Americké akcie v pátek kvůli slabým údajům z trhu práce mírně klesly, za celý týden se indexy na směru neshodly

Americké akcie v pátek mírně klesly, investory zaskočila velmi slabá data z trhu práce. Údaje vyvolaly pochybnosti o tom, zda by ekonomika USA dokázala vstřebat případné brzké zvýšení úrokových sazeb Fedu, a oslabily proto spekulace, že by centrální banka USA mohla se sazbami pohnout již v červnu nebo v červenci. Za poklesem trhu stály především akcie firem z finančního sektoru, kterým nízké úroky snižují ziskovost.

Dow v pátek klesl o 0,18 % na 17 807,06 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,29 % na 2 099,13 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,58 % na 4 942,52 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,17 % na 13,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o deset bazických bodů na 1,7 %.

V mínusu skončily čtyři z deseti hlavních sektorů, nedařilo se finančnímu odvětví, sektoru cyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a sektoru zdravotní péče. Nejlepší výkon naopak podaly sektor základních materiálů, odvětví veřejných služeb a sektor necyklického spotřebního zboží.

Americké ministerstvo práce odpoledne oznámilo, že ekonomika USA v květnu vytvořila jenom zhruba 38 000 nových pracovních míst. To je nejméně za téměř šest let. Analytici počítali se vznikem 160 000 nových příležitostí. Níže byla navíc revidována data za březen a duben.

Ekonomové předpokládají, že nejnovější data z trhu práce přimějí Fed, aby se zvyšováním svých úrokových sazeb nespěchal. "Podle mého názoru to dramaticky změní stanovisko Fedu," uvedl analytik Mark Grant ze společnosti Hilltop Securities.

Investoři v závěru týdne kromě dat z trhu práce sledovali také projevy dvou představitelů americké centrální banky, a to členky Rady guvernérů Fedu Lael Brainardové a prezidenta chicagského Fedu Charlese Evanse. Brainardová, která je hlasující členkou měnového výboru Fedu, po zveřejnění dat z trhu práce řekla, že rizika by podle ní měla Fed odradit od zbrklých kroků a centrální banka by si měla před rozhodováním o dalším nastavení sazeb počkat na více ekonomických dat. Evans, který hlasovací právo v FOMC nemá, stejně jako Brainardová naznačil, že Fed by se zvyšováním sazeb neměl spěchat. Banka by podle něj měla s tímto krokem počkat do doby, než se meziroční jádrová inflace v USA bude nacházet stabilně nad dvěma procenty.

Pozornost investorů se nyní zaměří na pondělní projev šéfky Fedu Janet Yellenové. Nejbližší zasedání Fedu, na kterém budou vedoucí představitelé centrální banky USA jednat o nastavení měnové politiky, se uskuteční v polovině června.

Za celý týden Dow klesl o 0,37 %, S&P 500 zůstal na nule a Nasdaq Composite přidal 0,18 %. V USA měl tentokrát týden pouze čtyři obchodní dny, v pondělí zůstaly burzy kvůli státnímu svátku zavřené.

Akcie výrobce čipů Broadcom (+4,94 %), který po konci čtvrtečního obchodování zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky, přidaly v pátek téměř pět procent. Podpořilo je zvýšení cílové ceny od analytiků ze společnosti MKM na 188 ze 162 dolarů.

V indexu Dow nejvíce zdražily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+1,93 %), chemické firmy DuPont (+1 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,72 %). Nedařilo se naopak cenným papírům investičních bank Goldman Sachs (-2,27 %) a JPMorgan Chase (-1,78 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,98 %), vydavatele platebních karet American Express (-1,39 %) nebo softwarové firmy Microsoft (-1,31 %).

Dolar po slabých datech výrazně oslabil

Americký dolar se v pátek propadl na třítýdenní minimum vůči koši šesti hlavních světových měn. Slabá zpráva o květnovém vývoji trhu práce ve Spojených státech totiž podkopala očekávání, že americká centrální banka v nejbližší době přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Euro vůči dolaru v závěru obchodování v New Yorku vykazovalo nárůst o 1,9 % na 1,1364 EUR/USD a dolar k jenu ztrácel 2,13 % na 106,55 USD/JPY.

"Je to naprosto katastrofální zpráva," uvedl k datům z amerického trhu práce analytik Gennadiy Goldberg z newyorské makléřské společnosti TD Securities. Podle analytičky Kathy Jonesové ze společnosti Charles Schwab ale byla reakce trhu "trochu přehnaná" v důsledku příliš optimistických očekávání.

Světové ceny ropy v pátek mírně klesly, celý týden se ale držely kolem stabilní úrovně blízko 50 dolarů za barel, na kterou se dostaly minulý týden. Investoři čekají, že se trh vrátí k rovnováze, a jejich obavy z pokračujícího boje velkých producentů o podíl na trhu zmírnil pozitivní tón středeční ministerské schůzky Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Saúdská Arábie a Írán na schůzce sice neopustily své dosavadní protichůdné postoje, vyjádření činitelů obou zemí ale působila spíše vstřícně. To zmírnilo obavy ze vzájemného souboje obou producentů o tržní podíl.

"Schůzka zahnala obavy z dalšího propadu cen, jelikož Saúdská Arábie dala velmi jasně najevo, že nemá v úmyslu zaplavit trh ropou s cílem Írán ekonomicky poškodit," řekl agentuře Reuters analytik komoditního trhu Bjarne Schieldrop ze švédské SEB Bank.

Ke stabilizaci na trhu přispívají i nynější časté výpadky produkce. Ty omezují těžbu zejména v Nigérii, Libyi a v USA. Cenu ropy a dalších komodit podpořil také pokles kurzu dolaru.

Zlato v pátek v pátek po slabých datech z trhu práce a poklesu hodnoty dolaru vystřelilo o více než 33 dolarů na 1 244,34 USD za trojskou unci a cena stříbra vyskočila o 43 centů na 16,42 USD za trojskou unci.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Americká ekonomika v květnu vytvořila jen 38 tisíc nových pracovních míst, tedy nejméně za téměř šest let. Trh přitom odhadoval, že vzniklo zhruba 160 tisíc míst. Celková míra nezaměstnanosti nicméně spadla na 4,7 % z 5 %, čekal se pokles pouze na 4,9 %. Nečekaně špatná statistika tvorby nových míst dramaticky snižuje pravděpodobnost brzkého zvýšení sazeb v USA, protože pokračování pozitivního vývoje na trhu práce Fed opakovaně uvádí jako jednu z hlavních podmínek dalšího utažení měnové politiky. Data za březen byla navíc revidována na 186 tisíc z 208 tisíc a dubnový údaj byl snížen na 123 tisíc ze 160 tisíc.
  • Index nákupních manažerů v americkém sektoru služeb sestavovaný společnosti Markit Economics v květnu podle finálních dat dosáhl hodnoty 51,3 bodu. Předběžný odhad z konce května uváděl, že se index snížil na 51,2 bodu z 52,8 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů dosáhl hodnoty 50,9 bodu, když v dubnu byl na 52,4 bodu. Index za sektor služeb sestavovaný institutem ISM dosáhl v květnu hodnoty 52,9 bodu. To je výrazně méně, než tvrdily odhady (55,5 bodu) po 55,7 bodu v dubnu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která odděluje pásmo expanze aktivity od pásma její kontrakce.
  • Objem amerických továrních objednávek v dubnu vzrostl o 1,9 %, jak se čekalo, po březnovém růstu o 1,7 %. Bez dopravních prostředků však objednávky vzrostly jen o půl procenta poté, co se v březnu zvýšily procento.
  • Americká ropná společnost ExxonMobil by v příštích dvaceti až třiceti letech mohla investovat do rozvoje potenciálně obrovských zdrojů ropy a zemního plynu v břidličných formacích v Argentině přes deset miliard dolarů. Řekl to v pátek šéf firmy Rex Tillerson. Investice se týkají rozvoje geologické formace Vaca Muerta na západě země, kde už běží pilotní projekt ve spolupráci firmy XTO Energy, což je dceřiná společnost Exxonu, a argentinské společnosti Gas y Petróleo del Neuquén.
  • Druhé čtvrtletí nebude pro Citigroup snadné. Výkonný ředitel finanční skupiny Michael Corbat řekl, že očekává čistý zisk o čtvrtinu nižší než loni. Důvodem je podle něj zostřená konkurence a tvrdší regulace.
  • Zástupci internetových společností Twitter a Yahoo! nedávno jednali o možnosti fúze. Která z firem by sloučení potřebovala více, bylo zjevné z účasti na neformální schůzce na toto téma. Za Yahoo! přišla její ředitelka Marissa Mayerová, kdežto šéf Twitteru Jack Dorsey účasten nebyl.
  • Společnost TCS Capital Management, druhý největší akcionář mediální firmy CME, v období od 31. května do 2. června koupila dalších zhruba 66 tisíc akcií firmy. Nákupní ceny se pohybovaly mezi 2,49 a 2,66 USD za akcii.
  • Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu poprvé za 11 týdnů stoupl, zvýšil se o devět na 325. Počet aktivních vrtů pro těžbu plynu se naopak snížil o pět na 82. Růst počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy analytici vysvětlují návratem cen suroviny k 50 dolarům za barel, tedy na úrovně, kde se producentům s vyššími náklady opět vyplácí těžit.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Výsledky Broadcom ve 2QFY2016: Upravený zisk na akcii 2,53 USD (odhad: 2,38 USD), čisté tržby 3,5 milionu USD (v souladu s odhady).

Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK

Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 7. 2021 12:21
Investorský magazín: Letní tržní edukace s Filipem Kejlou
Česká republika
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Vzdělání
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
24. 4. 2021 20:31
Petr Novotný (Investiční web): Experti varují před rizikem vyšší volatility, zároveň ale nabízejí i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
17. 7. 2021 14:11
Investice do (českého) umění: Trh u nás dozrává, neseriózní nabídky mě štvou. Náš fond má fungovat…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Sběratelství
Přestat sledovat
Umění
Přestat sledovat
8. 6. 2021 17:01
Radomír Eliáš: Investování do kryptoměn vyžaduje mimořádně kritický pohled, páka je velmi nebezpečný…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat