Burzovní kalendář (7. 3. - 11. 3. 2016)

Březen začal pro akcie velice příznivě, na začátku měsíce se ale celkem dařilo i komoditám v čele se zlatem a ropou. Jak do vývoje na trzích promluví dlouho očekávané zasedání ECB? Po blockbusterech v podobě dat z amerického trhu práce a indexů nákupních manažerů se mohou investoři těšit například na čínskou nebo německou inflaci, data o německém průmyslu a ekonomice eurozóny. Na pražské burze po pauze pokračuje výsledková sezóna čísly Fortuny a Stock Spirits.

Ohlédnutí

Zmírnění volatility na trhu s ropou a makroekonomická data (investoři nadále zvažují, jak na ně budou reagovat centrální banky) pomohly ke kladnému vyznění uplynulého týdne na akciových trzích. Cena barelu ropy WTI se blíží k 35dolarové metě, čímž se vrací k úrovním ze začátku roku. Data z USA měla spíše pozitivní charakter (zlepšení indexu ISM, lepší než očekávané údaje z trhu práce). Celkově tedy došlo ke zmírnění averze k riziku. K dobré náladě přispívalo očekávání dalšího uvolňování měnové politiky ECB, které by mělo být ohlášeno po zasedání 10. března. V úterý ovšem negativně překvapil index nákupních manažerů v Číně, ale i v eurozóně a Británii.

Na měnovém trhu byl rovněž patrný příklon k riziku. Nejvyšší zisky si připisoval australský dolar, kterému pomohly statistiky HDP a obchodní bilance. Dařilo se také průmyslovým komoditám. Například cena železné rudy se v Číně dostala nad 50 dolarů za tunu (poprvé od října). Z "velkých" měn zaujal růst hodnoty libry, šlo ale pouze o korekci předchozích prudkých poklesů v souvislosti s hrozbou Brexitu. K němu by se měl v úterý v britském parlamentu vyjádřit guvernér Bank of England Mark Carney.

Růst cen ropy souvisel s lepší náladou na trzích obecně, pomohl ale také údaj o poklesu těžby v Saúdské Arábii během února. Zásoby ropy a převis nabídky na trzích jsou ale stále vysoké, a tak fundamentálně zatím nelze očekávat další výrazné růsty cen ropy.

V týdnu se dařilo také zlatu a stříbru. První jmenovaný kov dokonce zahájil býčí trend, stříbro vystoupalo na zhruba třítýdenní maxima.

Americké akciové trhy zakončily týden dalšími mírnými přírůstky, a posílily tak v pátek čtvrtý den v řadě. Náladu na Wall Street podpořily vesměs příznivé údaje z amerického trhu práce, které ale na druhou stranu nebyly natolik dobré, aby vyvolaly obavy z brzkého zvyšování úrokových sazeb. Index S&P 500 se zastavil těsně pod psychologicky důležitou úrovní 2 000 bodů, indexu Dow se ale podařilo vyšplhat nad 17 000 bodů. Za celý týden Dow přidal 2,2 %, S&P 500 proti minulému pátku vzrostl o 2,7 % a Nasdaq Composite posílil o 2,8 %. Od začátku roku Dow ztrácí 2,4 %, S&P 500 2,2 % a Nasdaq Composite 5,8 %.

Evropské burzy v pátek zamířily vzhůru díky oživení cen ropy, rally akcií těžařů (ty se ocitly již na zhruba čtyřměsíčním vrcholu) a solidní zprávě z amerického trhu práce. Za celý týden FTSE 100 zpevnil o 1,57 %, DAX přidal 3,27 % a CAC 40 posílil o 3,25 %.

Index pražské burzy PX za uplynulý týden stoupl o 2,81 %. Nejvíce klesající akcií byly Pivovary Lobkowicz, které přišly o 2,8 % na 208 Kč. Společnost Lapasan, 98% vlastník Pivovarů Lobkowicz, uveřejnila další nabídku odkupu za 208 Kč za akcii. "Cena na trhu se přiblížila této ceně," říká analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne byla NWR, která přidala 114 % na 0,15 Kč. Společnost oznámila, že zavře Důl Paskov do konce roku 2016 a provede tomu adekvátní personální změny. "Dané kroky jsou bohužel nutností ve stávající situaci společnosti, která se pohybuje na pomezí bankrotu. Technicky zavírání krátkých pozic znamená relativně vysoký růst při nízké likviditě," vysvětluje Vaníček.

Výhled

V druhém březnovém týdnu bude pro investory zásadní čtvrteční zasedání guvernérů ECB. Trh očekává další uvolnění měnové politiky, především snížení depozitní sazby hlouběji do záporu. Bude spíše zklamáním (s dopadem na ceny rizikových aktiv), pokud ECB neprohloubí také kvantitativní uvolňování.

"ECB je již v situaci, kdy další prohlubování podpory ekonomiky má stále menší efekt. I tak ale podle nás představí nová opatření. Pohne s depozitní sazbou (nebo ji rozdělí na dvě sazby) o 20 bazických bodů níže, možná kosmeticky (o 5 miliard eur měsíčně) navýší program odkupu aktiv a bude slovně intervenovat v tom smyslu, že například bude tolerovat vyšší než cílený růst spotřebitelských cen," napsali v týdenním výhledu analytici z ING Bank. V době deflace v eurozóně jeden z odvážnějších výhledů.

Jak na pomoc evropským bankám a ekonomice? ECB na to jde od špatného lesa
Akcie evropských bank se v uplynulých týdnech dostaly pod prodejní tlak, některé dílčí zprávy jim v posledních dnech pomohly část ztrát zkorigovat. Opět se mluví o problémech v rozvahách finančních institucí, byť ne tak dramatických jako během vrcholů dluhové či finanční krize.

Vedle ECB budou investoři sledovat výroční zasedání čínského parlamentu, které by mělo mimo jiné potvrdit navrhovaný pětiletý plán orientace ekonomiky. Z Číny v týdnu dorazí také údaje o zahraničním obchodu a inflaci.

Čína chce v další pětiletce zachovat míru ekonomického růstu na 6,5-7 %, hlásí odklon od uhlí a větší otevřenost zahraničnímu kapitálu
Čína v příštích pěti letech plánuje zachovat průměrný roční hospodářský růst na 6,5-7 %, oznámila v sobotu podle agentury Reuters tamní vláda v návrhu nového pětiletého plánu, jenž stanoví hospodářské cíle země pro roky 2016 až 2020. V části sektoru služeb, jako jsou účetnictví a auditorství, Peking zruší omezení pro zahraniční firmy. Vláda rovněž umožní zahraniční investice do bankovnictví, pojišťovnictví a dalších služeb. Konečnou verzi pětiletého plánu schválí parlament během dvoutýdenní výroční schůze, která skončí v neděli.

Makroekonomický kalendář je jinak pro následující týden spíše klidný. Zajímavá budou data o zahraničním obchodu Německa, Spojeného království a Francie, důležitý bude také německý průmysl, zaujmout mohou vývoj HDP za celou eurozónu nebo nezaměstnanost v Itálii, ve světě budou sledované například průmyslová výroba v Indii nebo měnově-politická zasedání centrálních bank Kanady a Nového Zélandu. V USA budou oznámena tradiční týdenní data z trhu práce, o zásobách ropy a plynu, počtu aktivních ropných vrtů a dále například o cenách v zahraničním obchodu. V Česku bude oznámena například míra nezaměstnanosti za únor.

V době rozsáhlých geopolitických turbulencí mohou do dění na trzích promluvit i politické faktory jako jednání o migrační krizi v Evropě a s tím související řešení vztahů EU s Tureckem, zasedání euroskupiny, na druhé straně zeměkoule Severní Korea hrozí svými jadernými zbraněmi a Brazílie v týdnu opět řešila velkou korupční aféru okolo Petrobrasu, když byl zatčen bývalý prezident země (akciový index BOVESPA to za týden pomohlo vynést o 15 % výše).

"Úterní posun indexu S&P 500 nad 1 950 dokončil na denním grafu formaci W. Situace tak nyní připomíná říjen 2015. Intradenně se index v pátek podíval i výrazně nad 2 000. Všeobecně se očekává další růst, ovšem ke klesající trendové linii a 200dennímu průměru chybí jen 1,5 %. Návrat k 1 950 by proto investory neměl překvapit," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "K uzavření cenového odskoku prvního lednového obchodního dne chybějí 2 %. Tam někam index nyní míří. Pokles a otestování hladiny 1 950 napoví více. Objevila se zpráva, že Marc Faber, notorický extrémní medvěd, se krátkodobě přiklání na býčí stranu, pokud jde o akcie. První, co mě napadlo, bylo: Pozor, katastrofa je za dveřmi!"

V USA již naprosto marginální a v Evropě spíše doznívající by mohl být vliv končící výsledkové sezóny. Na starém kontinentu ale mimo jiné oznamují hospodářské výsledky velké německé energetiky, u nichž by i české investory měly zajímat plánované změny struktury firem a orientace na nové zdroje energie. Českou jedničku ČEZ podle všeho časem čeká totéž, jakkoli se tomu česká politická reprezentace při vytváření energetické koncepce zatím příliš nevěnuje. Svá čísla představí například společnosti Urban Outfitters, Dollar General, RWE, Merck KGaA, E.ON, Deutsche Post, K+S, Carrefour, UNIQA nebo Aviva.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Na domácím trhu se k výsledkové sezóně připojí ve čtvrtek společnosti Fortuna a Stock Spirits. "V případě Fortuny očekáváme provozní zisk EBITDA za 4Q2015 ve výši 8,4 milionu eur (meziročně +31 %), což by mělo odpovídat nedávno upravenému výhledu. Maximální pozornost bude věnována dividendě, která by dle našeho názoru měla opět začít být vyplácena. Náš odhad hrubé dividendy je 0,1-0,2 eura na akcii," říká Vaníček.

O výhled na nadcházející týden (včetně například výsledků Stock Spirits) jsme požádali analytičku Renátu Ďurčovou z České spořitelny.

 

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat