Evropské akcie v úterý ztrácely třetí obchodní den v řadě. Investoři se bojí blížícího se zvyšování sazeb v USA

Evropské akcie zažívají nejdelší ztrátovou řadu za poslední tři týdny. Investory znervózňují dobrá americká makrodata, která by mohla vést k brzkému zvýšení úrokových sazeb v USA. Současně trhy znervózňuje nejistá budoucnost Řecka, jehož pokladna je již téměř prázdná.
Britský index FTSE 100 v úterý ztratil 1,18 %, když v pondělí zůstala londýnská burza kvůli svátku zavřená. Francouzský CAC 40 odevzdal 0,66 % a německý DAX klesl o 1,61 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,73 %, všechny jeho sektory s výjimkou odvětví dopravy a cestovního ruchu skončily v mínusu.
Úterní statistiky ze Spojených států o prodejích nových domů, spotřebitelské důvěře a objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby překonaly očekávání trhu, což jen zvýšilo nervozitu ohledně blížícího se zvyšování tamních úrokových sazeb.
Podle viceprezidenta Fedu Stanleyho Fischera se bude banka v načasování růstu sazeb řídit právě solidními makroekonomickými daty. Šéfka pobočky Fedu v Clevelandu Loretta Mesterová navíc v pondělí prohlásila, že "se blíží čas" zvyšování sazeb v USA a šéfka Fedu Janet Yellenová v pátek uvedla, že data o HDP za první čtvrtletí nezbudou stát v cestě plánům centrální banky na zvýšení sazeb ještě letos.
"Stále se obáváme o Řecko, a k tomu se navíc přidávají obavy ze zvyšování sazeb v USA," říká François Savary, investiční ředitel Reyl & Cie. "To všechno přispívá k větší obezřetnosti na trzích, protože investoři znovu vyhodnocují různé investiční scénáře," dodává.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Řecku ubývá čas na dosažení dohody s mezinárodními věřiteli. Bez dohody o reformách Atény další finanční prostředky nedostanou. Německému listu Bild to v úterý řekl šéf Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Klaus Regling. "Zbývá už jen málo času," řekl podle agentury Reuters Regling nejčtenějšímu německému listu. "Na dohodě proto pracujeme dnem i nocí. Bez dohody s věřiteli Řecko nedostane žádné nové úvěry. Pak tu je hrozba platební neschopnosti. Obsahuje to hodně rizik," dodal.
- Měnový výbor maďarské centrální banky v úterý podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na nové minimum 1,65 %. Banka tak chce podpořit ekonomický růst a zabránit poklesu spotřebitelských cen.
- Odpor Poláků vůči zrušení zlotého a zavedení eura se dostal na rekordní úroveň. Proti vstupu země do eurozóny bylo v dubnu podle průzkumu agentury CBOS 70 % populace. V předchozím listopadovém průzkumu se proti zavedení jednotné evropské měny stavělo pouze 68 % Poláků. V České republice se přitom odpor vůči euru podle nedávného průzkumu naopak snižuje.
- Čínská měna již není podhodnocená, Peking by však měl urychlit přechod k volně plovoucímu měnovému kurzu. Uvedl to v úterý Mezinárodní měnový fond (MMF). Čína dlouhou dobu čelila kritice, že uměle nízkým kurzem jüanu poskytuje svým vývozcům konkurenční výhodu.
- Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v úterý varovala Polsko před výrazným uvolněním rozpočtové politiky v době před říjnovými parlamentními volbami. Pokud by nastal prudký negativní zvrat ve veřejných financích, mohlo by to vést ke zhoršení výhledu polské úvěrové známky, uvedla agentura. Vítězství konzervativního kandidáta Andrzeje Dudy v nedělních parlamentních volbách nebude mít na rating Polska žádný bezprostřední vliv, dodala S&P.
- AstraZeneca doufala, že do roku 2023 bude mít příjmy vyšší než 45 miliard dolarů. Tuto její ambici zasáhl nejnovější vývoj v testování léku na lupénku brodalumab, jehož prodeje jí měly přinést miliardu dolarů navíc. Společnost Amgen, která se podílela na jeho vývoji, v pátek oznámila, že od projektu ustupuje poté, co testování odhalilo u testovaných subjektů sebevražedné myšlenky. Podle analytika Deutsche Bank Richarda Parkese je tento vývoj nečekaným krokem zpátky a zisk společnosti AstraZeneca zasáhne v dlouhodobém horizontu až o 2 %. Akcie na burze v Londýně ztrácejí procento.
- Pražští celníci našli v sobotu při kontrole autobusu jedoucího z Ukrajiny téměř 27 000 nekolkovaných cigaret a 16 litrů nekolkované vodky. Jako úkryt si pašeráci vybrali i toaletu, když krabičky cigaret schovali pod záchodovou mísu v nádrži na fekálie. Pašované zboží celníci zabavili a únik na spotřební dani vyčíslili na téměř 90 000 korun. Sdělila to v úterý mluvčí celníků Ivana Kurková.
- Francouzský kosmetický gigant L'Oréal sníží v Číně ceny většiny svých dovážených produktů. Oznámila to v úterý firma. Reaguje tak na rozhodnutí Pekingu snížit dovozní cla na produkty pro péči o pleť a další spotřební zboží.
- Čistý zisk irských aerolinek Ryanair v uplynulém finančním roce stoupl o dvě třetiny na 867 milionů eur díky silnému růstu počtu pasažérů. Oznámila to v úterý firma, která je podle počtu cestujících největším nízkonákladovým leteckým přepravcem v Evropě a která letos slaví 30. výročí svého vzniku. Dodala, že v novém finančním roce očekává další nárůst zisku i počtu cestujících.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
