Na trhu s rublem jde do tuhého

Ruský rubl je nadále pod velkým prodejním tlakem. Vedle samotného kurzu k dolaru věnujte pozornost raketově rostoucímu započítávání rizika na úrokových sazbách, kreditních spreadech a cenách měnových opcí, zatímco na akciovém trhu to zatím není žádné drama.
Vše souvisí s obnovenou snahou vlády a centrální banky pád kurzu rublu zastavit.
Forwardové sazby u rublu vyskočily nad 25 % (viz graf), ještě před týdnem byly na 13 %. Carry 25 % znamená, že rubl musí oslabit aspoň o 25 % p.a., aby bylo ztrátové držet rubl, respektive aby bylo ziskové prodávat rubl.
Kreditní přirážky k ruským státním dluhopisům jsou téměř 4 % ročně, měřeno 5letými CDS (credit default swap – pojištění proti bankrotu). To je více než kreditní přirážka Iráku (bez ratingu) nebo Libanonu (spekulativní rating), tedy zemí ohrožovaných Islámským státem. Vzhledem k nízkému státnímu dluhu Ruska (asi 10 % HDP) tak trh započítává realistickou možnost zavedení omezení pohybu kapitálu.
Výrazně podražily rublové opce. Započítaná volatilita, tedy kolísavost kurzu, je přes 30 %. Pro srovnání eurodolarové opce jsou asi 9 % a eurokorunové necelá 4 %.
Úrokové sazby, volatilita a kreditní spready jdou během měnových krizí výrazně výše. Ale už teď je to dost divoké na to, abyste věnovali ruskému trhu pozornost, i když na něm neobchodujete.