Evropské akcie za týden zpevnily o více než 3 %, akcie těžařů se ocitly na čtyřměsíčních maximech

Evropské burzy v pátek zamířily vzhůru díky oživení cen ropy, rally akcií těžařů a solidní zprávě z amerického trhu práce.
Britský FTSE 100 v pátek zpevnil o 1,13 %, francouzský CAC 40 o 0,92 % a německý DAX o 0,74 %. Regionální STOXX Europe 600 v pátek připsal 0,7 %, a za celý týden si tak připsal zisk 3,1 %.
Ceny ropy v pátek rostly o více než 3 %, cena ropy Brent se při konci evropského obchodování pohybovala kolem 38,43 dolaru za barel, zatímco americká lehká ropa WTI se obchodovala za 35,72 dolaru. Akcie společnosti Seadrill v pátek zažily nejlepší den za posledních sedm let díky oživení ropy a zprávě o tom, že její vlastník prodal 37,8 milionu cenných papírů Marine Harvest. Nakonec vyletěly nahoru o 35 %. Akcie Subsea 7 přidaly 8,4 % navzdory snížení cílové ceny ze strany UBS.
Těžaře podpořilo oživení cen komodit a pomohlo jim také to, že investoři ze sebe setřásli negativní náladu kvůli slabým čínským makrodatům z úvodu týdne. Glencore zpevnila o téměř 12 %, zatímco BHP Billiton připsala přes 6 %. Sektor základních materiálů byl v pátek nejvýkonnějším sektorem, uzavřel se ziskem 6,4 %.
Anglo American vyskočila v pátek o 11 % a akcie těžařů jako celek stouply na čtyřměsíční maximum. Dobře si vedl také bankovní sektor, který od pondělí posílil o 5,7 %, což pro něj znamená nejlepší týden za více než rok - v týdnu končícím 23. lednem 2015 sektor zpevnil o 5,99 %.
Americká ekonomika v únoru vytvořila více pracovních míst, než se čekalo. Trh predikoval v průměru 195 tisíc nových pracovních míst, přibylo jich nicméně 242 tisíc po lednových 172 tisících (revidováno ze 151 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti zůstala na hladině 4,9 %, jak se očekávalo, nečekaně však klesla průměrná hodinová mzda.
Za týden FTSE 100 zpevnil o 1,57 %, DAX přidal 3,27 % a CAC 40 posílil o 3,25 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Společnost Facebook plánuje změnit způsob, jakým odvádí daně ve Velké Británii, a v důsledku toho prý zaplatí o "miliony liber" více. Informaci v pátek přinesla televizní stanice BBC. Podle BBC firma reaguje na vlnu kritiky kvůli svému systému placení daní a nově bude platit daně ze zisků generovaných reklamou získanou na území Velké Británie a nebude už tržby od svých největších reklamních partnerů účtovat přes Irsko jako doposud. Společnost Facebook zprávu prozatím nekomentovala.
- Největší ruská ropná společnost Rosněfť plánuje zvýšit letošní dodávky ropy ropovodem Družba o tři až pět procent. Informovala o tom v pátek podle agentury Reuters firma. Dodávky by tak mohly stoupnout až na 29 milionů tun ropy. Za chystaným zvýšení stojí podle podniku lepší ekonomická situace v regionu. Experti ale upozorňují, že Rosněfť bude muset jít s cenou dolů, protože na evropském trhu je zvýšená konkurence.
- Německý automobilový koncern Volkswagen v pátek zveřejnil nové termíny tiskové konference k hospodářským výsledkům za loňský rok i výroční valné hromady akcionářů. Firma již začátkem února uvedla, že se obě akce rozhodla odložit kvůli otevřeným otázkám ohledně dopadů emisního skandálu. Tisková konference se bude konat 28. dubna místo původně plánovaného 10. března a valnou hromadu automobilka z 21. dubna přesunula na 22. června.
- Německý automobilový koncern Daimler v únoru meziročně zvýšil prodej luxusních aut Mercedes-Benz o 11 % na 133 752 vozů. To představuje nejvyšší únorovou úroveň odbytu v historii podniku. Za růstem stála zejména silná poptávka v Evropě a Číně.
- Generální ředitel britského ropného koncernu BP Bob Dudley si loni vydělal téměř 20 milionů dolarů. Je to o 20 % více než v předchozím roce, ačkoli podnik měl za loňský rok v důsledku nižších cen ropy rekordní ztrátu.
- Hrubý domácí produkt (HDP) Řecka loni klesl o 0,2 %. Vyplývá to z prvního odhadu tamního statistického úřadu. Ekonomiku loni nepříznivě ovlivnilo několik faktorů, mimo jiné několikatýdenní uzavření bank a zavedení opatření, která omezují pohyb kapitálu. Nadále se navíc potýká s negativními dopady úsporné rozpočtové politiky.
- Vídeňská burza ve čtvrtek zveřejnila koeficienty pro výpočet nových vah v indexu CECE EUR, které budou platné od 21. března. Převážení je důležité především kvůli změně metodologie, nově nebude uplatňováno pravidlo maximálně 25% váhy jednotlivé akcie vůči váze své země. To byl důvod, proč byly v minulých letech váhy českých akcií snižovány prostřednictvím reprezentačního faktoru.
- Jen sedm procent německých firem v současnosti zaměstnává uprchlíky. Ukázala to anketa mnichovského ekonomického institutu Ifo. Mnoho podniků ale předpokládá, že běžence v příštích letech přijme, vyžadují však, aby se předtím zlepšila jejich znalost němčiny. Němečtí politici zdůrazňují, že získání práce je důležitý předpoklad pro integraci uprchlíků do společnosti.
Hlavní události minulého týdne na evropských trzích
- Inflace v eurozóně v lednu podle finálních dat zrychlila na 0,3 % meziročně z prosincových 0,2 %, předběžná data však počítala se zrychlením na 0,4 %. V lednu 2015 bylo tempo inflace -0,6 %. V celé Evropské unii byla v lednu meziroční inflace stabilní na prosincovém tempu +0,2 %, v lednu 2015 byla -0,5%. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v eurozóně klesly o 1,4 %, jak se očekávalo.
- Ukrajina musí odpovědět do 4. března na žalobu, kterou na ni Rusko podalo před týdnem u londýnského soudu za nesplacení dluhu ve výši tří miliard dolarů. Řekl to ve čtvrtek náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak. Splatnost ruských dluhopisů včetně doby možného odkladu splátek vypršela na konci loňského roku.
- Polské ministerstvo energetiky odvolalo šéfa největší státní uhelné společnosti Kompania Węglowa (KW) Krzysztofa Sędzikowského a prozatímním generálním ředitelem jmenovalo Tomasze Rogalu. Ten bude pokračovat v jednáních s odbory o otázce snižování nákladů včetně mezd a povede jednání i s potenciálními investory, sdělilo ve čtvrtek ministerstvo.
- Finanční skupina J&T chce odejít z Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ve kterém vlastní 26 % akcií. Tento záměr je důvodem zvažovaného prodeje podílu v nově vytvářené společnosti EP Infrastructure, pod kterou hodlá EPH začlenit všechny své infrastrukturní společnosti ve střední Evropě. Slovenskému týdeníku Trend to řekl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský, který v EPH drží stejně jako podnikatel Patrik Tkáč 37 % akcií.
- Spotřebitelská důvěra v Německu se navzdory hrozbě terorismu a bouřlivým diskuzím o uprchlické krizi mírně zlepšila, mnoho domácností také očekává růst příjmů. Čtvrteční výsledky průzkumu společnosti GfK tak naznačují, že soukromá spotřeba bude i nadále motorem růstu největší evropské ekonomiky.
- Z čela německého výrobce luxusních módních doplňků Hugo Boss odstupuje po osmi letech generální ředitel Claus-Dietrich Lahrs (52). Firma to uvedla ve čtvrtečním oznámení. Akcie Hugo Boss v minulých dvou dnech klesly na pětileté minimum v reakci na to, že firma zhoršila výhled tvorby zisku i tržeb.
- Podle zpřesněných údajů expandovala ekonomika spojeného království o 0,5 % mezikvartálně a o 1,9 % meziročně, jak očekávala předběžná data. Soukromá spotřeba mezikvarálně vzrostla jen o 0,7 %, čekal se 0,8% růst, vládní výdaje vzrostly o 0,5 %, čekalo se 0,2 %. Export ve čtvrtém kvartálu klesl o 0,1 %, čekal se růst o 0,4 % po předchozím revidovaném poklesu o 0,5 %. Import naopak vzrostl o 1,2 %, čekalo se 1,3 % po předchozím růstu o 2,7 %.
- Britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin se rozhodl postavit svou druhou továrnu v jižním Walesu. Společnostve středu sdělila, že závod bude stát na území vesnice St. Athan, vytvoří přes 750 pracovních míst a bude vyrábět nový elektrický vůz DBX.
- Index důvěry v českou ekonomiku v únoru ve srovnání s lednem klesl o 1,3 bodu na 97,1 bodu. Zatímco u podnikatelů šlo jen o mírné zhoršení, v případě spotřebitelů klesl indikátor důvěry téměř o čtyři body. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským únorem důvěra podnikatelů i spotřebitelů stoupla.
- Guvernér Polské národní banky (NBP) Marek Belka uvažuje o kandidatuře do čela Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) a vláda ho v tom podpoří. Řekla to ve středu polská ministryně bez portfeje a šéfka tiskového úřadu vlády Elžbieta Witeková. List Puls Biznesu v úterý napsal, že vedení polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) si přeje, aby Belka po letošním skončení svého mandátu nastoupil do čela mezinárodní banky se sídlem v Londýně.
- Německá centrální banka vykázala za loňský rok zisk 3,2 miliardy eur. Zvýšil se tak z téměř tří miliard eur v předchozím roce, a to navzdory mimořádně nízkým úrokovým sazbám. Očekávalo se přitom, že zisk za loňský rok se sníží. Deutsche Bundesbank, jak se německá centrální banka oficiálně jmenuje, své zisky odevzdává spolkové vládě.
- Německá ekonomika vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí v mezičtvrtletním srovnání o 0,3 %, což bylo stejně jako v předešlém kvartálu. Za celý loňský rok hrubý domácí produkt (HDP) největší evropské ekonomiky zrychlil tempo na 1,7 % z předloňských 1,6 % a zaznamenal nejsilnější výkon za čtyři roky. Potvrdil to v konečných údajích spolkový statistický úřad.
- InterContinental Hotels Group oznámila výplatu mimořádné dividendy v celkové hodnotě 1,5 miliardy USD.
- Německé veřejné finance loni zaznamenaly nejvyšší přebytek od znovusjednocení země před více než čtvrtstoletím. Aktivní saldo hospodaření spolkové vlády, jednotlivých spolkových zemí a obcí dosáhlo 19,4 miliardy eur a proti roku 2014 bylo více než dvojnásobné. Sdělil to v úterý spolkový statistický úřad.
- Ceny průmyslových výrobců v České republice v lednu meziročně klesly o 3,4 % po prosincovém poklesu o 2,9 %. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu snížily o 1,6 %, což představovalo nejvýraznější pokles od listopadu 2008. V prvním měsíci letošního roku rovněž klesly ceny zemědělských výrobců a tržních služeb. Naopak ceny stavebních prací byly v lednu meziročně vyšší o 1,3 %. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).
- Podnikatelská nálada v Německu se v únoru dále zhoršila. Index podnikatelského klimatu Ifo v únoru klesl na 105,7 bodu z lednových 107,3 bodu. Hodnocení současné situace stouplo na 112,9 bodu ze 112,5 bodu, čekal se pokles na rovných 112 bodů. Index očekávání klesl na 98,8 bodu ze 102,3 bodu (revidováno ze 102,4 bodu), očekával se pokles na 101,6 bodu.
- Šéfové více než třetiny největších britských společností v úterý varovali před odchodem Británie z Evropské unie, a postavili se tak před červnovým referendem za premiéra Davida Camerona. Někteří z největších britských zaměstnavatelů ale podpis pod dopisem na podporu setrvání Británie v EU odmítli a někteří z šéfů připojili podpis výslovně jen sami za sebe, aby dali najevo, že jejich firmy zůstávají v tomto politickém zápase neutrální.
- Turecká centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na 7,5 %.
- Maďarská centrální banka nechala úrokovou sazbu na 1,35 %.
- Německá burzovní společnost Deutsche Börse a londýnská akciová burza LSE zkoumají možnosti fúze. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroje z finančního sektoru a firmy. Jednání jsou však zatím pouze v počáteční fázi.
- Společnost Statkraft představila spolu se svými partnery největší projekt pevninské větrné elektrárny v Evropě. Výstavba celkem šesti větrných farem v Norsku má stát 1,1 miliardy eur. Firma uvedla, že elektrárna by měla být schopna od roku 2020 vyrábět až 1 000 megawattů elektřiny, což je více, než současná celková instalovaná kapacita větrných elektráren v Norsku.
- Světový trh s ropou začne obnovovat rovnováhu po dlouhém zahlcení až příští rok, až se pod tlakem nejnižších cen za 13 let začne snižovat těžba ve Spojených státech. Americká produkce ale začne po dočasném poklesu znovu narůstat a v roce 2021 dosáhne rekordního maxima více než 14 milionů barelů denně. Odhadla to v pondělním střednědobém výhledu Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
- Podnikatelská aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny podle předběžných dat agentury Markit zpomalila na 12měsíční minimum. Index nákupních manažerů klesl na 51 bodů z předchozích 52,3 bodu, čekal se pokles jen na 52 bodů. V sektoru služeb se index snížil na 53 bodů, tedy třináctiměsíční dno, z předchozích 53,6 bodu, analytici počítali s poklesem na 53,4 bodu. Třináctiměsíční minimum vykázal i kompozitní index, který spadl na 52,7 bodu z předchozích 53,6 bodu.
- Podnikatelská aktivita v Německu v únoru se podle předběžných dat agentury Markit výrazně utlumila. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se propadl na 15měsíční minimum 50,2 bodu z předchozích 52,3 bodu, očekával se přitom jen mírnější pokles na 51,9 bodu. Index sledující situaci v sektoru služeb naopak vzrostl na 55,1 bodu z předchozích 55 bodů, očekával se přitom pokles na 54,7 bodu. Kompozitní index se kvůli tomu snížil na 53,8 bodu z 54,5 bodu, čekal se mírnější pokles na 54,1 bodu.
- Podle předběžných dat agentury Markit vykázal zpracovatelský sektor Francii v únoru expanzi. Index nákupních manažerů vyskočil na 50,3 bodu z předchozích 50 bodů značících stagnaci, trhy očekávaly, že index spadne do pásma kontrakce na 49,9 bodu. Kontrakci naopak nečekaně zaznamenal sektor služeb, který ještě v lednu rostl. Index zde klesl na 49,8 bodu z předchozích 50,3 bodu, očekávala se stagnace ukazatele na 50,3 bodu. Kompozitní index se tak spadl na 13měsíční dno 49,8 bodu z předchozích 50,2 bodu.
- Rozpad schengenského systému volného pohybu osob bez hraničních kontrol, o jehož ohrožení se v poslední době často mluví kvůli uprchlické krizi, by mohl stát Evropskou unii až 1,4 bilionu eur během deseti let. Vyplývá to z v pondělí zveřejněné studie německého institutu Prognos pro Bertelsmannovu nadaci, o němž informovala agentura Reuters.
- Švýcarská bankovní skupina EFG International odkoupí od brazilské banky BTG Pactual svého domácího konkurenta BSI Capital, za něhož zaplatí 1,33 miliardy švýcarských franků (32,7 miliardy Kč). Transakcí, kterou v pondělí zúčastněné podniky oznámily, si EFG výrazně posílí aktivity ve správě majetku a zřejmě pronikne do první pětice švýcarských poskytovatelů služeb privátního bankovnictví.
Výsledková sezóna
- Polská státní plynárenská společnost PGNiG se v loňském čtvrtém čtvrtletí propadla do čisté ztráty 21 milionů zlotých (130,8 milionu Kč). Hospodaření největšího plynárenského podniku v Polsku nepříznivě zasáhly klesající ceny ropy a zemního plynu a snížení hodnoty majetku.
- Hrubý zisk provozovatele londýnské akciové burzy London Stock Exchange (LSE) v loňském roce stoupl o 31 % na 643 milionů liber (22,5 miliardy Kč). Oznámila to v pátek firma. Dodala, že pokračuje v jednáních o spojení s německým burzovním operátorem Deutsche Börse.
- Zisk největší světové pivovarské společnosti Anheuser-Busch InBev ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stoupl, tržby ale klesly více, než se čekalo. Vedení globální skupiny se sídlem v Belgii i přes čtvrtletní nečekaně slabé výsledky ve čtvrtek navrhlo zvýšit dividendu, předpovědělo ale, že na trzích Brazílie a Číny přetrvají problémy. AB InBev loni podala nabídku na převzetí konkurenta SABMiller za 107 miliard dolarů a ve čtvrtek potvrdila, že dokončení akvizice majitele Plzeňského Prazdroje nadále čeká ve druhém pololetí tohoto roku.
- Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën se loni vrátila k zisku. Společnosti pomohly nižší náklady, vyšší produktivita, omezení slev na vozy a oživení poptávky v Evropě. Konsolidovaný čistý zisk činil 1,2 miliardy eur ve srovnání se ztrátou 555 milionů eur v roce 2014. Příjmy se zvýšily o šest procent na 54,68 miliardy eur. Prodej aut však stoupl jen o 1,2 % na 2,9 milionu vozů. Akcie ve středu +1,46 %.
- Evropskému výrobci letecké techniky Airbus Group vzrostl v loňském roce provozní zisk bez jednorázových položek o dvě procenta na 4,132 miliardy eur. Firma současně zvýšila plán výroby svého letadla pro dálkové lety A330 díky vyšší poptávce, než původně čekala. Příjmy největšího evropského výrobce letadel se zvýšily o šest procent na 64,450 miliardy eur. Výsledky byly v souladu s očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali zisk 4,114 miliardy eur při příjmech 64,736 miliard eur. Čistý zisk se zvýšil o 15 procent na 2,7 miliardy eur. Akcie ve středu -0,83 %.
- Těžební společnost New World Resources vykázala za poslední loňské čtvrtletí tržby ve výši 184,29 milionu eur, o rok dříve to ve stejném období bylo 172,32 milionu eur. Firma ale přesto oznámila hlubší ztrátu. Současně společnost, která se potýká s existenčními problémy, uvedla, že skupina CERCL, která je jejím většinovým akcionářem a v níž má polovinu podnikatel Zdeněk Bakala, se rozhodla z NWR odejít. Novým majoritním vlastníkem NWR se stala skupina Ad Hoc Group, která sdružuje tři britské investiční společnosti.
- Výsledky Standard Chartered ve FY2015: Očištěný zisk před zdaněním 834 milionů USD (odhad: 1,37 miliardy USD). Akcie společnosti na oznámení slabých výsledků, které zaostaly za odhady, reagují poklesem o 12 %.
- Výsledky Swiss Re ve 4Q2015: Čistý zisk 938 milionů USD (odhad: 916 milionů USD). Šéfem společnosti se od 1. července 2016 stane Christian Mumenthaler.
- Tržby Danone za 4Q2015 meziročně vzrostly o 2,2 % na 5,38 miliardy EUR, navzdory nepříznivému vlivu měnových kurzů. Analytici očekávali tržby v hodnotě 5,31 miliardy EUR. Společnost vykázala za rok 2015 růst čistého zisku na 1,28 miliardy EUR z 1,12 miliardy EUR ve stejném období před rokem. Danone se dařilo zejména díky silnějším tržbám a nižším finančním nákladům.
- Největší evropské bance HSBC klesl loni čistý zisk o 1,2 % na 13,5 miliardy USD a v samotném čtvrtém čtvrtletí banka nečekaně vykázala ztrátu. Banka uvedla, že ke slabým výsledkům přispěly obtížné globální ekonomické podmínky, zvláště situace v Číně.
Zdroj: ČTK, CNBC