Co musíte ráno vědět (11. října)

Jak se ve středu obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co podle MMF ohrožuje globální finanční stabilitu a do jaké země loni zamířilo nejvíce turistů? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu krvácely, technologie zažily nejhorší den za sedm let
Akcie na americkém trhu ve středu prudce oslabily. Hlavní indexy odepsaly přes 3 % a zaznamenaly nejhlubší denní propad za několik měsíců. Investoři se zbavovali růstových titulů v čele s technologickými společnostmi, jejichž ztráty ještě výraznější. K výprodeji přispěl růst výnosů amerických státních dluhopisů na mnohaletá maxima a také obavy o další vývoj obchodní politiky prezidenta Donalda Trumpa. Index Dow odepsal 3,15 % na 25 598,74 bodu, širší index S&P 500 klesl o 3,29 % na 2 785,68 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 4,08 % a uzavřel na 7 422,05 bodu. Futures na hlavní indexy navíc pokračovaly po uzavření obchodování v sestupu. Index volatility VIX vylétl o 43,95 % výše na 22,96 bodu, výnos 10letých vládních dluhopisů USA po vzestupu na maximum 3,24 % v závěru klesl o jeden bazický bod oproti úterý, tedy na 3,19 %. 2leté výnosy vystoupaly na nejvyšší hladinu od roku 2008, konkrétně nad 2,90 %, nakonec ale také klesly na zhruba 2,84 %. Na trhu s kryptoměnami byl relativní klid, ty nejsledovanější ztratily do procenta.
2. Evropské burzy ve středu výrazně klesly, nedařilo se technologickému sektoru
Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem obav z rozpočtových plánů Itálie. Negativně na obchodování působilo také úterní zhoršení výhledu globální ekonomiky Mezinárodním měnovým fondem. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 1,61 % na 366,93 bodu, britský FTSE 100 se snížil 1,27 % na 7 145,74 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 2,11 % na 5 206,22 bodu a německý DAX spadl o 2,21 % na 11 712,5 bodu. Nejvýrazněji klesly sektory technologií a základních materiálů. Poraženým dne se stal francouzský výrobce luxusního zboží LVMH, jenž ve středu varoval před poklesem tržeb. Akcie společnosti se kvůli tomu propadly o více než 7 %.
3. Pražská burza ve středu mírně stoupla, nejvíce zdražily akcie CME
Pražská burza zakončila středeční obchodování v plusu, index PX zpevnil o 0,13 % na 1 097,17 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Monety Money Bank a Komerční banky, nedařilo se naopak O2 Czech Republic a Erste Group Bank. Objem obchodů byl s 652 miliony korun nadprůměrný. Akcie Monety Money Bank byly nejobchodovanější a zdražily o 0,62 % na 81 Kč. Dařilo se i dalším finančním titulům s výjimkou Erste Group Bank, jež odevzdala 0,62 % na 924,20 Kč. Nejvyšší zisk zaznamenala CME, která si polepšila o 1,37 % na 81,30 Kč.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek se investoři začtou do zápisu z posledního měnověpolitického zasedání Evropské centrální banky a vyhodnocovat budou také zprávy o americké inflaci a vývoji počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech. Hospodářské výsledky na Wall Street představí firmy Delta Air Lines a Walgreens Boots Alliance. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. MMF: Obchodní spory ohrožují globální finanční stabilitu
Rizika ohrožující globální finanční systém se v uplynulých šesti měsících zvýšila a mohou se ještě přiostřit. Nastalo by to, pokud vzroste tlak na rozvíjející se trhy a dále se zhorší globální obchodní vztahy. Ve své zprávě o stabilitě finančních trhů to ve středu uvedl Mezinárodní měnový fond. Bankovní systém je sice podle fondu mnohem bezpečnější než v roce 2008, ale objevila se nová rizika, například narůstající nerovnost.
6. Trump kritizoval centrální banku kvůli rychlému zvyšování úroků
Prezident Spojených států Donald Trump opět podrobil kritice americkou centrální banku, která podle jeho názoru příliš rychle zvyšuje úrokové sazby. Podle Andrewa Brennera z makléřské společnosti National Alliance se Trump obává negativního dopadu vyšších úrokových sazeb na akciový trh.
7. Úřady v USA i EU vyšetřují Google kvůli bezpečnostní chybě
Úřady ve Spojených státech i Evropské unii vyšetřují americkou internetovou společnost Google kvůli bezpečnostní chybě, která mohla vést k úniku soukromých údajů nejméně půl milionu uživatelů sociální sítě Google+. Informovala o tom agentura Reuters.
8. Minimální mzda na Slovensku od ledna stoupne o 8,3 % na 520 eur
Minimální mzda na Slovensku od ledna příštího roku stoupne na 520 eur měsíčně z letošních 480 eur, tedy o 8,3 %. Rozhodla o tom ve středu vláda. Úprava nejnižšího výdělku, který dosáhne zhruba poloviny předpokládané hodnoty průměrné mzdy, má obecně přispět ke zvyšování platů na Slovensku v době pokračujícího ekonomického růstu a nedostatku kvalifikované pracovní síly.
9. Řím plánuje daňové úlevy pro Italy kupující státní dluhopisy
Italská vládní koalice hodlá poskytnout daňové úlevy občanům nakupujícím státní dluhopisy. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters italský vicepremiér Matteo Salvini, který je rovněž šéfem vládní strany Liga.
10. Hackeři již letos ukradli kryptoměny za téměř miliardu dolarů
Hackeři za prvních devět měsíců letošního roku ukradli digitální měny za 927 milionů dolarů. V porovnání se stejným obdobím loni to je nárůst o 250 %. Vyplývá to ze zprávy americké společnosti CipherTrace, která se specializuje na bezpečnost v kybernetickém prostoru. Hackeři většinou pronikli do burzovních systémů a obchodních platforem, kde se dají bitcoiny a další digitální měny pořídit.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nejvíce turistů v loňském roce navštívilo Francii, největší příjmy z cestovního ruchu měly Spojené státy
Podle statistik Světové organizace cestovního ruch (UNWTO) je turismus ve světě na vzestupu. Nejnovější zpráva organizace ukázala, že v roce 2017 vzrostl počet příletů turistů ve světě o 7 %, což je nejvyšší tempo růstu od konce světové ekonomické krize. Polovina z nich pocházela z Evropy a čtvrtina z Asie.
Které země jsou pro turisty nejatraktivnější? A kde utratili nejvíce peněz? Nejvíce turistů přilákala Francie (86,9 milionu) a na druhém místě se umístilo Španělsko (81,8 milionu). Největší příjmy z cestovního ruchu však zaznamenaly Spojené státy (210,7 miliardy USD).