Co musíte ráno vědět (27. února)

Jak ve čtvrtek dopadlo obchodování na trzích v Evropě i Spojených státech, kam nově zavítala deflace a jak by Barack Obama vypadal, kdyby se nechal ostříhat "na Kima"? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek hledaly směr. Dařilo se dolaru díky spekulacím na zpřísnění politiky Fedu
Ceny amerických akcií se během první poloviny obchodování výrazněji neměnily. Investoři posuzovali nejnovější údaje o ekonomice Spojených států. Nakonec s výjimkou Nasdaqu hlavní indexy kosmeticky odepsaly, navzdory klesajícím cenám ropy a rozpačitým údajům z ekonomiky se ale drží poblíž historických rekordů. Index Dow odepsal 0,06 % na 18 214,42 bodu, S&P 500 ztratil 0,15 % na 2 110,74 bodu a Nasdaq zpevnil o 0,42 % na 4 987,89 bodu. V mírném plusu zakončily například technologické nebo telekomunikační tituly, ztrácelo šest z deseti hlavních sektorů v čele s odvětvími energetiky a základních materiálů. Index volatility VIX přidal nevýrazných 0,65 % na 13,91 bodu a výnos 10letých státních dluhopisů USA stoupl o šest bazických bodů na 2,03 %.
6 let býka: Co letos čekat od amerických akcií?
Nasdaq a 5 tisíc bodů: Proč se tentokrát neděsit výbuchu bubliny?
2. Evropské akcie ve čtvrtek po sérii firemních výsledků a makrodat zdražily
Hlavní evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční obchodní seanci v plusu. Akcie nahoru vytáhly příznivé výsledkové zprávy evropských podniků a některá ekonomická data. Britský FTSE 100 přidal 0,21 %, německý DAX posílil o 1,04 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,58 %. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou odvětví ropy a zemního plynu a sektoru služeb. Nejvíce zdražily akcie z potravinářského odvětví, cenné papíry chemiček a tituly ze sektoru spotřebního zboží. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 seanci uzavřel se ziskem 0,94 % na 3 574,94 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 posílil o 1,02 % na 390,69 bodu. Z ekonomických dat investoři pozitivně přijali údaje z německého trhu práce a index důvěry sestavovaný výzkumnou společností GfK či údaje o růstu HDP ve Španělsku a Spojeném království. Optimismus na trzích podpořil i výsledek indexu spotřebitelské důvěry v eurozóně, který se vyšplhal na nejvyšší hodnotu od konce roku 2007.
Orbánovské Maďarsko a spol.: Stanou se některé země EU pátou kolonou Ruska?
3. Pražská burza ve čtvrtek nepatrně klesla, středeční růst mírně korigovaly akcie ČEZ
Index PX klesl o 0,03 % na 1 028,29 bodu. Největšího zobchodovaného objemu ve čtvrtek dosáhly akcie Komerční banky, jejichž cena ale klesla o 1,90 % na 5 376 korun. Těsně za Komerční bankou skončily podle objemu obchodů cenné papíry energetické společnosti ČEZ, jejichž cena klesla o 0,45 % na 617,50 Kč. Ve středu cenné papíry ČEZ zdražily téměř o čtyři procenta poté, co výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu schválil návrh změn evropského systému obchodování s emisními povolenkami. V procentuálním vyjádření ve čtvrtek nejvíce zlevnily akcie společnosti NWR (-4,44 %) a nedařilo se ani cenným papírům skupiny Pivovary Lobkowicz (-1,78 %). V červených číslech skončily ještě akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,13 %). Téměř dvě procenta naopak připsaly akcie mediální společnosti CME (+1,96 %) a přes procento posílily akcie rakouské pojišťovny VIG (+1,04 %).
Co by nemělo chybět v portfoliu investora na pražské burze?
Jaké výsledky představí ČEZ na začátku března?
4. Očekávané události
V noci na pátek na trhy přijde série ekonomických dat z Japonska. Dozvíme se, jak na tom v zemi vycházejícího slunce byly inflace, výdaje domácností, nezaměstnanost, průmyslová výroba, maloobchodní tržby, započatá výstavba, stavební objednávky a výroba aut. Také Francie na trhy pošle údaje o výdajích domácností, ke kterým přidá ještě index výrobních cen. V České republice bude investory zajímat, jak se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vyvíjel hrubý domácí produkt. Jak se na konci roku dařilo ekonomice, se pochlubí i Portugalsko a Řecko, které zveřejní ještě index výrobních cen a maloobchodní tržby. Španělsko zveřejní index spotřebitelských cen a výsledek běžného účtu, Itálie celkovou míru nezaměstnanosti, Itálie a Německo ostře sledované údaje o inflaci a USA zpřesněný odhad HDP za poslední tři měsíce loňského roku. Spojené státy na trhy navíc přijdou ještě se statistikou spotřebitelských výdajů, chicagským indexem nákupních manažerů, rozjednanými prodeji domů a finálním indexem spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Spolkový sněm má hlasovat o dohodě s Řeckem na pokračování záchranného programu. Na U.S. Monetary Policy Forum v New Yorku sponzorované University of Chicago Booth School of Business se sejde smetánka světového centrálního bankovnictví. Vystoupí například Stanley Fischer, William Dudley, Loretta Mester, Vítor Constâncio a Hiroši Nakaso. Budou aktualizovány ratingy Rakouska (Moody's), EFSF (DBRS), ESM (DBRS), Německa (Moody's), Lucemburska (Moody's), Malty (Fitch), Rumunska (Fitch) nebo Saúdské Arábie (Fitch).
Hospodářské výsledky zveřejní BASF, Lloyds Banking Group, Vivendi, Bank of Ireland, Airbus či středoevropská bankovní skupina Erste Group Bank. Erste, s jejímiž akciemi se obchoduje i na pražské burze, by podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg měla za poslední tři měsíce loňského roku vykázat upravenou ztrátu na akcii 0,208 EUR při výnosech 1,659 miliardy EUR. Na úrovni upravené čisté ztráty by banka měla za 4Q2014 vykázat výsledek 108,5 milionu EUR. Výhled na celý týden včetně očekávaní analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. února
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ekonomika Spojených států se otřásá, deflace již dorazila i do zámoří
Meziroční tempo inflace se ve Spojených státech v lednu propadlo pod nulu, a země se tak dostala do deflace. Index spotřebitelských cen na začátku roku vykázal v souladu s odhady meziroční pokles o 0,1 %. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech tak zaznamenaly vůbec první meziroční pokles od října 2009. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva obchodu. V prosinci se přitom ceny v meziročním srovnání o 0,8 % zvýšily.
6. Eurozóna: Index spotřebitelské důvěry v únoru vzrostl na -6,7 bodu, zlepšila se i důvěra v průmyslu
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem se v únoru zvýšila. Index spotřebitelské důvěry vzrostl v souladu s odhady na -6,7 bodu z -8,5 bodu v lednu. Index se nachází na nejvyšší hodnotě od konce roku 2007.
7. GfK: Důvěra německých spotřebitelů stoupla nejvýše za 13 let
Nálada německých spotřebitelů se dále zlepšuje a v lednu vystoupila na nejlepší úroveň za více než 13 let. Přispívají k tomu mimo jiné nízké ceny ropy, díky kterým zůstává spotřebitelům v peněženkách více peněz na další utrácení. Ukázal to index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK.
8. O2 Czech Republic se údajně opět o krok přiblížila rozdělení
Telekomunikační společnost O2 Czech Republic se zřejmě připravuje na oddělení infrastruktury a její přesun do nové společnosti. Loni na podzim PPF založila firmu Česká telekomunikační infrastruktura a nyní údajně někteří zaměstnanci O2 obdrželi informace o tom, že v červnu dostanou nabídku na pozici v nové firmě. Společnost O2 řekla, že práce na studii proveditelnosti projektu rozdělení firmy pokračují a že rozhodnutí ještě nepadlo.
Pravděpodobnost rozdělení O2 Czech Republic je stále padesátiprocentní, tvrdí ředitel
9. Řecko opět podráždilo Německo úvahami o smazání části dluhu
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble ve čtvrtek netajil podráždění, které u něj vyvolal jeho řecký protějšek Janis Varufakis, když oživil myšlenku částečného smazání řeckého dluhu, zatímco německý parlament se chystá v pátek schvalovat prodloužení úvěrové pomoci Řecku. Informovala o tom agentura AFP. Varufakis ve středu v řeckém rozhlase tvrdil, že v otázce řeckých dluhů nestojí proti Aténám už jednotná fronta. Zároveň vyzval k okamžitému zahájení jednání o této otázce s věřiteli.
10. Americká banka Morgan Stanley zaplatí za urovnání sporů ohledně hypotečních cenných papírů 2,6 miliardy USD
Americká investiční banka Morgan Stanley se s americkým ministerstvem spravedlnosti dohodla na podmínkách urovnání sporů spojených s hypotečními cennými papíry. Vyplývá to z dokumentu, který banka ve středu zaslala americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Uzavření dohody nicméně ještě nebylo oficiálně potvrzeno.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Jak by Barack Obama vypadal s účesem "na Kima"?
Severokorejský vůdce Kim Čong-un se tento měsíc před fotoaparáty severokorejské tiskové agentury KCNA objevil s novým účesem. Změny Kimovy kštice jsou sice spíše jen kosmetické povahy, ani to ale nezabránilo tomu, že se účes stal předmětem lidové tvořivosti. Na Twitteru se mimo jiné objevila i fotomontáž, která ukazuje, jak by s vlasy "na Kima" vypadal Barack Obama.
Aktuality
