Co musíte ráno vědět (18. srpna)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a Spojených státech, jak vidí vyhlídky německé ekonomiky Bundesbank a kdo vám klidně může v noci vlézt do bytu otevřeným oknem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí smazaly úvodní ztráty a zakončily obchodní seanci v plusu

Americké akciové trhy v pondělním obchodování smazaly počáteční ztráty vyvolané propadem indexu podnikatelské aktivity v New Yorku a nakonec mírně posílily. Wall Street podpořily údaje o lepší náladě ve stavebnictví. Dow připsal 0,39 % na 17 545,18 bodu, S&P 500 posílil o 0,52 % na 2 102,44 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,86 % na 5 091,70 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,48 % na 13,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,168 %. Devět z deseti sektorů vzrostlo, jen energetické odvětví zůstalo na nule. Nejvíce se dařilo akciím ze sektoru zdravotní péče, telekomunikačním titulům a cenným papírům z odvětví cyklického spotřebního zboží. Zpočátku akcie klesaly v reakci na to, že index podnikatelské aktivity ve státě New York se tento měsíc nečekaně propadl hluboko do záporného pásma a sestoupil na nejnižší úroveň od roku 2009. Ke slabému výkonu akcií na Wall Street přispěl i nový pokles cen ropy k blízkosti více než šestiletých minim. Trhy ale smazaly ztráty poté, co Národní sdružení stavbařů domů uvedlo, že většina stavebníků považuje situaci na trhu obytných nemovitostí za příznivou.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný růst nastavení grafu nezměnil, podpora na 200denním průměru vydržela

Tristní pohled: Kdo že to drží americký akciový trh nad vodou?

2. Evropské akcie týden zahájily nejednotně, odpoledne burzy srazila americká data

Evropské akcie se v pondělí dopoledne pohybovaly kolem nuly, v druhé polovině seance ale spadly do červených čísel poté, co nečekaně slabá data z amerického zpracovatelského sektoru obnovila obavy z toho, že světová ekonomika není dostatečně silná na to, aby ustála růst sazeb v USA. Britské a francouzské akcie ještě v závěru dokázaly ztráty smazat, burza v Německu se již ale z poklesu nevzpamatovala. Britský FTSE 100 odepsal kosmetickou setinu procenta a německý DAX klesl o 0,41 %. Francouzský CAC 40 však posílil o 0,57 % a regionální STOXX Europe 600 nakonec připsal 0,26 %. V pondělí oslabovaly mimo jiné také akcie těžařů, které prohloubily dno z roku 2002. Objem zobchodovaných akcií v indexu STOXX Europe 600 byl asi o třetinu nižší než je třicetidenní průměr.

Obrysy evropské energetické unie: Povolenky, emise, spotřebiče a trh s elektřinou

Zemědělské komodity: Aktuální dění na trzích se surovinami na vaši snídani

3. Pražská burza v úvodu týdne neudržela zisky a zamířila do červených čísel

Index PX v pondělí odepsal 0,23 % na 1 022,79 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhla skupina ČEZ, která zastupovala více než polovinu všech obchodů na burze. Její akcie však oslabily o dvě procenta. Tento pokles částečně vyvažovaly bankovní tituly - Erste Group Bank připsala 0,52 % a Komerční banka 0,33 %. Dařilo se také akciím výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které připsaly 0,37 % a dosáhly třetího největšího zobchodovaného objemu. Titul stále těží z toho, že byl zařazen do indexu MSCI Czech Reublic, a navíc firma minulý týden oznámila také zpětný odkup akcií.

Wolfgang Schopf (Česká spořitelna): Kdybych věděl, co udělá ČNB, banku bych na to samozřejmě připravil. Koruna by měla být silnější

4. Očekávané události

V Číně bude v noci na úterý zveřejněn index cen domů a v Austrálii centrální banka odtajní zápis ze svého posledního zasedání. V ČR dopoledne dojde na index výrobních cen, stejně jako ve Spojeném království, kde bude navíc trh sledovat ještě zprávu o inflaci, index maloobchodních cen a ukazatel cen domů DCLG. Odpoledne budou v USA zveřejněny statistiky zahájené výstavby a vydaných stavebních povolení. Do výsledkové sezóny přispějí v USA Home Depot či Wal-Mart Stores a v Evropě mimo jiné Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli. Co budou investoři sledovat celý týden, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko bude podle finského ministra trápit eurozónu desítky let

Silně zadlužené Řecko bude eurozóně působit problémy ještě desítky let. Uvedl to finský ministr zahraničí Timo Soini. Současně vyzval Mezinárodní měnový fond (MMF) k účasti na novém záchranném programu pro Řecko.

6. Brazilci opět vyrazili do ulic. Dožadují se rezignace prezidentky

V Brazílii v neděli vyrazily znovu do ulic desetitisíce lidí, aby vyjádřily svůj nesouhlas s prezidentkou Dilmou Rousseffovou. Rousseffová se dlouhodobě potýká s klesající popularitou především kvůli korupčním skandálům a slabé ekonomice.

7. Bundesbank: Německo bude pokračovat v růstu, rizikem je Čína

Německá ekonomika bude ve druhém pololetí pokračovat v růstu díky stoupající domácí spotřebě i exportu. Vyhlídky světové ekonomiky však zastiňuje riziko prudkého zpomalení hospodářského růstu v Číně. Uvedla to v pondělí německá centrální banka v pravidelné měsíční zprávě o ekonomické situaci.

8. Liberty Interactive koupí firmu zulily za 2,4 miliardy dolarů

Mediální konglomerát Liberty Interactive koupí internetového prodejce zulily za 2,4 miliardy USD. Liberty vlastní nákupní kanál QVC a akvizice posílí pozici firmy v oblasti elektronického obchodování a pomůže jí více proniknout mezi mladší klientelu a do oblasti nákupů prostřednictvím mobilních přístrojů.

9. Aerolinky IndiGo potvrdily rekordní zakázku na 250 airbusů

Indická letecká společnost IndiGo koupí od evropské strojírenské firmy Airbus 250 letadel A320neo v katalogové hodnotě 26,55 miliardy dolarů. Airbus v pondělí oznámil, že aerolinky o víkendu potvrdily svou předběžnou objednávku z loňského roku. Jde o největší jednorázovou zakázku v historii Airbusu z hlediska počtu letadel a druhou největší z hlediska hodnoty.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Australský pár se probudil s cizím nahým Irem v posteli

Velmi nepříjemný budíček zažil pár žijící v Sydney, když ve své posteli uprostřed noci našel nahého pětadvacetiletého Ira. Žena se probudila a našla chrápajícího mladíka po svém boku. Její partner ho následně konfrontoval, mladík si posbíral svršky a opustil jejich byt, ještě než přijela policie. Ta ho našla v křečích, proto mu zavolala sanitku kvůli podezření, že je pod vlivem drog. Podle páru se muž vloupal do jejich bytu oknem, které nechali otevřené pro kočku, a nebyl tak úplně při smyslech. "Bylo to děsivé," řekla k tomu žena, která médiím uvedla jen křestní jméno Katie. "Chris (její partner) byl na jedné straně, já uprostřed a vedle mě ležel někdo, kdo tam neměl co dělat." Katie netuší, jak dlouho vedle ní cizí muž spal. "To je na tom to nejděsivější, když si představím, jak dlouho nad námi jen tak stál, sledoval nás a přemýšlel, jestli je dobrý nápad nám vlézt do postele."

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat