Petr Novák: České energetické akcie pod lupou

Jak se daří sektoru energetiky a jaké máme očekávat výsledky v druhé polovině roku? Jak to bude s dividendami? Jsou energetické společnosti obchodované na pražské burze výkonnější než jejich konkurenti z eurozóny? Petr Novák, energetický analytik společnosti PPF Asset Management, nám naservíroval analýzu 3 společností, a to giganta ČEZ, petrochemického Unipetrolu a těžařské NWR.
Jak se díváte na hospodářské výsledky za druhý kvartál a první pololetí?
ČEZ
Výsledky ČEZu mě nijak neudivily, byly v souladu s očekáváním trhu. Zisk se propadl v meziročním srovnání přibližně o 10 procent. Důvodem byly nižší ceny elektřiny realizované za rok 2010, takže výsledky nepřinesly překvapení na žádné úrovni a trh na ně reagoval neutrálně.
Unipetrol
Čísla budou velice dobrá. Projeví se v nich hlavně růst petrochemických marží a slušný nárůst rafinérské produkce, protože druhý kvartál je hodně silný z hlediska toho, že začíná motoristická sezóna. Dále měly na Unipetrol pozitivní vliv odstávky rafinérie ÖMV, společnost z toho profitovala, protože prodávala více produktů. Výsledky očekávám na předkrizových úrovních, čistý zisk výrazně přesáhne 500 milionů Kč. Tato slušná čísla jsou podle mě zahrnuta v ceně akcie, která reagovala na údaje o provozní výkonnosti.
NWR
U této společnosti čekám meziročně výsledky lepší jako důsledek nárůstu cen koksovatelného uhlí a prodané produkce. Akcie už na růst cen reagovaly 14. dubna tohoto roku, kdy byly tyto zprávy oznámeny. Spíše se tedy reakce budou odvíjet od srovnání s očekáváním trhu. Čísla budou trochu slabší než predikce trhu, ale bude to pouze drobný rozdíl.
Jaký výhled dáváte těmto firmám po hospodářské stránce do konce roku?
ČEZ
Předprodejní cena je již v hlavním segmentu daná. V druhé polovině roku dojde ke značnému zhoršení ziskovosti. V druhém kvartálu docházelo ke snížení výroby. Tento propad bude pokračovat kvůli tomu, že se prodává za nižší předprodejní ceny. Tento faktor bude násoben nákupem elektřiny ze solárních kolektorů, což umaže výrazně zisky z distribuce a projeví se ve třetím kvartálu dost negativně.
Unipetrol
Předpokládám, že rafinérské a petrochemické marže budou do konce roku spíše oslabovat, ale nepočítám s nějakým hlubokým propadem. Výsledky Unipetrolu nedopadnou ani tak špatně, třetí a čtvrtý kvartál bude meziročně lepší.
NWR
Ceny koksovatelného uhlí, které se budou dohadovat na čtvrtý kvartál a budou podle mě výrazně nižší než dosud. To však nebude mít žádný katastrofický dopad na výsledky druhého pololetí, jelikož je zapotřebí si uvědomit, že NWR prodala 80 procent své produkce. Zbylých 20 se prodá za méně, ale stále lze čekat zajímavé cenové úrovně. Viděli jsme skoro 60procentní meziroční nárůst cen, jehož příčinou bylo to, že v prvním kvartálu NWR prodávala ještě za staré ceny. Velkou roli hraje také sezónnost, zima přinese společnosti zvýšení distribuce. Jak si stojí firmy ve srovnání s konkurencí v regionu střední a východní Evropy a v rámci eurozóny?
ČEZ
Valuace akcií ČEZu je vyšší než například u polských konkurentů. To je samozřejmě správně, protože jim chybí na rozdíl od ČEZu hodně do ziskovosti, stability, organizace firmy a podobně. V porovnání s konkurencí ze západu si ČEZ z hlediska výkonnosti nevede také špatně a od začátku roku propadá asi o 10 procent méně než sektor celkově.
Unipetrol
Unipetrol je na svých cenách oproti konkurentům dražší. Jeho letošní dynamika je absolutně nad úrovní sektoru. Je hnán zájmem investorů a samozřejmě výrazným zlepšením provozní výkonnosti v letošním roce.
NWR
V případě relativního srovnání akcií je NWR dlouhodobě levnější než konkurence, což se podle mě jen tak nezmění. Akcie NWR patří mezi rizikovější tituly v tomto odvětví, protože jsou závislé na omezených zásobách koksovatelného uhlí a pár zákaznících. Myslím si, že s tímto významným diskontem se bude obchodovat i v budoucnu. Prostor pro růst nad hranici diskontu zde vidím, avšak reakce trhu na výsledky bude s největší pravděpodobností neutrální.
Co dividenda, a to současná i budoucí? Bude v případě ČEZu růst? A co u NWR a Unipetrolu, bude vůbec dividenda vyplácena?
ČEZ
V případě ČEZu je dividenda 53 Kč již jistá a očekávám, že se dividenda spíše sníží, protože zisk v roce 2010 bude nepochybně nižší než za rok 2009. Příští rok čekám nárůst zisku, ale jen drobnější, takže počítejme se stagnací výplaty dividend v následujících letech.
Unipetrol
Díky zlepšení provozní výkonnosti společnost má prostor pro výplatu dividendy. Na druhou stranu má na konci roku oznámit rozhodnutí týkající se investice do energetiky, protože Unipetrol potřebuje přestavět své elektrárny v rafinériích a petrochemických provozech, jelikož jsou na uhlí. Pokud by zůstaly v tomto stavu, jsou staré a neefektivní. Navíc v roce 2013, kdy se budou řešit emisní povolenky, by to byl pro společnost výrazný zásah do ziskovosti. Pokud se Unipetrol rozhodne, že modernizovat nebude (nebo jen zčásti), je zde určitě prostor pro výplatu dividendy. Jestli bude mohutně investovat v příštích letech do energetiky, čemuž věřím, bude to mít podstatný vliv na schopnost společnosti vyplácet dividendu.
NWR
NWR se po výsledcích podle mého názoru vrátí k výplatě dividendy, ovšem nijak vysoké. Výplata bude vypočítávána po sečtení ztráty z prvního pololetí a zisku z druhé poloviny roku. I tak však přiláká pozornost investorů. NWR vyplácí dividendy na pololetní bázi, čili zajímavější v tomto ohledu bude určitě druhá polovina roku 2010. Jak podle vás ovlivní ČEZ nová politická garnitura? Bude firmu prodávat, případně její část, jak naznačil ministr financí Kalousek?
Nová garnitura nepochybně ovlivní ČEZ, protože se připravuje nová energetická strategie v rámci koncepce ministerstva průmyslu a obchodu. Tam se bude hovořit o tom, že limity se zřejmě neprolomí, a dále se bude podporovat jaderná energetika, což je bezemisní energetika s významnou ziskovostí. To je pro společnost pozitivní a chystané rozšíření bloku Temelína bude vládou schváleno.
Co se týká prodejů, jak naznačil ministr financí pan Kalousek, je to možné. Nevidím v tom žádný problém, prodáte pár procent a nad firmou máte stejně výraznou kontrolu. Nemusíte vlastnit 70 procent, stačí 51. Samozřejmě si myslím, že by muselo být nejdřív jasno, na jaký účel se peníze z tohoto úkonu použijí. Určitě by bylo lepší, kdyby vláda prosadila důchodovou reformu, nalít kapitál do těchto systematických kroků, než látat díry v rozpočtu vznikající z poklesu příjmů nebo z růstu výdajů.
Sledujte vývoj kurzu ČEZ na pražské burze on-line
Jak je Unipetrol ovlivněn vývojem ceny ropy?
Výrazné posuny ceny ropy jsou pro společnost vždy šokem. Unipetrol ropu netěží (narozdíl například od ÖMV, která těží ropu a nárůstu cen ropy profituje), Unipetrol je společnost maržová, která ropu dostává a přepracovává ji – ať už v rafinérii, nebo v petrochemii – na své produkty, které pak prodává.
Pokud například cena ropy prudce roste, Unipetrol nestačí tento růst promítnout do cen svých produktů – a ztrácí. Pozvolné nárůsty se projeví na společnost neutrálně, jelikož je stíhá přenášet do prodejních cen.
Unipetrol je společnost cyklická, čili vydělává v závislosti na tom, jak se daří ekonomice. Protože když kamiony jezdí a převážejí zboží, tak má společnost větší objemy prodeje a s nimi spojené větší marže.