Co musíte ráno vědět (20. srpna)

Jak světové burzy zakončily uplynulý týden, co nového řekl svým spolustraníkům turecký prezident, o čem uvažuje jeho americký kolega a čím bude v Irsku jezdit papež? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pátek posílily, v týdenním horizontu se ale hlavní indexy na směru neshodly
Americké akcie v pátek posílily díky nadějím na zmírnění napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Za pět obchodních dnů ale vykázaly hlavní akciové indexy smíšené výsledky. Index Dow si v pátek připsal 0,43 % na 25 669,32 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,33 % na 2 850,13 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,13 % na 7 816,33 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,02 % na 12,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,86 %. Za celý týden Dow vzrostl o 1,41 % a S&P 500 se zvýšil o 0,59 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 0,29 %.
2. Evropské akcie v pátek většinou klesaly kvůli turecké nejistotě, v mínusu skončily indexy také v týdenním horizontu
Evropské burzy v pátek uzavřely většinou s mírnými ztrátami. Turecká krize tlumila zájem o riziková aktiva. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,56 %, když téměř všechny jeho sektory byly v záporu. Londýnský index FTSE 100 skončil na zelené nule (+0,03 %), německý DAX klesl o 0,22 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,08 %. Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 1,24 %, FTSE 100 ztratil 1,41 %, DAX se snížil o 1,72 % a CAC 40 oslabil o 1,29 %.
3. Pražská burza v pátek oslabila, za celý týden klesla o téměř 1,5 %
Pražská burza v pátek opět oslabila, index PX klesl o 0,31 % na 1 058,05 bodu. Ztratila většina hlavních emisí včetně akcií Erste Group Bank nebo ČEZ. Největší objem obchodů zaznamenaly v pátek akcie Monety Money Bank, které posílily o 0,46 %. Akcie Erste zlevnily o 1,19 % a ČEZ klesl o 0,09 %. Nejvýraznější pokles postihl cenné papíry VIG (-1,88 %). Za týden akcie na pražské burze podle indexu PX oslabily o 1,4 %.
4. Očekávané události
Makroekonomický kalendář není na úvod týdne zrovna štědrý na podstatná data, zaujmou snad jen index výrobních cen v Německu a stavební výroba v eurozóně, Švýcarsko pak odtajní vývoj vkladů v tamních bankách. První den mimo třetí záchranný program si zapíše Řecko. Hospodářské výsledky oznámí například společnost Estée Lauder. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Řecká záchrana končí, evropské dluhové problémy pokračují
Řecko v pondělí opouští záchranný program, po osmi letech nucených masivních úspor a škrtů výměnou za obrovské půjčky a po ekonomickém kolapsu srovnatelném s hospodářskou krizí ve 30. letech 20. století. Odchod je vítaným milníkem. Nabízí však jen malou jistotu toho, že 19členná eurozóna má problémy s dluhem za sebou. Obrovské zadlužení Řecka, ale také třeba Itálie, zůstávají pro Evropu skrytou finanční hrozbou a může trvat celou generaci, než se ji podaří zneškodnit.
6. Teherán chce prodávat ropu i navzdory americkým sankcím
Íránská vláda hledá způsoby, jak prodávat ropu a disponovat s příjmy z prodeje i poté, co Spojené státy odstoupily od jaderné dohody s Teheránem a vyhlásily nové sankce vůči íránskému energetickému průmyslu a bankovnímu sektoru. Prohlásil to v neděli podle agentury Reuters íránský viceprezident Ešák Jahangírí. Írán podle Reuters rovněž požádal o podporu Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) v situaci, kdy hrozící výpadek dodávek íránské ropy údajně chce nahradit Saúdská Arábie.
7. Erdoğan: Turecko bude bojovat proti pokusu o hospodářský puč
Turecko bude ze všech sil bojovat proti pokusu o ekonomický puč a proti hrám, které mají ohrozit jeho hospodářství. Na sjezdu vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) to v sobotu řekl prezident Recep Tayyip Erdoğan. Turecká ekonomika se ocitla v problémech mimo jiné kvůli zhoršeným vztahům se Spojenými státy, které na něj uvalily sankce kvůli sporu o zadržovaného amerického duchovního Andrewa Brunsona.
8. Trump by chtěl zrušit čtvrtletní zprávy o firemních výsledcích
Americký prezident Donald Trump se chytil myšlenky, s níž nedávno přišel Warren Buffett, aby "se podnikům dařilo ještě lépe". Nápad zatím sklízí smíšené reakce.
9. Cena platiny kvůli měnovým šokům klesla nejníže za deset let
Cena platiny se v uplynulém týdnu propadla nejníže za deset let. Kolaps turecké liry vyvolal řetězovou reakci na trzích a oslabil měnu největšího světového producenta, Jihoafrické republiky. To dále zhoršuje současné problémy s nadměrnými dodávkami platiny na trh.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Škoda jako partner světového setkání rodin povozí i papeže
Automobilka Škoda je oficiálním partnerem nadcházejícího Světového setkání rodin 2018 v Dublinu. Jeden ze čtyř vozů Škoda Rapid bude v sobotu vozit i papeže Františka.
Škodovky se speciálními registračnímu značkami jsou v zásadě sériové vozy s drobnými úpravami. Škodovka prostřednictvím videa umístěného na portálu YouTube potvrdila, že poté, co papež v sobotu ráno přistane na letišti v Dublinu, do paláce irského prezidenta ho dopraví Škoda Rapid.
Škodovka poskytla papežské návštěvě na Světovém setkání rodin dohromady čtyři vozy Škoda Rapid s motorizací 1.0 TSI. Každá z nich byla uzpůsobena speciálním požadavkům. Byly vybaveny speciálními skly a loketní opěrkou. Vozy mají lak jedinečné tmavě modré barvy. Na blatníky byly instalovány malé chromové žerdě pro vatikánskou vlaječku
Po setkání s irským prezidentem Michaelem Higginsem vůz papeže Františka přepraví na dublinský hrad, kde bude mít projev. Navštíví také místní katedrálu a centrum pro rodiny bez domova. Večer pak zavítá na mezinárodní festival rodin na stadionu Croke Park. V neděli se František letecky přepraví na poutní místo Knock Shrine a po návratu do Dublinu zamíří na pontifikální mši, která Světové setkání rodin uzavře.
Kromě poskytnutí čtyř rapidů pro potřeby papežské návštěvy česká automobilka zajistí logistické služby dalším významným hostům prostřednictvím flotily modelů Superb, Karoq a Octavia.
Po odletu papeže bude jeho rapid spolu s dalším vozem poskytnut charitativní organizaci, kterou určí v souladu s přáním Františka dublinský arcibiskup Diarmuid Martin.
Světové setkání rodin se koná každé tři roky. Jde o významnou událost, jíž se účastní rodiny z celého světa. Dublinské setkání se koná od 21. do 26. srpna.
Aktuality
