Investiční klub: Atraktivní volba pro movité soukromé investory

Michal Mrhač a Michael Jindra společně založili InvestClub, investiční klub, který sdružuje zejména movité lidi z Česka. V rozhovoru pro Investiční web popsali například současné možnosti investování do fotovoltaiky nebo to, že vyšší výnos nemusí nutně souviset s větší rizikovostí investice.
Pane Mrhači, vy se zaměřujete především na soukromé a netradiční investice. Myslíte si, že v České republice, kde většina lidí zatím, na rozdíl například od USA, investuje přes banky, je na trhu pro takové investice místo?
Michal Mrhač: Ano je tomu skutečně tak, většina lidí v ČR investuje přes investiční společnosti, přes klasické investiční nástroje a ukládá peníze do depozitních produktů bank. Můžeme říci, že ve vyspělých zemích je trend jiný a investoři se nespokojí s běžným spořícím účtem, termínovaným vkladem nebo podílovým fondem. Tito lidé se zajímají o příležitosti, které mohou se zachováním přijatelné míry rizika vygenerovat zajímavý výnos. Vidím to i dnes u našich členů, kteří k nám chodí právě z tohoto důvodu; takové lidi většinou zajímají výnosy 10 % a více.
Ano, tomu rozumím, není tajemstvím, že investiční příležitosti typu private equity a venture capital jsou v zahraničí rozšířené, ale v ČR do nich zatím investuje pouze hrstka vyvolených. Nicméně princip klasického investičního trojúhelníku říká, že čím vyšší výnos, tím zpravidla větší riziko. Jak je to v tomto případě? Myslíte si, že takové výnosy u lidí mohou vyvolávat větší obavy?
Mrhač: Soukromé investice můžete často ovlivňovat a řídit, a proto nemusí platit to, že vyšší výnos je možný jen za většího rizika
Michal Mrhač: Velice dobrá otázka; o tom bychom mohli diskutovat dlouhé hodiny. Je jasné, že každá investice s sebou nese určitá investiční rizika a ani u soukromých investic tomu není jinak. Nemyslím si však, že jsou soukromé investice o moc více rizikové než ty běžné. Mnoho soukromých investic má tu výhodu, že je můžete přímo či nepřímo ovlivňovat a řídit. Například pokud podnikáte v gastronomii nebo v nějakém jiném odvětví, je jasné, že když si budete číst reálné podnikatelské záměry, s největší pravděpodobností budete investovat právě do firem, které podnikají v oboru, kterému rozumíte. Snáze pak můžete minimalizovat rizika.
Těžko v případě, když si jako drobný investor koupíte akcie nějaké velké společnosti nebo nějakou komoditu, budete ovlivňovat cenu ropy nebo rozhodnutí vrcholového managementu. Proto si myslím, že ne vždy můžeme s jistou říci, že větší výnos znamená větší riziko. Zdá se, že velcí investoři v ČR už tomu začínají rozumět.
Michael Jindra: Přesně tak, lidé mají často zažité, že "čím větší výnos, tím větší riziko". Dnes to však už nemusí platit vždy. A jaké jsou vaše investiční tipy? Co má podle vás v nadcházejících letech investiční potenciál?
Michael Jindra: Všichni jsme asi zaznamenali zprávu o tom, s jakými problémy se dnes potýká Japonsko. To je názorná ukázka a jasný signál pro investory, jaký je investiční potenciál v investicích do alternativní energetiky. Výroba energie z jádra je sice relativně levná, nicméně mají-li si lidé vybrat mezi bezpečností a cenou, zcela jistě většina lidí zvolí bezpečnost.
Podívejte se třeba na Německo, tam řadu atomových elektráren mimo jiné kvůli bezpečnosti odpojili z provozu. Poptávka po elektřině ve světě však neustále stoupá. Dále si myslím, že z dlouhodobého hlediska je zajímavá zemědělská půda; dle celoevropských ukazatelů její cena neustále roste a nárůst se očekává i v budoucnu.
Na druhé straně dobře víte, jak to u nás dopadlo s fotovoltaickými elektrárnami.
Mrhač: Fotovoltaika je možná ještě atraktivnější než dříve. Lidé dříve nebo později budou muset hledat alternativní a bezpečné zdroje energie.
Michal Mrhač: Ano, média o tom ráda a včasně informovala. Samotné projekty alternativních energií nejsou špatné; v tomto případě šlo spíše o něco jiného, co principiálně nemělo s myšlenkou ekologické výroby elektřiny nic společného. Do budoucna se těmto inovacím stejně nevyhneme; jako lidstvo musíme jít dál a ekologická řešení budou čím dál více preferována; budou se objevovat dokonalejší, nebál bych se ani použít slova revoluční myšlenky a technologie, proto investování do těchto směrů bude v nejbližší době velmi dobrou investicí.
Jak momentálně vypadá trh fotovoltaických elektráren v ČR? Svým členům nabízíte několik připojených elektráren jako investici.
Jindra: Trh s fotovoltaikou se pročistil. Už nenarazíte na nesmyslné projekty hnané pouze legislativní podporou.
Michael Jindra: Musím říci, že se trh velmi pročistil. Obecně se vyhledáváním fotovoltaických elektráren pro naše členy zabýváme již delší dobu. Na začátku jsme se setkávali se spoustou nesmyslných projektů, které byly životaschopné pouze díky podpoře ze strany legislativy. Trh byl plný nabídek, které prezentovali lidé bez základních obchodních ekonomických a investičních znalostí a mnoho lidí se lidově řečeno spálilo a solární energii zavrhlo.
Druhá stránka věci je současná investiční atraktivita prodávaných projektů. Přes mediální a legislativní "masáž" posledních týdnů a měsíců může být investování do fotovoltaiky zajímavé. Paradoxně jsou některé projekty v tuto chvíli investičně zajímavější než před "splasknutím fotovoltaické bubliny" na konci roku. Trh stlačil ceny elektráren a mnoho majitelů donutil svá zařízení prodat, protože nezvládali splácet své často v euforii sjednané úvěry. Zmizely také přehnané marže developerů. Za přijatelné ceny tak můžete nakupovat zajímavé dividendově orientované investice bez výrazných rizik a potřeby řízení. I dnes tak lze v této oblasti dosahovat velmi zajímavých výnosů. Zaměřme se krátce na váš investiční klub. Co takový subjekt nabízí svým členům za výhody a pro koho je určen?
Mrhač: Výhodou investičního klubu jsou neveřejné a netradiční investiční příležitosti pro investory, kteří mají již portfolia plná "klasických" aktiv.
Michal Mrhač: Pokud se setkáte s někým, kdo investuje řádově miliony korun, je velmi těžké takového člověka něčím zaujmout nebo ohromit. Tyto lidi nezaujmete nabídkou klasického podílového fondu nebo veřejně obchodovaného cenného papíru. Tyto věci již v portfoliích mají. Proto jsme začali vyhledávat neveřejné a netradiční investiční příležitosti, k nimž se jinak dostane jen málokdo. Právě tyto investice jsou pro náročné investory zajímavé. Postupem času jsme se s takovými lidmi setkávali stále častěji, a proto jsme založili klub a jeho internetovou platformu, pomocí níž se do něj může zapojit i širší veřejnost.
Jindra: Chceme podporovat finanční gramotnost a pomáhat lidem k pozitivní změně myšlení a zažitých názorů ve více oblastech.
Velkou výhodou klubu je bezplatné a nezávazné členství, kdy není povinností investovat. K nabídce se investoři dostanou, aniž by museli předem platit nějaké poplatky. To ovšem neznamená, že je určen úplně pro všechny. Členství je zcela anonymní. V klubu sjednocujeme především lidi, kteří rádi investují a hledají zajímavé investiční příležitosti. Zpravidla jsou tito lidé finančně relativně velmi silní a mohou si dovolit investovat jeden milion korun a více.
Michael Jindra: Samozřejmě chceme, aby celkově společnost v České republice měla užitek z takového klubu. Proto na našich stránkách každý člověk, nehledě na to, zda je členem, nalezne spoustu odkazů na doporučená videa a knihy, které podporují finanční gramotnost a mohou některým lidem pomoci v pozitivní změně myšlení a zažitých názorů ve více oblastech.