US MARKETZavírá za: 4 h 33 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Roman Koděra: Dividendy přitáhnou v roce 2011 investory zpět na parket pražské burzy

Dividendy společností, jako jsou Telefónica O2 nebo Philip Morris ČR, budou tím hlavním, co bude investory lákat v roce 2011 na pražskou burzu. Potenciál pro růst vidím u Komerční banky a Erste Group, a případné oživení reklamního trhu bude spásou pro CME, říká ve svém investičním výhledu na rok 2011 Roman Koděra, burzovní makléř z Patrie Direct.

Michael Šolín
Michael Šolín
2. 12. 2010 | 12:00
ČEZ

IW: PX v závěru roku zaostává za BUX a WIG20. Nakonec to vypadá, že v zisku zůstanou za letošní rok jen polské akcie indexu WIG20. Čím to podle vás je? Proč Polsko překonává zbytek střední a východní Evropy?

Roman Koděra (RK): Polský trh zůstává v hledáčku investorů zejména z toho důvodu, že je největší v regionu. Dominance nad českým a maďarským trhem se tento rok zvýšila hlavně kvůli novým emisím, a to energetické společnosti Tauron a akcií samotné Varšavské burzy, které přišly na parket v druhé polovině roku. Obě IPO byla úspěšná a akcie budou samozřejmě zahrnuty do indexu Varšavské burzy. Bohužel pro Českou republiku bylo málo impulzů k tomu, aby přilákaly zahraniční investory. Objemy obchodů na pražské burze byly letos velice podprůměrné. V neposlední řadě je potřeba říct, že během roku poměrně hodně kolísal směnný kurz koruny.

Co se týče Maďarska, největším problémem je samozřejmě makroekomomická situace v této zemi, forint byl od začátku roku také dost volatilní. Rozhodně Maďarsku v tomto ohledu nepřidalo nedávné oznámení vlády o záměru znárodnění tamních soukromých penzijních fondů, které by znamenalo problém pro velké investory a způsobilo by odliv části investorů z Maďarska.

IW: Akcie CME padaly od začátku letošního roku o zhruba 15 procent. Společnost v letošním roce houfně opouštěl management, navíc její dluh dosahuje "nebezpečně" vysokých úrovní. Má podle vás příští rok lepší vyhlídky?

RK: U akcií mediální společnosti CME je potřeba sledovat celkový makroekonomický vývoj. Velkou roli hrají směnné kurzy, protože mateřská společnost účtuje v dolarech a její aktivity v Evropě jsou z lokálních měn přepočítávány na dolary. Celkově je vidět, že se tento rok naplnil černý scénář v podobě poklesu reklamního trhu, který měl pochopitelně dopad na zisky jednotlivých společností.

Příliš tomu nepomohl ani zájem investorů v půlce roku, kdy se akcie CETV částečně zvedly ze svého minima. V listopadu se totiž opět dostaly na prodejní listinu v návaznosti na to, že byly vyřazeny z indexu MSCI, což znamenalo obrovský přetlak nabídky. Poptávající čekali, kam až může cena akcií klesnout. Pro příští rok bude důležité, zda dojde k oživení reklamního trhu v České republice, a tím i zlepšení finančního výhledu společnosti. Nicméně v tuto chvíli je velice složité očekávat nějakou rychlou změnu, došlo ke změně managementu na Slovensku a v České republice. To s sebou nese případné zpoždění v rámci komunikace s investory.

Sledujte online vývoj akcií na parketu pražské burzyIW: ČEZ na sebe tento rok přilákal hodně pozornosti, bohužel však ve špatném slova smyslu. Jeho akcie oproti indexu PX, který je od začátku roku na nule, ztrácejí 13 procent. Co podle vás čeká ČEZ příští rok? Bude série špatných zpráv pokračovat?

ČEZ v roce 2008 a 2009, kdy vrcholila krize, nevykazoval špatné výsledky z toho důvodu, že produkce byla prodaná smluvně již v roce 2007, respektive 2008, čímž se problém oddálil

RK: ČEZ byl v tomto roce nejvíce sledovaným titulem, je nejsilnější na pražské burze s největším zastoupením v indexu PX. Je zapotřebí zopakovat, že ani objemy obchodů ČEZu nedosahovaly denních průměrů. Nemyslím si však, že by docházelo k nějakým panickým výprodejům v návaznosti na zprávy, které přicházely. Investoři podcenili jeden důležitý faktor, a to ten, že energetické společnosti prodávají svou produkci třeba dva roky dopředu. To znamená, že ČEZ v roce 2008 a 2009, kdy vrcholila krize, nevykazoval špatné výsledky z toho důvodu, že produkce byla prodaná smluvně již v roce 2007, respektive 2008. Tím se problém oddálil. Investoři se začali dozvídat, že cena silové energie klesá, což je obecně samozřejmě pro ČEZ velice nevýhodné. Společnost musí uzavírat kontrakty na rok 2011 a 2012, což při současných nízkých cenách není zrovna ideální. Takže v tomto kontextu je pro investory důležité sledovat celkovou ziskovost společnosti a dividendový poměr, který zatím společnost chce udržet kolem 60 procent. V tuto chvíli je pro ČEZ problém přijít s nějakým novým projektem, snaží se hlavně udržet ziskovost na domácím trhu.

IW: Další energetický titul NWR, kterému se na rozdíl od ČEZu dařilo, zatím drží zhruba 25procentní zisky. Má podle vás růstové vyhlídky i pro příští rok?

i přes riziko neúspěchu při akvizičním boji v Polsku mají akcie NWR v roce 2011 šanci na zhodnocení

RK: U NWR je důležité to, že těsně před létem, když přišla informace o radikálním nárůstu cen prodejů uhlí, šla cena akcií prudce nahoru. To bylo obrovské překvapení a udělalo to v tom období z akcií NWR trhák. Poté přišlo vystřízlivění, výsledky už do jisté míry nenaplňovaly očekávání, zejména za 3Q došlo k určitému odchýlení od odhadů analytiků. Dále pak informace týkající se rozšíření NWR do Polska v rámci převzetí dolu Bogdanka. Nabízená cena za Bogdanku byla zajímavá, nicméně z polské strany se tato nabídka neshledala s pozitivní odezvou. Investoři reagovali negativně na možné navýšení ceny nebo případné vydání nových akcií. Myslím si však, že při současných cenách mají akcie NWR v roce 2011 šanci na zhodnocení.

IW: Bude rok 2011 podle vás rokem českých dividendových akcií, které po korekci v závěru roku "vypadají" velice atraktivně?

může se stát, že dojde k nárůstu cen akcií jen těsně před dividendou, a k následným okamžitým výprodejům

RK: Dividendy v roce 2011 nejspíš budou tím hlavním, co investory přivede zpět na pražskou burzu. Otázkou zůstává, do jaké míry objem investic, které přitečou zpět do České republiky, bude atraktivní z dlouhodobého pohledu. Může se totiž stát, že dojde k nárůstu cen akcií jen těsně před dividendou, a pak k okamžitým výprodejům po rozhodných dnech pro výplatu dividend.

Telefónica O2 má možnost v příštím roce navýšit dividendu. Pokud by dividenda byla například 40 Kč při ceně akcie 370 Kč, bavíme se o dividendovém výnosu řádově 10 až 11 procent, což je lákavé. Před rozhodným dnem by se dividendový výnos měl pohybovat okolo 8 nebo 9 procent. Budeme-li tedy spekulovat na této úrovni, tak můžeme říct, že by Telefónica měla stát asi 410 Kč, a to při současné ceně okolo 370 Kč může pro investory představovat příležitost.

Spekuluje se i okolo Komerční banky. Ta totiž nebyla zainteresována v žádné kauze spojené s problémy Irska, Španělska a podobně. Dostala tedy jak od ratingových agentur, tak od analytiků významná doporučení, která pomáhají růstu akcií. A případná ziskovost může být přelita do vyšší dividendy.

Co se týče akcií Philip Morris, ty se teď v závěru roku vrátily na hodnotu, které dosáhly před výplatou dividendy v letošním roce. Takže vlastně všichni ti, kteří letos investovali do akcií Philip Morris a ponechali si je přes výplatu dividend, mají celou dividendu zpět v ceně akcie. To je podle mě celkem příjemný dáreček pod stromeček. IW: Na burzu vstoupila Fortuna, ale po několika dnech přišel poměrně rychlý propad. Dal se očekávat? Nepostihne firmu podobný osud jako například společnost AAA Auto?

RK: Obecně je problém ve specifikaci, zda byla cena v IPO dobře nastavena. Pokles tržní ceny byl v zásadě okamžitý. Na druhou stranu, podíváme-li se na sázkařský sektor jako takový a na největší konkurenty Fortuny, zjistíme, že v tom samém období jejich akcie klesaly a ztratily mezi zhruba 15 až 20 procent. Takže pokles Fortuny o 20 procent k 86 korunám byl možná vyvolán jak tou vyšší cenou při úpisu, tak tím, že investoři prodávaly akcie v rámci sektoru. Navíc emise není tak velká, aby ji investoři museli mít ve svém portfoliu a držet ji kvůli indexu a podobně. Pokud tedy nakoupili akcie Fortuny při IPO a viděli, že nepřinášejí očekávanou výkonnost, začali prodávat.

IW: Jak velká je podle vás šance, že ECM příští rok zkrachuje a přestane se s jejími akciemi obchodovat?

zadlužení ECM je vysoké a trpělivost držitelů dluhopisů nemusí být věčná

RK: Nevím, zda společnost zkrachuje. Již několik let nejsem zastáncem investic do realitního trhu. Myslím si, že problém ve společnosti je velký už z toho důvodu, že za období dvou nebo tří let nedošlo k žádnému posunu v projektech, které společnost deklarovala. V současné chvíli se nad společností stahují mračna a bude záležet pouze na držitelích dluhopisů, jak se rozhodnou se společností dál naložit. Zadlužení je vysoké a trpělivost držitelů dluhopisů nemusí být věčná.

IW: Která banka má podle vás pro rok 2011 lepší investiční potenciál - Erste Group, nebo Komerční banka? A proč?

RK: Bankovní systém v České republice dostal určitá ocenění od ratingových agentur a Komerční Banka je na tom přeci jen lépe než Erste Group, protože aktivity Komerční banky pocházejí z České republiky, takže jakékoli oživení ekonomiky v České republice představuje pro ni určitou jistotu. Zastavení poklesu cen nemovitostí zase značí to, že se nebude zhoršovat úvěrové portfolio. Na druhou stranu Erste se při ceně 30 eur dostala na svoji book value, což znamená, že její případný potenciál je v porovnání s Komerční bankou vyšší, ovšem s přihlédnutím k aktivitám Erste v jiných zemích. Myslím si, že si investoři v roce 2011 najdou na bankách "to svoje". IW: Pražské burza letos prožila objemově silně podprůměrný rok. Co by podle vás mohlo zvednout objemy obchodů v příštím roce?

investoři váží svoji výkonnost vůči indexu, a pokud hodnotu indexu stanovují čtyři tituly, je samozřejmě složité po investorech chtít, aby obchodovali i s menšími tituly

RK: Problém je ten, že těch velkých titulů není na pražské burze mnoho. Myslím si, že pořád platí, že investoři srovnávají svoji výkonnost s indexem, a pokud hodnotu indexu stanovují čtyři tituly, je samozřejmě složité po investorech chtít, aby obchodovali i s menšími tituly. Nejvetší pohyby jsme letos zaznamenali u obou bank, tady objemy obchodů zrovna malé nebyly, ale výrazně klesly u ČEZu a Telefóniky.

IW: A co systém Xetra? Jaký by měl eventuálně vliv na obchování na pražské burze?

trhy se nechovají jednoznačně, takže ani v roce 2011 nebudou investoři moci nechat portfolio svému osudu

RK: Xetra je systém vídeňské burzy, která jej chce implementovat. S příchodem tohoto systému se částečně zvýší likvidita na trhu, protože systém bude zobrazovat seznam všech objednávek. Současný systém tvůrců trhu není špatný, nicméně pro určitý typ investorů je zavádějící v tom, že investor, který chce aktivně obchodovat a využívat určité změny v trendech v návaznosti na změny na trhu, není schopen reagovat, protože v současném systému vidí jen určitý počet tvůrců trhu. Ti, pokud nemají dostatečnou motivaci zvětšovat množství nabízených nebo poptávaných kusů akcií, vlastně nedávají investorovi žádné vodítko. Na rozdíl od toho ta sjednocená kniha objednávek znamená, že každá objednávka bude v systému stupňovitě zobrazena na obrazovce investora. Otázkou je, zda Xetra přijde v roce 2011, nebo až později. Očekávat v příštím roce určitě můžeme prodloužení obchodování. S tím souhlasím, protože si myslím, že by mělo docházet ke sjednocení obchodování v rámci Evropy.

IW: Nějaká "chytrá rada" pro drobné investory na rok 2011 na závěr?

RK: Všem bych přál, aby byl rok 2011 oproti tomu letošnímu klidnější, pokud jde o zprávy, ale obávám se, že opak bude pravdou. V současnosti je nadále potřeba sledovat tržní sentiment, jakákoli změna přichází v určitých sekvencích. Trhy se nechovají jednoznačně, takže ani v roce 2011 nebudou moci investoři nechat svá portfolia svému osudu. Měli by pozorně sledovat vývoj portfolia a trpělivě vyčkávat na investiční příležitosti, které se naskytnou v každém roce a v každém tržním prostředí.

Akcie ČRCME (CETV)ČEZNWR
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa