Co musíte ráno vědět (13. února)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciovým trhům v Evropě a Spojených státech, jak šokovala trhy švédská centrální banka a v čem se bude vozit James Bond v novém filmu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek v reakci na posun v ukrajinské krizi zdražily

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily zhruba o procento. Růst podpořila dohoda o novém příměří na Ukrajině a také nečekaná stimulační opatření švédské centrální banky. Úhrnný index technologického trhu Nasdaq se dokonce dotkl maxima za 15 let. Dow posílil o 0,62 % na 17 972,38 bodu, širší S&P 500 přidal 0,96 % na 2 088,48 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,18 % na 4 857,61 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o deset procent na 15,34 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o tři bazické body 1,99 %. V zelených číslech ve čtvrtek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry z energetického odvětví a telekomunikační a technologické tituly. Pouze mírně naopak stouply odvětví služeb a sektor zdravotní péče.

Letošní růst tržeb amerických gigantů? Nula, tipují analytici z Goldman Sachs

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily na nejvyšší úroveň od roku 2007 díky optimismu z Ukrajiny a Řecka

Evropské akcie se ve čtvrtek vyšplhaly na nejvyšší úroveň od roku 2007 díky pokroku v jednáních o Ukrajině a vyhlídkám na dohodu s novou řeckou vládou. Britský FTSE 100 připsal 0,15 %, francouzský CAC 40 procento a německý DAX 1,56 %. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,75 % a z jeho hlavních sektorů klesly pouze potravinářské odvětví a odvětví zdravotní péče. Řecký index ASE připsal téměř 7 %, když bylo rozhodnutí o dohodě o možných úpravách splácení řeckého dluhu odsunuto na příští týden. Akciové indexy v Itálii, Španělsku a Portugalsku přidaly kolem 2 %. Švédský OMX Stockholm 30 posílil o 2 % na historické maximum poté, co švédská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu do záporu a ohlásila kvantitativní uvolňování.

Dříve nemyslitelné je v Evropě realita. Proč platíme za to, že někomu půjčíme?

Jednání se Syrizou i Putinem jsou jako minové pole. Stačí jeden špatný krok, aby měla EU další problém

3. Pražská burza ve čtvrtek zažila rally. Objem obchodů překročil miliardu korun a index přesáhl tisíc bodů

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 2,30 % na 1 010,21 bodu. Objem ve čtvrtek výrazně přesáhl miliardu korun a téměř polovinu z něj zajistily akcie Komerční banky, která ve čtvrtek reportovala hospodářské výsledky a připsala přes pět procent. Ve čtvrtém čtvrtletí Komerční banka dosáhla zisku 3,33 miliardy Kč (meziročně +12,2 %) a čistého úrokového příjmu 5,41 miliardy Kč (+1,6 %). Čisté bankovní výnosy za 4Q2014 dosáhly 7,81 miliardy Kč (+2,6 %), trh čekal pouze 7,67 miliardy Kč. Náklady na rizika klesly na 211 milionů Kč (-46,6 %), k čemuž přispěl pokles podílu nesplácených úvěrů na 3,9 % z 4,1 % na konci 3Q2014. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, zpevnila o téměř 5 % a třetí největší objem zaznamenala skupina ČEZ, jejíž cenné papíry posílily o 0,24 %. Kromě akcií Pegasu Nonwovens a Unipetrolu, které ztrácely kolem procenta, se zbytek emisí pohyboval v plusu.

ČS: Únorová strategie pro české akcie

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

4. Očekávané události

V pátek budou zveřejněny údaje o vývoji HDP v ČR, Polsku, Maďarsku, Německu, Francii, Itálii, Portugalsku, na Slovensku i v celé eurozóně. Data o inflaci přidají Španělsko, Slovensko, Litva nebo Polsko. Eurozóna také oznámí svou obchodní bilanci. V USA bude nejpodstatnější index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářské výsledky odhalí například Rolls-Royce Holdings, ThyssenKrupp či ArcelorMittal. Budou také zaktualizovány ratingy některých zemí, mimo jiné Rakouska (Fitch), Německa (DBRS), Irska (Fitch), Izraele (S&P), Itálie (Moody's), Lotyšska (Moody's) nebo Ukrajiny (Fitch). Očekávané události včetně výhledu analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Švédská centrální banka snižuje hlavní úrokovou sazbu na -0,1 % a zahajuje kvantitativní uvolňování

Švédská centrální banka nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu do záporu na -0,1 %. Očekávalo se, že ji udrží na nule. Zároveň banka oznámila, že zahajuje kvantitativní uvolňování a nakoupí vládní dluhopisy za 10 miliard švédských korun. Hodlá nakupovat dluhopisy se splatností mezi jedním rokem a pěti lety. Švédská centrální banka dlouho odmítala měnovou politiku uvolnit, a to tak zarputile, že to Paul Krugman nazval sadomonetarismem.

6. Kolik má Řecko času, než začne opravdu hrozit Grexit? A je to vůbec hrozba?

Dohoda s Evropou o možných úpravách splácení řeckých dluhů se odložila minimálně do pondělí 16. února. Kdy Řecko může začít mít opravdu vážný problém s likviditou? "Řecko zatím čas má, peníze má do konce tohoto měsíce," píší s trochou ironie analytici z České spořitelny. "Grexit, tedy odchod Řecka z měnové unie, je stále ve hře, a to s vyšší pravděpodobností než v roce 2012," dodávají.

SLEDOVALI JSME: Od řeckých voleb k bruselské dohodě z 20. února 2015

7. Putin oznámil, že byla uzavřena dohoda o příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se jednající strany dohodly o příměří na Ukrajině, které začne 15. února. Zároveň dodal, že dojde k dohodě o odsunu těžkých zbraní. Měla by také proběhnout revize ukrajinské ústavy kvůli východní části země.

8. Maloobchodní tržby ve Spojených státech v lednu klesly druhým měsícem v řadě, poprvé od roku 2012

Tržby v maloobchodě ve Spojených státech v lednu opět klesly. Po prosincovém propadu o 0,9 % meziměsíčně se v lednu snížily o 0,8 %. Očekával se pokles o 0,4 %. Bez zahrnutí dopravních prostředků klesly o 0,9 %, očekávalo se přitom jen 0,5% snížení. Poprvé od roku 2012 tak maloobchodní tržby klesly dva měsíce v řadě, což naznačuje, že spotřebitelské výdaje, největší část americké ekonomiky, na konci loňského a začátku letošního roku nejspíše výrazně ochladly.

9. Mezinárodní měnový fond se s Ukrajinou dohodl na novém úvěru v objemu 17,5 miliardy dolarů

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová ve čtvrtek v Bruselu novinářům oznámila, že se MMF dohodl s Ukrajinou na prodloužení programu na 4 roky. Pomoc navýší o 17,5 miliardy dolarů. Celkový balíček pro Ukrajinu bude v objemu zhruba 40 miliard dolarů a zahrnuje i pomoc ze strany EU a dalších věřitelů. Lagardeová prohlásila, že je program ambiciózní, ale splnitelný, přestože geopolitická rizika pro něj stále představují hrozbu.

10. Německo v deflaci: Ceny v lednu klesly více, než se očekávalo

Spotřebitelské ceny v Německu zaznamenaly v lednu meziroční pokles o 0,4 %, a největší evropská ekonomika tak poprvé od roku 2009 sklouzla do deflace. Oznámil to ve čtvrtek ve finálních údajích spolkový statistický úřad. Cenovou hladinu sráží zejména zlevňování energií v čele s pohonnými hmotami.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jaká auta bude řídit James Bond v novém filmu?

Na podzim letošního roku dorazí do kin čtyřiadvacátá bondovka pod názvem Spectre a již nyní se ví, v jakých autech se tentokrát bude legendární agent vozit. Čeká ho nový Aston Martin DB10, to producenti potvrdili již v prosinci. Nyní však přicházejí s dalšími střípky z agentova vozového parku. Bond se může těšit na projížďku triem vozů Jaguar Land Rover: Range Rover Sport SVR, Jaguar C-X75 a Land Rover Defender Big Foot.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat