US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (18. února)

Jak se v pondělí obchodovalo na pražské burze a jinde v Evropě, jak se v závěru loňského roku dařilo japonské ekonomice a jak se v Británii (ne)daří snižovat rozdíly v ekonomické produktivitě regionů? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
18. 2. 2020 | 0:00
Musíte vědět

1. Evropské akcie v úvodu týdne zdražily, v centru pozornosti byl koronavirus

Evropské akcie zakončily pondělní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři nadále soustředili hlavně na zprávy týkající se šíření čínského koronaviru. Pozitivně trh reagoval na rozhodnutí čínské centrální banky snížit základní úrokovou sazbu pro střednědobé úvěry. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,34 % na 431,98 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,33 % na 7 433,25 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,27 % na 6 085,95 bodu a německý DAX si polepšil o 0,29 % na 13 783,89 bodu. Dařilo se zejména automobilovému sektoru, který stoupl zhruba o 1,3 %, proti trendu naopak šlo technologické odvětví, jež oslabilo zhruba o 0,3 %.

KONTEXT: Krize se (ne)blíží. Jak se připravit?

KONTEXT: Krize se (ne)blíží. Jak se připravit?

2. Pražská burza v pondělí odepsala půl procenta, nedařilo se Avastu

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v červených číslech, index PX klesl o 0,5 % na 1 097,45 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie vývojáře antivirového softwaru Avast, které zlevnily o 3,65 % na 132 Kč. Dařilo se naopak energetické skupině ČEZ, jež si připsala 0,8 % na 504 Kč. Objem obchodů byl s 206 miliony korun výrazně podprůměrný.

Investorský magazín: Abeceda emise firemního dluhopisu, psychologie okolo Tesly a plastová záplava

Investorský magazín: Abeceda emise firemního dluhopisu, psychologie okolo Tesly a plastová záplava

3. Očekávané události

V úterý v Evropě vyjdou indexy ekonomického sentimentu institutu ZEW pro Německo a eurozónu a britská tříměsíční míra nezaměstnanosti ILO. Spojené státy se poté odpoledne pochlubí indexem cen domů od NAHB a indexem průmyslové aktivity newyorského Fedu. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Advance Auto Parts, Walmart, Medtronic, Glencore či HSBC Holdings. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. února

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Japonská ekonomika v čtvrtém čtvrtletí klesla nejvíce od roku 2014

Japonská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku klesla v celoročním přepočtu o 6,3 %, což byl největší propad od druhého kvartálu roku 2014. Důvodem bylo zvýšení daně z obratu a devastující tajfun. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila japonská vláda.

5. Průzkum: Firmy z USA v Číně trápí nedostatek zaměstnanců

Téměř polovina amerických firem působících v Číně uvádí, že jejich globální aktivity pociťují dopady opatření, k nimž sáhly čínské úřady kvůli epidemii onemocnění způsobeného koronavirem. Zhruba 75 % firem nemá dostatek zaměstnanců pro továrny v Číně, aby mohly plně obnovit výrobu. Omezení zavedená kvůli ochraně veřejného zdraví podle nich znemožňují části zaměstnanců vrátit se po prodloužených svátcích do práce. Uvádí to průzkum Americké obchodní komory (AmCham) v Šanghaji.

6. GM se stahuje z Austrálie, Nového Zélandu a Thajska

Americká automobilka General Motors se rozhodla stáhnout z Austrálie, Nového Zélandu a Thajska. Rozhodnutí je součástí strategie, podle které chce automobilka opustit trhy, které nemají odpovídající návratnost investic.

7. Alstom kupuje vlakovou divizi Bombardieru

Francouzský výrobce vlaků Alstom uzavřel předběžnou dohodu o převzetí vlakové divize kanadské strojírenské společnosti Bombardier. Oznámila to v pondělí společnost. Dodala, že za stoprocentní podíl v divizi Bombardier Transportation zaplatí 5,8 až 6,2 miliardy eur. Divize působí také v České republice, kde má výrobní závod v České Lípě.

8. Zuckerberg jednal s Vestagerovou a Jourovou o nových regulacích

O plánech Evropské unie na regulaci digitálních společností a umělé inteligence jednal v pondělí v sídle Evropské komise šéf firmy Facebook Mark Zuckerberg. Zakladatel největší sociální sítě světa před schůzkou připustil, že dobrá pravidla nastavená vládami mohou dlouhodobě internetovým firmám prospět. S místopředsedkyní EK Věrou Jourovou mluvil o tom, že on-line společnosti měly být v rámci boje s dezinformacemi co nejtransparentnější.

9. iHNED.cz: Velvyslanec USA varoval poslance před digitální daní

Americký velvyslanec v Česku Stephen King zaslal členům rozpočtového výboru české Poslanecké sněmovny dopis, ve kterém označil zvažovanou digitální daň za diskriminační. Podle serveru iHNED.cz, který v pondělí o dokumentu informoval, King poslance varoval i před možným zavedením odvetných opatření ze strany USA. Daň, jejíž návrh sněmovní výbor projednává, by se vztahovala na velké internetové firmy v Česku. Týkat by se měla předních světových společností jako Google, Facebook, Amazon či Apple.

10. Země EU jsou v pohledu na víceletý rozpočet stále rozdělené

Výhrady k aktuálnímu návrhu víceletého rozpočtu Evropské unie dali v pondělí najevo ministři členských zemí po zasedání, během něhož připravovali výchozí pozice ke čtvrtečnímu mimořádnému summitu. Zatímco část čistých plátců považuje celkový objem rozpočtu navrženého předsedou Evropské rady Charlesem Michelem za příliš vysoký, státy východního a jižního křídla EU by chtěly více peněz.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rozdíl v produktivitě Londýna a regionů jako v roce 1901

Rozdíly v ekonomické produktivitě Londýna a ostatních britských regionů jsou stejně velké jako na začátku minulého století a na jejich překonání neexistuje žádné rychlé řešení. Píše se to ve studii rady pro průmyslovou strategii, která byla vypracována pro britskou vládu.

Rozdíl v produktivitě práce za hodinu mezi nejvýkonnějšími oblastmi Británie a jejich opačnými póly je větší než ve všech větších členských zemích Evropské unie, jako jsou Německo a Francie.

Britský premiér Boris Johnson slibuje, že zaostávající části země podpoří. K tomu by částečně měly pomoci větší výdaje na infrastrukturu ve státním rozpočtu, který má být schválen příští měsíc.

Nemálo z těchto regionů se v referendu vyslovilo pro odchod z Evropské unie a v některých z nich v prosincových volbách zvítězili Johnsonovi konzervativci. Podle studie ale samotné dopravní spojení rozdíly v ekonomické produktivitě nenapraví. Řešení problému bude pomalé a důležitou roli v oživení nebo útlumu místního hospodářství budou hrát též dovednosti, inovace, bydlení, místní komunity a občanské iniciativy.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie