US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (24. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, kdo je největším vývozcem ropy do Číny a kde zakotvil bývalý šéf banky Lehman Brothers Richard Fuld? To vše musíte vědět.

Redakce IW
Redakce IW
23. 1. 2017 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie týden zahájily poklesem, investoři sledují první prezidentské kroky Donalda Trumpa

Akcie ve Spojených státech zakončily první den nového týdne se ztrátou. Trhy reagovaly na první kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, které potvrdily ochranářský postoj v zahraničním obchodu. Index Dow klesl o 0,14 % na 19 799,85 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,27 % na 2 265,20 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,04 % na 5 552,94 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,99 % na 11,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než šest bazických bodů na 2,4044 %. Nejvýrazněji klesly energetický sektor, průmyslové odvětví a finanční sektor, slušný zisk si připsalo realitní odvětví. Nový americký prezident Donald Trump v pondělí podepsal příkaz, na základě kterého mají USA odstoupit od dohody o Transpacifickém partnerství (TPP). Dohoda, kterou před dvěma lety dojednalo 12 zemí, předpokládala vznik největší zóny volného obchodu na světě. Záměr odstoupit od dohody Trump oznámil již během své předvolební kampaně. TPP chce nový šéf Bílého domu nahradit dvoustrannými dohodami. Trump také slíbil, že znovu vyjedná severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) s představiteli Kanady a Mexika. Podle analytiků skutečnost, že prvním krokem nového prezidenta bylo napadení obchodních dohod, zřejmě vyvedlo z rovnováhy řadu optimistických investorů. Investoři spíše čekali snížení daní a zrušení některých regulací.

Na jakých akciích (ne)vyděláte v prvních týdnech Trumpova prezidentského úřadování?

Nevěříte Trumpovi? Kupujte zlato!

2. Evropské trhy v pondělí klesly, nedařilo se finančnímu sektoru

Evropské akcie začaly nový týden negativně. Náladu na trzích i nadále ovlivňuje nový americký prezident Donald Trump, jehož páteční inaugurační projev vyvolal obavy z výrazně protekcionistické politiky. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,43 % na 361,01 bodu, když většina jeho sektorů uzavřela v mínusu. Nedařilo se akciím finančních domů, jež klesly podle sektorového indexu o 1,3 %. Výjimkou byla největší italská pojišťovna Assicurazioni Generali, jež zdražila o téměř 4 % po zprávě, že se o ni zajímají přední italská banka Intesa Sanpaolo a německá pojišťovna Allianz. Britský FTSE 100 ztratil 0,66 % na 7 151,18 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,4 % na 4 821,41 bodu a německý index DAX přišel o 0,73 % na 11 545,75 bodu. Slabší seanci zaznamenaly také těžařské společnosti, které doplatily na pochyby o tom, že bude skutečně plně dodržena dohoda o snížení produkce ropy ze závěru loňského roku.

GBP/EUR a brexit: Britská libra teprve dosedne na dno

Jak budou vypadat banky za deset nebo dvacet let?

3. Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela s mírnou ztrátou, akcie ČEZ klesly o 0,3 %

Pražská burza v pondělní seanci klesla, index PX odepsal 0,19 % na 926,79 bodu, když jej dolů táhly akcie energetické skupiny ČEZ a Monety Money Bank. Dařilo se naopak sázkařské společnosti Fortuna. Objem obchodů byl s 289 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry polostátní společnosti ČEZ, jež zlevnily o 0,3 % na 425 Kč. Finanční tituly se na směru neshodly. Erste Group Bank spadla o 0,75 % na 764,90 Kč, MONETA Money Bank odevzdala 0,37 % na 81,10 Kč, Komerční banka však zpevnila o 0,12 % na 886 Kč a pojišťovna VIG si polepšila o 0,32 % na 605,10 Kč. Operátor O2 Czech Republic klesl o 0,78 % na 267,90 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenala sázkařská společnost Fortuna, jež vzrostla o 1,89 % na 91,70 Kč. Nápojářská Kofola ČeskoSlovensko zdražila o 1,79 % na 397 Kč, zaznamenala však malý zobchodovaný objem. V plusu obchodování zakončily také petrochemický holding Unipetrol (+0,52 % na 183,50 Kč), likérka Stock Spirits (+0,55 % na 55,20 Kč), mediální CME (+0,15 % na 65,50 Kč) a tabáková firma Philip Morris ČR (+0,21 % na 13 189 Kč).

Investorský magazín: Zaostřeno na ČEZ s Michalem Šnobrem

Na které akcie letos vsadit na pražské burze?

4. Očekávané události

Úterý se ponese ve znamení předběžných lednových indexů nákupních manažerů. Japonsko v noci zveřejní PMI za zpracovatelský sektor, dopoledne pak ukazatele za zpracovatelský sektor i sektor služeb odtajní Francie, Německo a eurozóna. V Americe odpoledne vedle PMI vyjdou také statistika prosincových prodejů starších domů, lednový index průmyslové aktivity richmondského Fedu a pravidelná týdenní zpráva ropného institutu API o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Britský nejvyšší soud v úterý rovněž rozhodne o tom, zda britská vláda může zahájit proces brexitu bez souhlasu parlamentu. Hospodářské výsledky budou reportovat například společnosti DR Horton, Alibaba Group Holding, Johnson & Johnson, Verizon Communications, Lockheed Martin, 3M, Kimberly-Clark, SAP nebo Alcoa. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. ledna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. ledna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ posunul odstávku prvního bloku Temelína na 30. prosince

O necelé dva měsíce posunul ČEZ začátek odstávky prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín. Odstávka měla kvůli výměně paliva původně začít 4. listopadu, bude to ale až 30. prosince. Délka odstávky se nemění, potrvá necelé tři měsíce. Plánovanou délku odstávky druhého bloku zkrátili energetici o dva dny, kvůli výměně paliva bude odstaven ve druhé polovině května, stejně jako první blok, na necelé tři měsíce. Vyplývá to z údajů, které ČEZ kvůli energetické burze zveřejňuje na svých webových stránkách. ČTK v pondělí informaci potvrdil i mluvčí elektrárny Marek Sviták.

6. Expremiér Francie Fillon označil protiruské sankce za nesmyslné

Horký favorit nadcházejících francouzských prezidentských voleb François Fillon označil v pondělí při návštěvě Německa hospodářské sankce proti Rusku za nesmyslné. Po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou varoval před sblížením Ruska a USA s novým prezidentem Donaldem Trumpem za zády EU. Merkelová je zastánkyní pokračujících sankcí kvůli ruskému zasahování do konfliktu na východě Ukrajiny.

7. Rusko se loni poprvé stalo největším vývozcem ropy do Číny

Rusko se loni stalo největším vývozcem ropy do Číny, a poprvé tak v celoročním exportu do této země předstihlo Saúdskou Arábii. Plyne to z pondělních čínských celních údajů. Čína coby druhá největší ekonomika světa se v minulých letech stala bojištěm těchto dvou největších vývozců ropy, kteří v situaci propadu cen a vysokého převisu nabídky sváděli boj o čínský trh.

8. Energetika podle Trumpovy administrativy: Využívat vlastní zásoby a zbavit se závislosti na zahraničí

Krátce po inauguraci Donalda Trumpa vyvěsil Bílý dům na internet nový energetický plán, který by se měl opírat zejména o využití amerických zásob ropy a zemního plynu, jejichž hodnota se odhaduje až na 50 bilionů USD. Plán sice nekonkretizuje, jak by měl být program uveden do chodu, nastiňuje však americkou energetickou politiku minimálně na další čtyři roky.

9. Foxconn zvažuje velkou investici do továrny v USA

Tchajwanská společnost Foxconn zvažuje, že investuje přes sedm miliard dolarů (zhruba 177 miliard Kč) do výstavby továrny na výrobu obrazovek ve Spojených státech. Uvedl to generální ředitel podniku Terry Gou. Foxconn je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě.

10. Bundesbank: Inflace v Německu by v lednu mohla vzrůst na 2 %

Německá centrální banka Bundesbank ve své pravidelné měsíční zprávě o stavu ekonomiky uvedla, že růst německé ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zrychlil a inflace v Německu by v lednu mohla vzrůst na 2 %. V prosinci inflační ukazatel ukázal hodnotu 1,7 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dick Fuld se vrací

Bývalý ředitel investiční banky Lehman Brothers Richard "Dick" Fuld se vrací do záře reflektorů. Tedy alespoň částečně. Po letech ticha Fuld odhalil, že je spoluvlastníkem menší firmy Matrix Wealth Partners, která by se měla zaměřovat na investiční poradenství. Dalšími společníky Fulda jsou Matthew Rubin a Justin Gates, bankéři z Neuberger Berman, která byla v minulosti jednou z divizí Lehman Brothers.

Časy, kdy Fuld vedl jednu z největších bank na světě, jsou však již pryč, dnes se chce zaměřit na pomoc menším podnikatelům. Měl by jim pomáhat se správou majetku a maximalizací výnosů.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie