Co musíte ráno vědět (18. března)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím na obou stranách Atlantského oceánu, jak skončila zasedání centrálních bank v Evropě a jak by vypadal svět, kdyby na Zemi žilo jen 100 lidí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zdražily a index Dow se vyšplhal nad úroveň z konce loňského roku

Americké akcie ve čtvrtek opět výrazně posílily a index Dow se od začátku letošního roku dostal do zisku. Náladu investorů nadále podporoval postoj Fedu, který ve středu večer naznačil, že zvyšování úrokových sazeb bude pomalejší, než se dosud čekalo. Rovněž dolar pod vlivem Fedu pokračoval v poklesu k euru. Dow posílil o 0,9 % na 17 481,49 bodu, širší S&P 500 přidal 0,66 % na 2 040,59 bodu a Nasdaq Composite uzavřel silnější o 0,23 % na 4 774,98 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,67 % na 14,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,898 %. Dow nyní od začátku roku díky čtvrteční seanci roste o 0,32 %, S&P 500 ale stále ztrácí 0,16 % a Nasdaq odepisuje 4,64 %. V plusu skončilo ve čtvrtek devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, energetickému odvětví a průmyslovému sektoru. Pod nulou skončil sektor zdravotní péče. "Zmáčkli jsme tlačítko reset a jsme zpátky na začátku," řekl JJ Kinahan, hlavní stratég ve společnosti TD Ameritrade. "Růst cen akcií je oceněním toho, že Fed neplánuje sazby zvyšovat příliš rychle," doplnil Jack Ablin, investiční šéf ve společnosti BMO Private Bank. Fed ve středu podle očekávání nechal základní úrok beze změny, ale v otázce dalšího zvyšování úroků byl mnohem mírnější, než se čekalo.

Obnovme zlatý standard, hřímá kandidát na amerického prezidenta. Odložte růžové brýle, kontrují ekonomové

SHORT SELLING: Je morální vydělávat na ničení?

2. Evropské akcie ve čtvrtek neudržely úvodní zisky a nakonec převážně zlevnily

Obchodování na evropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v zelených číslech, hlavní indexy přidávaly zhruba půl procenta. Prakticky ihned ale akcie začaly zisky odevzdávat a brzy spadly pod nulu. Ve zbytku dne sice část ztrát indexy dokázaly smazat, nad nulu se již ale s výjimkou britského benchmarku vrátit nedokázaly. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,42 % na 6 201,12 bodu, německý DAX ale odepsal 0,91 % na 9 892,20 bodu a francouzský CAC 40 klesl o 0,45 % na 4 442,89 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 seanci zakončil slabší o 0,09 % na 340,68 bodu. Slabou seanci za sebou mají akcie finančních domů. Akcie Banco Popolare odepsaly přes 14 %, cenné papíry Unicredit a Banca Monte dei Paschi di Siena přišly o více než 4 % a akcie Banca Popolare di Milano přišly o více než 5 %. Dařilo se naopak těžařům. Akcie firem Glencore, BHP Billiton, Anglo American a Antofagasta patřily k nejvýkonnějším titulům v indexu STOXX Europe 600 a výrazně zpevnily i akcie ocelářské firmy ArcelorMittal. Růst cen ropy podpořil rovněž akcie těžařských firem Tullow Oil, BP a Statoil. Nedařilo se naopak cenným papírům těžaře Seadrill, které odepsaly více než procento. Akcie německých aerolinek Lufthansa odepsaly 4,5 % přesto, že společnost oznámila, že loni díky levné ropě a silné poptávce prudce zvýšila zisk. Investory zklamal slabý výhled společnosti pro letošní rok.

Ekonomika, euro, akcie, migrace: Evropa nemá důvod fandit Brexitu

Světová ekonomika: Centrálním bankám se už nedaří proměňovat vodu ve víno. Nebo ne tolik

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla o více než procento, nohy jí podrazily akcie pojišťovny VIG

Index PX ve čtvrtek klesl o 1,31 % na 898,32 bodu. Akcie Komerční banky, které byly nejobchodovanější emisí dne, přidaly 2,02 % na 5 300 Kč a cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zaznamenaly druhý největší zobchodovaný objem, zpevnily o 2,35 % na 409,70 Kč. Akcie druhé bankovní emise na burze, Erste Group Bank, odepsaly 0,61 % na 667 korun a připsaly si třetí největší objem obchodů. Do mínusu ale burzu srazily akcie pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group, která před začátkem obchodování vydala profit warning. Společnost odhadla, že za celý loňský rok vykáže zisk před zdaněním 172 milionů eur, což podle analytika z J&T Banky Milana Lávičky indikuje mírnou ztrátu ve čtvrtém čtvrtletí. Důvodem jsou další odpisy hodnoty nehmotného majetku pramenící z vývoje v Rumunsku a Polsku. Současně společnost oznámila, že její představenstvo navrhuje vyplatit ze zisku za loňský rok dividendu 0,6 eura na akcii. Akcie VIG na oznámení zareagovaly prudkým propadem a nakonec zlevnily o 16,41 % na 508 korun. Hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí a celý rok 2015 ráno zveřejnil výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Firma vykázala za celý loňský rok čistý zisk 25 milionů eur. Provozní zisk EBITDA (zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) dosáhl 44,3 milionu eur a výnosy činily 229,2 milionu eur. Společnost odhadovala, že za celý rok vykáže zisk EBITDA 44-48,5 milionu eur, reportovaný výsledek byl na spodní hraně tohoto pásma. Současně firma oznámila, že navrhuje vyplatit dividendu ze zisku za loňský rok ve výši 1,25 eura na akcii. Cenné papíry Pegasu ve čtvrteční seanci klesly o 0,54 % na 734 korun, a na výsledky tak příliš nereagovaly. Po konci obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za loňský rok společnost Pivovary Lobkowicz Group. Skupině v loňském roce proti předchozím dvanácti měsícům klesly tržby o 1,2 % na 1,188 miliardy Kč. Celkové výnosy z prodeje piva se skupině snížily o 0,6 % na 1,118 miliardy Kč. Dařilo se prodeji piva v ČR, slabý výsledek ale vykázal vývoz. Akcie PLG ve čtvrtek uzavřely proti středě beze změny na 207,60 Kč.

Martin Novák (ČEZ): Zpětný odkup akcií neplánujeme, prioritou je pro nás výplata dividendy

Esskuchen (Erste): V regionu střední a východní Evropy věříme titulům s cyklickou složkou, Česko zůstává defenzivní dividendovou jistotou

4. Očekávané události

Pátek bude z pohledu makrodat a očekávaných událostí relativně klidný. Bank of Japan zveřejní zápis ze svého posledního zasedání, v Německu dopoledne vyjde index výrobních cen, Eurostat vydá zprávu o nákladech na práci a Bank of England investorům nabídne svůj kvartální bulletin, v němž okomentuje vývoj ekonomiky. Odpoledne na trh Kanada pošle údaje o inflaci a maloobchodních tržbách a Spojené státy přidají předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Také promluví prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley, šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a šéf saintlouiského Fedu James Bullard (dva první jmenovaní na konferenci o možnostech dozoru nad velkými finančními institucemi) a jako každý pátek odpoledne vyjdou v USA údaje o počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě Assicurazioni Generali a v USA Tiffany & Co. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny v eurozóně v únoru klesly o 0,2 %, potvrdila finální data Eurostatu

Spotřebitelské ceny v eurozóně se v únoru v meziročním srovnání snížily o 0,2 %, jak uváděl rychlý odhad Eurostatu z konce února. Potvrzení dat se čekalo. Eurozóna se tak v únoru poprvé od loňského září dostala zpět do deflace. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,2 %, čekal se 0,1% růst po 1,4% poklesu v lednu. V celé Evropské unii se ceny meziročně snížily rovněž o 0,2 %. Dolů je tlačí především levnější energie.

6. Přebytek zahraničního obchodu Japonska byl v únoru nejvyšší za poslední čtyři roky

Přebytek zahraničního obchodu Japonska byl v únoru nejvyšší za více než čtyři roky díky poklesu cen ropy a vývoji kurzu jenu. Vývoz i dovoz však klesly, což naznačuje, že poptávka zůstává slabá jak na domácím trhu, tak v zahraničí. Přebytek zahraničního obchodu země činil 242,8 miliardy jenů (52,1 miliardy Kč), což byl nejvyšší údaj od září 2011. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo japonské ministerstvo financí.

7. Průmyslová výroba v Rusku se poprvé po více než roce zvýšila

Průmyslová výroba v Rusku se v únoru poprvé po více než roce zvýšila. Oznámil to ve čtvrtek tamní statistický úřad, podle něhož meziroční nárůst činil jedno procento. Zpráva je podle analytiků dalším z náznaků, že ekonomika se po vleklém propadu možná začíná stabilizovat. Podle ekonomů ale k vyšší produkci továren přispěl také jeden pracovní den navíc.

8. BoE a SNB ponechaly sazby beze změny, norská centrální banka svou hlavní úrokovou sazbu snížila na nové rekordní minimum

Ve čtvrtek v Evropě zasedaly centrální banky Norska, Švýcarska a Spojeného království. Norská centrální banka snížila svou hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 0,5 % a uvedla, že může během letošního roku přijít další snížení sazby. Švýcarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny a rozhodnutí pokračovat v dosavadní politice oznámila i Bank of England.

9. EIU: Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA patří mezi deset největších globálních rizik

Možné zvolení amerického miliardáře Donalda Trumpa novým prezidentem Spojených států představuje jedno z deseti největších globálních rizik. Tvrdí to ve své zprávě o globálních hrozbách britská výzkumná organizace Economist Intelligence Unit (EIU). Trump by podle zprávy mohl poškodit světovou ekonomiku a zvýšit politická a bezpečnostní rizika. EIU přikládá hrozbám spojeným s Trumpovým vítězstvím ve volbách zhruba stejnou závažnost jako riziku, že světovou ekonomiku destabilizují teroristické útoky islamistů.

Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách by poslalo americké akcie o 50 % níže, predikuje analytik

10. Dalším možným investičním cílem čínské CEFC by mohla být podle spekulací Fortuna

V rámci dalších plánovaných investic v České republice by čínská skupina CEFC mohla projevit zájem o podíl v sázkové kanceláři Fortuna, v níž vlastní 67% podíl skupina Penta, spekulují česká média. Za deset měsíců svého působení v Česku dosud CEFC na tuzemském trhu zainvestovala přibližně dvacet miliard korun.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kdyby na Zemi žilo 100 lidí...

If The World Were 100 People | GOOD Data

When you shrink the world's population down to 100 people, this is what you get:

Zveřejnil(a) GOOD dne 14. březen 2016
Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat