Co musíte ráno vědět (12. dubna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jak se v březnu změnily dodávky ropy na globální trhy a která komodita by mohla zmizet z nouzových zásob Švýcarska? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn, čeká se na hospodářské výsledky bank
Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování bez výraznějších změn. Obavy ze zpomalování růstu světového hospodářství byly kompenzovány některými příznivými údaji z ekonomiky Spojených států. Investoři nyní čekají na hospodářské výsledky velkých amerických bank za první čtvrtletí letošního roku. Index Dow ztratil 0,05 % na 26 143,05 bodu, širší index S&P 500 zůstal téměř bez změny na 2 888,32 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,21 % na 7 947,36 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,11 % na 13,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,50 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek mírně stouply, odklad brexitu podpořil aerolinky
Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy ve čtvrtek převážně mírně rostly, když investoři reagovali na odklad brexitu, na němž se v noci na čtvrtek dohodli šéfové vlád evropské sedmadvacítky s britskou premiérkou. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,06 %. Hlavní index britské burzy FTSE 100 0,05 % odepsal, německý DAX stoupl o 0,25 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,66 %.
3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, k růstu jí pomohla především Erste
Pražská burza ve čtvrtek navázala na středeční vzestup, index PX posílil o 0,44 % na 1 091,03 bodu. Vzhůru mu pomohl zejména růst ceny akcií Erste Group Bank. Kromě Erste se na burze dařilo také Avastu a podniku Philip Morris ČR.
4. Očekávané události
V pátek nad ránem na trh Čína pošle výsledek obchodní bilance, ČR se dopoledne pochlubí výsledkem běžného účtu a eurozóna zprávou o průmyslové výrobě. Odpoledne se investoři v USA zaměří na indexy dovozních a vývozních cen a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výsledky hospodaření odhalí na Wall Street banky Wells Fargo a JPMorgan Chase. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. IEA: Dodávky ropy na trhy se v březnu dále snížily
Dodávky ropy na globální trhy se v březnu snížily, hlavně kvůli Venezuele, která zaznamenala druhý nejvyšší meziměsíční propad těžby, uvedla ve své čtvrteční pravidelné zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Prognózu poptávky po ropě nechala agentura beze změny díky vysoké spotřebě v Číně a Indii.
6. Nizozemsko vyšetřuje kvůli zneužití postavení firmu Apple
Nizozemský úřad pro ochranu hospodářské soutěže ACM začal vyšetřovat americkou společnost Apple, kterou podezírá ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Zkoumá, zda Apple nevyužívá svůj obchod s aplikacemi ke zvýhodňování vlastních služeb před konkurenty, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Ze stejného důvodu americký podnik prověřuje i Evropská komise (EK).
7. Der Spiegel: Berlín sníží výhled růstu ekonomiky na polovinu
Německá vláda zřejmě sníží výhled letošního růstu ekonomiky na polovinu. Kvůli slabšímu vývozu v souvislosti s napětím v mezinárodním obchodu by hospodářství mělo vykázat růst o 0,5 %, zatímco dříve Berlín počítal s procentním růstem. Nový výhled vývoje největší evropské ekonomiky má být zveřejněn příští týden ve středu a je možné, že ještě dozná menších změn, napsal ve čtvrtek německý týdeník Der Spiegel.
8. MMF: Brexit bez dohody je zatím odvrácen, nejistota ale pokračuje
Odklad odchodu Británie z Evropské unie sice prozatím odvrátil riziko brexitu bez dohody, znamená však pokračování nejistoty spojené s negativními hospodářskými důsledky. Uvedla to ve čtvrtek šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.
9. Lukašenko kritizoval Rusko za to, že Bělorusku zavírá svůj trh
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve čtvrtek kritizoval Moskvu za to, že řadě zemědělských produktů z Běloruska uzavřela přístup na ruský trh. Na jednání běloruské vlády to označil za nestydaté a za sankce namířené proti Minsku. Varoval zároveň před odvetou. Běloruská společnost Gomeltransněfť Družba vzápětí oznámila, že chce dočasně uzavřít část ropovodu Družba kvůli plánům na "generální renovace".
10. Čínští špehové podle tisku ukradli obchodní tajemství ASML
Čínští špehové ukradli cenné obchodní tajemství nizozemského výrobce polovodičového vybavení ASML, a způsobili tím firmě škodu v řádu stovek milionů eur. Napsal to ve čtvrtek nizozemský finanční list Financieele Dagblad, podle kterého je případ jednou z největších špionáží v zemi.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Švýcarsko chce zrušit nouzové zásoby kávy, není životně důležitá
Švýcarsko plánuje zrušit národní nouzové zásoby kávy, které drží několik desetiletí, protože kávové boby již nepovažuje za důležité pro přežití lidí. Vyplývá to z návrhu, který zveřejnila tamní vláda k veřejnému vyjádření.
Švýcarsko zřídilo systém nouzových rezerv mezi první a druhou světovou válkou, aby země byla připravena na možný nedostatek v případě války, přírodního neštěstí nebo epidemií. Firma Nestlé, výrobce instantní kávy Nescafé, a další dovozci, pražírny a prodejci musí podle zákona skladovat pytle nepražené kávy.
Švýcarsko se zásobuje také dalšími základními produkty, jako jsou cukr, rýže, jedlý olej nebo krmiva pro zvířata.
Podle návrhu by povinnost skladovat kávu měla skončit v roce 2022. Společnosti by tyto zásoby mohly využít podle svého uvážení. Finální rozhodnutí o zrušení zásob by mohlo padnout v listopadu.
"Federální úřad pro zásobování národního hospodářství usoudil, že káva není nezbytná pro život. Káva nemá téměř žádné kalorie, a nepřispívá tak z fyziologického hlediska k zajištění výživy," uvedla vláda.
O povinné rezervy kávy se ve Švýcarsku stará 15 společností. Činí zhruba 15 300 tun, což by mělo vystačit asi na tři měsíce. Země má 8,5 milionu obyvatel a roční spotřeba kávy na osobu zde podle údajů mezinárodní organizace kávy ICO činí zhruba devět kilogramů. V Británii je to v průměru 3,3 kilogramu na osobu a v USA 4,5 kilogramu.
Ne každý ale se zrušením strategických rezerv kávy souhlasí. Organizace Reservesuisse, která dohlíží na zásoby potravin v zemi, požádala vládu, aby své doporučení přehodnotila. Tvrdí, že 12 společností chce nadále uchovávat nouzové zásoby, částečně kvůli tomu, že současný systém posiluje dodávkový řetězec. Někteří také tvrdí, že se věnuje málo pozornosti přínosu kávy pro zdraví díky obsahu antioxidantů.
Švýcarsko financuje povinné zásoby z poplatku za dovoz kávových bobů, který činí 3,75 franku (85 Kč) na každých 100 dovezených kilogramů. Ročně tak získá na kompenzace pro firmy, které kávu skladují, 2,7 milionu CHF.
Aktuality

