Co musíte ráno vědět (28. února)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, do čeho v současnosti investuje Warren Buffett a jak Thajsko uctí památku zesnulého krále? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie týden zahájily dalším růstem na nová maxima, Dow prodloužil sérii rekordních závěrů na dvanáct
Akcie ve Spojených státech na počátku týdne mírně posílily a index Dow Jones Industrial Average již 12. seanci v řadě uzavřel na novém rekordu, což je nejdelší taková série od roku 1987. Investoři čekají na úterní vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa v Kongresu. Index Dow stoupl o 0,08 % na 20 837,44 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,1 %, na 2 369,75 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,28 % na 5 861,90 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,41 % na 12,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 2,365 %. Trumpův projev v Kongresu budou investoři pozorně sledovat hlavně kvůli tomu, jestli nový šéf Bílého domu neposkytne informace o svých plánech na podporu hospodářského růstu USA, včetně možných podrobností o velkých infrastrukturních projektech a daňové reformě. Trump před několika týdny slíbil "fenomenální" oznámení o daních, což podpořilo povolební růst akciového trhu a pomohlo akciím k růstu na nové rekordy. Kvůli nedostatku detailů o plánu ale mezi investory roste nervozita a pohyby trhů jsou jen mírné. V pondělí posílilo 6 z 11 sektorů, které jsou součástí S&P 500. Index energetických firem rostl díky vyšším cenám ropy. Nejvíce ztráceli výrobci spotřebního zboží a poskytovatelé komunálních a telekomunikačních služeb, tedy sektory, které naopak minulý týden zažily nejvyšší růst.
Akciový rok 2017: Sedmička není pro trhy šťastné číslo, mnohdy ale pomůže obohatit tržní slovník
2. Evropské burzy se v úvodu týdne na směru neshodly, Deutsche Börse ztratila více než 2 %
Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely smíšeně. Investoři se během relativně klidné seance soustředili na výsledkovou sezónu a na novinky ohledně plánovaného spojení londýnské akciové burzy s německou burzovní společností Deutsche Börse. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 0,13 % na 369,52 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,13 % na 7 253 bodů, francouzský CAC 40 uzavřel na nule (4 845,18 bodu) a německý DAX si připsal 0,16 % na 11 822,67 bodu. Investoři vybírali zisky v defenzivních sektorech telekomunikací a potravin, negativní vliv měla zejména zpráva o tom, že fúze burzovních společností LSE a Deutsche Börse je v ohrožení.
Proč je euro pod tlakem v době, kdy se evropská ekonomika nadechuje?
3. Pražská burza v pondělí mírně klesla, o 3 % však zdražily akcie sázkařské společnosti Fortuna
Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela v červených číslech, index PX odepsal 0,15 % na 958,61 bodu. Dolů burzu táhly akcie rakouských finančních titulů, dařilo se naopak sázkařské společnosti Fortuna. Objem obchodů byl s 364 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie Komerční banky, které zpevnily o 0,5 % na 925,60 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly. MONETA Money Bank uzavřela na nule, Erste Group Bank, která v úterý ráno oznámí hospodářské výsledky za loňský rok, odepsala 0,81 % na 751,50 Kč a pojišťovna VIG přišla o 1,27 % na 604,10 Kč. Nejvyšší procentuální zisk si připsala sázkařská společnost Fortuna, jež si polepšila o 3,03 % na 102 Kč.
Investorský magazín: Výhody pravidelného investování v kostce
4. Očekávané události
V noci na úterý na trh Japonsko pošle údaje o průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách, zahájené výstavbě a stavebních objednávkách a zprávu o výrobě automobilů a na půdě amerického Kongresu promluví Donald Trump. Dopoledne Francie zveřejní zprávy o vývoji HDP, inflace a výrobních cen, v Česku vyjde index cen výrobců a v Itálii dojde na inflační statistiku. Odpoledne budou USA informovat o vývoji své ekonomiky na konci loňského roku a lednové obchodní bilanci a vyjdou také index cen domů S&P/Case-Shiller, zpráva o velkoobchodních zásobách, index spotřebitelské důvěry od Conference Board, index nákupních manažerů chicagského Fedu a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Večer navíc s projevem vystoupí šéf sanfranciského Fedu John Williams a ropný institutu API doplní zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Hospodářskými výsledky se v úterý pochlubí v Evropě společnost Seadrill a v USA mimo jiné podniky AutoZone, NRG Energy, Valeant Pharmaceuticals International, Target nebo salesforce.com. Českého investora budou zajímat zejména výsledky Erste Group Bank, které banka zveřejní ráno v 7.30. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Warren Buffett dál výrazně zvyšuje nákupy akcií Apple
Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta dál výrazně zvyšuje nákupy akcií přední technologické společnosti Apple. Nyní jich má zhruba 133 milionů v celkové hodnotě 17 miliard dolarů (434 miliard Kč). Buffett to řekl v pondělním rozhovoru v televizi CNBC.
6. Bundesbank: Londýn zůstane hlavním finančním centrem Evropy
Londýn zůstane i po odchodu Británie z Evropské unie nejdůležitějším finančním centrem Evropy, třebaže část pracovních míst může ztratit. EU by rozhodnutí britských voličů neměla využívat jako záminku k trestání londýnské City, kde se finanční sektor koncentruje. Zpravodajské stanici BBC to v pondělí řekl člen vedení německé centrální banky Andreas Dombret. EU by podle něj měla k takzvanému brexitu přistupovat pragmaticky.
7. Saúdská Aramco se chystá investovat v Malajsii sedm miliard dolarů
Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco se chystá investovat sedm miliard dolarů (179 miliard Kč) do rafinerského a petrochemického projektu RAPID v jižní Malajsii. Po setkání se saúdským králem Salmánem to v pondělí oznámil malajsijský premiér Najib Razak.
8. Deutsche Telekom plánuje první komerční síť 5G na rok 2020
Skupina Deutsche Telekom, do které patří i český operátor T-Mobile, chce první mobilní síť 5G spustit v roce 2020 v Německu. Poté budou následovat další země. Na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně to v pondělí uvedl výkonný ředitel firmy Tim Höttges.
9. Trump prý chce o devět procent zvýšit rozpočet na obranu
Americký prezident Donald Trump chce zvýšit letošní rozpočet na obranu o 54 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč), tedy o 9 % ve srovnání s loňským rokem. S odvoláním na nejmenované činitele Bílého domu o tom v pondělí informovaly agentury AP a AFP.
10. Japonská SoftBank chce vložit 3 miliardy dolarů do americké WeWork
Japonská investiční skupina SoftBank Group jedná o investici do americké společnosti WeWork, která poskytuje malým, zejména technologickým firmám sdílené fyzické i virtuální pracovní prostory. Podle televize CNBC má SoftBank v úmyslu investovat přes tři miliardy dolarů (77 miliard Kč). SoftBank je známá překvapivými investicemi a v poslední době expanduje mimo své původní oblasti zájmu, což byly telekomunikace a vyspělé technologie.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Thajsko buduje velký pomník na kremaci zesnulého krále Adundéta
Thajská junta v pondělí slavnostně zahájila výstavbu obrovského pomníku pro kremaci zesnulého krále Pchúmipchona Adundéta. Smuteční obřad se uskuteční krátce po ukončení ročního oficiálního smutku, který začal po monarchově smrti 13. října loňského roku. Informovala o tom agentura AFP.
Cenu stavby, v jejímž středu se bude tyčit do výšky více než 50 metrů symbolické ztvárnění buddhistické posvátné hory Méru, thajské úřady nesdělily. Podle AFP se ale počítá s náklady v řádu milionů dolarů. Očekávaný velkolepý pohřební obřad se uskuteční v druhé polovině října, nejpozději v listopadu.
Panovník, který zemřel ve věku 88 let, byl na trůnu 70 let a pro mnohé Thajce je "otcem národa". Většina obyvatel nezažila jiného panovníka, který se těšil nesmírné úctě a oblibě. U politiků měl značnou autoritu, ačkoli neměl prakticky žádnou politickou moc. V zemi, kde se za jeho panování vystřídalo 26 vlád, byl považován za osobnost, která zajišťuje stabilitu a jednotu.
Po svém uctívaném otci nastoupil začátkem loňského prosince na trůn thajský korunní princ Mahá Vatčirálongkón. Převzetí trůnu je zatím jen formální, korunovace nového krále se bude konat až po ukončení oficiálního smutku a kremaci krále Adundéta. Vatčirálongkón se co do popularity nemůže se svým otcem srovnávat, jedním z důvodů je i jeho časté pobývání v zahraničí.
Aktuality
