Co musíte ráno vědět (18. listopadu)

V jaké náladě zakončily týden světové trhy i pražská burza, co čeká investory v novém týdnu a jak vypadá žádost o ruku na CNBC? Na úvod týdne to pravé.

1. Americké akcie v pátek opět posunuly historické maximum

Americké akcie během pátečního obchodování pokračovaly v mírném vzestupu. Wall Street nadále čerpala energii z ujištění kandidátky na šéfku Fedu Janet Yellenové, že banka bude v podpůrné měnové politice pokračovat i po jejím nástupu. Dow posílil o 0,54 % na 15 961,70 bodu a S&P 500 přidal 0,42 % na 1 798,18 bodu. Pro oba indexy jde o nová historická maxima. Technologický Nasdaq na závěr týdne povyrostl o 0,33 % na 3 985,97 bodu a stále posunuje maxima od doby technologické bubliny na přelomu tisíciletí.

Hlavní index amerických akcií dokázal na týdenní bázi posílit pošesté za sebou, což je nejdelší série za devět měsíců. Za celý týden Dow získal 1,3 % a S&P 500 posílil o 1,6 %. Nasdaq Composite Index přidal dokonce 1,7 %. "Nejbližší support je na předchozí rezistenci v zóně 1 750 až 1 770 bodů, kde se index na konci října a na začátku listopadu několik týdnů obchodoval. Potom následuje support 1 730. Okolo 1 800 bodů by cena mohla alespoň chvíli konsolidovat, možná dokonce korigovat. Trh je překoupený a mezi cenou a indikátory vznikají medvědí divergence," napsal v technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Propad akcií o 50 %? Počítejte raději se vším

5 dividendových akcií, do kterých se vyplatí investovat

2. Evropské akciové trhy v pátek byly opatrnější než ty v zámoří

Evropské akcie se v pátek pohybovaly jen mírně nad nulou. Investory nemile překvapil americký průmysl. EuroStoxx 50 i Stoxx Europe 600 se pohybovaly jen mírně nad nulou. Britský FTSE 100 připsal 0,41 %, francouzský CAC 40 0,19 % a německý DAX 0,21 %. Nejvíce se dařilo technologickému sektoru, ropným společnostem a sektoru základních materiálů, ztrácely naopak stavební sektor a síťové odvětví. Celý týden byl ale pro evropské akcie příznivý. Regionální index posílil už pátý týden v řadě.

3. Pražská burza v pátek rozšiřovala předchozí zisky, za celý týden však mírně ztratila

Index PX v pátek zpevnil o 0,76 % na 1 009,24 bodu. Nejvíce se v pátek dařilo mediální CME, jejíž akcie posílily o 3,31 % na 45,30 Kč. Přes 2 % získaly i cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR, která v pátek ráno zveřejnila překvapivě pozitivní data za třetí kvartál. Nejvíce obchodovanou emisí byla v pátek Komerční banka, jejíž akcie připsaly 1,78 % na 4 580 Kč. Erste Group Bank také podražila, její cenné papíry zpevnily o 0,69 % na 684,90 Kč. Druhým nejobchodovanějším titulem byl ČEZ, jehož akcie zdražily o 0,27 % na 550,40 Kč. Třetí nejoblíbenější páteční emisí byla Telefónica C.R., která i přes snížení ratingu od agentury S&P zpevnila o 0,57 % na 299 Kč. Za celý týden ale pražská burza ztratila procento, když ji dolů táhly především akcie ČEZ po horších než očekávaných hospodářských výsledcích.

4. Očekávané události

V pondělí budou investoři sledovat americký realitní trh a projevy několika guvernérů Fedu. Jeden z výborů Senátu se bude zabývat riziky a možnostmi bitcoinu. V Evropě bude zveřejněna obchodní bilance eurozóny. Co dalšího čeká investory během celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři. K závěru se chýlí výsledková sezóna, i v pondělí jsou ale na řadě zajímavé firmy, například Salesforce.com. Odhady zveřejňovaných výsledků evropských i amerických firem si můžete prohlédnout ZDE.

Těžit bitcoiny se už běžným smrtelníkům nevyplatí, ale i tak tato virtuální měna vyvolává revoluci

Patrik Komárek upozorňuje v novém týdnu především na novinky z Fedu, ať od samotných guvernérů během jejich projevů, tak ze zápisu z posledního jednání:

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. JPMorgan se dohodla s investory na urovnání za 4,5 miliardy USD

JPMorgan Chase urovnala spor s institucionálními investory kvůli nekvalitním hypotečním cenným papírům vydaným bankou před finanční krizí. Jednadvaceti velkým institucionálním investorům, mezi kterými jsou banky nebo pojišťovny, má vyplatit dohromady 4,5 miliardy dolarů. Dohodu, o které banka informovala v pátek, ještě musí potvrdit soudce.

6. Český HDP se ve třetím kvartálu nečekaně propadl

Hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy klesl ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 1,6 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 %. V úhrnu za devět měsíců byl HDP v porovnání se stejným obdobím loňského roku nižší o 1,8 %. Analytici čekali oproti předchozímu kvartálu naopak růst o 0,5 %. Co nyní čeká korunu a českou ekonomiku?

Vydělá Kellner na intervencích ČNB?

7. Bill Gates vyzval Norsko, aby více utrácelo v chudých zemích

Filantrop a spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates vyzval Norsko, aby prostřednictvím svého ropného fondu více utrácelo v chudých zemích. Norský fond má k dispozici zhruba 800 miliard USD a patří k největším investorům na světě. Podle kritiků je fond nyní příliš velký a potřebuje změnit svoji investiční strategii, která se nyní zaměřuje na akcie, dluhopisy a reality. Mluví se i tom, že by mohl být rozdělen na několik specializovaných investičních nástrojů. Nová premiérka Erna Solbergová, která se ujala funkce minulý měsíc, po setkání s Gatesem řekla, že fond by v rámci změn mohl více investovat v rozvojových zemích.

Vsaďte na Skandinávii s jediným cenným papírem

8. Důvěra v ekonomické oživení je nejvyšší od roku 2009

Důvěra v globální ekonomické oživení mezi světovými finančními profesionály je v současnosti nejvyšší za posledních 4,5 roku. Vyplývá to z průzkumu Asociace profesních účetních (ACCA) mezi 2 021 finančními profesionály po celém světě včetně respondentů z Česka a okolních zemí. Celkem 53 % z nich se domnívá, že hospodářské podmínky se zlepšují nebo se zlepší. To je o šest procentních bodů více než ve druhém čtvrtletí. Podíl respondentů, kteří očekávají stagnaci nebo další zhoršení podmínek, naopak klesl z 50 % ve druhém čtvrtletí na 43 % ve třetím čtvrtletí. "Vůbec poprvé v dějinách průzkumu tak optimisté převážili nad pesimisty," uvedla ACCA.

9. Singer: Nevylučujeme další intervence, jsou ale málo pravděpodobné

Pokud devizová intervence, která má za cíl oslabit národní měnu a se kterou centrální banka začala minulý týden, nepřinese očekávané výsledky, mohla by Česká národní banka během následujících 18 měsíců znovu hýbat s kurzem koruny. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to připustil guvernér ČNB Miroslav Singer. Opětovné devizové intervence ale zároveň nepovažuje za příliš pravděpodobné.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Žádost o ruku během natáčení pořadu o zásnubních prstenech? Trochu kýč, ale proč ne.

Reportérku Courtney Reagan požádal její přítel (mimochodem analytik z hedgeového fondu) o ruku během natáčení "Nightly Business Report". Řeč byla zrovna o luxusních špercích, konkrétně o zásnubních prstenech. Po sedmi letech už byl nejvyšší čas. "Miluji dokonce i to, jak tancuješ," řekl mimo jiné Jared Baker, než poklekl a navlékl prsten své snad nejlepší investici.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat