Aleš Mazgaj: Ceny českých nemovitostí budou nadále stagnovat

Realitní trh v USA své dno ještě zdaleka nenašel, domy jsou přitom nejlevnější za 6,5 roku. Zatřese to i s českým realitním trhem? Jak se budou vyvíjet ceny českých nemovitostí do konce roku. Podle čeho vybírat realitního makléře, abychom se nenapálili? Otázky na Aleše Mazgaje, ředitele realitní společnosti Century 21.
Jak se vyvíjí trh nemovitostí v ČR v rámci jednotlivých regionů? Kupují se více staré, nebo nové nemovitosti?
Aleš Mazgaj (AM): Trh nemovitostí se nevyvíjí od začátku roku v tomto ohledu moc dobře, což ukazují i statistiky. Porovnáme-li to s rokem 2008, prodeje starých bytů poklesly v průměru o 7 %, nové byty o 9 % a rekreační objekty o 13 %. Co se týče jednotlivých lokalit, nejlépe je na tom Brno (-9 %), pak Hradec Králové (-9,5 %) a Praha (-10,5 %). Horší čísla jsou například v Ostravě (-22,5 %) a Olomouci (-17,5 %).
O co je v Česku větší zájem – o hypotéky, nebo o nájemní bydlení?
AM: Díky poklesu cen nájmů se zájem o tuto formu bydlení zvyšuje a stává se znovu aktuálním. Dalším důvodem je menší dostupnost hypotečních úvěrů v bankách. Lidé často porovnávají ceny nájmů a ceny měsíčních hypotečních splátek s úroky, avšak je zapotřebí si uvědomit, že po splacení hypotečního úvěru je nemovitost již vaše, kdežto u bydlení v nájmu nikoliv.
ve srovnání s rokem 2008 poklesly prodeje starých bytů v průměru o 7 %, nové byty o 9 % a rekreační objekty o 13 %
popularita hypoték bude nadále stoupat, protože úvěrové zatížení není v České republice na tak vysoké úrovni jako v jiných vyspělých evropských zemích
Mluvil jste o hypotéčních úvěrech. Jak jsou aktuálně populární?
AM: Hypoteční úvěry jsou v České republice stále populární, protože lidé nemají dost peněz na nákup nemovitostí. To samozřejmě není jen česká záležitost, v cizině je více než 90 % nemovitostí financováno hypotečními úvěry. Popularita bude nadále stoupat, protože úvěrové zatížení není v České republice na tak vysoké úrovni jako v jiných vyspělých evropských zemích. Samozřejmě se poptávka bude odvíjet od dané ekonomické situace – nyní se nacházíme v období stagnace, protože banky mají obecně přísnější úvěrovou politiku, tudíž na hypoteční úvěr dosáhne menší procento populace.
Jaký máte výhled do konce roku? Na jakém se poveze trendu – co bude IN, a co naopak OUT?
v kratším horizontu očekávám pokles prodejů starších bytů i některých nových
AM: Nikdo není schopen úplně určit dlouhodobý výhled na realitní trh. Může dojít k řadě věcí, které mohou ovlivnit tento vývoj. V kratším horizontu očekávám pokles prodejů starších bytů i některých nových. V současné době totiž lidé přemýšlejí trochu jinak, místo koupi jiné nemovitosti se raději uchýlí k rekonstrukci té stávající. To bude z mého pohledu na podzim "IN". A český nemovitostní trh jako takový?
AM: Co se týče cen nemovitostí, ty budou podle mě stagnovat, protože trh stále není ustálen – někde se ceny drží, někde jdou dolů, v mnoha případech v závislosti na možnostech developera a jeho vztahu k bance. Nedá se však očekávat výrazný výkyv jakýmkoli směrem, myšleno globálně, nikoli na jednotlivé případy,a pokud se samozřejmě nestane nějaká zásadní věc. Pokud se ovšem změní cena peněz a ekonomická či politická situace státu, bude to vždy citlivý zásah do trhu, a to nejen s developerskými projekty.
Jak se díváte na realitní trh v USA? Ovlivní tamější poklesy prodejů nemovitostí celosvětový trh?
nemyslím si, že by pokles realitního trhu v USA měl mít vliv na evropské realitní trhy, ty žijí svými problémy
AM: Prodej nových rodinných domů v USA se v červenci zřítil o 12,4 %. Majitele našlo 276 tisíc domů, tj. nejméně od roku 1963. Při průměrné ceně 204 tisíc dolarů byly domy nejlevnější od prosince 2003. Ale nemyslím si, že by toto mělo mít vliv na evropské realitní trhy, ty žijí svými problémy. Kromě ekonomiky na nás trh v USA větší vliv nemá.
Podle čeho postupovat při výběru realitního makléře?
spíše než na celkovou výši provize hleďte na to, jaké služby vám makléř v rámci této provize nabízí. Pokud vám makléř nabízí spolupráci na základě ústní dohody, je to známka jeho nejistoty a obecně laxního přístupu k právnímu zajištění celé transakce
AM: Nejdůležitější je, v jaké realitní kanceláři makléř působí. Velké realitní kanceláře mají zavedeny přesné standardy práce, mají více prostředků pro vzdělávání svých makléřů, mají přesná pravidla pro případné reklamace služeb, a v neposlední řadě mají více prostředků pro kvalitní marketing nemovitosti. Spíše než na celkovou výši provize hleďte na to, jaké služby vám makléř v rámci této provize nabízí.
Můžete být konkrétní?
AM: Prodej nemovitosti se skládá z mnoha kroků a v každém z nich je třeba využít profesionálů – ať již v oblasti realitní, daňové, právní, či stavebně-technické. Dobrý realitní makléř vám všechny tyto služby zajistí v rámci své odměny a nebude po vás požadovat žádné dodatečné platby. Každý kvalitní realitní makléř pracuje pouze na základě podepsané smlouvy o spolupráci. Pokud vám makléř nabízí spolupráci na základě ústní dohody, je to známka jeho nejistoty a obecně laxního přístupu k právnímu zajištění celé transakce. V neposlední řadě je důležité, jak často s vámi makléř komunikuje. Realitní profesionál je v kontaktu se svými klienty minimálně jednou týdně a informuje je o svých aktivitách a postupu prodeje.