Co musíte ráno vědět (29. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a v USA, jak na starém kontinentu přibývá ekonomického optimismu a jak Donald Trump převezl Hillary Clintonovou? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek smazaly úvodní ztráty a dva ze tří hlavních indexů zpevnily

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodování kolem nuly, indexy Dow a S&P 500 ale prakticky ihned sestoupily do červených čísel. Ještě během první poloviny obchodování se nicméně indexy odrazily a vydaly se vzhůru. S&P 500 se nakonec vyhoupl nad nulu a Dow zůstal jenom těsně pod ní. Dow oslabil o 0,09 % na 18 456,35 bodu, S&P 500 přidal 0,16 % na 2 170,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,3 % na 5 154,98 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,86 % na 12,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 1,501 %. V plusu skončila polovina z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru necyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a sektoru veřejných služeb. Nedařilo se akciím z energetického odvětví nebo titulům z telekomunikačního sektoru.

Aktuální býčí trh jinak: Na osmé narozeniny v březnu zapomeňte

Akcie vs. dluhopisy: Extrémy na trzích vedou k nečekanému chování investorů

2. Evropské akcie skončily ve čtvrtek v mínusu, stahovaly je banky a ropa

Indexy velkých evropských akciových trhů během čtvrteční seance odepsaly kolem půl procenta. Britský FTSE 100 klesl o 0,44 %, německý DAX odepsal 0,43 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,59 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil obchodování se ztrátou 0,95 %. Burzy táhl dolů špatný výkon bankovního sektoru a opatrnost investorů vzbuzovaly i smíšené hospodářské výsledky podniků a zlevňující ropa.

Shell: Ropný gigant napříště bez ropy

Dluh je silná droga. Jako detox zafunguje deflace

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla, dolů ji stáhly banky

Index PX ve čtvrtek klesl o 0,69 % na 887,26 bodu. Akcie v Praze srážely stejně jako v západní Evropě především banky. Erste Group Bank odepsala 1,93 % na 635,20 Kč, pojišťovna VIG si pohoršila o 1,73 % na 476,50 Kč, MONETA Money Bank odevzdala 1,06 % a skončila na 74,65 Kč a Komerční banka přišla o 0,43 % a uzavřela na 958,90 Kč. Na středeční zisky nenavázal ani ČEZ, který oslabil o 0,21 % na 469 korun. V mínusu skončily také mediální CME, petrochemický holding Unipetrol a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Jediným titulem, který vzrostl o více než procento, byl telekomunikační operátor O2 Czech Republic (+1,26 %), který ráno zveřejnil slušná hospodářská čísla za druhé čtvrtletí.

Druhý pilíř penzijního systému letos končí. Toto jsou 3 tržní alternativy pravidelných úložek na důchod

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjde série důležitých dat v Japonsku - země vycházejícího slunce na trh pošle inflační statistiku, zprávu o vývoji nezaměstnanosti, údaje o vývoji výdajů domácností, data o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách, statistiku stavebních objednávek, údaje o výrobě aut a zprávu o zahájené výstavbě. Zasedat navíc bude japonská centrální banka, která by podle některých analytiků mohla představit nová opatření na podporu růstu ekonomiky a inflace. Zprávu o vývoji maloobchodních tržeb v pátek zveřejní i Německo a Řecko, které přidá ještě index výrobních cen. Index cen výrobců vyjde i v Itálii, která navíc zveřejní ještě zprávu o vývoji nezaměstnanosti a spolu s Francií, Španělskem a eurozónou na trh pošle ještě předběžnou červencovou inflační statistiku. Společenství zemí platících eurem vydá ještě první odhad vývoje své ekonomiky ve druhém čtvrtletí. O vývoji svých ekonomik ve druhém kvartálu budou v Evropě informovat i Španělsko a Francie a odpoledne se stejnou statistikou pochlubí i Spojené státy. V Evropě ještě Británie zveřejní statistiku schválených žádostí o hypotéku a Eurostat odtajní zprávu o vývoji nezaměstnanosti v eurozóně a Evropské unii, ve Spojených státech vyjdou spolu se zprávou o vývoji HDP index nákladů na práci a statistika výdajů na osobní spotřebu, Kanada doplní index cen surových materiálů, index cen v průmyslu a zprávu o vývoji HDP za květen. Zaktualizovány budou ratingy Chorvatska (Fitch), Německa (DBRS), Dánska (Fitch), Slovenska (Moody's a S&P) nebo Španělska (Fitch). Výsledková sezóna bude pokračovat v Asii čísly firem Fujitsu, Mazda Motor, Panasonic, Sharp nebo Sony, v Evropě údaji firem Assicurazioni Generali, Barclays, Anheuser-Busch InBev, ArcelorMittal nebo UBS Group a v USA zprávami společností Merck & Co, ExxonMobil nebo Chevron. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ekonomická nálada v EU v červenci kvůli brexitu klesla, v eurozóně se ale zlepšila

Ekonomická nálada v eurozóně se v červenci překvapivě zlepšila, v celé Evropské unii však v reakci na červnové referendum, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z EU, klesla. Index ekonomické nálady pro země používající euro v červenci mírně stoupl na 104,6 bodu z červnových 104,4 bodu. Analytici přitom očekávali pokles na 103,7 bodu. Index pro celou EU se snížil o 0,9 bodu na 104,8 bodu. "Za poklesem indexu pro EU stálo především výrazné zhoršení nálady v největší ekonomice EU nepoužívající euro, tedy ve Spojeném království.

6. CVVM: Lidí nespokojených s ekonomickou situací Česka ubývá

V Česku ubývá lidí, kteří nejsou spokojeni s ekonomickou situací země. V červnu považovalo ekonomickou situaci země za špatnou 24 % lidí, což je historické minimum. Naopak pozitivně situaci hodnotí 32 % lidí, což je těsně pod květnovým maximem. Vyplývá to z červnového šetření, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

7. Volkswagen se i přes skandál a pokles zisku stal znovu světovou automobilovou jedničkou

Německý automobilový koncern Volkswagen v letošním prvním pololetí vystřídal japonského konkurenta Toyota Motor v čele světového automobilového trhu. Toyota ve čtvrtek podle agentury DPA oznámila, že její odbyt v pololetí meziročně klesl o 0,6 % na 4,99 milionu vozů. Volkswagen již ve středu ohlásil nárůst prodeje o 1,5 % na 5,12 milionu vozů.

8. O2 v prvním pololetí klesly provozní tržby zhruba o procento, čistý zisk ale naopak stoupl téměř o 10 %

Provozní tržby operátora O2 Czech Republic se v letošním prvním pololetí meziročně snížily o 0,9 % na 18,22 miliardy Kč, čistý zisk ale společnosti vzrostl o 9,8 % na 2,55 miliardy Kč. V samotném druhém čtvrtletí pokles tržeb díky lepším trendům na českém trhu zpomalil na 0,5 % a kvartální výnosy O2 dosáhly v období od dubna do června 9,19 miliardy Kč.

9. Oracle koupí za 9,3 miliardy dolarů firmu NetSuite

Americká softwarová společnost Oracle koupí za 9,3 miliardy dolarů firmu NetSuite, která se zaměřuje na cloudové služby. Oracle si tak upevní postavení na rychle rostoucím trhu technologie cloud, která poskytuje firmám software a data ze vzdálených serverů a databází.

10. Afrika a Čína mají předběžné smlouvy o spolupráci za 17 miliard dolarů

Čínské podniky a bankovní domy se v Pekingu předběžně dohodly se svými protějšky z Afriky na spolupráci v oblasti infrastruktury, energetiky nebo informačních technologií. Hodnota kontraktů dosahuje podle čínské státní tiskové agentury Nová Čína 17 miliard dolarů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mazaný Trump

Donald Trump, věčný a vděčný host této rubriky, si tentokrát na Hillary Clintonovou připravil mazaný trik - a vyšel mu skvěle.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat