Americké akcie v pátek kvůli slabým údajům z trhu práce mírně klesly, za celý týden se indexy na směru neshodly

Americké akcie v pátek mírně klesly, investory zaskočila velmi slabá data z trhu práce. Údaje vyvolaly pochybnosti o tom, zda by ekonomika USA dokázala vstřebat případné brzké zvýšení úrokových sazeb Fedu, a oslabily proto spekulace, že by centrální banka USA mohla se sazbami pohnout již v červnu nebo v červenci. Za poklesem trhu stály především akcie firem z finančního sektoru, kterým nízké úroky snižují ziskovost.
Dow v pátek klesl o 0,18 % na 17 807,06 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,29 % na 2 099,13 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,58 % na 4 942,52 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,17 % na 13,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil téměř o deset bazických bodů na 1,7 %.
V mínusu skončily čtyři z deseti hlavních sektorů, nedařilo se finančnímu odvětví, sektoru cyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a sektoru zdravotní péče. Nejlepší výkon naopak podaly sektor základních materiálů, odvětví veřejných služeb a sektor necyklického spotřebního zboží.
Americké ministerstvo práce odpoledne oznámilo, že ekonomika USA v květnu vytvořila jenom zhruba 38 000 nových pracovních míst. To je nejméně za téměř šest let. Analytici počítali se vznikem 160 000 nových příležitostí. Níže byla navíc revidována data za březen a duben.
Ekonomové předpokládají, že nejnovější data z trhu práce přimějí Fed, aby se zvyšováním svých úrokových sazeb nespěchal. "Podle mého názoru to dramaticky změní stanovisko Fedu," uvedl analytik Mark Grant ze společnosti Hilltop Securities.
Investoři v závěru týdne kromě dat z trhu práce sledovali také projevy dvou představitelů americké centrální banky, a to členky Rady guvernérů Fedu Lael Brainardové a prezidenta chicagského Fedu Charlese Evanse. Brainardová, která je hlasující členkou měnového výboru Fedu, po zveřejnění dat z trhu práce řekla, že rizika by podle ní měla Fed odradit od zbrklých kroků a centrální banka by si měla před rozhodováním o dalším nastavení sazeb počkat na více ekonomických dat. Evans, který hlasovací právo v FOMC nemá, stejně jako Brainardová naznačil, že Fed by se zvyšováním sazeb neměl spěchat. Banka by podle něj měla s tímto krokem počkat do doby, než se meziroční jádrová inflace v USA bude nacházet stabilně nad dvěma procenty.
Pozornost investorů se nyní zaměří na pondělní projev šéfky Fedu Janet Yellenové. Nejbližší zasedání Fedu, na kterém budou vedoucí představitelé centrální banky USA jednat o nastavení měnové politiky, se uskuteční v polovině června.
Za celý týden Dow klesl o 0,37 %, S&P 500 zůstal na nule a Nasdaq Composite přidal 0,18 %. V USA měl tentokrát týden pouze čtyři obchodní dny, v pondělí zůstaly burzy kvůli státnímu svátku zavřené.
Akcie výrobce čipů Broadcom (+4,94 %), který po konci čtvrtečního obchodování zveřejnil lepší než očekávané čtvrtletní hospodářské výsledky, přidaly v pátek téměř pět procent. Podpořilo je zvýšení cílové ceny od analytiků ze společnosti MKM na 188 ze 162 dolarů.
V indexu Dow nejvíce zdražily akcie výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+1,93 %), chemické firmy DuPont (+1 %) a výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (+0,72 %). Nedařilo se naopak cenným papírům investičních bank Goldman Sachs (-2,27 %) a JPMorgan Chase (-1,78 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-1,98 %), vydavatele platebních karet American Express (-1,39 %) nebo softwarové firmy Microsoft (-1,31 %).
Dolar po slabých datech výrazně oslabil
Americký dolar se v pátek propadl na třítýdenní minimum vůči koši šesti hlavních světových měn. Slabá zpráva o květnovém vývoji trhu práce ve Spojených státech totiž podkopala očekávání, že americká centrální banka v nejbližší době přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Euro vůči dolaru v závěru obchodování v New Yorku vykazovalo nárůst o 1,9 % na 1,1364 EUR/USD a dolar k jenu ztrácel 2,13 % na 106,55 USD/JPY.
"Je to naprosto katastrofální zpráva," uvedl k datům z amerického trhu práce analytik Gennadiy Goldberg z newyorské makléřské společnosti TD Securities. Podle analytičky Kathy Jonesové ze společnosti Charles Schwab ale byla reakce trhu "trochu přehnaná" v důsledku příliš optimistických očekávání.
Světové ceny ropy v pátek mírně klesly, celý týden se ale držely kolem stabilní úrovně blízko 50 dolarů za barel, na kterou se dostaly minulý týden. Investoři čekají, že se trh vrátí k rovnováze, a jejich obavy z pokračujícího boje velkých producentů o podíl na trhu zmírnil pozitivní tón středeční ministerské schůzky Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Saúdská Arábie a Írán na schůzce sice neopustily své dosavadní protichůdné postoje, vyjádření činitelů obou zemí ale působila spíše vstřícně. To zmírnilo obavy ze vzájemného souboje obou producentů o tržní podíl.
"Schůzka zahnala obavy z dalšího propadu cen, jelikož Saúdská Arábie dala velmi jasně najevo, že nemá v úmyslu zaplavit trh ropou s cílem Írán ekonomicky poškodit," řekl agentuře Reuters analytik komoditního trhu Bjarne Schieldrop ze švédské SEB Bank.
Ke stabilizaci na trhu přispívají i nynější časté výpadky produkce. Ty omezují těžbu zejména v Nigérii, Libyi a v USA. Cenu ropy a dalších komodit podpořil také pokles kurzu dolaru.
Zlato v pátek v pátek po slabých datech z trhu práce a poklesu hodnoty dolaru vystřelilo o více než 33 dolarů na 1 244,34 USD za trojskou unci a cena stříbra vyskočila o 43 centů na 16,42 USD za trojskou unci.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v květnu vytvořila jen 38 tisíc nových pracovních míst, tedy nejméně za téměř šest let. Trh přitom odhadoval, že vzniklo zhruba 160 tisíc míst. Celková míra nezaměstnanosti nicméně spadla na 4,7 % z 5 %, čekal se pokles pouze na 4,9 %. Nečekaně špatná statistika tvorby nových míst dramaticky snižuje pravděpodobnost brzkého zvýšení sazeb v USA, protože pokračování pozitivního vývoje na trhu práce Fed opakovaně uvádí jako jednu z hlavních podmínek dalšího utažení měnové politiky. Data za březen byla navíc revidována na 186 tisíc z 208 tisíc a dubnový údaj byl snížen na 123 tisíc ze 160 tisíc.
- Index nákupních manažerů v americkém sektoru služeb sestavovaný společnosti Markit Economics v květnu podle finálních dat dosáhl hodnoty 51,3 bodu. Předběžný odhad z konce května uváděl, že se index snížil na 51,2 bodu z 52,8 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů dosáhl hodnoty 50,9 bodu, když v dubnu byl na 52,4 bodu. Index za sektor služeb sestavovaný institutem ISM dosáhl v květnu hodnoty 52,9 bodu. To je výrazně méně, než tvrdily odhady (55,5 bodu) po 55,7 bodu v dubnu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která odděluje pásmo expanze aktivity od pásma její kontrakce.
- Objem amerických továrních objednávek v dubnu vzrostl o 1,9 %, jak se čekalo, po březnovém růstu o 1,7 %. Bez dopravních prostředků však objednávky vzrostly jen o půl procenta poté, co se v březnu zvýšily procento.
- Americká ropná společnost ExxonMobil by v příštích dvaceti až třiceti letech mohla investovat do rozvoje potenciálně obrovských zdrojů ropy a zemního plynu v břidličných formacích v Argentině přes deset miliard dolarů. Řekl to v pátek šéf firmy Rex Tillerson. Investice se týkají rozvoje geologické formace Vaca Muerta na západě země, kde už běží pilotní projekt ve spolupráci firmy XTO Energy, což je dceřiná společnost Exxonu, a argentinské společnosti Gas y Petróleo del Neuquén.
- Druhé čtvrtletí nebude pro Citigroup snadné. Výkonný ředitel finanční skupiny Michael Corbat řekl, že očekává čistý zisk o čtvrtinu nižší než loni. Důvodem je podle něj zostřená konkurence a tvrdší regulace.
- Zástupci internetových společností Twitter a Yahoo! nedávno jednali o možnosti fúze. Která z firem by sloučení potřebovala více, bylo zjevné z účasti na neformální schůzce na toto téma. Za Yahoo! přišla její ředitelka Marissa Mayerová, kdežto šéf Twitteru Jack Dorsey účasten nebyl.
- Společnost TCS Capital Management, druhý největší akcionář mediální firmy CME, v období od 31. května do 2. června koupila dalších zhruba 66 tisíc akcií firmy. Nákupní ceny se pohybovaly mezi 2,49 a 2,66 USD za akcii.
