka ministrů energetiky a průmyslu zemí G7 rovněž podpořila kroky, které povedou k využití břidlicového plynu z USA a Kanady k budoucímu nahrazování dodávek z Ruska. Podle agentury Reuters to sdělili zúčastnění ministři.
- Americké aerolinky Delta Air Lines schválily navýšení čtvrtletně vyplácené dividendy o 50 % na 0,09 USD na akcii. Poprvé firma vyšší dividendu akcionářům vyplatí ve třetím kvartále letošního roku. Současně aerolinky oznámily také schválení programu zpětného odkupu akcií za 2 miliardy dolarů. Celkem tak firma akcionářům vrátí 2,75 miliardy USD.
- ISM index nákupních manažerů ve službách v dubnu vzrostl na 55,2 bodu z březnových 53,1 bodu (odhad: 54 bodů).
- Index nákupních manažerů Markit ve službách v dubnu klesl na 55 bodů z březnových 55,3 bodu (flash: 54,2 bodu).
- Akcie sociální sítě Twitter jsou i po téměř padesátiprocentním propadu z prosincového maxima nad 74 dolary nadhodnocené ve srovnání s jinými akciemi internetových firem. Napsal to v pondělí americký týdeník pro investory Barron's. Poukázal přitom na to, že růst počtu uživatelů Twitteru výrazně zpomaluje a přechod firmy k ziskovému hospodaření je stále vzdálený.
- Podle Freda Wilsona z Union Square Ventures se společnost Apple do roku 2020 neudrží mezi předními technologickými společnostmi. Největší technologické firmy podle tržní kapitalizace prý budou Google a Facebook.
- O konečném schválení připravované dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy musejí rozhodovat i národní parlamenty evropských států, nejen evropské instituce. V pondělí to v Berlíně při jednání s eurokomisařem pro obchod Karlem De Guchtem a nejvyšším americkým obchodním diplomatem Michaelem Fromanem prohlásil německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Pokud by se národní parlamenty na rozhodnutí nepodílely, podle Gabriela by mezi lidmi vůči dohodě výrazně vzrostl odpor.
- Generální ředitel americké maloobchodní společnosti Target Gregg Steinhafel odchází z funkce v důsledku skandálu kolem rozsáhlé krádeže údajů z platebních karet zákazníků. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.
- Warren Buffett, Bill Gates a Charlie Munger v rozhovoru pro televizní stanici CNBC v pondělí zkritizovali vysokofrekvenční obchodování (HFT).
- Proslulý investor a oblíbený daňový poradce amerického prezidenta Baracka Obamy Warren Buffett své pravidlo pro zvýšené zdanění bohatých upravil pro sebe a svou firmu do podoby "platit na daních co nejméně". Po víkendovém shromáždění akcionářů Buffettovy společnosti Berkshire Hathaway v Nebrasce to napsal ekonomický list The Wall Street Journal. Buffett v roce 2012 navrhl, aby bohatí odváděli ze svých příjmů na daních nejméně 30 %, a Obama jeho myšlenku převzal jako jedno z hlavních hesel své předvolební kampaně.
Výsledková sezóna
- Výsledky Ralph Lauren ve 4Q: Zisk na akcii 1,68 USD (odhad: 1,63 USD), tržby: 1,87 miliardy USD (odhad: 1,83 miliardy USD).
- Výsledky Hilton Worldwide v 1Q2014: Zisk na akcii 0,12 USD (loni: 0,03 USD), upravený zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,09 USD), tržby 2,363 miliardy USD.
- Výsledky priceline.com za 1Q2014: Upravený zisk na akcii 7,81 USD (odhad: 6,84 USD).
- Největší americká hypoteční agentura Fannie Mae v prvním čtvrtletí vydělala 5,3 miliardy dolarů. Zaznamenala tak již devátý čtvrtletní zisk za sebou. Firma rovněž oznámila, že vyplatí ministerstvu financí Spojených států dalších 5,7 miliardy dolarů ve formě dividend.
- Výsledky News Corp v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,11 USD (odhad: 0,02 USD), tržby 2,08 miliardy USD (odhad: 2,07 miliardy USD.
- Výsledky Symantec v 1Q2014: Upravený zisk na akcii 0,47 USD (odhad: 0,42 USD), tržby 1,63 miliardy USD (odhad: 1,64 miliardy USD).
- Výsledky CBS v 1Q2014: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 3,86 miliardy USD (odhad: 3,91 miliardy USD).
- Výsledky Pfizer v 1Q: Zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 11,35 miliardy USD (odhad: 12,08 miliardy USD).
- Výsledky Tyson Foods ve 2Q: Zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 9,03 miliardy USD (odhad: 8,82 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK
Aktuality
