Co musíte ráno vědět (14. března)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě a v USA, jak se v loňském roce dařilo automobilce Škoda Auto a jak v Japonsku řeší problém s nízkou porodností? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý oslabily v reakci na odvolání ministra zahraničí USA

Americké akcie v úterý navzdory počátečnímu vzestupu klesly. Trh ovládla nejistota v souvislosti s odchodem Rexe Tillersona z postu ministra zahraničí Spojených států. Index Dow klesl o 0,68 % na 25 007,03 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,64 % na 2 765,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,02 % na 7 511,01 bodu poté, co během dne vystoupil na nové historické maximum 7 637,27 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,61 % na 16,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 2,843 %. V plusu se udržely jen realitní odvětví, sektor veřejných služeb a odvětví zdravotní péče. Nejvýrazněji klesly finanční sektor, technologické odvětví a energetický sektor.

Opravdové nebezpečí spojené s americkými cly na dovoz hliníku a oceli

Brychta (X-Trade Brokers): Bitcoin se předběhl, dlouhodobě je ale technologie životaschopná

2. Evropské burzy v úterý po odvolání Tillersona výrazně klesly

Evropské akciové trhy uzavřely v úterý v červených číslech, když investory znepokojilo odvolání amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona, kterého ve funkci vystřídá dosavadní šéf CIA Mike Pompeo. Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 0,98 % na 375,47 bodu, britský FTSE 100 odepsal 1,05 % na 7 138,78 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,64 % na 5 242,79 bodu a německý DAX ztratil 1,59 % na 12 221,03 bodu. Výrazně v úterý klesl zejména pojišťovnický sektor, který do mínusu stáhly hospodářské výsledky některých firem. O více než 4 % zlevnily například akcie německé zajišťovny Hannover Re, jejíž kvartální čísla nepřesvědčila investory.

Zdanění korporací v EU: Nový začátek dlouhého výletu

Jak těžit z brexitu? Litva inspiruje

3. Pražská burza v úterý klesla, akcie Philip Morris ČR však o procento zdražily

Pražská burza v úterý nenavázala na zisk z pondělního obchodování, index PX přišel o 0,33 % na 1 124,41 bodu. Dolů burzu stáhly energetická skupina ČEZ a MONETA Money Bank, dařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR a Komerční bance. Objem obchodů byl se 703 miliony korun nadprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry Monety Money Bank, které přišly o 0,65 % na 84,15 Kč. S výjimkou Komerční banky, jež získala 0,54 % na 929 Kč, v mínusu uzavřely i další finanční tituly. Erste Group Bank přišla o 0,88 % na 1 068 Kč a pojišťovna VIG odevzdala 1,18 % na 670 Kč.

Jak připravit rodinnou firmu na generační výměnu aneb Klony se nerodí

Diverzifikace: Účinný investiční nástroj, který čas od času selže

4. Očekávané události

V noci na středu Japonsko zveřejní finální zprávu o lednových strojních objednávkách, Bank of Japan odtajní zápis z posledního zasedání a Čína přidá statistiky maloobchodních tržeb a průmyslové výroby. Dopoledne bude patřit německé inflaci a průmyslové výrobě v zemích eurozóny. Odpoledne vyjdou v USA zprávy o výrobní inflaci, maloobchodních tržbách a podnikových zásobách a vládní energetická agentura EIA doplní pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Hospodářská čísla na trh pošlou v Evropě společnosti Prudential, E.ON nebo adidas a v USA firma 3D Systems. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kofola kupuje výrobce bylinných čajů Leros

Nápojářská skupina Kofola kupuje českého výrobce bylinných čajů Leros. Převezme všechny jeho výrobní kapacity i zaměstnance. Kofola to v úterý oznámila v tiskové zprávě. Získá 100% podíl. Firmy se dohodly, že cenu transakce nezveřejní.

6. Provozní zisk automobilky Škoda loni vzrostl o více než třetinu

Provozní zisk automobilky Škoda Auto v loňském roce vzrostl o 34,6 % na 1,6 miliardy eur. V úterý to oznámil mateřský koncern Volkswagen. Tržby se zvýšily o 20,8 % na 16,6 miliardy eur.

7. Trump zakázal Broadcomu převzít rivala Qualcomm

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepsal výnos, kterým zakázal převzetí výrobce počítačového hardwaru Qualcomm singapurským rivalem Broadcom. Důvodem k zastavení největší akvizice v historii technologického sektoru jsou podle Bílého domu obavy o národní bezpečnost. Firma Broadcom, která hodlá přemístit své sídlo ze Singapuru do USA, za americkou firmu nabídla 117 miliard dolarů.

8. Světová ekonomika letos podle OECD poroste nejrychleji za sedm let

Světová ekonomika v letošním roce díky oživení obchodu a investic vzroste o 3,9 %, nejprudším tempem za sedm let. Stejné tempo růstu si udrží i příští rok. V úterý to předpověděla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zlepšila tak svou listopadovou prognózu, podle které měl hospodářský růst v letošním roce činit 3,7 % a v příštím 3,6 %.

9. Británie mírně zlepšila odhad letošního hospodářského růstu

Britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) zlepšil odhad letošního růstu britské ekonomiky na 1,5 % z dosud předpokládaných 1,4 %. Ve zprávě o státním rozpočtu to v úterý oznámil ministr financí Philip Hammond. Upozornil, že rychlejší růst ekonomiky bude mít příznivý dopad na státní finance.

10. Japonsku chybí pracovníci, před cizinci však země upřednostňuje roboty

Pokles populace způsobil v Japonsku největší nedostatek pracovních sil za čtvrt století. Poměr nabídky pracovních míst k poptávce po nich je nejhorší od poloviny 70. let a ekonomové už vládě dlouho doporučují, aby zmírnila přísná imigrační pravidla. Hluboký důraz na kulturní homogenitu však s sebou nese i to, že před cizinci Tokio upřednostňuje umělou inteligenci.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Japonsku se vyplácejí štědré příspěvky na novorozence

Porodnost v Japonsku se v roce 2015 vyšplhala na 21leté maximum, když se její míra zvýšila na 1,46 dítěte na jednu ženu z 1,42 v roce 2014. Nejvíce se na tomto nárůstu podílely ženy mezi 30 a 34 lety.

Jedná se o pozitivní zprávu pro zemi, kterou již nějakou dobu děsí strašák demografické krize. Na aktuálním růstu porodnosti je však zajímavý ještě jiný fakt, korelace s finančními pobídkami pro nové rodiče. Nejvyšší míra porodnosti ze všech tokijských částí byla totiž v oblasti Minato, kde rodiče na narozené dítě dostávají jednorázový příspěvek ve výši 180 000 jenů.

Největšího skoku v porodnosti navíc dosáhlo město Ama na ostrově Nakanoshima, kde rodiče na první dítě dostávají 100 000 jenů a na čtvrté dokonce milion jenů. Míra porodnosti v tomto městě se zvýšila na 1,8 dítěte na jednu ženu z 1,66 v předchozím roce.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat