US MARKETOtevírá za: 6 h 15 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Štěpán Pírko: Mladé trhy budou letos tahat zbytek světa z bryndy

Investiční prostředí v roce 2011 bude nadále pozitivní, je ovšem potřeba pozorně hodnotit rizika v zadlužených ekonomikách. Ta nikam nezmizela, jen doutnají pod povrchem. Největším favoritem tohoto roku jsou komodity, naopak nejhorší třídou aktiv v tomto prostředí jsou dluhopisy. Akciové trhy porostou, ale žádná sláva to nebude, říká Štěpán Pírko z investiční společnosti Colosseum.

Michael Šolín
Michael Šolín
28. 1. 2011 | 6:00
Komodity

Jaký je váš makroekonomický výhled na rok 2011?

Štěpán Pírko (ŠP): Náš globální výhled na rok 2011 je opatrně optimistický. Předpokládáme pozitivní ekonomický růst, od kterého se samozřejmě budou odvíjet ceny aktiv. Hlavním důvodem je silný ekonomický růst emerging markets. Podotýkám, že se nebavíme jen o Číně a Indii, ale mám na mysli i státy Jižní Ameriky, jako jsou Brazílie, Mexiko a Argentina. Toto je hnacím motorem celosvětového růstu a nevidím známky toho, že by se měl jen tak zastavit. K tomu je potřeba dodat, že tento motor již není poháněn poptávkou ze Spojených států a Evropy, jako tomu bylo v minulosti. Naopak, čím dál tím víc vzniká v těchto zemích vnitřní poptávka daná bohatnutím lidí, tedy rozšiřováním střední vrstvy obyvatel. Předpovědi tohoto vývoje jsou takové, že během dalších 10 až 15 let se do střední třídy posunou stovky miliónů lidí, což je skoro nepředstavitelné.

Nicméně stále tu přetrvávají vykřičníky a hrozby v podobě předlužených ekonomik. Přirovnal bych to k domečku z karet, který se může kdykoli zhroutit. Pro představu, kdyby vyhlásila restrukturalizaci dluhu země velikosti Španělska, byly by to ztráty ve stovkách miliard eur. A to by bylo podle mě dost velké sousto i pro nadnárodní finanční instituce, jako je Mezinárodní měnový fond. Problémy, na které poukazuji, prostě nezmizely, jen doutnají pod povrchem. Otázkou je, zda zdravý ekonomický růst emerging markets dokáže "vytáhnout z bryndy" zbytek světa.

A jak se bude podle vás letos dařit jednotlivým třídám aktiv?

nejpozitivnější výhled máme letos na komodity, naopak nejhůř se letos bude dařit dluhopisům

ŠP: Neříkám pro ekonomiku, ale pro investory a spekulanty je pozitivní činnost centrálních bank, které už otevřeně přiznávají, že chtějí zvyšovat cenu akcií a jiných rizikovějších aktiv. Vezmeme-li v potaz skutečnost, že si vlastně mohou tisknout bez velkých nákladů, kolik peněz chtějí, tak se dá předpokládat, že se jim to povede. Takže si myslím, že bude pokračovat pozitivní investiční prostředí a růst rizikových aktiv, i když možná s většími výkyvy než v minulém roce. V tomto roce tedy očekáváte růst rizikových aktiv. Co bude "IN", a co naopak "OUT"? Budou například komodity tak žhavé, jak o nich většina analytiků "básní"?

drobným investorům bych spíše doporučil využít služeb portfoliomanažera, než se snažit na vlastní pěst o správu svých peněz

ŠP: Nejpozitivnější scénář máme pro komodity, protože už startuje inflace, což je už dnes v Asii velký problém a do Evropy proniká. V tomto prostředí jsou komodity historicky nejlepší investicí. Ovšem je potřeba říct, že v krátkodobém výhledu (týdnů až měsíců) vidím komodity hodně předražené. Aktuálně zejména zlato nebo stříbro vytvořily střednědobé vrcholy a začala tam určitá korekce, která by mohla v krátkodobém horizontu pokračovat. I ostatní komoditní trhy jsou dost překoupené a budou mít tendenci vracet se ke svým průměrům.

Aktuální vývoj cen komodit sledujte zde

Nicméně tuto korekci považuji za zdravou, po ní se komodity vrátí k růstovému trendu. Ze všech tříd aktiv jsou komodity nejatraktivnější investicí. Akciím se bude v rámci ekonomického růstu také dařit, avšak reálný výnos akcií v době inflace nebývá příliš vysoký. Nejhůře se povede v tomto prostředí dluhopisům, což už je dnes vidět na globálních dluhopisových trzích. Je to dáno vznikem a očekáváním inflace. Vliv má v neposlední řadě také demografický vývoj. Poválečná vlna produktivních obyvatel odchází do penze, kde už neprodukují, ale naopak čerpají své úspory. Tento demografický jev, se kterým je spojené snižování objemu úspor, tlačí úrokové míry směrem vzhůru, což je pro dluhopisy negativní i z dlouhodobého hlediska.

Co byste doporučil investorům – vlastní správu peněz, nebo aktivní portfoliomanagement?

ŠP: Vlastní zpráva peněz není špatný nápad, pokud člověk ví, co dělá, umí to a má na to peníze. Také je tato varianta odlišná v tom, že investor se sám podílí na obchodovaní, což někomu může přinést adrenalin a dobrý pocit. Na druhou stranu, při zaměstnání většinou není dostatek času, aby se tomu člověk aktivně věnoval a dosahoval zajímavých výnosů. Takže je asi lepší peníze svěřit portfoliomanažerovi, protože to většinou dopadne lépe. Vaše společnost nabízí také správu peněz pomocí managed futures? Co si pod tím má investor představit?

managed futures mají oproti fondům řadu výhod, především je jejich správa přehlednější

ŠP: Managed futures zní možná trochu "cizokrajně". Přitom to v zásadě není nijak zvlášť odlišné od investování do podílových fondů, čili investor svěří peníze někomu do správy. Oproti fondům je tu však řada výhod: Zatímco u podílových fondů jsou ty peníze, řekněme, na jedné hromadě a jsou dost anonymní, tak u managed futures máte vše na svém účtu evidované zvlášť. To znamená, že vidíte veškeré obchody, které probíhají, účtované poplatky a podobně. Takže investor přesně ví, co se s jeho penězi děje a do čeho investuje. Výnosy bývají také zajímavé a své peníze si můžete bez jakékoli vázanosti vybrat.

Kde a na jaké typy investic s pomocí managed futures spekulujete?

ŠP: Obchoduje se, jak už název napovídá, s futures kontrakty. Zhruba polovina obchodů jsou komodity a druhá polovina finanční kontrakty, jako jsou akciové indexy, úrokové sazby, dluhopisy a měnové kurzy. Jde tedy o diverzifikaci do široké škály aktiv. Obchody probíhají po celém světě – v New Yorku, Chicagu, Londýně či Sydney. Cílem je každý rok vydělat bez ohledu na to, jakým směrem jdou trhy.

našim produktům na poli managed futures se loni velice dařilo, například program DIST zhodnotil v průměru klientům peníze o 45 %

Jaké zhodnocení zatím portfolia s managed futures dosáhla?

ŠP: Co se týče výkonnosti oproti benchmarku, v loňském roce jsme na tom byli docela dobře. Náš vlajkový program DIST, který je určen investorům s minimálním vkladem 10 milionů korun, zhodnotil průměrně všem klientům peníze o 45 %, a to i po odečtení veškerých poplatků a odměn ze zisku. U dalšího programu VENUS, kde je vstupní kapitál 3 miliony korun, se zhodnotily peníze o 63 %, také v čisté podobě. Pro srovnání, managed futures indexy vydělaly průměrně minulý rok kolem 10 % a hedgeové fondy průměrně 10 až 12 %. Takže jsme benchmark výrazně překonali. Nejpřístupnějším z hlediska minimálního vkladu 250 tisíc korun je program PREMIUM, který jsme zavedli nově v létě minulého roku a má v sobě konzervativnější mix než VENUS a DIST. Ale i tak stihl vydělat během půl roku přes 11 %, což je podle mě také solidní výkon. Nespornou výhodou je také obchodování v české měně.

KomodityManaged futures
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa