Co musíte ráno vědět (12. srpna)

Jak se ve čtvrtek vyvíjely ceny akcií na světových trzích, jak se změnila poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí a jak vypadá robotí taneční spartakiáda? I to by vás před koncem pracovního týdne mohlo zajímat.

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek opět posouvaly rekordy, růst podpořily firemní výsledky hospodaření a dražší ropa

Americké akcie se ve čtvrtek vyšplhaly na nová rekordní maxima. K růstu trhu přispěly příznivé hospodářské výsledky některých maloobchodních podniků, energetické společnosti navíc těžily z vyšších cen ropy. Dow posílil o 0,64 % na 18 613,52 bodu, širší S&P 500 přidal 0,47 % na 2 185,79 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,46 % na 5 228,40 bodu. Všechny tři hlavní indexy tak posunuly svá zavírací maxima, Dow a S&P 500 navíc posunuly i maxima absolutní - Dow na 18 638,34 bodu a S&P 500 na 2 188,45 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,07 % na 11,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než pět bazických bodů na 1,5627 %. V zelených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvýrazněji zpevnily energetický sektor a odvětví cyklického spotřebního zboží, nejmenší zisky si připsaly sektor veřejných služeb, finanční odvětví a technologický sektor.

Marc Faber zase jednou varuje před 50% propadem cen akcií. Vyjde mu to konečně?

2. Evropské akcie ve čtvrtek rostly. Podporovaly je růst cen ropy a série firemních výsledků hospodaření

Hlavní západoevropské burzy zakončily čtvrteční obchodování v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali sérii hospodářských výsledků velkých podniků a sledovali vývoj cen ropy. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,7 % na 6 914,71 bodu, německý DAX posílil o 0,86 % na 10 742,84 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,17 % na 4 503,95 bodu a regionální index STOXX Europe 600 přidal 0,78 % na dvouměsíční maximum 346,66 bodu. Hospodářské výsledky ve čtvrtek z velkých podniků zveřejnily RWE, thyssenkrupp, KBC Groep, Deutsche Telekom, Henkel nebo Aegon.

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, po výsledcích se dařilo akciím banky Moneta

Index PX ve čtvrtek vzrostl o 0,24 % na 861,20 bodu. Největšího zobchodovaného objemu ve čtvrtek na pražské burze dosáhla Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 0,74 % na 871 korun. Cenné papíry rakouské Erste Group Bank naopak o 0,56 % oslabily a akcie pojišťovnické skupiny VIG odepsaly více než procento. Akcie banky Moneta zpevnily o 3,45 % na 75 korun poté, co ráno společnost zveřejnila výsledky za letošní první pololetí. Banka oznámila, že za prvních šest měsíců roku dosáhla čistého zisku 2,28 miliardy Kč. Monetě se výrazně zvýšil objem nových úvěrů v segmentu retailového bankovnictví, proti loňskému prvnímu pololetí jí ovšem klesly čistý úrokový příjem a příjmy z poplatků a provizí. Výrazně klesly cenné papíry telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (-2,17 %). Investoři akcie O2 C.R. prodávali kvůli nejistému výsledku převážení srovnávacích indexů MSCI.

ČS: Srpnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Makroekonomickému kalendáři budou v pátek dominovat americké maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra a data o vývoji HDP v Německu, Itálii a celé eurozóně. Hned v noci bude celý svět také čekat na aktuální údaje o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě v Číně. Ve střední a východní Evropě budou oznámeny rovněž statistiky o HDP za druhý kvartál (Polsko, Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko). Hospodářské výsledky oznámí například Toshiba nebo A.P. Møller-Maersk. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Investice do zlata vystoupily v pololetí na nový rekord, táhly hlavně ETF

Poptávka po investičním zlatě dosáhla v letošním prvním pololetí rekordu. V samotném druhém čtvrtletí se investice do kovu více než zdvojnásobily na 448 milionů tun. Oznámila to Světová rada pro zlato (WGC). Investoři zlato kupovali hlavně prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF). Nákupy zlatých šperků se snížily, když menší zájem o zlato měli zejména Číňané a Indové, kteří jsou největšími spotřebiteli kovu na světě.

6. Analytici: Británie kvůli brexitu vstupuje do mírné recese

Rozhodnutí Spojeného království odejít z Evropské unie již začalo stahovat britskou ekonomiku do mírné recese. Předpokládají to analytici dotázaní agenturou Reuters. HDP Británie by měl podle průzkumu mezi téměř 60 analytiky ve třetím i čtvrtém čtvrtletí klesnout o 0,1 %. V příštím roce analytici počítají s návratem britské ekonomiky k mírnému růstu.

7. Moody's: Český bankovní sektor zůstane stabilní

Výhled českého bankovního sektoru na příští zhruba rok a půl zůstává stabilní. Kvalitu bankovních úvěrů budou nadále podporovat solidní hospodářský růst a rostoucí zaměstnanost. Uvedla to mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service.

8. ECB by měla podle expertů spíše kupovat aktiva než snižovat sazby

Pokud má Evropská centrální banka v plánu znovu podpořit ekonomiku eurozóny, měla by se zaměřit spíše na nákupy cenných papírů než na další snižování úrokových sazeb, které jsou již v záporném pásmu. Napsali to ekonomové Mezinárodního měnového fondu. Jde o jejich osobní názor zveřejněný na blogu fondu, oficiálně fond takové doporučení nevydal.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

9. Právníci majitelů naftových aut v USA chtějí po Volkswagenu přes 300 milionů dolarů

Právníci zastupující americké majitele naftových vozů německé automobilky Volkswagen umožňujících falšování testů emisí budou požadovat, aby jim firma uhradila poplatky a další právní náklady v objemu až 332,5 milionu dolarů. Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních dokumentů. Automobilka se v červnu dohodla, že na opravy a odkup problémových naftových vozů v USA vynaloží deset miliard dolarů. Souhlasila rovněž, že právníkům majitelů aut zaplatí opodstatněné poplatky a náklady, konkrétní částka však ještě nebyla sjednána.

10. Věřitelé rozhodli, že OKD projde reorganizací. Zástupci firmy tvrdí, že těžař může být v roce 2018 opět ziskový

Firma OKD půjde do reorganizace. Rozhodli o tom hlasováním věřitelé společnosti na čtvrteční schůzi u Krajského soudu v Ostravě. Proti reorganizaci byl jediný z více než sta přítomných věřitelů, několik se jich hlasování zdrželo. Usnesení o povolení reorganizace vydá soud v nejkratší možné době, řekl soudce Petr Kula. Zástupci OKD ve čtvrtek u soudu řekli, že provozní zisk by firma mohla opět vykázat na konci roku 2018. Do té doby by se zřejmě uzavřely ztrátové doly Paskov a Darkov. Odhad výnosů věřitelů ale podle materiálu zpracovaného OKD i tak činí pouze 2,5 %. Při reorganizaci bude podnik dále fungovat, a tak věřitelé ještě mohou nějakou dobu vydělávat. Další vývoj do značné míry záleží na tom, zda alespoň mírně porostou ceny uhlí.

BONUS

Když tančí roboti

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat