US MARKETZavírá za: 3 h 25 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Žhavé knižní tipy na žhavé letní dny aneb (Ne)jen trhem živ jest Homo economicus

Paralelu mezi řeckou krizí a kolapsem českých zemí v 15. století, nástin historických kotrmelců hospodářských paradigmat nebo sondu do hlubin investorovy duše – i to si slibují najít ve svých aktuálních knižních tipech oslovení domácí ekonomové.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
14. 8. 2015 | 8:00
Anketa

Aleš Tůma (analytik, Partners)

Vysoko na seznamu knih k přečtení mám Kahnemanovo Myšlení, rychlé a pomalé. Ve financích všichni strašně rádi poukazujeme na psychologii investorů, ale málokdo různým behaviorálním nástrahám skutečně rozumí a dokáže z nich vyvodit nějaké závěry pro každodenní práci s klienty. Nejsem výjimkou, takže si chci rozšířit obzory. Pokud zbude čas, zkusím The Alchemists, knihu o třech nejmocnějších centrálních bankéřích a jejich chování v době finanční krize.

Jan Jedlička (manažer EU Office České spořitelny)

Začínám číst druhý díl Husitské epopeje od Vlastimila Vondrušky. Historie je mým velkým koníčkem – pokud bych neanalyzoval ekonomické trendy v bance, asi bych se někde hrabal v archivu –, zejména České země ve středověku. Rovných 600 let po upálení Mistra Jana Husa se nabízí sáhnout po románu odehrávajícím se začátkem 15. století. Kniha poutavě popisuje dějiny rodu Prokopů, jejichž část patřila mezi kališníky a část ke katolíkům, na pozadí klíčových historických událostí. Druhý díl se odehrává mezi roky 1416 a 1425.

Při čtení se mi vtírá paralela mezi vývojem v tehdejším Českém království a v současném Řecku. Obě země zažívaly desítky let prosperity a blahobytu (vláda Karla IV. a dvě třetiny vlády Václava IV., boom po vstupu do EU v roce 1981), nicméně pod povrchem již bublaly nepříznivé tendence (spor o reformu církve, bezprecedentní růst zadlužení). Kvůli slabým vůdcům (Václav IV., Alexis Tsipras) tyto tendence přerostly v katastrofu. V Českých zemích měla podobu občanské války. Jak to asi dopadne v Řecku?

Petr Janský (ekonom, přednáší na Institutu ekonomických studií FSV UK)

V těchto dnech čtu poslední knihu Petera Singera The Most Good You Can Do: How Effective Altruism Is Changing Ideas About Living Ethically. Knihu s podobný názvem byste možná očekávali od ekonoma, ale Singer je filosof. A ne kdovíjaký filosof, pro mě osobně je nejvlivnějším žijícím filosofem. Kniha je o efektivním altruismu, tedy o tom, jak pomáhat tak, abyste pomáhali co nejvíce.

Pavel Hnát (proděkan Fakulty mezinárodních vztahů VŠE)

Mou dlouho odkládanou letní četbou je Vzestup peněz od Nialla Fergusona, jednoho z nejčtenějších odborníků na současné hospodářské dějiny. V knize s podtitulem Finanční dějiny světa jasně, čtivě a přehledně propojuje ekonomický cyklus s úlohou peněz a finančních inovací. To jsou aspekty současného světa, které musejí zajímat každého, kdo se zamyslel nad příčinami ekonomické krize z let 2008 a 2009, nad neutuchající snahou Evropy financovat krachující Řecko nebo nad aktuálními propady akciových trhů v Číně.

Peníze a s nimi spojená moc ovlivňují naše představy o úloze vlád, a to nejen těch evropských. Úloha vlády se v průběhu dějin proměňuje neustále a k jedné ze zásadních proměn dochází zřejmě právě dnes. I proto je nutné znát hospodářské dějiny světa. Zároveň je v době, kdy se opět mění základní doktríny ekonomického myšlení, příjemné vidět, že se paradigmata ekonomického nazírání světa mění pravidelně s každou velkou krizí a tak nějak se stále točí v kruhu. Znát hospodářské dějiny světa tedy také znamená nepropadat panice pokaždé, když se převažující nebo zrovna moderní světonázor opět mírně pootočí.

Helena Horská (hlavní ekonomka Raiffesenbank

Nikdy si s sebou na pláž vedle opalovacích krémů nezapomenu zabalit poslední knihu svého oblíbeného českého historika Michala Vondrušky (letos třeba Oldřich z Chlumu – román a skutečnost). V průběhu léta se také chystám na knihu od americké novinářky Arianny Huffington Thrive. Předem vím, že to nebude lehké čtení. Arianna byla svého času jednou z nejvlivnějších žen v médiích. Knihu začíná v kuchyni, kde se probouzí na zemi v kaluži vlastní krve. Zkolabovala kvůli totálnímu vyčerpání a nedostatku spánku a při pádu na zem si rozbila hlavu o roh stolu. V knize vypráví svůj příběh, příběh o velkých ambicích, "totálním" nasazení a obětech takového počínání. Věřím, že si z něj něco odnesu.

AnketaEU Office ČSKnihy a literatura
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa