Americké akcie po pátečním propadu zažily další ztrátový týden, investoři se obávají blížícího se zvyšování úrokových sazeb

Americké akcie v pátečním obchodování výrazně oslabovaly a zaznamenaly další týdenní ztrátu. Investoři se obávají, že silné oživování domácího trhu práce přiměje centrální banku k dřívějšímu zvyšování úrokových sazeb. Ministr financí varoval Kongres, že 16. března USA narazí na dluhový strop.
Dow v pátek odepsal 1,54 % na 17 856,78 bodu, S&P 500 1,42 % na 2 071,26 bodu a technologický Nasdaq 1,11 % na 4 927,37 bodu. Všechny firmy v indexu Dow ztrácely, nejhůře si vedly cenné papíry společností Procter & Gamble, Johnson & Johnson, Coca-Cola a McDonald's, které oslabovaly o více než 2 %. Jen mírnou ztrátu kolem 0,2 % naopak vykazovaly akcie společnosti DuPont. Index volatility VIX stoupl o 8,26 % na 15,2 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o 13 bazických bodů na 2,24 %.
"Investoři se zjevně soustředí výhradně na to, co Fed udělá v následujících měsících," říká Chad Morganlander ze Stifel, Nicolaus & Co. "Dobrá data podporují názor, že Fed začne sazby zvyšovat spíše dříve než později. A to přiživuje spekulativní nálady na trhu."
Americký trh práce vytvořil v únoru 295 000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na téměř sedmileté minimum 5,5 %. Páteční údaje vyvolaly dohady, že Fed by už na nadcházejícím zasedání mohl naznačit připravenost ke zvýšení úroků a zahájit jejich zvyšování by mohl už v červnu.
Zpráva o zařazení nejhodnotnější americké společnosti Apple do indexu Dow trh jako celek příliš neovlivnila. Akcie Applu posilovaly až o 2 %, zisky však postupně smazaly a zakončily jen lehce nad nulou se ziskem 0,15 %. Akcie společnosti AT&T, která Applu v indexu za dva týdny uvolní místo, naproti tomu 1,5 % ztratily.
Akcie diskontního řetězce Big Lots připsaly 1,46 % v reakci na lepší než očekávané výsledky. Firmy překonala predikce trhu o cent, když vykázala zisk 1,76 dolaru na akcii, její tržby byly víceméně v souladu s odhady.
Cenné papíry Staples oslabily o 2,7 % v reakci na hospodářské výsledky. Společnost sice zaznamenala lepší než predikovaný zisk na akcii ve výši 31 centů (jeden cent nad odhady), tržby však byly slabší.
Foot Locker, výrobce sportovního oblečení, ohlásil kvartální zisk na akcii ve výši jednoho centu, očekávala se přitom ztráta 8 centů na akcii. Tržby rovněž dopadly nad očekávání dobře a akcie společnosti reagovaly posílením o více než 4 %.
Tržby v obchodech prodejce oblečení Gap v únoru klesly o 4 %, analytici přitom očekávali 1,4% růst a akcie kvůli tomu oslabily o 1,7 %.
Investoři sledovali také akcie bank poté, co Fed ve čtvrtek uvedl, že všech 31 institucí, které se podrobily zátěžovým testům, v těchto testech uspělo.
V pátek odpoledne ministr financí Jack Lew varoval Kongres, že USA narazí na dluhový strop 16. března 2015. Politici by tedy měli ideálně do té doby limit zadlužení americké vlády navýšit. Jako již několikrát ale mohou ještě přijít na řadu "mimořádná opatření". Podle Lewa nejde o zvýšení kvůli novým výdajům, ale kvůli závazkům, které již Kongres dříve schválil.
Za celý týden index Dow odepsal 1,53 %, S&P 500 1,57 % a technologický Nasdaq ztratil 0,73 %.
Ceny ropy klesly kvůli silnějšímu dolaru
Světové ceny ropy se v pátek snížily kvůli silnějšímu kurzu amerického dolaru. Jejich pokles však zmírnily obavy z dopadu bojů v Iráku a Libyi na dodávky suroviny z Blízkého východu a severní Afriky.
Cena severomořské ropy Brent vykazovala kolem 22.00 SEČ pokles o 67 centů na 59,81 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zlevnila o dolar na 49,71 dolaru za barel.
Rekordní zásoby ropy v USA znamenají, že ubývá kapacit na uskladnění suroviny. Ze skladů samotných se tak stává žádaná komodita. 29. března CME Group uvede na trh první futures kontrakt na skladovací prostory pro ropu. Contango efekt na cenách ropy je velice silný, obchodníci čekají v budoucnu výrazně vyšší než současné ceny suroviny, a tak hromadí zásoby.
Dolar v pátek výrazně posiloval, protože příznivé údaje o trhu práce ve Spojených státech podpořily očekávání, že se blíží začátek zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky. Kurz eura vůči dolaru se tak poprvé od září 2003 propadl pod 1,09. Silnější dolar zvyšuje cenu ropy z pohledu držitelů ostatních měn, což tlačí dolů poptávku.
Bojovníci z organizace Islámský stát tento týden zapálili ropná pole na severovýchodě Iráku, aby zastavili postup vládních jednotek. V Libyi vedla zhoršující se bezpečnostní situace k uzavření 11 ropných polí. "Výpadky (v dodávkách ropy) se prozatím rozhodně vrátily do centra pozornosti," uvedl analytik ropného trhu Virendra Chauhan ze společnosti Energy Aspects.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v únoru vytvořila 295 tisíc pracovních míst, očekávalo se 240 tisíc pracovních míst po přírůstku 239 tisíc míst v lednu (revidováno z 257 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 5,5 %, očekával se pokles na 5,6 % z 5,7 % v lednu. Průměrná hodinová mzda v únoru vzrostla o 0,1 %, trh predikoval 0,2% růst po lednovém přírůstku o 0,5 %.
- Deficit obchodní bilance se v lednu snížil na 41,8 miliardy USD (odhad: -41,1 miliardy USD, prosinec: -46,6 miliardy USD).
- Akcie nejhodnotnější americké společnosti Apple se zařadí mezi 30 členů patrně nejznámějšího akciového indexu Dow Jones Industrial Average. K 18. březnu nahradí v tomto ukazateli akcie telekomunikační společnosti AT&T. Sdělila to v pátek společnost S&P Dow Jones Indices, která je provozovatelem indexů Dow Jones a S&P.
- Německý automobilový koncern Daimler investuje zhruba 500 milionů dolarů do výstavby továrny ve Spojených státech. Závod bude podle pátečního sdělení firmy vyrábět velké dodávkové automobily Mercedes-Benz Sprinter a vytvoří přes 1 300 pracovních míst.
- Nadace Billa a Melindy Gatesouvých investuje 52 milionů dolarů do německé biotechnologické firmy CureVac, která vyvíjí očkovací látky a imunoterapie. Je to přitom největší majetková investice, jakou tato nadace dosud uskutečnila.
- Americký dolar a ceny ropy jsou pod drobnohledem investorů. Co lze od hlavní světové měny a strategické energetické komodity čekat v následujících dnech a týdnech?
- Americký akciový trh, to jsou v očích většiny investorů indexy Dow, S&P 500 a Nasdaq. V posledních týdnech se hovoří zejména o technologickém Nasdaqu, který se po patnácti letech vrátil na úroveň 5 tisíc bodů. Poměrně zajímavý vývoje je ale patrný i na grafu následujícího indexu.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Fed: Všech 31 zkoumaných bank prošlo zátěžovými testy.
- S nedávným růstem cen amerických akcií na historická maxima se investoři bez přestání přou, zda je jejich ocenění ještě stále atraktivní, nebo se již hlavní burzovní indexy dostaly tak vysoko, že je jedinou další možností výrazná korekce. Valuace indexu S&P 500 vypočtená na základě inflačního vývoje naznačuje, že je ocenění akcií více než férové, současně ovšem dává velkou naději, že se růst cen na burzách jen tak nezastaví.
- ECB na březnovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování banka zahájí 9. března. Nevidí důvod, proč by se měl navyšovat jeho objem z 60 miliard měsíčně. Trvat by QE mělo do září 2016. Bude-li to potřeba, může trvat i déle. Zároveň bude ECB nakupovat i státní dluhopisy se zápornými výnosy, a to až do výše depozitní sazby ECB.
- Americký výrobce léků AbbVie se dohodl na převzetí biofarmaceutické společnosti Pharmacyclics, za kterou zaplatí zhruba 21 miliard dolarů. AbbVie tak hodlá rozšířit svou nabídku přípravků proti rakovině.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 28. února vzrostl na 320 tisíc. Očekával se pokles na 295 tisíc z 313 tisíc v předchozím týdnu. Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 21. února přibylo na 2,421 milionu z 2,401 milionu, čekal se pokles na 2,395 milionu.
- Americká finanční společnost Citigroup prodala za 1,2 miliardy USD téměř desetiprocentní podíl v turecké Akbank. Citigroup se nyní zbavuje části majetku v zahraničí v rámci plánu na snížení nákladů a zvýšení ziskovosti.
- Americká ekonomika se rychle blíží plné zaměstnanosti, a centrální banka by tak měla začít zvyšovat úrokové sazby už v polovině letošního roku. Ve středu to uvedla předsedkyně kansaské pobočky Fedu Esther Georgeová.
- Podnikové objednávky v lednu klesly o 0,2 % (odhad: +0,2 %, prosinec: -3,4 %).
- Credit Suisse zvyšuje cílovou cenu akcií ExxonMobil na 85 USD z 82 USD, doporučení ponechává na "underperform".
- Uvedení nového většího iPadu se podle Applu zdrží kvůli problémům s dodávkami displejů.
- General Dynamics zvyšuje kvartální dividendu na 69 centů z dosavadních 62 centů (+11 %).
- Piper Jaffray snižuje doporučení na akcie McDonald's na "neutral" z "overweight".
- Goldman Sachs zvyšuje doporučení na akcie Dunkin Brands na "koupit" z "neutral".
- Americká ekonomika od začátku roku do poloviny února rostla mírným tempem, přestože kruté zimní bouře v některých regionech ekonomickou aktivitu narušily. Ve většině regionů se zvyšoval prodej aut a obecně rostly výdaje spotřebitelů. V pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky nazvané Béžová kniha to ve středu uvedla americká centrální banka.
- Odliv peněz z dluhopisového fondu Pimco Total Return v únoru zpomalil na 8,6 miliardy dolarů. V lednu z fondu odteklo 11,6 miliardy dolarů. Celková hodnota aktiv spravovaných fondem se v únoru snížila na 124,7 miliardy dolarů. Odliv peněz tak byl v druhém měsíci letošního roku nejnižší od odchodu Billa Grosse ze společnosti Pimco na konci září 2014.
- Počet schválených žádostí o hypotéku v týdnu do 27. února vzrostl o 0,1 % (předchozí týden: -3,5 %).
- Americká maloobchodní společnost Target chce ušetřit dvě miliardy dolarů. Plánuje proto propustit tisíce zaměstnanců. Propouštění by se mělo týkat zejména zaměstnanců v ústředí firmy v USA a Indii. O místo by se naopak podle vyjádření společnosti neměli obávat zaměstnanci necelých dvou tisíc obchodů řetězce. Firma zároveň oznámila, že plánuje investovat miliardu dolarů do technologií a zlepšení zásobování prodejních míst.
- BTIG zvyšuje investiční doporučení na akcie T-Mobile US na "buy" z "neutral".
- Kapitálové výdaje ropné firmy ExxonMobil by se letos měly snížit na 34 miliard dolarů.
- Podle zprávy agentury ADP soukromý sektor ve Spojených státech v únoru vytvořil 212 tisíc nových pracovních míst, čekalo se 220 tisíc. Zároveň došlo k výrazné revizi lednových dat směrem nahoru na 250 tisíc z původně hlášených 213 tisíc.
- Ekonomové vesměs očekávají, že americká centrální banka začne hýbat s úrokovými sazbami v polovině letošního roku. Šéf chicagského Fedu Charles Evans je nicméně toho názoru, že zvyšování sazeb ještě stále není na pořadu dne. Fed by podle něj měl počkat, až začne růst inflace a situace ve světové ekonomice se stabilizuje.
- Podnikatelská aktivita v sektoru služeb se v USA v únoru zvýšila. Index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit Economics vzrostl na 57,1 bodu z 54,2 bodu v lednu. Aktivita tak v meziměsíčním srovnání vzrostla nejrychleji od října 2014. Čekal se růst indexu na 54,8 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů stoupl na 57,2 bodu z 54,4 bodu v lednu.
- Situace na americkém trhu práce se nadále zlepšuje a mzdy po dlouhé době konečně začínají růst. V lednu se průměrná hodinová mzda v USA meziročně zvýšila o 0,5 %, tedy nejprudším tempem od roku 2008. Růst mezd ale euforií nenaplňuje úplně všechny. Zatímco ekonomové jásají, investoři se bojí, jak se zvyšování mezd podepíše na hospodaření firem.
- RBC zvýšila doporučení na akcie řetězce rychlého občerstvení McDonald's ze "sector perform" na "outperform". Letos by měly firmě růst tržby a návratnost investic, trend by měl pokračovat i napřesrok.
- Prodejce videoher GameStop zvyšuje čtvrtletní dividendu o 9 % na 36 centů na akcii.
- USA: ISM index nákupních manažerů v sektoru služeb v únoru vzrostl na 56,9 bodu (odhad: 56,5 bodu, leden: 56,7 bodu).
- Podle dat amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) vzrostly zásoby ropy v USA za minulý týden o 10,3 milionu barelů. To je mnohem více, než se čekalo. Komerční zásoby ropy v USA rostou už řadu týdnů na nová maxima.
- Senát neprolomil Obamovo veto na ropovod Keystone XL. Ropovodem mělo na americký Středozápad proudit z kanadských ropných nalezišť přes 800 tisíc barelů ropy denně, Obama ale Keystone XL zdržuje z ekologických důvodů a pod tlakem části své strany už léta.
- Domácí prodeje aut v USA v únoru anualizovaně dosáhly 13,1 milionu vozů po 13,5 milionu v lednu, čekalo se zpomalení jen na 13,4 milionu. Celkové prodeje se snížily na 16,2 milionu aut anualizovaně po lednových 16,7 milionu, čekala se stagnace na lednovém tempu.
- Objem odkupů akcií ze strany firem z indexu S&P 500 byl v únoru rekordní. Firmy minulý měsíc oznámily záměr odkoupit akcie za celkem 104,3 miliardy USD. "Firmy plánují na odkupy a dividendy vydat okolo 95 % svých zisků. Historická maxima na trhu tedy nejsou ničím překvapivá," uvedl Art Cashin z UBS. Read more: http://www.businessinsider.com/closing-bell-march-3-2015-3#ixzz3TMqfYUQV
- Akcie Alibaby uzavřely na historickém minimu 81,58 ISD (-2,88 %). V posledních týdnech se píše o tom, že firma platila zákazníkům za to, aby psali pozitivní recenze na prodávané zboží.
- Pokud americká centrální banka nechce, aby na finančních trzích vznikl naprostý chaos, měla by bez váhání v nejbližší době začít zvyšovat úrokové sazby. V rozhovoru pro televizi CNBC to řekl Stan Druckenmiller, který je mezi investory znám jako jeden z nejlepších manažerů hedgeových fondů na světě. Druckenmiller Fed za udržovaní sazeb blízko nuly kritizuje dlouhodobě.
- Macquarie snižuje investiční doporučení na akcie American Express na "underperform" z "neutral".
- FBR Capital Markets zvyšuje investiční doporučení na akcie Gap na "outperform" z "market perform".
- Americká finanční skupina Citigroup prodá svoji divizi OneMain Financial podnikající v segmentu spotřebitelských půjček společnosti Springleaf za 4,25 miliardy dolarů v hotovosti. Prodej divize je dalším krokem Citigroup k odchodu z méně atraktivního byznysu spotřebitelských financí.
- Luxusní výrobce automobilů Ferrari by mohl vstoupit na Newyorskou burzu ve 3. kvartálu letošního roku. "Je to možné," připustil šéf mateřské společnosti Fiat Chrysler Sergio Marchionne. Zároveň stále není rozhodnuto o lokalitě pro sekundární emisi akcií Ferrari. Původně se spekulovalo o Miláně či Londýně. Podle Marchionneho je ale možné, že k emisi nakonec nedojde.
- Index aktivity pro oblast New Yorku v únoru vzrostl na 63,1 bodu (leden: 44,5 bodu).
- Americká Sněmovna reprezentantů podpořila návrh Senátu a bez jakýchkoli podmínek a dodatků schválila na celý zbytek fiskálního roku financování ministerstva vnitřní bezpečnosti. Informovala o tom agentura Reuters. Pokud by příslušný zákon republikánský Kongres nepřijal, hrozilo by po pátku částečné uzavření úřadu. Fiskální rok končí v USA na konci září.
- Index Nasdaq poprvé od roku 2000 pokořil hranici 5 tisíc bodů.
- Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce v Allianz, v pondělí prohlásil, že americká centrální banka přikročí k prvnímu zvýšení sazeb ze současných rekordních minim již před letošním zářím. Zároveň se však podle něj dopad tohoto rozhodnutí bude snažit zmírnit velmi agresivní stimulační rétorikou.
- Bill Gross ve svém investičním výhledu pro Janus Capital Group uvedl, že centrální banky stahují úrokové sazby pod nulu a státy, včetně Číny a Japonska, se očividně snaží devalvovat měnu, což pro něj znamená "nevyhlášenou měnovou válku", která by mohla ohrozit globální růst. Index Nasdaq podle něj ukazuje na "něco jako bublinu".
- Venezuelský prezident Nicolás Maduro nařídil svému ministerstvu zahraničí, aby zredukovalo počet zaměstnanců, kteří mohou pracovat na americké ambasádě v Caracasu. Úředníci, kteří na ambasádě zůstanou, budou muset mít povolení k jakémukoli jednání, které budou v zemi pořádat, prohlásil Maduro v sobotu ve státní televizi. V ruce přitom držel složku, v níž jsou podle něj důkazy o tom, že se zaměstnanci ambasády snažili destabilizovat Venezuelu.
- Zpracovatelský sektor ve Spojených státech v únoru podle institutu ISM expandoval nejpomalejším tempem za uplynulý rok. Index nákupních manažerů klesl na 52,9 bodu z 53,5 bodu v lednu, očekával se pokles na 53 bodů.
- Index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru v únoru nečekaně vzrostl na 55,1 bodu z 53,9 bodu v lednu. Předběžná data predikovala růst na 54,3 bodu. Prudším tempem rostla produkce i nové zakázky, avšak v důsledku počasí se opožďovaly dodávky zboží, což vedlo k nárůstu zásob firem.
- Společnost Google rozdělí svou sociální síť Google+ do dvou samostatných jednotek - Fotografie a Stream. V neděli zprávu potvrdil Bradley Horowitz ze společnosti Google. Zvěsti o tom, že Google svoji sociální síť rozdělí, se šířily už od loňského roku, kdy firmu v dubnu opustil Vic Gundotra, který na Google+ dohlížel.
- Aruba Networks v pondělí oznámila, že schválila akviziční nabídku ze strany Hewlett-Packard a bude odkoupena za zhruba 2,7 miliardy dolarů v hotovosti. Za každou její akcii, které v pátek uzavřely na ceně 24,81 dolaru, zaplatí HP 24,67 dolaru. V uplynulém týdnu akcie zažily 35% rally poté, co minulou středu agentura Bloomberg zveřejnila zprávu o tom, že HP o akvizici s firmou jedná. V pre-marketu akcie Aruba Networks oslabovaly o více než 1,5 %, akcie Hewlett-Packard naopak 0,5 % připisovaly. Nakonec odepsaly 0,64 %, respektive posílily o 0,23 %.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve Spojených státech, které sleduje centrální banka více než běžnou spotřebitelskou inflaci, v lednu vzrostly meziročně o 1,3 % v souladu s odhady, stejně jako v prosinci. Meziměsíčně se zvýšily o 0,1 %, v souladu s odhady, po prosincové stagnaci. Osobní příjmy se zvýšily o 0,3 % při očekávání 0,4% růstu po předchozím 0,3% růstu, výdaje se naopak snížily o 0,2 %, čekal se 0,1% pokles po 0,3% poklesu v prosinci.
- Společnost Costco Wholesale, která v únoru oficiálně ukončila partnerství s American Express v oblasti vydávání kreditních karet se svou značkou, oznámila, že jejími novými spoluvydavateli kreditních karet budou Citibank a Visa. Podle nově uzavřené dohody se Citibank stane exkluzivním vydavatelem kreditních karet pro řetězec Costco a Visa nahradí American Express jakožto poskytovatel platební sítě pro Spojené státy a Portoriko.
- Warren Buffett v pondělí v rozhovoru pro televizní stanici CNBC zodpověděl otázku, která trápila mnoho investorů snažících se investovat podle něj. Proč stále drží akcie IBM? Také uvedl, že "nemá názor na další vývoj cen ropy".
Výsledková sezóna
- Výsledky Costco Wholesale ve 2QFY2015: Zisk na akcii 1,35 USD (odhad: 1,18 USD), tržby: 26,87 miliardy USD.
- Výsledky Joy Global v 1QFY2015: Očištěný zisk na akci 25 centů (odhad: 36 centů).
- Výsledky Kroger v 4Q2014: Zisk na akcii 1,04 USD (loni: 0,81 USD), tržby 25,2 miliardy dolarů (meziročně +8,5 %).
- Výsledky Abercrombie & Fitch ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,15 USD (odhad: 1,14 USD), tržby 1,12 miliardy USD (odhad: 1,17 miliardy USD).
- Výsledky TiVo ve 4Q: Výrobce digitálních videorekordérů vydělal 7 centů na akcii (odhad: 4 centy), tržby také překonaly očekávání.
- Výsledky AutoZone ve 2QFY2015: Upravený zisk na akcii 6,51 USD (odhad: 6,33 USD), tržby 2,10 miliardy USD (odhad: 2,12 miliardy USD). Akcie +0,36 %.
- Výsledky Best Buy ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,48 USD (odhad: 1,35 USD), tržby 14,21 miliardy USD (odhad: 14,34 miliardy USD). Akcie +1,42 %.
- Výsledky Smith & Wesson ve 4Q: Zisk na akcii 20 centů (odhad: 11 centů), tržby 131 milionů USD (odhad: 123 milionů USD). Akcie v after-marketu +10,3 %.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK
Aktuality
