Venezuela nechala oslabit měnu o 69 %, snaží se vyhnout krachu

Venezuelský bolívar v první den obchodování na nové platformě oslabil o 69 % a pohyboval se na kurzu 170 bolívarů za americký dolar, což se již blíží ceně dolaru na černém trhu, která se pohybuje kolem 190 bolívarů. Vláda se snaží novým měnovým systémem podpořit důvěru trhu a vyhnout se krachu.
Venezuela používá na americký dolar tři různé kurzy. Na černém trhu se americký dolar nyní prodává za zhruba 190 bolívarů. Socialistická vláda ale rozděluje dolary na dovoz nejdůležitějšího zboží po 6,3 bolívaru a na další potřeby je prodává po 12 nebo 52 bolívarech.
Právě poslední kurz 52 bolívarů byl přeměněn na nový systém, v němž se kurz má určovat na základě poptávky a nabídky. Ve chvíli, kdy byla platforma spuštěna, začala bolívar prudce oslabovat, jak se očekávalo, a spadl až na 170 bolívarů za dolar.
Tento nový měnový systém je již pátým pokusem venezuelské vlády za posledních dvanáct let, jak uspokojit poptávku po dolarech a zároveň zničit černý trh s dolary způsobený měnovými kontrolami. Letošní pokles ceny ropy se na Venezuele silně podepsal, bolívar na černém trhu ztratil vůči dolaru až 90 % své hodnoty.
"Překvapilo mě, že jsme dosáhli hladiny, která téměř odpovídá volně plovoucímu kurzu na černém trhu," řekl Henkel García, ředitel venezuelské poradenské firmy Econometrica.
V loňském roce dosáhl deficit rozpočtu Venezuely 19 % HDP a společnostem, které drží její dluhopisy dluží přes 23 miliard dolarů splátek. Opuštění jednoho z měnových systému a jeho nahrazení novou platformou je podle Asdrubala Oliverose ze společnosti Ecoanalytica velkým krokem.
"Pokud tato nové platforma překoná provozní překážky, myslím, že by mohla výrazně potlačit obchodování na černém trhu a odsunout ho zcela na okraj," tvrdí Oliveros. Úspěch nového trhu však podle šéfa národního ekonomického výboru Efraina Velzquéze závisí především na tom, jestli vláda výrazně omezí své výdaje a tisk nových peněz, aby správně zareagovala na slábnoucí měnu.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality

