Evropské akcie zahájily týden v červených číslech, dolů je vedlo Řecko

Evropské akciové trhy v pondělí vedlo dolů Řecko. Sklouzly tak po pětitýdenní rally ze sedmiletých maxim.
Britský FTSE 100 odepsal 0,51 %, francouzský CAC 40 0,55 % a německý DAX naopak o 0,27 % zpevnil. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil 0,24 % a podařilo se mu tak umazat kus předchozích ztrát. Dolů ho vedly řecké akcie, index aténské burzy ASE ztrácel nejvíce ze všech akciových trhů v eurozóně.
"V krátkém období to vypadá, že jsou evropské trhy přesycené a potřebují pauzu," říká Raimund Saxinger z Frankfurt-Trust Investment. "Řecko představuje jen krátkodobou obavu, v dlouhodobém výhledu však na trhu takový vliv mít nebude," dodává.
Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v pondělí prohlásil, že se jednání s Řeckem vrátila o krok zpět a že země nenabídla žádné podrobné nástroje, které jsou zapotřebí. Jeho slova poslala aténský index ASE o 4 % níže.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Evropská centrální banka v pondělí zahájila program kvantitativního uvolňování nákupem německých dluhopisů. Informovaly o tom dva nejmenované zdroje. Centrální banky zemí eurozóny podle dvou traderů pohybujících se na dluhopisových trzích v pondělí začaly nakupovat německé dluhopisy. Mluvčí ECB zprávu odmítl komentovat, zatímco dluhopisy zažívají rally. Výnos německých 10letých dluhopisů v reakci na zprávu klesl o 4 bazické body na 0,35 % a přiblížil se rekordnímu minimu 0,283 % dosaženému 26. února. Výnos italských desetiletých dluhopisů rovněž spadl o 4 bazické body, a to na 1,28 %.
- Evropská centrální banka (ECB) provede v tomto týdnu mimořádnou revizi programu nouzového financování řeckých bank. S odvoláním na dva nejmenované činitele o tom v pondělí informovala agentura Bloomberg. Centrální banka tak podle ní zvyšuje tlak na vládu v Aténách, aby dodržovala závazky spojené s mezinárodním záchranným programem.
- Německo by se nemělo vzdávat možnosti těžit plyn z břidličných hornin, když chce v rámci transformace energetiky ve větší míře spoléhat na výrobu elektřiny ze zemního plynu. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl předseda Hospodářského svazu pro těžbu ropy a zemního plynu (WEG) Gernot Kalkoffen. O možném zákazu těžby plynu z břidlic metodou hydraulického štěpení by měl Spolkový sněm rozhodnout v březnu či dubnu.
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny se v březnu vyšplhala na nejvyšší úroveň za sedm a půl roku. Její hlavní index tak vystoupil na 18,6 bodu z únorových 12,4 bodu, vyplývá z výsledků průzkumu společnosti Sentix. K růstu indexu přispělo i rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) podpořit hospodářský růst nákupem vládních dluhopisů.
- Evropské akcie si již nyní užívají nejlepší začátek roku za více než dvě dekády, podle analytiků ze Citigroup růst ale ani zdaleka nekončí. Evropské akcie podle Jonathana Stubbse, šéfa evropské divize banky a oddělení britských akciových strategií, letos zpevní o dalších 14 %. Uvedl to v poznámce klientům 5. března a zároveň zvýšil odhad pro růst regionálního indexu Stoxx Europe 600 na 450 bodů z původního odhadu 400 bodů. V pátek se index pohyboval těsně pod hranicí 400 bodů a od začátku letošního roku už připsal 15 % na sedmileté maximum.
- Spotřebitelské ceny v Česku v únoru vzrostly meziměsíčně o 0,2 %, očekávala se přitom stagnace. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák a v oddíle rekreace a kultura. Meziročně se zvýšily o 0,1 % při očekávání poklesu o 0,1 %.
- Nezaměstnanost v únoru meziměsíčně klesla na 7,5 % z lednových 7,7 %. Bez práce je 548 117 lidí, o 8 074 méně než v lednu. Počet volných pracovních míst vzrostl o 6 700 na 68 971. Uvedl to v pondělí Úřad práce ČR. Nezaměstnanost by navíc měla klesat i v dalších měsících. Před rokem v únoru činila míra nezaměstnanosti 8,6 %, bez práce je nyní o 77 273 lidí méně než loni.
- Export z Německa se v lednu meziměsíčně snížil o 2,1 % po prosincovém nárůstu o 2,8 %. Zaznamenal tak nejprudší pokles za pět měsíců. Oznámil to v pondělí spolkový statistický úřad. Údaje jsou sice nepříznivým signálem pro vyhlídky německé ekonomiky, ta by však podle analytiků měla v příštích měsících těžit hlavně ze slabého eura a levné ropy.
- Ceny bydlení ve Španělsku loni vzrostly o 0,3 %. Zaznamenaly tak první růst od roku 2008, kdy splaskla bublina na tamním realitním trhu. Pondělní data statistického úřadu INE naznačují, že realitní trh v této jihoevropské zemi se dostává z dlouhodobé krize. Ceny bydlení se během ní propadly o 37 %.
- Únorová meziroční inflace, která zůstala na lednových 0,1 %, byla lehce nad očekáváním České národní banky. Uvedl to v pondělí ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub. Například pokles cen pohonných hmot byl o něco menší, než odhadovala centrální banka. Regulované ceny mírně vzrostly, zatímco ČNB očekávala jejich pokles.
- Soudní dvůr Evropské unie v pondělí potvrdil správnost rozhodnutí Evropské komise zablokovat plánované spojení německé burzy Deutsche Börse s transatlantickým burzovním operátorem NYSE Euronext. Fúze měla vytvořit největší burzovní skupinu na světě. Evropská komise transakci zablokovala již v roce 2012.
Zdroj: Bloomberg