Evropské akcie v pátek zamířily do červených čísel, mají za sebou nejhorší týden od začátku září

Evropské akcie v pátek spadly na třítýdenní minima kvůli obavám z ekonomického růstu regionu a blížícímu se zasedání Fedu.
Britský FTSE 100 v pátek ztratil 0,98 %, francouzský CAC 40 rovné procento a německý DAX 0,69 %.
Regionální STOXX Europe 600 odepsal 0,81 %, více než dvě třetiny akcií, které zahrnuje, se pohybovaly v červených číslech. Dolů ho stáhla předběžná data Eurostatu, která naznačila, že HDP eurozóny ve třetím čtvrtletí vzrostl méně, než se čekalo. Za celý týden tak index odepsal 2,74 % a zažil nejhorší týden od začátku září.
Za celý týden FTSE 100 klesl o 3,76 %, CAC 40 odepsal 3,66 % a DAX oslabil o 2,54 %.
Statistický úřad Eurostat v pátek oznámil, že růst ekonomiky eurozóny ve třetím čtvrtletí zpomalil na 0,3 % z 0,4 % ve druhém kvartálu. Údaje skončily pod očekáváním ekonomů a posílily vyhlídky na další uvolnění měnové politiky ECB.
"Na trhu stále panují obavy ze zpomalování ekonomické expanze, a navíc investoři také neví, jak dopadne případné rozšíření QE v Evropě v porovnání s možným zvýšením sazeb v USA," říká Patrick Spencer z Robert W. Baird. "Silný dolar, vyšší sazby a pomalejší růst způsobují investorům vrásky, nemluvě o číslech z Číny, která poslední dobou také nejsou nijak zvlášť dobrá," dodává.
Výrazný růst v pátek zaznamenala cena akcií švýcarského výrobce chemikálií používaných v zemědělství Syngenta, která stoupla o více než pět procent. Za růstem stála zpráva, podle níž má o převzetí podniku zájem čínská společnost China National Chemical Corporation.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí podle předběžných dat zpomalila růst na 0,3 % mezikvartálně z předchozích 0,4 %, očekávalo se přitom opět 0,4 %. Meziročně se hrubý domácí produkt zvýšil o 1,6 % po 1,5% růstu ve druhém čtvrtletí, očekávalo se však 1,7 %. Celá Evropská unie ve třetím čtvrtletí podle rychlého odhadu Eurostatu rostla tempem 0,4 % mezičtvrtletně, stejně jako ve druhém kvartále. Meziročně pak také udržela tempo růstu z druhého čtvrtletí, a to 1,9 %.
- Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mírně zpomalila tempo mezičtvrtletního růstu na 0,3 % z úrovně 0,4 % v předešlých třech měsících. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) největší evropské ekonomiky zvýšil o 1,8 % po tempu 1,6 % ve druhém čtvrtletí. V pátečním předběžném odhadu to oznámil spolkový statistický úřad.
- Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí obnovila růst, hrubý domácí produkt země stoupl o 0,3 %. Oznámil to francouzský statistický úřad INSEE v pátečním předběžném odhadu. Ve druhém čtvrtletí upadla druhá největší ekonomika eurozóny do stagnace poté, co v prvních třech měsících roku vzrostla o 0,7 %.
- Itálie: HDP ve třetím čtvrtletí podle předběžných dat vzrostl o 0,2 % mezikvartálně (odhad: +0,3 %, 2Q2015: +0,3 %), meziročně se zvýšil o 0,9 % (odhad: +1 %, 2Q2015: +0,6 %).
- Polská ekonomika ve třetím čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,9 %, a mírně tak zrychlila tempo z 0,8 % ve druhém čtvrtletí. Ve své zprávě to v pátek odhadl polský statistický úřad. Meziroční tempo růstu zrychlilo na 3,4 % z úrovně 3,3 % v předešlých třech měsících.
- Řecká ekonomika ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům klesla o 0,5 %, propad je ale mnohem slabší, než se čekalo. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil řecký statistický úřad. Ekonomickou aktivitu v létě zasáhly neshody mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli, jejichž důsledkem bylo mimo jiné omezení pohybu kapitálu v Řecku.
- Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl ve třetím čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 4,3 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 %. Analytici čekali meziroční zlepšení o zhruba čtyři procenta, ve srovnání s druhým čtvrtletím ale odhadovali mírný pokles kvůli nižší tvorbě zásob.
- Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí po očištění o sezonní vlivy stoupla proti předešlému kvartálu o 0,9 %. Vyplývá to z odhadu, který v pátek zveřejnil slovenský statistický úřad. Růst ve druhém čtvrtletí byl po zpřesnění dat stejný.
- Případné ukončení režimu devizových intervencí České národní banky (ČNB) a opuštění závazku udržovat kurz koruny nad 27 EUR/CZK před ukončením nekonvenční měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) by mohlo být velmi komplikované. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ČNB ve čtvrtek 5. listopadu. Současná měnová politika ČNB je totiž podle záznamu významně ovlivněna nekonvenční měnovou politikou ECB.
- Německo bude navzdory eskalující uprchlické krizi příští rok hospodařit s vyrovnaným státním rozpočtem. Jeho konečný návrh schválili ve čtvrtek večer poslanci rozpočtového výboru. Zvýšené náklady na péči o běžence by měly pokrýt rozpočtové přebytky z letošního roku, které dosahují 6,1 miliardy eur.
- Británie prodala za 13 miliard liber riziková úvěrová aktiva bývalé hypoteční banky Northern Rock. Je to dosud největší vládní prodej finančních aktiv v Evropě, sdělil v pátek britský ministr financí George Osborne. Northern Rock se v roce 2007 zhroutila jako první velká britská oběť globální finanční krize; vláda ji poté znárodnila a očištěnou část pak prodala.
- Ekonomiky 22 zemí střední a východní Evropy se jako celek příští rok vrátí k mírnému růstu, jehož tempo by mohlo dosáhnout 1,3 %. Ve své pololetní zprávě o tomto regionu to v pátek předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF). Letos pro oblast odhaduje pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,6 %, což bude důsledek hospodářského propadu v Rusku a na Ukrajině.
- Platební bilance české ekonomiky se vrátila do plusu. Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech transakcí ekonomiky se zahraničím, byl v září v přebytku 6,6 miliardy korun. Údaje v pátek zveřejnila Česká národní banka (ČNB), podle které ke kladnému výsledku pomohla hlavně bilance zboží a služeb.
- Stevardi a letušky německých aerolinek Lufthansa jsou připraveni kdykoli začít znovu stávkovat, pokud firma nepřistoupí na jejich požadavky ve sporu o pracovní a mzdové podmínky. V pátek to na demonstraci konané v závěrečný den současné stávky řekl předseda odborového svazu UFO Nicoley Baublies. Lufthansa v pátek kvůli protestní akci zrušila 941 letů, mimo jiné i spoje do Prahy. V sobotu už by se aerolinky měly vrátit k pravidelnému letovému řádu.
- Novým předsedou dozorčí rady Škody Auto se stal 56letý Frank Witter, člen představenstva Volkswagenu za oblast financí. Ve funkci nahradil Christiana Klinglera. Další místo v dozorčí radě automobilky přebral předseda představenstva Volkswagenu Matthias Müller. V této funkci je následníkem Martina Winterkorna, který odstoupil. Automobilka to v pátek uvedla v tiskové zprávě.
- Prodej aut hlavní značky Volkswagen ze stejnojmenného automobilového koncernu v říjnu pokračoval v propadu. Proti loňskému říjnu se snížil o 5,3 %, a zaznamenal tak již osmý pokles v řadě. Vyplývá to z pátečního oznámení firmy. Prodej celého koncernu v říjnu klesl posedmé v řadě, tentokrát o 3,5 %.
- Mezinárodní finanční korporace (IFC) ze skupiny Světové banky (SB) podpoří připravovanou rekapitalizaci čtyř největších řeckých bank. Do koupě jejich akcií plánuje investovat až 300 milionů eur. Oznámil to v pátek viceprezident IFC Dimitris Tsitsiragos.
- Britský protikorupční úřad SFO obvinil někdejšího prominentního obchodníka banky Deutsche Bank Christiana Bittara kvůli údajné manipulaci s klíčovou úrokovou sazbou Euribor. Obvinění čelí i dalších devět bývalých či současných obchodníků německé banky a britské bankovní skupiny Barclays. Úřad to podle agentury Reuters uvedl v pátečním sdělení.
- Cenné papíry výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens budou po třech měsících vyřazeny z indexu MSCI Czech Republic v třídě indexů Global Standard Indexes. V benchmarku je nahradí akcie telekomunikační firmy O2 Czech Republic. Dalšími dvěma tituly v benchmarku zůstávají ČEZ a Komerční banka. Změna ve složení indexu bude realizována po konci obchodování 30. listopadu.
- Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens od 5. do 11. listopadu nakoupil 10 539 vlastních akcií za průměrnou cenu 754,80 Kč. Celkem tak za cenné papíry zaplatil 7,95 milionu Kč.
- V uplynulých letech se nápojářská skupina Kofola soustředila na zajištění efektivnějšího fungování polské divize, nyní je ale třeba na trhu získat novou značku s vedoucím postavením. V rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) to uvedl finanční ředitel Kofoly Daniel Buryš. Kofola podle Buryše také zvažuje nákupy menších výrobců v zemích bývalé Jugoslávie.
- Citi zvyšuje investiční doporučení na akcie Komerční banky na "koupit" z "neutral".
- Těžba ropy ve světě se navzdory propadu cen i nadále zvyšuje a zásoby suroviny ve vyspělých zemích vystoupily na rekord. Naopak tempo růstu poptávky zpomaluje, což znamená, že vysoké přebytky na trhu přetrvají ještě hluboko do příštího roku. Ve své měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v pátek předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
- Celosvětová poptávka po zlatě se ve třetím čtvrtletí vyšplhala na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy Světové rady pro zlato (WGC). Poptávku podpořil červencový propad ceny zlata, který zvýšil zájem o nákup šperků, mincí a prutů.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v pondělí opět snížila odhad růstu světové ekonomiky pro letošní rok. Upozornila také na útlum ve světovém obchodu. Světová obchodní výměna podle ní sestoupila na hodnoty, které se obvykle spojují se světovou hospodářskou recesí. Opatření, která podnikla Čína a další státy, by jí ale příští rok měly pomoci.
- Spotřebitelské ceny zůstaly v říjnu na úrovni měsíce září (meziměsíční změna 0,0 %). Tento vývoj ovlivnil zejména pokles cen v oddíle doprava, který byl kompenzován zvýšením cen v oddíle odívání a obuv. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,2 %, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v září.
- Míra nezaměstnanosti v Česku v říjnu klesla podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí na 5,9 %. V říjnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 2,6 % na 430 432, počet hlášených volných pracovních míst poklesl o 1,2 % na 107 324.
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny v listopadu oživila a dostala se na nejvyšší úroveň za tři měsíce. Vyplývá to z průzkumu společnost Sentix. Za zlepšením stojí obnovená důvěra v ekonomické vyhlídky Asie.
- Německý vývoz a dovoz se v září vrátily k růstu po propadu v předešlém měsíci. Export z Německa se ve srovnání s předešlým měsícem zvýšil o 2,6 % a dovoz o 3,6 %. Údaje, které v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad, ale nerozptýlily obavy, že na výkonu největší evropské ekonomiky se nepříznivě projeví útlum na mladých trzích.
- Průmyslová produkce v Řecku v září meziročně vzrostla o 2,8 % po srpnovém růstu o 4,1 %.
- Bulharský národní energetický úřad se pře s distribuční divizí ČEZ o nezaplacených dodávkách elektřiny v hodnotě 64 milionů lev. Regulátor žádá zhruba 6,4 milionu lev a 1 milion lev z celkových nezaplacených úroků v hodnotě 10 milionů lev. ČEZ považuje žalobu za neopodstatněnou.
- Energetická společnost ČEZ oznámila, že odkládá spuštění prvního bloku JE Dukovany na 11. prosince. Původně měl být reaktor spuštěn po odstávce trvající od 28. srpna již 27. listopadu. Odstávka čtvrtého bloku je naplánována na období mezi 19. prosincem a 22. únorem, místo původně plánovaného 5. prosince až 30. ledna.
- Evropská unie požádala v pondělí automobilku Volkswagen o podrobnosti k nesrovnalostem v údajích o měření emisí oxidu uhličitého (CO2). Koncern by je měl poskytnout do deseti dnů. Stojí to v dopise odeslaném šéfovi koncernu Matthiasi Müllerovi. V noci na úterý z dopisu citoval list The Wall Street Journal (WSJ).
- Bezpečnostní opatření na letištích bude nutné zpřísnit po celém světě. V rozhovoru s BBC to řekla šéfka britských nízkonákladových aerolinek easyJet Carolyn McCallová. Právě easyJet se podílí na evakuaci britských turistů, kteří uvázli na letišti v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch. McCallová řekla, že po tragédii ruského airbusu nad Sinají je třeba úplně přehodnotit dosavadní postupy.
- Pokles spotřebitelských cen v Řecku se v říjnu téměř zastavil. Tamní statistický úřad v úterý oznámil, že ceny se podle údajů harmonizovaných s metodikou EU meziročně snížily pouze o 0,1 % po zářijovém propadu o 0,8 %. Ceny tlačí dolů nepříznivý vývoj ekonomiky a snižování důchodů a mezd. Podle národní metodiky se spotřebitelské ceny v říjnu snížily o 0,9 % po zářijovém propadu o 1,7 %.
- Poptávka po ropě do roku 2020 poroste meziročním tempem nižším než 1 %. Předpověděla to v pondělí Mezinárodní energetická agentura (IEA). Slabý růst poptávky bude podle IEA mimo jiné důsledkem příklonu Číny k čistším palivům a méně energeticky náročné výrobě.
- S&P snižuje rating společnosti AstraZeneca na "A" se stabilním výhledem z "A+" s negativním výhledem.
- BCS snižuje doporučení na akcie Rosněfť na "prodat" z "kupovat".
- Itálie: Průmyslová výroba v září meziměsíčně roste o 0,2 % (odhad: +0,6 %, srpen: -0,5 %), meziročně o 1,7 % (odhad: 1,4 %, srpen: 1,00 %).
- Nizozemská vláda tento měsíc zahájí privatizaci banky ABN Amro, kterou před sedmi lety musela zestátnit, aby ji zachránila před krachem. V rámci primární emise akcií (IPO) nabídne vláda investorům pětinový podíl v podniku. Emisní cena by měla činit 16 až 20 eur za akcii, prodej podílu by tak měl vynést zhruba tři až 3,8 miliardy eur.
- Soud v Darmstadtu ve středu rozhodl, že stávka palubního personálu největších německých aerolinek Lufthansa na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem a Mnichově může pokračovat do pátku. Informovala o tom německá média. Aerolinky tak ve středu ruší 930 letů, celkem by toto opatření mělo postihnout 100 tisíc cestujících. Podle agentury Reuters se zdá, že Lufthansa má nakročeno na nejdelší stávku v dějinách firmy.
- Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev předložila oficiální nabídku na koupi svého menšího rivala SABMiller za zhruba 107 miliard dolarů. S odvoláním na středeční sdělení firem o tom informovala agentura Bloomberg. Obě firmy se už v polovině října rámcově dohodly na vytvoření kolosu, který bude vařit téměř třetinu světové produkce piva.
- Podle dat organizace ILO klesla míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v průběhu tří měsíců od července do září na nejnižší hladinu od jara 2008, tedy na 5,3 %. Očekávala se stagnace na předchozích 5,4 %. Zaměstnanost v září vzrostla o 177 tisíc, očekával se přírůstek jen o 120 tisíc po předchozích 140 tisících. Průměrná týdenní mzda ve stejném období rostla 3% tempem, jako ve třech měsících od června do srpna, očekávalo se zvýšení tempa růstu na 3,2 %.
- Carney (Bank of England): Zvyšování úrokových sazeb bude opravdu umírněné a postupné.
- ČNB pravděpodobně minulý pátek intervenovala na trhu. Tvrdí to Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR v ING, na základě vývoje celkové likvidity tuzemského bankovního sektoru.
- České ministerstvo financí ve středu uskutečnilo aukce střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů, v nichž byly nabízeny dluhopisy se splatností 2, 8 a 15 let. Výnosy dosáhly nových historických minim.
- Slovenské banky budou muset nabízet klientům bankovní účet za nízký měsíční poplatek a lidé s malými příjmy dostanou možnost využívat vybrané bankovní služby bezplatně. Spotřebitelům také klesnou některé poplatky v souvislosti s úvěry na bydlení. Vyplývá to z balíku zákonů, které v úterý a ve středu schválil slovenský parlament. Banky by tak na výnosech z poplatků mohly přijít o částku, která odpovídá zhruba desetině jejich ročního zisku.
- Německá automobilka BMW v říjnu zvýšila prodej meziročně o čtyři procenta na 191 651 vozů. Největší světový výrobce luxusních aut těžil z pokračujícího růstu odbytu na svých hlavních trzích, tedy v Evropě, Spojených státech a Číně. Firma tak z hlediska prodeje zažila nejlepší říjen ve své historii.
- Americká technologická společnost Apple zvýší počet svých zaměstnanců v Irsku o další tisícovku, celkem jich tam bude mít asi 6 000. Oznámil to ve středu irský ministr financí Michael Noonan. Firma to udělá i přesto, že jí tam hrozí vysoké doplácení daní. Apple v Irsku kvůli nízkým daním deklaruje většinu svých zahraničních zisků a jeho daňovou dohodu s Irskem nyní vyšetřuje Evropská komise.
- Bulharský antimonopolní úřad udělil české společnosti Energo-Pro pokutu 14,4 milionu leva (199 milionů Kč) za zneužívání dominantního postavení na trhu. Informovala a tom ve středu agentura DPA. Energo-Pro se chce odvolat. Podle portálu Capital.bg je pokuta třetí nejvyšší, jakou bulharský antimonopolní úřad dosud udělil.
- Největší německé aerolinky Lufthansa ve středu kvůli stávce palubního personálu zrušily 930 letů, ve čtvrtek jich odvolají 933. Stávka by tak měla ve čtvrtek zasáhnout zhruba 107 000 cestujících, uvedla společnost.
- Konzervativní vítěz říjnových parlamentních voleb v Polsku zachová domácí měnu, tedy zlotý. Přijetí eura podkopalo průmysl slabších jihoevropských ekonomik a přispělo k jejich krizi, uvedl ve středu Pawel Szalamacha, kterého strana Právo a spravedlnost (PiS) nominovala ve své budoucí vládě na funkci ministra financí.
- Nízké úrokové sazby Evropské centrální banky vytvářejí značná rizika pro finanční stabilitu a mohly by ohrozit solventnost bank a pojišťoven. Uvedl to výbor ekonomických poradců německé vlády. ECB v rámci snahy o podporu ekonomiky a odvrácení deflace v eurozóně drží svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,05 %. Depozitní sazba se dokonce nachází v záporném pásmu, takže finanční ústavy musejí za své peníze uložené u ECB platit.
- Investec zvyšuje investiční doporučení na ČEZ na "držet" z "prodat".
- Stevardi a letušky největších německých aerolinek Lufthansa budou i ve čtvrtek pokračovat ve stávce za zlepšení pracovních a mzdových podmínek. Společnost kvůli jejich protestní akci zrušila 933 čtvrtečních letů, jsou mezi nimi i spojení mezi Prahou a německými městy. Celkem ve čtvrtek stávka podle odhadů Lufthansy postihne 107 000 lidí.
- Meziroční míra inflace v Německu se v říjnu vrátila do kladného pásma. Spolkový statistický úřad ve čtvrtek oznámil, že spotřebitelské ceny podle údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie meziročně stouply o 0,2 procenta, zatímco v září o 0,2 procenta klesly. Potvrdil tak své předběžné odhady z konce října.
- Tempo deflace na Slovensku se v říjnu prohloubilo. Spotřebitelské ceny se v meziročním srovnání snížily o 0,6 %, zatímco v září pokles činil půl procenta, informoval ve čtvrtek slovenský statistický úřad. Tempo deflace dosáhlo svého maxima nejméně za poslední dva roky.
- Evropská centrální banka (ECB) je připravena prodloužit a rozšířit program nákupů dluhopisů, jímž podporuje ekonomiku eurozóny a snaží se jím zvýšit inflaci. Šéf ECB Mario Draghi to ve čtvrtečním vystoupení v Evropském parlamentu odůvodnil tím, že inflace v eurozóně zůstává i přes masivní tištění peněz velmi slabá, a její výhled se dokonce zhoršil.
- Do jednání mezi odbory a vedením Unipetrolu vstupuje zprostředkovatel. Člověk určený ministerstvem práce a sociálních věcí má zabránit případné stávce. Zaměstnanci společnosti Unipetrol RPA a Unipetrol Services drží od 23. září stávkovou pohotovost, žádají zvýšení platů. Předseda odborové organizace Pavel Dvořák ČTK řekl, že výsledky jednání budou známy až během dalších dnů.
- Bývalý šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Martin Winterkorn se ve středu vzdal i funkce předsedy dozorčí rady divize luxusních vozů Audi. Mluvčí divize ve čtvrtek podle agentury Reuters řekl, že nový předseda rady zatím nebyl jmenován.
- Průmyslová výroba v eurozóně v září meziměsíčně klesla o 0,3 %, očekával se pokles o 0,1 % po srpnovém snížení o 0,4 % (revidováno z -0,5 %). Meziročně produkce naopak o 1,7 % vzrostla, čekal se 1,3% růst po 0,9% zvýšení v srpnu. V celé Evropské unii se produkce meziměsíčně snížila o 0,1 % po 0,2% poklesu v srpnu, meziročně se pak zvýšila o 1,8 %.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku v srpnu klesla na 24,6 %, o měsíc dříve činila 24,9 %. Dostala se tak na nejnižší úroveň od poloviny roku 2012, zůstává ale více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem celé eurozóny. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů tamního statistického úřadu.
- Řecký ministr financí Tsakalotos by chtěl Atény na dluhopisový trh vrátit v druhé polovině příštího roku.
- Vedení Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) podpořilo žádost Číny o členství. Žádost nyní posoudí Rada guvernérů EBRD, v níž má každá členská země jednoho zástupce, obvykle ministra financí. Podle agentury Reuters se očekává, že guvernéři žádost v prosinci schválí.
- Pravděpodobnost, že Evropská centrální banka (ECB) na prosincovém zasedání rozhodne o dalším uvolnění měnových podmínek v eurozóně, je podle trhu aktuálně 75%. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters.
- Koalice portugalského premiéra Pedra Coelha se po pouhých šesti týdnech od konání parlamentních voleb rozpadla. Další volby mohou následovat až po šesti měsících, očekává se proto, že nyní začnou nová vyjednávání.
- Německý výrobce luxusních vozů Audi zvýšil v říjnu prodej o dvě procenta na zhruba 149 200 vozidel. Firma ve čtvrtek uvedla, že k lepšímu výsledku pomohla vyšší poptávka ve Spojených státech a na některých evropských trzích. Prodej na jejím největším trhu v Číně ale o téměř tři procenta klesl. Audi je stejně jako mladoboleslavská Škoda Auto součástí německého automobilového koncernu Volkswagen.
- Senát ČR ve středu schválil zvýšení spotřební daně na cigarety a tabákové výrobky. Návrh zahrnuje zvýšení daně o 3 Kč na krabičku v roce 2016, o 1 Kč v roce 2017 a o 1,20 Kč v roce 2018. Zvýšení daně se týká nejen cigaret, ale i doutníků, cigarillos a tabáku ke kouření. Vzhledem k tomu, že platný zákon zdanil spotřební daní i surový tabák, dopadne zvýšení daně i na něj. Nyní čeká návrh na schválení prezidentem.
- Německý výrobce luxusních vozů Audi zvýšil v říjnu prodej o dvě procenta na zhruba 149 200 vozidel. Firma ve čtvrtek uvedla, že k lepšímu výsledku pomohla vyšší poptávka ve Spojených státech a na některých evropských trzích. Prodej na jejím největším trhu v Číně ale o téměř tři procenta klesl. Audi je stejně jako mladoboleslavská Škoda Auto součástí německého automobilového koncernu Volkswagen.
- Cœuré (ECB): Rozhodnutí o dalším uvolnění měnové politiky ještě nepadlo, ECB není zavázána tak učinit příští měsíc.
- Credit Suisse snižuje cílovou cenu akcií ČEZ o 7 % na 566 Kč kvůli nižším cenám energií, doporučení ponechává na "neutral".
- Schäuble: Společné dluhopisy eurozóny mohou dávat smysl až poté, co se sjednotí ekonomická výkonnost členských zemí.
- Britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce ve čtvrtek opět zhoršil výhled zisku, za poslední rok už počtvrté. Firma se potýká s nižší poptávkou po servisu svých starších leteckých motorů. Vedení podniku také upozornilo, že přehodnotí výplatu dividend, na což akcie firmy zareagovaly propadem až o 20 %. Rolls-Royce je druhým největším výrobcem leteckých motorů na světě.
- Ruská ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila pokles. Hrubý domácí produkt (HDP) se snížil v meziročním srovnání o 4,1 % po propadu o 4,6 % v předešlém kvartálu. Vyplývá to ze čtvrteční předběžné zprávy ruského statistického úřadu. Čekal se pokles o 4,4 %. Rusko je od loňska pod tlakem kvůli propadu světových cen ropy a západních sankcí kvůli Ukrajině.
- Těžba ropy mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v příštím roce poprvé od roku 2007 klesne, protože kvůli poklesu cen suroviny na světových trzích těžební firmy omezují investice. OPEC to ve čtvrtek předpověděla ve své pravidelné měsíční zprávě. Pokles těžby by mohl zmírnit převis nabídky nad poptávkou, který tlačí ceny ropy dolů.
- Německé aerolinky Lufthansa se obávají dalších stávek v předvánočním období. Deníku Bild to řekla Bettina Volkensová z představenstva společnosti. Vedení aerolinek však podle ní přesto zachová tvrdý postoj vůči odborům. Kvůli současné stávce palubního personálu musela ve čtvrtek Lufthansa zrušit 933 letů. V pátek jich ruší 941. Aerolinky se ale ještě snaží rozsah stávky omezit u odvolacího soudu v Düsseldorfu, který začal záležitost projednávat v 15.30 SEČ.
- Evropská komise pochybila při výpočtech přidělování bezplatných emisních povolenek. Některým průmyslovým odvětvím jich přidělila příliš mnoho. Konstatovala to poradkyně evropského soudu v Lucemburku. Komise by podle ní měla učinit nové rozhodnutí týkající se povolenek. Jakékoli změny by se ale neměly uplatňovat se zpětnou účinností.
- Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) podpoří rekapitalizaci čtyř velkých řeckých bank nákupem jejich akcií až za 250 milionů eur. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělil informovaný zdroj. Byla by to první investice EBRD v Řecku, ale jen malý zlomek celkových nákladů na ozdravení řeckého bankovního sektoru.
- Skupina ČEZ ve čtvrtek oznámila, že je ochotná odkoupit zpět dluhopisy se splatností v roce 2022 za 700 milionů dolarů a také dluhopisy splatné v roce 2020 za 750 milionů eur. Podmínky by měly být známy 19. a 20. listopadu.
- Německá automobilová skupina Volkswagen ve čtvrtek vyzvala své zaměstnance, aby do konce listopadu podávali firemním vyšetřovatelům informace o případu manipulací s emisemi u vozů s naftovými motory. Informátorům, kteří se na manipulacích sami podíleli, firma slíbila, že je nepropustí ani jinak nepotrestá.
- Británie uzavřela s Indií obchodní dohody v hodnotě miliard liber.
- Ukrajina dokončila restrukturalizaci svého dluhu vůči zahraničním věřitelům v hodnotě kolem 15 miliard dolarů. Oznámilo to ve čtvrtek ukrajinské ministerstvo financí. Dodalo, že Kyjev je připraven nalézt řešení dluhu vůči Rusku, jemuž Ukrajina dluží ve formě eurobondů tři miliardy dolarů a příští měsíc je má splatit.
- Mezinárodní ratingová agentura Fitch ve čtvrtek srazila úvěrovou známku Katalánska do spekulativní kategorie. Zdůvodnila to možným zhoršením finanční situace země následkem separatistické rezoluce, kterou katalánský parlament přijal na počátku týdne.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Čistý zisk holdingové společnosti Porsche SE, která je většinovým akcionářem automobilového koncernu Volkswagen, se v prvních třech čtvrtletích letošního roku propadl o více než polovinu na 1,2 miliardy eur. Za poklesem stály náklady spojené se skandálem kolem falšování údajů o emisích naftových automobilů z koncernu Volkswagen.
- Provozní zisk britské telekomunikační společnosti Vodafone v prvním finančním pololetí končícím v září meziročně stoupl téměř o dvě procenta na 5,79 miliardy liber (220 miliard Kč). Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 5,69 miliardy liber.
- Tržby nizozemského maloobchodního řetězce Ahold v České republice ve třetím čtvrtletí stouply o 5,5 procenta na 10,71 miliardy Kč a jeho provozní zisk se vrátil do černých čísel. Oznámila to ve středu firma, která v tuzemsku provozuje obchody Albert. Vyšší tržby vysvětlila loňským převzetím 49 prodejen konkurenční společnosti Spar.
- Největší německá energetická společnost E.ON utrpěla za prvních devět měsíců roku nejhlubší ztrátu ve své historii. Firmu dál trápily rekordně nízké velkoobchodní ceny elektřiny a komodit. Hospodaření zasáhly odpisy hodnoty majetku v německých elektrárnách společnosti a v jejích ropných a plynárenských činnostech ve výši 8,3 miliardy eur.
- Dánský pivovar Carlsberg se kvůli špatným výsledkům na ruském a čínském trhu ve třetím čtvrtletí propadl do ztráty. Společnost ve středu také oznámila, že sníží počet pracovníků v administrativě o zhruba 15 %, což představuje asi 2 000 míst. Doufá, že jí to pomůže vrátit se k růstu.
- Přední italská bankovní skupina UniCredit sníží počet zaměstnanců o 18 200, což je asi 12 % její pracovní síly. Banka ve středu uvedla, že omezí aktivity na rakouském trhu služeb pro běžné klienty a zbytek podrobí restrukturalizaci. Rakouská dceřiná společnost Bank Austria seskupuje aktivity UniCredit ve střední a východní Evropě a spadá pod ní i česká UniCredit Bank. Skupina rovněž oznámila, že čistý zisk za třetí čtvrtletí jí meziročně klesl o 30 %.
- Obchodní řetězec Tesco v Česku ve finančním roce 2014/2015 vykázal ztrátu 3,9 miliardy korun. V předchozím účetním obdobím společnost prodělala také téměř čtyři miliardy korun. Tržby řetězce loni stouply o 1,1 % na 41,7 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Hospodářské výsledky za loňský rok zahrnují mimořádné odpisy majetku, řekl ČTK mluvčí řetězce Václav Koukolíček.
- Čistý zisk německého průmyslového koncernu Siemens v uplynulém finančním roce stoupl o třetinu na 7,4 miliardy eur. Oznámila to ve čtvrtek firma. K růstu výrazně přispěly mimořádné příjmy související s prodejem některých aktiv.
- Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 4,6 miliardy korun. Meziročně se tak bance čistý zisk za prvních devět měsíců roku zvýšil o více než 24 %. Celková aktiva banky ke konci září stoupla meziročně o téměř 16 % na 590 miliard korun. Banka o tom ve čtvrtek informovala ČTK.
- Provozní zisk německé energetické skupiny RWE v období od ledna do září meziročně klesl o devět procent na 2,65 miliardy eur. Oznámila to ve čtvrtek firma, která působí i v České republice. Za poklesem zisku stály zejména slabé výsledky divize pro konvenční výrobu elektrické energie.
- Rakouská společnost Raiffeisen Bank International (RBI) vytvořila za první tři čtvrtletí letošního roku konsolidovaný zisk 378 milionů eur. To představuje meziroční nárůst o více než dvě třetiny, oznámila ve čtvrtek firma, která je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank.
- Skupině GE Money, do které patří GE Money Bank, GE Money Auto a GE Money Leasing, stoupl v prvních třech čtvrtletích konsolidovaný čistý zisk o deset procent na 3,5 miliardy korun. Mateřská skupina GE nadále připravuje prodej GE Money.
- Pivovarnické skupině Lobkowicz se v období od ledna do září meziročně zvýšily tržby o 1,9 % na 941 milionů Kč. Tržby z prodeje piva skupině za první tři čtvrtletí meziročně stouply o 2,4 % na 879,9 milionu Kč a tržby v České republice dosáhly 725 milionů Kč (meziročně +8,2 %). Produkce piva se meziročně zvýšila o 3 % na 708 hektolitrů.
Zdroj: Bloomberg