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu poprvé za 11 týdnů stoupl, zvýšil se o devět na 325. Počet aktivních vrtů pro těžbu plynu se naopak snížil o pět na 82. Růst počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy analytici vysvětlují návratem cen suroviny k 50 dolarům za barel, tedy na úrovně, kde se producentům s vyššími náklady opět vyplácí těžit.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v dubnu meziročně vzrostly o 1,6 %, jak se očekávalo a stejně jako v březnu. Meziměsíčně se zvýšily o 0,2 %, rovněž v souladu s očekáváním, po +0,1 % v březnu. Osobní příjmy Američanů v dubnu vzrostly o 0,4 %, jak se čekalo a opět stejně jako v březnu, výdaje vzrostly o procento, trh vyhlížel 0,7% růst po stagnaci v březnu.
- Index spotřebitelské důvěry v květnu klesl na 92,6 bodu (odhad: 96 bodů, březen revidován na 94,7 bodu z 94,2 bodu).
- Ceny domů ve Spojených státech v březnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,4 %, tedy stejně jako v únoru. Čekal se růst o 5,1 %. Meziměsíčně ceny domů ve dvaceti největších městech USA stouply o 0,9 %, čekalo se +0,7 %, stejně jako v únoru.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v květnu klesl do pásma kontrakce na 49,3 bodu (odhad: 50,5 bodu, duben: 50,4 bodu).
- Americký aktivistický investor Carl Icahn oznámil, že koupil velký podíl akcií irského výrobce botoxu Allergan. Icahn současně vyjádřil podporu výkonnému řediteli firmy Brentu Saundersovi, kterému před pěti lety pomohl do čela firmy Forest Labs, již později získala společnost Actavis, která se nakonec sloučila s Allerganem.
- Office Depot ohlásila program zpětného odkupu akcií v objemu 100 milionů dolarů.
- Společnost Jazz Pharmaceuticals sídlící v Irsku koupí za zhruba 1,5 miliardy dolarů v hotovosti americkou firmu Celator Pharmaceuticals, aby získala přístup k vyvíjenému produktu na léčbu myeloidní leukémie. Jazz Pharmaceuticals zaplatí za každou akcii Celatoru 30,25 dolaru, což proti páteční zavírací ceně představuje 72,6% prémii.
- Výkonný ředitel prodejce kancelářských potřeb a vybavení Staples Ron Sargent v červnu odstoupí z funkce. Prozatímní šéfkou firmy se stane nynější prezidentka severoamerických operací firmy Shira Goodmanová.
- ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v květnu vzrostl na 51,3 bodu z 50,8 bodu v dubnu (odhad: 50,3 bodu).
- Index nákupních manažerů v americkém zpracovatelském sektoru v květnu podle finálních dat společnosti Markit Economics klesl na 50,7 bodu z 50,8 bodu v dubnu, předběžná data počítala s poklesem na 50,5 bodu.
- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ponechala v aktuální prognóze výhled světové ekonomiky pro letošní rok beze změny. Stejně jako v únorové prognóze tak očekává expanzi světového hospodářství 3% tempem. Bylo by to stejné tempo jako loni a zároveň nejpomalejší růst od globální finanční krize z roku 2008.
- Newyorská radnice prověřuje, zda Donald Trump během častých setkání s voliči ve svém mrakodrapu Trump Tower na Páté avenue na Manhattanu ponechává vstupní halu přístupnou pro veřejnost, jak mu ukládá dohoda s městem. Ve středu o tom informovala agentura AP. Realitní magnát je předpokládaným republikánským kandidátem na prezidenta Spojených států.
- Americká centrální banka (Fed) mezi lety 2011 až 2015 zaznamenala více než 50 případů narušení kybernetické bezpečnosti. Některé z nich se interně označují jako špionáž. Vyplývá to z dokumentů Fedu, k nimž se dostala agentura Reuters. Pracovníci banky z mnoha těchto případů podezírají hackery nebo zpravodajce. Fed se odmítl k záležitosti vyjádřit.
- Automobilky Toyota Motor, Fiat Chrysler Automobiles, Volkswagen a Mitsubishi Motors stále prodávají nová vozidla s potenciálně závadnými airbagy, která bude časem nutné svolat ke kontrole. Podle agentury Reuters to ve středeční zprávě uvedl americký senátor za demokraty Bill Nelson.
- Ekonomika od dubna do poloviny května rostla na většině území Spojených států mírným tempem. Rychlejší růst brzdí řada skutečností, například nižší výdaje spotřebitelů nebo problémy ve zpracovatelském a energetickém sektoru. Inflační tlaky na většině území USA ve zmíněném období mírně vzrostly. Uvedla to ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha americká centrální banka.
- Nízké ceny ropy mají negativní dopad i na finanční situaci bank. Zisky amerických bank se v prvním čtvrtletí snížily meziročně o dvě procenta na 39,1 miliardy dolarů a bankám prudce stouply ztráty ze špatných úvěrů kvůli nárůstu nesplácených úvěrů pro energetický sektor. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
- Společnost Google chce odprodat svůj podíl v čínské firmě Lenovo. Nabízí k prodeji 371 milionů akcií Lenova v cenovém rozpětí 4,56-4,62 hongkongského dolaru za kus, od čehož si slibuje výdělek zhruba 218-221 milionů amerických dolarů.
- Apple hodlá na Tchaj-wanu vydat 30leté dluhopisy za miliardu dolarů.
- Credit Suisse zvyšuje doporučení na akcie Whole Foods na "outperform" z "neutral".
- Goldman Sachs zvyšuje doporučení na akcie Costco na "kupovat" z "neutral".
- Morgan Stanley snižuje doporučení na akcie Nike na "equal weight" z "overweight".
- Společnost Salesforce.com koupí firmu Demandware za 2,8 miliardy dolarů v hotovosti. Za každou akcii Demandware zaplatí 75 USD, což představuje 56% prémii proti úterní závěrečné ceně.
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v květnu zhruba 173 000 nových pracovních míst. Ukázaly to údaje soukromé organizace ADP. Trh počítal s lepším výsledkem, analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že vzniklo zhruba 175 000 nových pracovních míst.
- Index spotřebitelské důvěry agentury Bloomberg v květnu stoupl na 43,2 bodu z dubnových 42 bodů.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 28. května klesl na 267 tisíc z 268 tisíc v předchozím týdnu. Čekal se naopak růst na 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí ale v týdnu do 21. května stoupl na 2,17 milionu z 2,16 milionu (revidováno z 2,163 milionu), čekalo se 2,15 milionu.
- Americké ministerstvo obchodu by mělo koncem tohoto měsíce schválit s podmínkami převzetí druhé největší pivovarnické firmy na světě SABMiller jejím větším konkurentem Anheuser-Busch InBev. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informovaný zdroj. Součástí povolení dohody by mohlo být opatření, které zabrání pivnímu gigantu, aby dostal z regálů obchodů drobné řemeslné pivovary. Sloučená firma tak zřejmě bude mít omezení k vlastnictví distributorů piva.
- Americká softwarová společnost Microsoft se dohodla s předním čínským výrobcem mobilních telefonů Xiaomi na vzájemné spolupráci v patentech a využívání softwaru. Microsoft v rámci dohody prodá čínskému partnerovi kolem 1 500 svých patentů.
- Provozovatel aplikace pro alternativní taxislužbu Uber získal 3,5 miliardy dolarů od státního fondu Saúdské Arábie. Kromě investice tak získal i důležitého partnera pro expanzi na Blízký východ. Šéf fondu bude také sedět ve správní radě Uberu. Investice od saúdskoarabského fondu je součástí posledního kola financování, které ohodnotilo celý Uber na 62,5 miliardy USD. To z firmy učinilo nejhodnotnější společnost podporovanou rizikovým kapitálem na světě.
- Americká společnost Johnson & Johnson, největší farmaceutická firma planety, se dohodla na převzetí výrobce přípravků na vlasy a produktů tělové péče Vogue International za zhruba 3,3 miliardy dolarů. Výrobky Vogue se prodávají ve 39 zemích světa včetně USA. Johnson & Johnson, která vyrábí například výrobky značek Neutrogena nebo Clean & Clear, tak rozšíří svoje portfolio o řadu šamponů značky OGX či přípravků vlasové péče značky FX.
- K úplným zákazům provozování internetových služeb, jako jsou Uber nabízející spolujízdu či Airbnb, přes které je možné si zamluvit krátkodobé bydlení, by měly země EU přistupovat až jako ke krajnímu řešení. Myslí si to Evropská komise, která ve čtvrtek ve snaze v unii podpořit takzvanou "ekonomiku sdílení" zveřejnila svůj pohled na to, jak by státy měly v těchto otázkách postupovat.
- Ropný kartel OPEC na čtvrtečním zasedání ve Vídni ponechal svou těžební politiku beze změny. Kartel se podle agentury Reuters nedokázal dohodnout na žádném novém těžebním limitu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Broadcom ve 2QFY2016: Upravený zisk na akcii 2,53 USD (odhad: 2,38 USD), čisté tržby 3,5 milionu USD (v souladu s odhady).
Zdroj: CNBC, Bloomberg, ČTK
Aktuality
