Evropské akcie v úvodu týdne mírně ztrácely, investoři sledovali indexy nákupních manažerů

Evropské akcie v úvodu týdne mírně ztrácely. Z výsledků indexů nákupních manažerů vyplynulo, že zpracovatelský sektor eurozóny expanduje stále mírným tempem. Situace v Irsku se výrazně zlepšila, naproti tomu Francie se propadla hlouběji do pásma kontrakce.
Britský FTSE 100 odepsal 0,09 %, francouzský CAC 40 0,69 % a německý DAX zakončil na zelené nule se ziskem 0,08 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 0,2 %, dařilo se realitnímu sektoru, ztrácel naopak ropný sektor a sektor základních materiálů.
Náladu na trzích nedokázala zvednout ani data o indexech nákupních manažerů ani zpráva o nezaměstnanosti, která klesla nejníže od dubna 2012, ani předběžné údaje o inflaci, podle nichž se propad spotřebitelských cen v únoru zmírnil.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Evropská komise se ujala zprostředkovatelské role mezi Španělskem a Portugalskem na jedné straně a Řeckem na straně druhé poté, co si Madrid a Lisabon v Bruselu stěžovaly na víkendové výroky řeckého premiéra Alexise Tsiprase. Novinářům to v pondělí řekla mluvčí komise Mina Andreevová. Cílem je podle ní opět dosáhnout mezi členskými zeměmi EU shody.
- Expanze zpracovatelského sektoru v eurozóně v únoru podle finálních dat agentury Markit zůstala stejná jako v lednu. Index nákupních manažerů stagnoval lednových 51 bodech, předběžná data hlásila mírný nárůst na 51,1 bodu. Situace se zhoršila ve Francii, Itálie i Německo si naopak vedou výrazně lépe. Francie v únoru opět spadla na poslední příčku mezi sledovanými státy. Zaměstnanost v sektoru táhnou nahoru Irsko, Itálie a Španělsko, další propouštění naopak bylo zaznamenáno ve Francii a Rakousku.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v lednu klesla na 11,2 % z prosincových 11,3 % (revidováno z 11,4 %), tedy nejníže od dubna 2012, očekávala se stagnace na 11,4 %. V lednu 2014 činila míra nezaměstnanosti 11,8 %. V celé Evropské unii se míra nezaměstnanosti snížila na 9,8 % z 9,9 % v prosinci a 10,6 % v lednu 2014. Data zveřejnil Evropský statistický úřad Eurostat.
- Německý zpracovatelský sektor v únoru expandoval rychleji než lednu. Index nákupních manažerů nečekaně vyskočil na 51,1 bodu oproti lednové hodnotě 50,9 bodu, předběžná data predikovala stagnaci. Produkce a nové zakázky v sektoru však stále rostou podprůměrným tempem, zaměstnanost si udržuje stabilní přírůstek a ceny vstupů mírně klesají.
- Zpracovatelský sektor ve Francii v únoru podle finálních dat agentury Markit zůstal nadále v pásmu kontrakce výrazně pod padesátibodovou hranicí. Index nákupních manažerů klesl na 47,6 bodu z lednových 49,2 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 47,7 bodu.
- Aktivita zpracovatelského sektoru v Itálii se v únoru nečekaně výrazně zlepšila. Index nákupních manažerů přeskočil klíčovou padesátibodovou hranici na 51,9 bodu oproti lednovým 49,9 bodu a ocitl se tak v pásmu expanze. Trh očekával, že se index přehoupne přes padesát bodů jen stěží na 50,1 bodu.
- Expanze českého zpracovatelského sektoru v lednu pokračovala solidním tempem, byť se oproti lednu mírně zpomalila. Index nákupních manažerů klesl na 55,6 bodu z lednových 56,1 bodu, jak se vesměs očekávalo. Výsledky produkce v sektoru, zaměstnanosti a nových zakázek se však stále nacházejí nad dlouhodobými průměry. Pokračuje navíc pokles cen vstupů, což umožňuje firmám adekvátně mírně zlevňovat i výsledné výrobky. Objem nových zakázek rostl v únoru již jedenadvacátý měsíc v řadě. Únorová hodnota indexu byla vyšší než je průměr za posledních 22 měsíců.
- Expanze zpracovatelského sektoru ve Španělsku v únoru mírně zpomalila. Index nákupních manažerů v odvětví klesl na 54,2 bodu z lednových 54,7 bodu. Očekával se mírnější růst na 55,1 bodu. Tempo vytváření nových pracovních míst bylo nejrychlejší od června 2007 a náklady na vstupy se snížily nejprudčeji za více než pět let. Nové zakázky vzrostly nejprudším tempem od dubna 2007. Dále je také solidní zaměstnanost a celková produkce sektoru. Zdraví sektoru se zlepšuje již patnáctý měsíc v řadě.
- Zpracovatelský sektor Spojeného království v únoru expandoval prudším tempem, než se čekalo. Index nákupních manažerů vyskočil na 54,1 bodu, tedy o bod oproti lednovým 53,1 bodu, očekával se přitom jen mírnější růst na 53,4 bodu. Solidním tempem roste produkce i nové zakázky, naopak zakázky do zahraničí mírně klesly a dále se snižují i ceny vstupů a výsledných výrobků.
- Spotřebitelské ceny v eurozóně podle předběžných dat v únoru meziročně klesly o 0,3 % po lednovém propadu o 0,6 %, očekával se pokles o 0,4 %. Jádrová inflace meziročně vzrostla o 0,6 % v souladu s odhady, stejně jako v lednu.
- Počet schválených žádostí o hypotéku ve Spojeném království v lednu vzrostl na 60 786 z 60 300, čekal se růst na 61 tisíc.
- Rakousko: Míra nezaměstnanosti v únoru klesá na 10,3 % z 10,5 %.
- Itálie: Míra nezaměstnanosti v lednu podle předběžných dat klesla na 12,6 % z 12,9 %.
- Britská maloobchodní společnost Tesco v rámci svého ozdravného plánu zvažuje podle slovenského listu Sme odchod z některých zemí střední Evropy, včetně ČR a Slovenska. Společnost tyto informace nepotvrdila.
- Největší ruský letecký přepravce Aeroflot se loni propadl do čisté ztráty 17,1 miliardy rublů po zisku 7,3 miliardy rublů v předchozím roce. Firma uvedla, že její hospodářské výsledky ovlivnil pokles kurzu ruského rublu, který vedl k oslabení spotřebitelské poptávky.
- Německá energetická společnost RWE v pondělí dokončila prodej divize pro těžbu ropy a plynu DEA skupině vedené ruským miliardářem Michailem Fridmanem, a to navzdory odporu ze strany britské vlády. RWE v pondělní tiskové zprávě uvedla, že hodnota transakce činí zhruba 5,1 miliardy eur.
- Co teď dělat s akciemi O2? Cena spadne k 60 Kč. Představenstvo firmy schválilo přesun pevné a mobilní infrastruktury do odděleného subjektu nazvaného Česká Telekomunikační Infrastruktura. Podívejme se na některé zajímavé detaily a dopady transakce.
- Ukrajinská státní energetická firma Naftogaz v pondělí obvinila ruský plynárenský koncern Gazprom z porušování dohody o dodávkách plynu Ukrajině během nynější zimy. Ukrajinská kritika zazněla krátce před první schůzkou v Bruselu, kde se za zprostředkování Evropské unie má začít jednat o letních dodávkách. Moskva podle agentury Reuters ukrajinské prohlášení zatím nekomentovala.
Zdroj: Bloomberg