Co musíte ráno vědět (2. února)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi v Evropě a v USA, jak se v lednu dařilo českému zpracovatelskému sektoru a co si bývalý a současný americký prezident (ne)řekli na inauguraci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve středu díky Applu uzavřely v plusu, technologický obr poskočil o šest procent

Americké akcie zahájily středeční seanci solidním růstem, brzy ale zisky odevzdaly a poté se pohybovaly do boku. Nakonec se ale všem třem indexům podařilo uzavřít v zelených číslech. Děkovat za to investoři mohou technologické firmě Apple, jejíž akcie v reakci na nečekaně příznivé úterní hospodářské výsledky zdražily o více než šest procent. Rozhodnutí americké centrální banky ponechat měnovou politiku beze změny investoři přijali s klidem. Index Dow posílil o 0,14 % na 19 890,94 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,03 % na 2 279,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,5 % na 5 642,65 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,5 % na 11,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 2,47 %. Nejvýrazněji stouply odvětví zdravotní péče, technologický sektor a odvětví základních materiálů. Nejprudší pokles naopak postihl sektor veřejných služeb, realitní odvětví, energetický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží.

Konec dluhopisové párty a akciové sektory, na které dává smysl vsadit

Pozoruhodný příběh George Sorose: Kritik Trumpa, který desítky let porážel Buffetta

2. Evropské akcie ve středu zpevnily, těžily zejména z výsledkové sezóny

Evropské akciové trhy se ve středu vzpamatovaly z úterních ztrát, když většina burz uzavřela v zelených číslech. Investory potěšily lednové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a vyhodnocována byla i řada reportů z výsledkové sezóny. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,12 % na 7 107,65 bodu, francouzský CAC 40 si připsal 0,96 % na 4 794,58 bodu a německý index DAX si polepšil o 1,08 % na 11 659,50 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,86 % na 363,20 bodu, když všechny jeho sektory zakončily seanci v plusových číslech. Dařilo se obzvláště sektoru základních materiálů, který podpořila lepší než očekávaná čísla o čínské průmyslové produkci. S výsledkem seance mohou být spokojeni i výrobci automobilů, neboť jejich sektor vzrostl o více než 2 %. Díky dobrým hospodářských výsledkům za čtvrté čtvrtletí se ve středu dařilo především švédské automobilce Volvo. Německá automobilka Volkswagen se pak podle středečních zpráv dohodla, že ve Spojených státech vynaloží nejméně 1,26 miliardy dolarů na odškodnění majitelů a na úpravu či odkup 80 000 naftových vozů s třílitrovými motory, které umožňují manipulovat s emisními testy. Akcie Volkswagenu na tyto zprávy zareagovaly růstem o zhruba 0,5 %.

Mühlfeit & Bartoš: Evropa potřebuje politiky, kteří se nebojí riskovat

Ožívání evropské ekonomiky vs. rizika v bankovním sektoru: Co na to finanční akcie na burze v Praze?

3. Pražská burza ve středu zpevnila o více než půl procenta, dařilo se finančním titulům

Pražská burza ve středu navázala na úspěšnou úterní seanci, index PX získal 0,62 % na 938,23 bodu. Nahoru burzu táhly finanční tituly, nedařilo se petrochemickému holdingu Unipetrol a likérce Stocks Spirits. Objem obchodů byl s 536 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu akcie Komerční banky, které uzavřely 0,06 % v plusu. Dařilo se i dalším finančním titulům. Erste Group Bank zpevnila o 1,35 % na 776,10 Kč, pojišťovna VIG zdražila o 0,85 % na 616,40 Kč a MONETA Money Bank vyskočila o 2,42 % na 84,60 Kč. Podle analytika České spořitelny Pavla Smolíka za středečním úspěchem Monety stálo přidělení investičního ratingu od agentur Moody's a S&P. "Blíží se také termín oznámení změn v indexu MSCI. Výraznější změny s sebou vždy přinesou velkou aktivitu na pražské burze, stačí si vzpomenout na začátek prosince. Pokud dojde v rámci indexu k zohlednění prodeje zbytkového 18% podílu GE, měl by podíl volně obchodovaných akcií vzrůst ke 100 % (v současnosti index uvažuje 80 %). To by mělo podle hrubého odhadu přinést příliv kapitálu v hodnotách desítek milionů dolarů," uvedl analytik. V pozitivním pásmu uzavřeli také mediální společnost CME (+0,45 % na 66,60 Kč), sázkařská Fortuna (+0,96 % na 94,40 Kč), nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (+0,24 % na 411 Kč), operátor O2 Czech Republic (+0,46 % na 260,20 Kč), tabáková firma Philip Morris ČR (+0,21 % na 13 252 Kč) a textilka Pegas Nonwovens (+0,04 % na 820,30 Kč).

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdo kdy oznamuje a co budou investoři nejvíce sledovat?

BEER jako pivo: Kam poteče kurz české koruny?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek nad ránem Japonsko zveřejní index spotřebitelské důvěry, Spojené království na trh dopoledne pošle index nákupních manažerů ve stavebnictví a eurozóna doplní index výrobních cen. Hodinu po poledni oznámí britská centrální banka výsledek svého měnově-politického zasedání a na tiskové konferenci vystoupí šéf Bank of England Mark Carney. Ve 13.00 oznámí výsledek zasedání rovněž ČNB, zhruba hodinu poté na tiskové konferenci vystoupí guvernér banky Jiří Rusnok. Ve Spojených státech vyjdou zpráva o plánovaném propouštění od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas, zpráva o produktivitě práce mimo zemědělství a nákladech na práci, pravidelná týdenní statistika počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Výsledkovou mozaiku ve čtvrtek doplní v Evropě Nokia, Royal Dutch Shell, Daimler, ING Groep, Deutsche Bank či AstraZeneca, v USA ConocoPhillips, Merck, Estée Lauder Cos, Philip Morris International, Ralph Lauren, GoPro, Amazon.com nebo Visa a v Japonsku společnost Sony. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed ponechal v únoru měnovou politiku beze změny, ekonomická situace je podle banky příznivá

Měnový výbor americké centrální banky ponechal úrokové sazby beze změny. Základní úrok tak zůstává v pásmu 0,5-0,75 %, kam jej FOMC zvýšil v prosinci z 0,25-0,5 %. V prosincové prognóze výbor odhadl, že by se v letošním roce měla sazba zvýšit třikrát. Dvoudenní zasedání Fedu, které skončilo ve středu večer, bylo první od doby, kdy se Donald Trump ujal funkce prezidenta.

6. ČEZ jedná o prodeji uhelné elektrárny Počerady

Energetická Skupina ČEZ potvrdila, že zahájila jednání se společností Czech Coal o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady, do které dodává palivo Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal. Podrobnosti jednání nebyly zveřejněny, případná cena by však měla překročit dvě miliardy korun, což je minimální hodnota, na kterou má ČEZ uzavřenu opci se společností Czech Coal na prodej elektrárny v roce 2024.

7. Podmínky ve zpracovatelském sektoru ČR jsou nejlepší za rok

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v lednu dostaly na nejvyšší úroveň za posledních 12 měsíců. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ČR stoupl z prosincových 53,8 bodu na 55,7 bodu, uvedla ve středu společnost IHS Markit.

8. Pokles ruské ekonomiky se loni téměř zastavil

Pokles ruské ekonomiky se v loňském roce téměř zastavil, hrubý domácí produkt (HDP) klesl pouze o 0,2 %. Vyplývá to ze středečních údajů ruského statistického úřadu. Výsledek je mnohem příznivější, než čekali analytici. Úřad navíc zpřesnil tempo hospodářského propadu v roce 2015 na 2,8 %. Dosud uváděl, že HDP v roce 2015 klesl o 3,7 %.

9. Evropská komise: EU by měla splnit klimatické cíle

Evropská unie má jako celek nakročeno ke splnění klimatických cílů, které si stanovila pro rok 2020, uvedla ve středu Evropská komise ve své druhé zprávě o stavu energetické unie. Členské státy EU by proto podle ní neměly polevovat ve svém dosavadním úsilí v oblastech, jako jsou snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování energetické účinnosti a snahy využívat energii z obnovitelných zdrojů.

10. Do sporů o Trumpových dekretech se zapojují i americké státy

Už několik amerických států se zapojilo do právních kroků namířených proti pátečnímu spornému prezidentskému dekretu, jímž Donald Trump pozastavil federální přistěhovalecké programy a zakázal vstup do země občanům sedmi muslimských států. Do boje s Bílým domem se pustily státy Washington, Massachusetts, New York a Virginie, kroky prezidenta zažalovala i radnice v San Francisku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

O čem debatují státníci?

Co si na nedávné inauguraci Donalda Trumpa řekli její účastníci mezi sebou, to bohužel nevíme. Autoři následujícího videa se ale na základě odezírání ze rtů některých účastníků pokusili možné konverzace rekonstruovat.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat