Co musíte ráno vědět (20. srpna)

Jak světové burzy zakončily uplynulý týden, co nového řekl svým spolustraníkům turecký prezident, o čem uvažuje jeho americký kolega a čím bude v Irsku jezdit papež? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek posílily, v týdenním horizontu se ale hlavní indexy na směru neshodly

Americké akcie v pátek posílily díky nadějím na zmírnění napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Za pět obchodních dnů ale vykázaly hlavní akciové indexy smíšené výsledky. Index Dow si v pátek připsal 0,43 % na 25 669,32 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,33 % na 2 850,13 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,13 % na 7 816,33 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,02 % na 12,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,86 %. Za celý týden Dow vzrostl o 1,41 % a S&P 500 se zvýšil o 0,59 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 0,29 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie posílily, obchodování je kolísavé
V polovině srpna si index S&P 500 připsal zelenou týdenní svíčku, díky čtvrtečnímu a pátečnímu růstu posílil o 0,59 %.
V čem je největší problém současných vysokých cen akcií?
Hodnotoví investoři při výběru akcií hledají co možná největší slevu oproti takzvané vnitřní hodnotě, která jim poskytuje rezervu pro případ špatného rozhodnutí nebo nepředvídatelných událostí (margin of safety). V současnosti ale investoři žádnou takovou slevu nemají šanci získat, spíše naopak, musejí (nebo spíše chtějí) platit prémii navíc. Co je k tomu vede? A proč to nedopadne dobře?

2. Evropské akcie v pátek většinou klesaly kvůli turecké nejistotě, v mínusu skončily indexy také v týdenním horizontu

Evropské burzy v pátek uzavřely většinou s mírnými ztrátami. Turecká krize tlumila zájem o riziková aktiva. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,56 %, když téměř všechny jeho sektory byly v záporu. Londýnský index FTSE 100 skončil na zelené nule (+0,03 %), německý DAX klesl o 0,22 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,08 %. Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 1,24 %, FTSE 100 ztratil 1,41 %, DAX se snížil o 1,72 % a CAC 40 oslabil o 1,29 %.

Světové akcie: (Ještě) není tak zle
Světové akciové trhy jsou v celkově dobré kondici. Ačkoli hlavní indexy letos nic mimořádného nepředvádějí, trhy prokázaly ve druhém čtvrtletí odolnost a vrátily se do blízkosti hodnot ze začátku roku. Průměrný růst zisků na akcii vypadá zdravě, zejména v USA a na rozvíjejících se trzích. Analytici z Fidelity International jsou optimističtí, i co se týká Asie, a to navzdory rostoucím výnosům v USA a rizikům spojeným s Čínou.

3. Pražská burza v pátek oslabila, za celý týden klesla o téměř 1,5 %

Pražská burza v pátek opět oslabila, index PX klesl o 0,31 % na 1 058,05 bodu. Ztratila většina hlavních emisí včetně akcií Erste Group Bank nebo ČEZ. Největší objem obchodů zaznamenaly v pátek akcie Monety Money Bank, které posílily o 0,46 %. Akcie Erste zlevnily o 1,19 % a ČEZ klesl o 0,09 %. Nejvýraznější pokles postihl cenné papíry VIG (-1,88 %). Za týden akcie na pražské burze podle indexu PX oslabily o 1,4 %.

Ekonomika a trh s auty: Dopady krize a trendy současnosti
Krize globální ekonomiky odhalila, že je trh s auty v mnohém podobný trhu realitnímu, především kvůli závislosti na úvěrovém financování. Preference spotřebitelů se výrazně posunuly, a tak na to musel reagovat také automobilový trh. V současnosti je trendem na západě důraz na ekologii, ve střední a východní Evropě ale zatím není tak silný. Nejen o tom spolu v rámci projektu Alter Eko hovořili ekonom Richard Hindls a generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová. Kompletní pořad si můžete v premiéře poslechnout vždy ve středu v 15.33 na Českém rozhlasu Plus, který je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář není na úvod týdne zrovna štědrý na podstatná data, zaujmou snad jen index výrobních cen v Německu a stavební výroba v eurozóně, Švýcarsko pak odtajní vývoj vkladů v tamních bankách. První den mimo třetí záchranný program si zapíše Řecko. Hospodářské výsledky oznámí například společnost Estée Lauder. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecká záchrana končí, evropské dluhové problémy pokračují

Řecko v pondělí opouští záchranný program, po osmi letech nucených masivních úspor a škrtů výměnou za obrovské půjčky a po ekonomickém kolapsu srovnatelném s hospodářskou krizí ve 30. letech 20. století. Odchod je vítaným milníkem. Nabízí však jen malou jistotu toho, že 19členná eurozóna má problémy s dluhem za sebou. Obrovské zadlužení Řecka, ale také třeba Itálie, zůstávají pro Evropu skrytou finanční hrozbou a může trvat celou generaci, než se ji podaří zneškodnit.

Jak šel čas s řeckou dluhovou krizí
Vybrané hlavní události spojené s hospodářskými problémy Řecka, které 20. srpna opustí třetí a zároveň poslední záchranný program.

6. Teherán chce prodávat ropu i navzdory americkým sankcím

Íránská vláda hledá způsoby, jak prodávat ropu a disponovat s příjmy z prodeje i poté, co Spojené státy odstoupily od jaderné dohody s Teheránem a vyhlásily nové sankce vůči íránskému energetickému průmyslu a bankovnímu sektoru. Prohlásil to v neděli podle agentury Reuters íránský viceprezident Ešák Jahangírí. Írán podle Reuters rovněž požádal o podporu Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v situaci, kdy hrozící výpadek dodávek íránské ropy údajně chce nahradit Saúdská Arábie.

7. Erdoğan: Turecko bude bojovat proti pokusu o hospodářský puč

Turecko bude ze všech sil bojovat proti pokusu o ekonomický puč a proti hrám, které mají ohrozit jeho hospodářství. Na sjezdu vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) to v sobotu řekl prezident Recep Tayyip Erdoğan. Turecká ekonomika se ocitla v problémech mimo jiné kvůli zhoršeným vztahům se Spojenými státy, které na něj uvalily sankce kvůli sporu o zadržovaného amerického duchovního Andrewa Brunsona.

Turecká krize: Příčiny, důsledky a scénáře dalšího vývoje podle ekonoma a investičního stratéga
Turecká lira k americkému dolaru v reakci na vyostřené vztahy mezi Ankarou a Washingtonem v týdnu oslabila na historické minimum. Most mezi Evropou a Asií navíc trápí vysoká inflace. Země tak balancuje nad ekonomickou propastí. Co se v Turecku děje, co všechno tamní krize ovlivňuje a jaké jsou další možné scénáře? O tom hovořil šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný s investičním stratégem Miroslavem Plojharem a ekonomem Michalem Skořepou z České spořitelny.
Agentury S&P a Moody's zhoršily rating Turecka
Mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's a Moody's v pátek snížily hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka o jeden stupeň. Ratingy se tak dostaly hlouběji do spekulativního pásma. Turecko se nyní potýká s měnovou krizí, za kterou stojí mimo jiné napjaté vztahy se Spojenými státy.

8. Trump by chtěl zrušit čtvrtletní zprávy o firemních výsledcích

Americký prezident Donald Trump se chytil myšlenky, s níž nedávno přišel Warren Buffett, aby "se podnikům dařilo ještě lépe". Nápad zatím sklízí smíšené reakce.

9. Cena platiny kvůli měnovým šokům klesla nejníže za deset let

Cena platiny se v uplynulém týdnu propadla nejníže za deset let. Kolaps turecké liry vyvolal řetězovou reakci na trzích a oslabil měnu největšího světového producenta, Jihoafrické republiky. To dále zhoršuje současné problémy s nadměrnými dodávkami platiny na trh.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Škoda jako partner světového setkání rodin povozí i papeže

Automobilka Škoda je oficiálním partnerem nadcházejícího Světového setkání rodin 2018 v Dublinu. Jeden ze čtyř vozů Škoda Rapid bude v sobotu vozit i papeže Františka.

Škodovky se speciálními registračnímu značkami jsou v zásadě sériové vozy s drobnými úpravami. Škodovka prostřednictvím videa umístěného na portálu YouTube potvrdila, že poté, co papež v sobotu ráno přistane na letišti v Dublinu, do paláce irského prezidenta ho dopraví Škoda Rapid.

Škodovka poskytla papežské návštěvě na Světovém setkání rodin dohromady čtyři vozy Škoda Rapid s motorizací 1.0 TSI. Každá z nich byla uzpůsobena speciálním požadavkům. Byly vybaveny speciálními skly a loketní opěrkou. Vozy mají lak jedinečné tmavě modré barvy. Na blatníky byly instalovány malé chromové žerdě pro vatikánskou vlaječku

Po setkání s irským prezidentem Michaelem Higginsem vůz papeže Františka přepraví na dublinský hrad, kde bude mít projev. Navštíví také místní katedrálu a centrum pro rodiny bez domova. Večer pak zavítá na mezinárodní festival rodin na stadionu Croke Park. V neděli se František letecky přepraví na poutní místo Knock Shrine a po návratu do Dublinu zamíří na pontifikální mši, která Světové setkání rodin uzavře.

Kromě poskytnutí čtyř rapidů pro potřeby papežské návštěvy česká automobilka zajistí logistické služby dalším významným hostům prostřednictvím flotily modelů Superb, Karoq a Octavia.

Po odletu papeže bude jeho rapid spolu s dalším vozem poskytnut charitativní organizaci, kterou určí v souladu s přáním Františka dublinský arcibiskup Diarmuid Martin.

Světové setkání rodin se koná každé tři roky. Jde o významnou událost, jíž se účastní rodiny z celého světa. Dublinské setkání se koná od 21. do 26. srpna.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat