Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo V Evropě a za oceánem, jak se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku dařilo Unipetrolu, Alphabetu a Microsoftu a který politik inspiroval módní návrháře k vytvoření nové kolekce? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn, během dne se ale hlavní indexy vyšplhaly na nová maxima
Americké akcie zakončily čtvrteční obchodní seanci bez výraznějších změn, během dne ale všechny tři hlavní indexy stanovily nová rekordní maxima a Dow Jones Industrial Average posunul i své zavírací maximum. Pozornost investorů se nyní soustředí zejména na firemní výsledky za čtvrté čtvrtletí. Index Dow, který se ve středu poprvé v historii dostal nad úroveň 20 000 bodů, ve čtvrtek uzavřel se ziskem 0,16 % na 20 100,91 bodu, širší S&P 500 nakonec klesl o 0,07 % na 2 296,68 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,02 % na 5 655,18 bodu. Absolutní maximum posunul Dow na 20 125,58 bodu, S&P 500 na 2 300,99 bodu a Nasdaq Composite na 5 669,61 bodu. Index volatility VIX ve čtvrtek klesl o 1,67 % na 10,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o půl bazického bodu na 2,506 %.
2. Evropské trhy se ve čtvrtek na směru neshodly, STOXX Europe 600 se přesto dostal nejvýše od prosince 2015
Evropské akciové trhy ve čtvrtek skončily obchodování smíšeně. Pozitivně působila především rally amerických akcií. V centru pozornosti byl americký index Dow Jones Industrial Average, který ve středu poprvé překonal hranici 20 000 bodů. Investoři rovněž vyhodnocovali čísla z výsledkové sezóny. Britský FTSE 100 uzavřel se ztrátou 0,04 % na 7 161,49 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,21 % na 4 867,24 bodu a německý index DAX zpevnil o 0,36 % na 11 848,63 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,25 % na 367,50 bodu, když během seance dosáhl nejvyšší úrovně od prosince 2015. Nejvíce se dařilo akciím technologických firem a také sektoru zdravotní péče. Těžily zejména z očekávání, že americký prezident Donald Trump dodrží své předvolební sliby a zasadí se o deregulaci a snížení korporátních daní. Jeho poslední kroky naznačují, že bude ochoten své sliby skutečně realizovat. Téměř procento ztratil sektor základních materiálů. Na vrcholu evropského benchmarku se usadila švýcarská společnost Actelion, která posílila o téměř 20 %. Pomohla jí k tomu zpráva o dohodě s americkou farmaceutickou a kosmetickou firmou Johnson & Johnson.
3. Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na červené nule, akcie mediální společnosti CME zdražily o téměř 2 %
Pražská burza ve čtvrtek po dvou ziskových dnech zakončila seanci na nule. Index PX odepsal 0,01 % na 938,08 bodu, když jej dolů táhly akcie Erste Group Bank. Dařilo se petrochemickému holdingu Unipetrol a energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl se 723 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Monety Money Bank, které zlevnily o 0,24 % na 81,80 Kč. Další finanční tituly zakončily seanci smíšeně. Erste Group Bank ztratila 0,99 % na 772 Kč, Komerční banka si naopak polepšila o 0,15 % na 892,60 Kč a pojišťovna VIG zpevnila o 0,32 % na 630,10 Kč. V negativním pásmu kromě výše zmíněných titulů uzavřely také textilka Pegas Nonwovens, jež přišla o 0,37 % na 815 Kč, tabáková firma Philip Morris ČR, která klesla o 0,4 % na 13 137 Kč, a likérka Stock Spirits. Ta odevzdala 0,62 % na 56 Kč. Největší zisk si ve čtvrtek připsala mediální společnost CME (+1,95 % na 68 Kč). Dařilo se ale i energetickému gigantu ČEZ (+0,66 % na 427,80 Kč), operátorovi O2 Czech Republic (+0,22 % na 269,50 Kč), sázkařské společnosti Fortuna (+0,53 % na 94 Kč), nápojářské Kofole ČeskoSlovensko (+0,63 % na 402 Kč) a petrochemickému holdingu Unipetrol (+0,61 % na 188,40 Kč). Jeho akcie pozitivně zareagovaly na zveřejnění hospodářských výsledků.
ČNB a problém s eurem: Přijetí společné měny by stálo až stovky miliard
4. Očekávané události
V noci na pátek Japonsko vydá prosincový index spotřebitelských cen a Austrálie doplní indexy výrobních, dovozních a vývozních cen za čtvrtý kvartál loňského roku. Čínské trhy zůstanou kvůli oslavám nového roku zavřené. V Evropě budou dopoledne zveřejněny německý index dovozních cen za prosinec, francouzská lednová spotřebitelská důvěra a odhad lednové francouzské inflace a HDP v posledním čtvrtletí roku 2016. Dále na trh dorazí ze Španělska zpráva o prosincových maloobchodních tržbách a z Itálie lednová spotřebitelská důvěra. Spojené státy odpoledne zveřejní odhad vývoje ekonomiky ve čtvrtém kvartálu loňského roku (včetně dat o osobních příjmech a výdajích), prosincovou statistiku objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a finální lednovou spotřebitelskou důvěru od Michiganské univerzity. Sledované bude také setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s britskou premiérkou Theresou Mayovou. V rámci výsledkové sezóny budou nejvíce pozornosti poutat čísla společností Honeywell International, Chevron, Colgate-Palmolive, AbbVie, General Dynamics, American Airlines Group, UBS Group a BT Group. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Unipetrolu ve čtvrtém čtvrtletí vyskočil zisk na 4,17 miliardy Kč, za celý rok 2016 firma vydělala téměř osm miliard
Petrochemickému holdingu Unipetrol v posledním loňském čtvrtletí stoupl čistý zisk na 4,17 miliardy Kč ze 182 milionů Kč v posledním kvartálu roku 2015. Výsledky podpořily obnovení plného provozu etylénové jednotky v Chemparku Záluží u Litvínova a rafinérie v Kralupech nad Vltavou, další pojistné plnění za nehodu na etylénové jednotce v Záluží z léta 2015 a rozpuštění opravné položky.
6. ČNB se probudila s nožem v zádech, končící člen bankovní rady označil intervence za chybu
Končící člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek v bilančním rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že řízené oslabování koruny bylo špatné a opuštění intervencí nebude bezbolestné. Zároveň potvrdil, že je kritikem nulových sazeb.
7. Johnson & Johnson koupí za 30 miliard USD švýcarskou Actelion
Americká farmaceutická a kosmetická firma Johnson & Johnson koupí za 30 miliard dolarů švýcarskou biotechnologickou společnost Actelion. Oznámily to firmy ve čtvrtečním společném prohlášení. Pro Johnson & Johnson je to jedna z největších akvizic a pomůže jí stát se lídrem v oblasti léků zaměřených na léčbu vzácného typu vysokého krevního tlaku.
8. Zisk Microsoftu ve druhém finančním čtvrtletí díky cloudovým službám stoupl, výsledky Alphabetu za čtvrté čtvrtletí na úrovni zisku zaostaly za odhady analytiků
Čistý zisk amerického softwarového gigantu Microsoft v druhém finančním čtvrtletí meziročně stoupl o 3,6 % na 5,2 miliardy dolarů, a to zejména díky růstu poptávky po jeho cloudových službách. Čistý zisk americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového gigantu Google, ve čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupl o osm procent na 5,33 miliardy dolarů, hospodářský výsledek však zaostal za očekáváním analytiků.
9. Dijsselbloem: EU se po zvolení Trumpa bude muset spoléhat na sebe
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA bude muset v příštích letech daleko více spoléhat sama na sebe. Myslí si to šéf schůzek ministrů financí zemí eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Ve čtvrtek to Dijsselbloem novinářům řekl při příchodu na první ministerské jednání v letošním roce.
10. GfK: Nálada německých spotřebitelů je nejlepší za pět měsíců
Nálada mezi německými spotřebiteli se dál zlepšuje a je nejpříznivější za pět měsíců. Spotřebitelé tak zůstávají optimističtí navzdory předvánočnímu útoku v Berlíně a zvýšené politické nejistotě. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK. Zpráva podle analytiků ukazuje, že výdaje spotřebitelů budou v Německu také v prvním čtvrtletí důležitým zdrojem ekonomického růstu.
BONUS
Politika je in
Francouzská módní značka Balenciaga při hledání nové inspirace zabrousila do teritoria módě značně vzdáleného - do politiky. Našla zde však zlatou rybku v podobě amerického senátora a neúspěšného prezidentského kandidáta Bernieho Sanderse. Jeho styl oblékání tak dal vzniknout nové kolekci, která určitě není jenom pro vyvolené! S těmito luxusními kousky se každý z vás může cítit jako vrcholný politik či velký byznysmen.
Aktuality
