Co musíte ráno vědět (21. listopadu)

Jak ve čtvrtek reagovaly akcie na předběžné indexy nákupních manažerů, jak se vyvíjí inflace ve Spojených státech a co zrovna oslavují v Indii? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve čtvrtek rychle vzpamatovaly z úvodního propadu a opět posunuly zavírací maxima

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily výrazným poklesem. Během první hodiny ale většinu ztrát smazaly a krátce poté se vyhouply nad nulu. K oživení přispěly příznivé statistické údaje, které zmírnily obavy investorů o růst amerického hospodářství poté, co z ekonomik eurozóny a Číny přišla slabá data. Dow posílil o 0,19 % na nové zavírací maximum 17 719 bodů, širší S&P 500 přidal 0,20 % na nové zavírací maximum 2 052,75 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,56 % na 4 701,87 bodu. Nejvíce se dařilo energetickému sektoru, akciím z technologického odvětví a sektoru cyklického spotřebního zboží. Zlevnily naopak telekomunikační tituly, akcie ze sektoru zdravotní péče nebo cenné papíry z odvětví necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o necelá dvě procenta na 13,69 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o tři bazické body na 2,33 %.

Spojené státy applové aneb Které akcie jsou v Americe nejoblíbenější

David Stockman varuje: Vrchol akciového trhu nikdo neodzvoní, investoři by neměli čekat na znamení

2. Evropské akcie ve čtvrtek negativně reagovaly na předběžné zprávy ze zpracovatelského sektoru

Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely poté, co předběžné údaje agentury Markit ukázaly na zpomalení expanze evropského a stagnaci německého zpracovatelského sektoru. Britský FTSE 100 odepsal 0,26 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,75 %. Německý DAX v úplném závěru ztráty smazal a nakonec o 0,12 % posílil. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil 0,3 %, nejvíce se dařilo ropnému sektoru, oslaboval naopak sektor základních materiálů a banky.

Začne ECB odkupovat ABS v příštích dnech? Pravidla už zveřejnila

Ekonomický vývoj Evropy znepokojuje investory. Máme se bát?

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila procento, dolů ji stáhly bankovní tituly

Index PX ve čtvrtek odepsal 1,04 % na 971,24 bodu. Burzu táhly dolů především bankovní tituly. Komerční banka dosáhla největšího zobchodovaného objemu a ztratila 1,83 %, Erste Group Bank byla co do objemu třetí v pořadí, odepsala však 2,33 %. Nedařilo se ani akciím společnosti ČEZ, které oslabily o 0,61 %. Naproti tomu mediální CME připsala přes procento poté, co ratingová agentura S&P zvýšila její hodnocení na B+ a výhled vylepšila na stabilní z negativního. O pět haléřů podražily akcie těžařské NWR a mírně posílila i O2 C.R. (+0,86 %).

Fed, ECB, ČNB: (Temné) síly, které hýbou světem (Investiční večer)

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Do čeho investovat v roce 2015? Investiční fórum

4. Očekávané události

Pátek bude na makrodata chudý. Kanada zveřejní vývoj inflace za říjen (odhad: meziměsíčně -0,2 % a meziročně +2,0 %, jádrová inflace meziměsíčně +0,2 % a meziročně +2,1 %) a kansaský Fed index průmyslové aktivity (odhad: 6 bodů). Zasedne také subkomise amerického senátního bankovního výboru pro záležitosti finančních institucí a ochrany spotřebitele a bude vyšetřovat dohled Fedu nad největšími bankami v USA. Slyšení bylo svoláno kvůli nahrávce tajně pořízené bývalým zaměstnancem newyorské pobočky Fedu, která naznačuje, že centrální banka je na firmy, které má regulovat, příliš mírná. Vše podstatné, co bude investory zajímat v průběhu třetího listopadového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně stagnovaly, jádrová inflace dosáhla 0,2 %

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech zůstaly v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem beze změny. Pokles cen pohonných hmot kompenzovaly vyšší náklady na bydlení a zdravotní péči. Bez zahrnutí cen potravin a energií však ceny rostly. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru snížení spotřebitelských cen o 0,1 %. V září ceny o 0,1 % vzrostly. Za poslední rok se ceny zvýšily o 1,7 %. Na této úrovni je inflace již třetí měsíc.

6. Británie utrpěla porážku v boji proti omezení odměn bankéřů

Británie se rozhodla stáhnout svou stížnost na pravidla omezující odměny bankéřů v Evropské unii. Učinila tak poté, co ve čtvrtek klíčový poradce Soudního dvora Evropské unie doporučil zamítnutí této stížnosti, píše agentura Reuters. "Nebudu utrácet peníze daňových poplatníků za právní spor, který nyní pravděpodobně nemůže být úspěšný," prohlásil britský ministr financí George Osborne.

7. Slovnaft a MVM mají zájem o podíl ve Slovenských elektrárnách

Slovenská rafinérská a petrochemická skupina Slovnaft a maďarský energetický podnik MVM Group předložily společnou nezávaznou nabídku na koupi dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách (SE), který prodává zadlužená italská společnost Enel. Firmy to ve čtvrtek oznámily v tiskové zprávě, finanční podmínky nezveřejnily. Zájem o podíl 66 % v SE má také česká energetická společnost ČEZ.

8. Srbsko dosáhlo dohody s MMF o novém záložním úvěru

Srbsko dosáhlo dohody s Mezinárodním měnovým fondem o novém záložním úvěru. Oznámil to ve čtvrtek podle agentury Reuters srbský premiér Aleksandar Vučić. MMF ukončil dvoutýdenní rozhovory s touto balkánskou zemí a podrobnosti by mohl oznámit později.

9. Eurozóna: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v listopadu spadl na 50,4 bodu (odhad: 50,8 bodu, říjen: 50,6 bodu)

V eurozóně podnikatelský sektor v listopadu rostl, ale pomaleji, než se čekalo. Index PMI, který slouží jako dobrý ukazatel ekonomického růstu, klesl na 51,4 bodu z říjnových 52,1 bodu, což je horší výsledek, než očekával každý z analytiků oslovených agenturou Reuters. Nové zakázky klesly poprvé po více než roce, i když podniky dále snižovaly ceny. Hlavní ekonom společnosti Era Jan Bureš poznamenal, že nálada se kromě německého zhoršila i ve francouzském průmyslu. Na stabilizaci evropských podnikatelských nálad přitom prý čeká celá střední Evropa.

10. Čína poprvé informovala o svých strategických zásobách ropy

Čína ve čtvrtek poprvé oficiálně informovala o svých strategických rezervách ropy. V rámci první fáze projektu strategických zásob má Čína rezervy 91 milionů barelů, což odpovídá zhruba devítidenní spotřebě ropy v zemi. Oznámil to ve čtvrtek čínský statistický úřad. Země je druhým největším konzumentem ropy na světě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Mezinárodní festival záchodů v Indii

V indickém Novém Dillí odstartovala 18. listopadu třídenní oslava záchodů, která se každoročně koná v rámci Světového dne toalet připadajícího na 19. listopad. Organizace UNICEF odhaduje, že téměř padesát procent obyvatel Indie nemá toaletu, kvůli čemuž je zhruba 300 milionů žen a dívek vystaveno nejen riziku onemocnění a bakteriálních infekcí, ale i obtěžování a násilí ze strany mužů, jelikož se musí vyprazdňovat běžně potmě a ve špinavých venkovských oblastech.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat