Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak se ve středu dařilo akciím na obou stranách Atlantského oceánu, jaká věta v prohlášení Fedu z říjnového zasedání nejvíce zaujala analytiky a jak se v Číně stavějí mosty? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu po konci zasedání Fedu klesly, poté ale vystřelily prudce vzhůru
Americké akcie zahájily středeční obchodování mírným růstem a indexy zisky postupně navyšovaly až na zhruba 0,8 %. Po rozhodnutí Fedu nezvýšit úrokové sazby se sice všechny tři nejsledovanější benchmarky svezly pod nulu, rychle se ale vzpamatovaly a vystřelily zpět do kladného teritoria. Dow nakonec zpevnil o 1,13 % na 17 779,52 bodu, širší S&P 500 připsal 1,18 % na 2 090,35 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,3 % na 5 095,69 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,13 % na 14,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil téměř o šest bazických bodů na 2,096 %. V zelených číslech uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů. Růst si užívaly zejména akcie v energetickém odvětví, které podpořil výrazný růst cen ropy, finančním odvětví a technologickém sektoru. Pod nulou skončilo odvětví veřejných služeb. Analytici tiskové prohlášení Fedu ze zasedání vyhodnocují jako relativně optimistické a říkají, že jej lze interpretovat tak, že by se sazby mohly poprvé po více než devíti letech zvýšit v prosinci. Upozorňují přitom zejména na vyjádření, že výbor "zváží, zda bude oprávněné zvýšit sazby na příštím zasedání". Dosud Fed nikdy nehovořil o konkrétním termínu.
Fed tu není od toho, abyste mu rozuměli
Medvědí trh se blíží, varuje zkušený investor
2. Evropské akcie ve středu před koncem zasedání Fedu zpevnily
Evropské akciové trhy v očekávání výsledku zasedání měnového výboru Fedu zdražily. Náladu investorů podporovaly hospodářské výsledky firem a prudký odraz cen ropy. Britský FTSE 100 vzrostl o 1,14 % na 6 437,80 bodu, francouzský CAC 40 připsal 0,9 % na 4 890,58 bodu, německý DAX zpevnil o 1,31 % na 10 831,96 bodu a regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,06 % na 375,82 bodu. Náladu na trzích podporoval odraz cen ropy. Severomořská ropa Brent krátce před 18. hodinou SEČ zdražovala o 4,6 % na 49,14 USD za barel a cena ropy WTI rostla o 5,7 % na 45,90 USD za barel. Ceny černého zlata podpořilo oznámení, že mexická společnost Pemex získala licenci na dovoz americké ropy do Mexika pro další zpracování v tamních rafinériích.
Růstové akcie: Jak je vybrat a jak dopadly ty z pražské burzy, třeba Fortuna a CETV?
Rusko jako ráj pro investory? Má to háček
3. Očekávané události
Čtvrtek bude na makrodata z celého týdne nejbohatší. Nad ránem vyjdou v Japonsku údaje o průmyslové výrobě a Austrálie zveřejní zprávu o dovozních a vývozních cenách. Dopoledne čekají investory v Evropě španělské maloobchodní tržby a údaje o inflaci, britský index cen domů, francouzská data o spotřebitelských výdajích a německá statistika nezaměstnanosti. Trhy na starém kontinentu budou hýbat také zprávy o důvěře spotřebitelů a průmyslových podniků v eurozóně nebo index podnikatelského klimatu a ukazatel ekonomického sentimentu za společenství zemí platících eurem. Důležitá budou i německá data o inflaci a odpolední údaje o americkém HDP. Kromě toho v zámoří vyjdou ještě statistika pokračujících prodejů domů a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu na území USA. Také promluví prezident atlantského Fedu Dennis Lockhart a výsledky za třetí kvartál zveřejní v USA CME Group, MasterCard, Starbucks či LinkedIn, v Evropě Bayer, Deutsche Bank, Eni, Royal Dutch Shell nebo Barclays a v Číně China Construction Bank, Bank of China nebo PetroChina. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. října
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. Fed ponechal na říjnovém zasedání úrokové sazby beze změny, analytici mezi řádky vidí náznaky jejich zvýšení v prosinci
Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na svém říjnovém zasedání ponechal sazby na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %. Trhy rozhodnutí počkat se zvyšováním sazeb očekávaly. V prohlášení banka uvedla, že na rekordních minimech sazby ponechala s cílem dále podpořit směřování trhu práce k plné zaměstnanosti a zajistit cenovou stabilitu. Mezi řádky ale podle analytiků Fed naznačil, že reálně zvažuje zvýšení sazeb již v prosinci.
5. Volkswagen se kvůli skandálu propadl do provozní ztráty 3,5 miliardy eur
Německý automobilový koncern Volkswagen se ve třetím čtvrtletí v důsledku skandálu kolem falšování testů emisí propadl do provozní ztráty 3,5 miliardy eur. Ve stejném období loni vytvořila firma provozní zisk 3,2 miliardy eur, vyplývá z jejího středečního sdělení. Na provozní úrovni jde o první čtvrtletní ztrátu za nejméně 15 let.
6. GfK: Němci mají kvůli uprchlické krizi obavy z růstu nezaměstnanosti
Spotřebitelská důvěra v Německu pokračuje v poklesu, zčásti proto, že příliv uprchlíků vyvolává obavy z růstu nezaměstnanosti. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK. Index spotřebitelské důvěry pro listopad klesl na 9,4 bodu z říjnových 9,6 bodu, a dostal se tak na nejnižší úroveň od února. Jeho pokles byl nicméně v souladu s očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters. Dílčí index ekonomických očekávání se propadl o 9,3 bodu na -2,9 bodu, nejníže od ledna 2013.
7. Nejlepší podmínky pro podnikání jsou v Singapuru, Česká republika je šestatřicátá
Zemí s nejlepšími podmínkami pro podnikání zůstává již desátým rokem za sebou Singapur. Česká republika obsadila 36. příčku, pohoršila si tak o tři místa. Vyplývá to ze zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka.
8. Analytici hromadně aktualizují doporučení na akcie Applu a Twitteru
Americká technologická společnost Apple a provozovatel mikroblogovací sociální sítě Twitter v úterý večer zveřejnili výsledky za uplynulé čtvrtletí. Analytici v reakci na čerstvá čísla aktualizují svá investiční doporučení i cílové ceny.
Zisk Applu díky vysoké poptávce po iPhonech stoupl o 30 %
Twitter snížil čtvrtletní ztrátu, příjmy vzrostly o 57,6 %
9. Clintonová by prý velké banky před krachem nezachraňovala
Hillary Clintonová, která usiluje o nominaci amerických demokratů na prezidentský úřad, by v případě nové finanční krize nezachraňovala velké banky před krachem. Řekla to v televizním pořadu Late Show moderátora Stephena Colberta. Odpovídala na dotazy týkající se ekonomiky a řekla, že jako prezidentka by se zaměřila na zvýšení minimální mzdy a podporu střední třídy.
10. Americký řetězec lékáren Walgreens převezme rivala Rite Aid
Největší americký řetězec lékáren Walgreens Boots Alliance se dohodl na převzetí svého menšího konkurenta Rite Aid, za něhož zaplatí 9,4 miliardy dolarů. Firma tak výrazně rozšíří své aktivity ve Spojených státech a upevní si pozici při jednání s dodavateli o cenách léků. I s převzatým dluhem společnosti Rite Aid činí hodnota transakce asi 17,2 miliardy dolarů.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Čínský gigant staví mosty na počkání
Stavba mostu je obvykle složitou činností vyžadující koordinaci mnoha souběžných prací. Ne tak v Číně, kde je s obrem SLJ900/32 z dílny Beijing Wowjoint Machinery pokládka prefabrikovaných železobetonových dílců nosné konstrukce mostu na pilíře doslova hračka. Obzvláště při pohledu na časosběr.