Co musíte ráno vědět (23. září)

Jak v úvodu týdne skončilo obchodování na evropských i amerických trzích, s jakým přiznáním před akcionáře předstoupil britský řetězec supermarketů Tesco a jak to může dopadnout, když si člověk přijde pro vysněný telefon, ale nemá zrovna svůj den? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úvodu týdne oslabily po zprávách z Číny a z amerického trhu s domy

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden poklesem a index S&P 500 zažil největší celodenní ztrátu od začátku srpna. Investory znepokojily náznaky oslabování čínské ekonomiky, navíc nejnovější data z amerického trhu s domy zůstala za očekáváním. Americký dolar posílil vůči měnám rozvíjejících se tržních ekonomik, k hlavním zahraničním měnám se ale pohyboval beze změn. Index Dow v závěru pondělního obchodování klesl o 0,62 % na 17 172,68 bodu, S&P 500 oslabil o 0,80 % na 1 994,29 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,14 % na 4 527,69 bodu. Výrazněji se nedařilo akciím ze sektoru základních materiálů, průmyslu a energetiky, nejméně ztrácely tituly ze sektorů zdravotní péče a necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX vyskočil o více než 13 % na 13,69 bodu, výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o jeden bazický bod na 2,56 %.

Tři důvody, proč jsou americké akcie nejlepší investicí na světě

Velká rotace směrem k akciím se vrátí ve velkém stylu, věští Bank of America

2. Evropské akcie v úvodu týdne zlevnily

Hlavní evropské akciové trhy v úterý uzavřely v červených číslech. Investoři převážně prodávali v reakci na pokles cen komodit a vydaný profit warning britského maloobchodníka Tesco. Britský FTSE 100 oslabil o 0,94 %, německý DAX klesl o 0,51 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,42 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,48 % na 3 257,48 bodu. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry automobilek a nedařilo se ani odvětví maloobchodu. V zelených číslech naopak uzavřely realitní společnosti, sektor pojišťovnictví a odvětví služeb.

James Knightley (ING): Ameriku by mohla překvapit inflace, Evropu zima bez plynu

Zaměřeno na Evropu: Oživení pořádně drhne

3. Pražská burza v úvodu týdne klesla, stáhly ji akcie Erste

Index PX oslabil o 0,9 % na 993,97 bodu. Nedařilo se především akciím petrochemického podniku Unipetrol, které zlevnily o 2,76 % na 120 korun. Výrazně ale zlevnily také cenné papíry rakouské Erste Group Bank, jejichž cena klesla o 2,44 % na 531,20 Kč. Největší objem obchodů v pondělí zajistily akcie energetické společnosti ČEZ, které oslabily o 0,81 % a uzavřely na 647,50 Kč. Necelá dvě procenta odepsaly také akcie telekomunikační firmy O2 Czech Republic. Jako jedny z mála zakončily první den nového obchodního týdne v zelených číslech akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které zdražily o 1,47 % na 656 korun. Mírně v plusu skončily také cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna (+0,28 %) a Komerční banky (+0,12 %). Cena akcií uhelné společnosti NWR a slovenského provozovatele sportovních areálů Tatry Mountain Resort se v pondělí nezměnila.

Technická analýza: ČEZ, Erste, WTI, zlato

Akciové trhy si již dávno nejsou rovny. Kde se akciím daří? A kde jsou vyloženě slabé?

4. Očekávané události

Z Číny v noci na úterý dorazí předběžný údaj indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (odhad září: 50 bodů, srpen: 50,2 bodu). V Evropě se s předběžnými indexy přidají Francie (odhad září: služby: 50,2 bodu, průmysl: 47 bodů; srpen: služby: 50,3, průmysl: 46,9 bodu), Německo (odhad září: služby: 54,6 bodu, průmysl: 51,2 bodu; srpen: služby 54,9 bodu, průmysl: 51,4 bodu) a souhrnné indexy zveřejní i celá eurozóna (odhad září: služby: 53 bodů, průmysl: 50,6 bodu, kompozitní: 52,5 bodu; srpen: služby: 53,1 bodu, průmysl: 50,7 bodu, kompozitní: 52,5 bodu). Francie dále zveřejní index podnikatelského klimatu (odhad září: 96 bodů, srpen: 96 bodů) a údaje o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí (odhad: mezikvartálně 0 %, meziročně +0,1 %) a Velká Británie počet schválených žádostí o hypotéky (odhad srpen: 42,9 tisíce, červenec: 42,8 tisíce). Kanada odpoledne doplní údaje o maloobchodních tržbách (odhad červenec: meziměsíčně +0,5 %, červen: meziměsíčně +1,1 %). Také ve Spojených státech budou investoři věnovat pozornost předběžnému indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (odhad září: 58,1 bodu, srpen: 57,9 bodu) a dále indexu cen domů FHFA (odhad červenec meziměsíčně: +0,4 %, červen: +0,4 %) a indexu průmyslové aktivity richmondského Fedu (odhad srpen: 12 bodů, červenec: 12 bodů). Před investory dále se svým projevem předstoupí člen měnového výboru americké centrální banky Jerome Powell. Co budou trhy sledovat v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tesco nadhodnotilo půlroční zisk o 250 milionů liber, pozvalo si auditora

Britský řetězec supermarketů Tesco oznámil, že zisk za první pololetí nadhodnotil o 250 milionů liber. Firma si pozvala auditorskou společnost Deloitte, aby zjistila, proč k chybnému propočtu došlo. Tesco podle dosavadní předpovědi čekalo zisk za šest měsíců do konce srpna 1,1 miliardy liber. Za celý rok pak měl zisk činit 2,4 miliardy liber. Dopad revize za pololetí na celoroční zisk zatím firma neurčila. Na burze v Londýně akcie pondělní obchodní seanci zakončily o 11,59 % slabší.

6. Vláda schválila rozpočet na příští rok se schodkem 100 miliard Kč

Česká vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 100 miliard korun. Informoval o tom zdroj obeznámený s jednáním vlády. Rozpočet počítá mimo jiné se snížením DPH na léky, knihy a dětskou výživu na 10 %, růstem platů hasičů, učitelů, policistů či úředníků nebo vyššími investicemi. Nyní návrh projedná Poslanecká sněmovna a musí ho podepsat prezident.

7. Společnost Merck koupí firmu Sigma-Aldrich za 17 miliard USD

Německá farmaceutická a chemická společnost Merck KGaA koupí za 17 miliard dolarů americkou firmu Sigma-Aldrich. Akvizice je největším převzetím v historii Mercku a firma jím posílí pozici v oblasti chemikálií používaných ve výzkumných laboratořích.

8. Unipetrol zreviduje svůj plán na roky 2013 až 2017

Šéf Unipetrolu Switajewski v novinovém interview řekl, že společnost bude muset zrevidovat svoje investiční a výsledkové plány na roky 2013 až 2017. Switajewski řekl, že se nedaří věci typu snížení tarifu za přepravu ropy od státního Mera, noviny pak přidávají dopad slabší koruny a cen ropy.

9. Apple prodal přes deset milionů mobilních telefonů iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Americká technologická společnost Apple prodala během pouhých tří dnů od uvedení na trh více než deset milionů nových chytrých telefonů iPhone, což překonalo veškeré odhady. Podle generálního ředitele společnosti Tima Cooka mohly být prodeje ještě vyšší, kdyby byly k dispozici větší zásoby telefonů, píše agentura Reuters.

10. Šéf filadelfského Fedu Charles Plosser odejde příští rok do důchodu

Charles Plosser, šéf filadelfské pobočky americké centrální banky, se pomalu chystá na odchod do důchodu. Svoji funkci by měl opustit k 1. březnu příštího roku. Šéfem filadelfského Fedu se Plosser stal 1. srpna 2006.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

První majitel nového iPhonu se chtěl pochlubit celému světu. Nevyšlo to

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat