Co musíte ráno vědět (12. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem rostly v říjnu spotřebitelské ceny v Česku a jak si investování do akcií rozumí s astrologií? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v pondělí napravily většinu počátečních ztrát, Dow posunul maximum díky akciím Boeingu

Akcie ve Spojených státech v pondělí převážně mírně oslabily. Po komentářích amerického prezidenta se investorů opět zmocnila nejistota ohledně pokroku v americko-čínských obchodních jednáních. Na devizovém trhu ztrácel dolar. Index Dow posílil o 0,04 % a obchodování uzavřel na 27 691,49 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,20 % na 3 087,01 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,13 % na 8 464,28 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,14 % na 12,69 bodu, ceny ropy klesly o půl procenta, stejně tak zlato. Stříbro naopak mírně zdražilo, nejsledovanější kryptoměny naopak odepsaly od jednoho do tří procent.

Akcie Uberu: Spekulace ano, investice jen s velkou opatrností
Akcie společnosti Uber od květnového primárního úpisu na burze (IPO) ztratily závratných 35 %, z maximální ceny ještě výrazně více. Při pohledu na hospodaření společnosti se ovšem není čemu divit.
Opakování Velké deprese? V USA to (snad) nehrozí, v jiných zemích vyloučená není
Nedávno uplynulo 90 let od krachu na newyorské burze. V důsledku Velké deprese, kterou tehdy propad cen amerických akcií odstartoval, přišly o práci miliony lidí. Propad akciového trhu podobných rozměrů se od té doby v zámoří neopakoval a podle Bena Carlsona ze společnosti Ritholtz Wealth Management asi ani opakovat nebude. Svět ale nejsou jen Spojené státy.

2. Evropské burzy se v pondělí po eskalaci napětí v Hongkongu na směru neshodly

Evropské akcie v pondělí uzavřely smíšeně, když trh nepotěšila eskalace napětí v Hongkongu, kde byl postřelen jeden z demonstrantů. Investoři se nemohli opřít ani o optimismus ohledně obchodní dohody mezi USA a Čínou, neboť v závěru minulého týdne americký prezident Donald Trump uvedl, že neodsouhlasil postupné rušení cel na dovoz čínského zboží. Dohodou o zrušení tarifů se přitom o den dříve pochlubilo čínské ministerstvo obchodu. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel téměř beze změny, ztratil 0,02 % na 405,34 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,42 % na 7 328,54 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,07 % na 5 893,82 bodu a německý DAX se snížil o 0,23 % na 13 198,37 bodu. Sektor základních surovin, který má vysokou expozici vůči Číně, odevzdal více než procento.

Lego jako (horká) investice
Kdo by neznal lego. Pro děti skvělá hračka, která podporuje fantazii a vylepšuje motorické schopnosti těch nejmenších, v případě rodičů většinou pohroma pro peněženku a pro pořádek na koberci. Ale pozor, lego může být také zajímavou alternativní investicí.

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, akcie Kofoly zdražily o necelá 3 %

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,65 % na 1 085,25 bodu. Dařilo se zejména akciím Kofoly ČeskoSlovensko, které před zveřejněním výsledků hospodaření posílily o 2,82 % na 292 Kč. Objem obchodů byl s necelými 280 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie ČEZ, které zlevnily o 0,1 % na 522 Kč.

Investorský magazín: Technologie, které zažijí exponenciální rozmach
Aktuální Investorský magazín se zaměřuje na technologie, které dramaticky (z)mění svět a které bychom jako investoři určitě neměli přehlížet. Tržní mozaiku doplňuje mimo jiné návod, jak spekulovat na výsledky prezidentských voleb v Americe, a také se dozvíte, kdo nejspíše stál za raketovým růstem ceny bitcoinu před dvěma lety a co byste měli chtít od kvalitního finančního poradce. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V úterý budou v Evropě nejsledovanější ekonomické indexy institutu ZEW pro Německo a eurozónu a britská tříměsíční míra nezaměstnanosti od ILO. Spojené státy odtajní NFIB index optimismu malých firem a pozornost bude poutat také projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, který by mohl nastínit, jak se vyvíjejí jednání ohledně obchodní dohody s Čínou. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Tyson Foods, Advance Auto Parts, Linde, Enel, Vodafone Group či Uniper. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst cen v Česku v říjnu zůstal na 2,7 %, zdražily potraviny a bydlení

Spotřebitelské ceny v Česku byly v říjnu o 2,7 % vyšší než před rokem, což znamenalo stejný růst jako v září. Podepsaly se na tom ceny potravin, ze kterých zdražily především ovoce a nealkoholické nápoje, hlavní vliv na růst cen má nadále vyšší nájemné, dražší elektřina a další ceny spojené s bydlením. Meziměsíčně ceny obnovily růst a stouply o 0,5 %, zatímco v září letos poprvé klesly o 0,6 %. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Analytici očekávali zpomalení meziročního růstu na 2,5 %.

6. Ifo: Podmínky ve světové ekonomice jsou nejslabší za deset let

Podmínky ve světové ekonomice se v letošním čtvrtém čtvrtletí dostaly na nejslabší úroveň za posledních deset let. Vyplývá to z nejnovějších výsledků celosvětového hospodářského průzkumu institutu Ifo. Index globálního ekonomického klimatu ve čtvrtém čtvrtletí podle průzkumu klesl na -18,8 bodu z -10,1 bodu ve třetím kvartálu. Sestoupil tak nejníže od jara 2009.

7. CVVM: Příznivé hodnocení ekonomické situace zůstalo na maximu

Současnou ekonomickou situaci Česka hodnotilo v říjnu jako dobrou 52 % občanů, 12 % ji vnímá jako špatnou a 35 % ji nemá ani za dobrou, ani za špatnou. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd. Podíl příznivého hodnocení tak zůstal na maximu zaznamenaném letos v lednu a znovu v září, negativní hodnocení je poněkolikáté na minimu. CVVM začalo tuto statistiku zjišťovat v roce 1999.

8. Britská ekonomika se vyhnula recesi, roste ale nejpomaleji od roku 2010

Britská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vyhnula recesi, proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,3 %, zatímco ve druhém kvartálu o 0,2 % klesla. Oznámil to v pondělí britský statistický úřad. Meziroční růst ale zvolnil z 1,3 % na 1 %, a je tak nejslabší od roku 2010. Na obchodních investicích a zpracovatelském průmyslu se podepsalo celosvětové zpomalení růstu hospodářství a obavy z brexitu.

9. Kofola za prvních devět měsíců roku zvýšila prodeje, přestože se neopakovalo loňské mimořádně teplé léto

I přes nepřízeň počasí se nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících letošního roku podařilo navýšit tržby o 3,6 % meziročně na 4,89 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA se společnosti v období od ledna do září meziročně zvýšil z 856 na 860 milionů Kč.

10. Britské ocelárny British Steel zachraňuje čínská firma Jingye

Čínská společnost Jingye Group se dohodla na koupi britského výrobce oceli British Steel. Oznámil to v pondělí konkurzní správce britského podniku. Dohoda by mohla v Británii zachránit tisíce pracovních míst. Společnost British Steel v květnu vstoupila do likvidace a konkurzní správce ji udržuje se ztrátou v provozu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Astrologie a investování do akcií

Jen zlomku portfoliomanažerů se daří překonávat srovnávací indexy. Pokud patříte mezi investory, kteří výběru konkrétních akcií obětují většinu svého volného času a nervů, ale dobré výsledky se ne a ne dostavit, možná byste měli zkusit něco nového. Třeba astrologii! Do svého mobilního telefonu si jednoduše stáhněte aplikaci Bull & Moon, která vám vybere vhodné tituly na základě kompatibility vašeho data narození s datem vzniku konkrétních společností. Úspěch sice není zaručen, případný nezdar si ovšem alespoň nemusíte vyčítat, výsledek je přece ve hvězdách.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat