US MARKETOtevírá za: 11 h 15 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

ČEZ, NWR a Unipetrol: Exkluzivní pohled Petra Nováka (Generali PPF Asset Management) na český energetický sektor

Jak se vede českým energetickým titulům a jaké mají vyhlídky v následujících kvartálech? ČEZ těží z událostí v Japonsku a překvapí svými výsledky. NWR zveřejnila výborné ceny koksovatelného uhlí a koksu, ale v dalších kvartálech půjdou ceny spíše dolů. Unipetrolu klesly rafinérské marže a je otázkou, zda bude vůbec společnost vyplácet dividendu, říká Petr Novák, analytik společnosti Generali PPF Asset Management.

Michael Šolín
Michael Šolín
21. 4. 2011 | 6:00
ČEZ

ČEZ

ČEZ samozřejmě profitoval z událostí v Japonsku, když německá vláda v březnu utlumila činnost několika jaderných elektráren na 3 měsíce s tím, že se pak Německo rozhodne, jak dál ve výrobě elektřiny. Na to samozřejmě reagovaly ceny elektřiny prudkým pohybem nahoru zhruba o 5 EUR za MWh, 5% snížení výkonu muselo být nahrazeno jinými zdroji.

Existuje možnost, že Německo zastaví všechny jaderné reaktory a nedojde k plánovanému prodloužení jejich životnosti. Otázkou je, jak tyto reaktory nahradí, protože obnovitelné zdroje nejsou tak stabilní a centralizované, a byla by proto nutná velká investice do distribuční sítě, což by vedlo k vyšším cenám elektřiny v regionu.

ČEZ již prodává elektřinu za vyšší ceny při prakticky stejných nákladech. V této souvislosti se cena akcií společnosti odrazila z 800 Kč na akcii k 900 Kč a podle mě se bude kolem této hodnoty pohybovat až do výplaty dividendy. Můj pohled na akcie ČEZ je v současné době neutrální, myslím si, že se bude držet na poměrně vysokých úrovních, pokud nedojde k nějakým globálním poklesům na trzích.

Aktuální kurz akcií ČEZu sledujte zde

Společnost je dobře oceněna a nevidím žádný výrazný valuační rozdíl v porovnání s konkurencí v rámci Evropy.

Co se týče letošních výsledků ČEZu, společnost dala opět poměrně konzervativní výhled. Očekávám udržení vyšších cen elektřiny, což se promítne do zisku, takže si myslím, že ČEZ bez problémů dosáhne výsledků v rámci výhledu společnosti.

NWR

Akcie společnosti NWR jsou asi nejvíce volatilní v rámci energetického sektoru na pražské burze. Nedávno byla zveřejněna pro společnost klíčová informace, a to ceny koksovatelného uhlí a koksu na 2. kvartál. Ceny hodnotím jako výborné. Vzhledem k silné závislosti odběratelů, což jsou ocelářské společnosti, byly vyšší ceny díky povodním v Qeenslandu v Austrálii domlouvány na kvartální bázi, nikoli na roční, jak tomu je standardně.

Očekávám, že ceny v dalších kvartálech půjdou spíše dolů, protože nynější růst byl způsoben lokálním nedostatkem a růstem asijských ekonomik, jako jsou Čína a Japonsko, které spotřebovávají uhlí z Austrálie. V současné době je v Japonsku nižší odběr kvůli událostem ve Fukušimě a hospodářství v Číně bude v následujících kvartálech zpomalovat, zejména díky krokům centrální banky.

Pozitivní pro NWR je reinkorporace do Londýna. Ta by měla firmě nabídnout změnu akcionářské struktury, kde by firma samotná chtěla mít větší fondy zaměřené na uhelné společnosti. K tomu NWR pomůže, když bude zahrnuta do londýnského indexu, který kupují velcí investoři jako celek. Určitě to zvýší likviditu titulu v Londýně, navíc zmiňovaná změna akcionářské struktury přinese méně retailových investorů a více velkých specializovaných hráčů, což by mělo mít pozitivní vliv na valuaci NWR.

Společnost stále drží valuační diskont, nicméně reinkorporace do Londýna by mohla diskont tlačit spíše dolů.

Aktuální kurz akcií NWR sledujte zde

Ve střednědobém horizontu počítám spíš s poklesem ceny koksovatelného uhlí. Riziko představuje částečný odliv investorů v rámci k chystaného IPO velké polské těžební společnosti Jastrzebska Spolka Weglowa SA, která se uskuteční možná už v červnu.

Polské penzijní fondy budou chtít mít akcie této společnosti v portfoliu, a budou tedy muset redukovat pozici v akciích NWR. Z tohoto důvodu je pro NWR důležité stihnout reinkorporaci do Londýna do května, aby velcí hráči začali akcie NWR nakupovat ještě před IPO společnosti Jastrzebska Spolka Weglowa SA. Myslím si však, že to bude záležitost spíše polských hráčů než mezinárodních, kteří mají větší výběr světových pozic a budou touto optikou hodnotit kvalitu společnosti NWR.

Unipetrol

Růst ceny ropy způsobil mezikvartální oslabení rafinérských marží společnosti, protože Unipetrol nebyl schopen tlak na růst ceny vstupu úplně přenést na přebytkovém trhu do finálních produktů. Rozdíl mezi ropou Ural a ropou Brent se dostal v 1. kvartálu na předkrizové úrovně, konkrétně na 2,9 USD za barel. Ropa Brent posilovala více, z čehož Unipetrol profitoval.

Marže v petrochemii jsou velice silné, na úrovni roku 2008, kdy byl vrchol komoditního cyklu. Negativní vliv na tyto marže však bude mít silnější kurz koruny k euru.

Růst cen ropy se projevil na čerpacích stanicích vysokými cenami benzínu a nafty. Cenový nárůst mohl být v 1. kvartálu ještě vyšší, ale čerpací stanice absorbovaly část do svých marží v rámci konkurenčního boje.

Unipetrol je podle mě trochu "dražší" než konkurenti, například MOL nebo PKN Orlen.

Aktuální kurz akcií Unipetrolu sledujte zde

Z dlouhodobějšího pohledu trh stále čeká na zveřejnění strategie Unipetrolu v energetice, která ovlivní zcela určitě výplatu dividendy. Společnost totiž potřebuje předělat své výrobní zdroje na elektřinu a na páru hlavně pro technologii rafinérií. To by znamenalo ohromné investiční výdaje v dalších letech a ovlivnilo by to schopnost Unipetrolu vyplácet dividendu. Společnost má velkou část nerozděleného zisku z minulých let a velmi nízké zadlužení.

Akcie ČRČEZElektřinaEnergetikaNWROrlen UnipetrolPohonné hmotyRafinerieRopaUhlí
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa