US MARKETOtevírá za: 3 h 50 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

2 pondělky do roku 2012: ECB nenechá eurozónu zkolabovat, připravila by se o práci (Günter Deuber, Raiffeisen Bank)

Německé dluhopisy a švýcarské franky už nebudou, co bývaly. Sázka na akcie západních firem aktivních na rozvíjejících se trzích, případně i na vybrané dluhopisy samotných rozvíjejících se gigantů, by se naopak mohla vyplatit. Tak vidí příští rok ekonom z Raiffeisen Bank Günter Deuber. Ten je osmým zahraničním expertem, kterého se Investiční web zeptal na to, co čeká od roku 2012.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
19. 12. 2011 | 6:00
Ekonomika

Konec roku se blíží a na pohled se nic nemění. Souhlasíte?

Günter Deuber (GD): První polovina roku 2012 bude zřejmě podobně náročná jako rok 2011. Finanční trhy i vlády se musejí vypořádat s přicházejícím se zpomalením globální ekonomiky. To bude mít vliv zejména na eurozónu. Kvůli pomalejšímu růstu, který bude výrazně pod střednědobým potenciálem takřka všech velkých ekonomik, bude velmi obtížné udržet deficity rozpočtů pod kontrolou.

Navíc, kvůli velké averzi vůči riziku na mezinárodních trzích, bude refinancování dluhu – ať už se o něj budete snažit doma, nebo ve světě – poměrně drahé.

Co nejlepšího, a naopak nejhoršího přinese rok 2012?

GD: Neschopnost eurozóny vypořádat se s krizí bude asi pokračovat. Nicméně investoři si na to budou čím dál víc zvykat. Navíc, jakmile bude Evropská centrální banka dotlačena do pozice nákupčího dluhopisů poslední instance – a půjde o nákupy ve velkém –, situace se do jisté míry uklidní. A to může být pozitivní.

Na druhou stranu je možné, že si během roku 2012 investoři uvědomí, že jsou na tom rozvíjející se trhy sice strukturálně dobře, ale že, co se týče cyklického vývoje, jsou stále do značné míry závislé na rozvinutých trzích. Zkrátka a dobře, většina rozvíjejících se zemí na tom bude i v roce 2012 špatně. A některé menší a středně velké rozvíjející se ekonomiky rozhodně nenabídnou bezpečný přístav.

Které země nebo regiony tedy podle vás mohou být pro investory zajímavé?

GD: Z pohledu investora budou zřejmě zajímavé země se stabilními domácími fundamenty a rozumnou mírou napojení na eurozónu. Region střední a východní Evropy bude zcela určitě během příštích tří až šesti měsíců doplácet na horšící se náladu investorů. Ty totiž znepokojí napojení jak bankovního sektoru, tak vpodstatě celých ekonomik regionu CEE na eurozónu.

I proto, jaké investice mohou v roce 2012 slušně obstát?

GD: Zajímavé mohou být akcie, například společností z rozvinutých zemí, které jsou hodně aktivní ve velkých, rozvíjejících se zemích, a také vybrané dluhopisy rozvíjejících se zemí. Právě tyto dluhopisy přitom mohou fungovat jako náhrada za vládní dluhopisy některých zemí eurozóny, kterým se v roce 2012 blíží splatnost.

Kterým investicím se naopak vzhledem k současné nejisté situaci radíte vyhýbat?

GD: Akciím firem, jejichž značná část příjmu pochází z eurozóny nebo ze Spojených států. A také současným bezpečným přístavům, jako jsou německé dluhopisy nebo švýcarský frank. Tato aktiva totiž jen těžko zopakují v roce 2012 takové zisky, jaké vykazovaly letos. Pokud tedy nezkolabuje eurozóna, což však nečekám. Tento nejhorší možný scénář se totiž povede díky ECB odvrátit. Jinak by ECB přišla o práci.

Dá se čekat, že v roce 2012 dojde k návratu k normálu?

GD: Rok 2012 – a zejména jeho první polovina – jen stěží přinese normál. Určitý návrat k němu se, alespoň v tuto chvíli, zdá možný ve druhé polovině roku.

EkonomikaSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika