Co musíte ráno vědět (21. května)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, proč už není Čína mezi třemi největšími investory v Německu a co dokáže malinois? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu díky technologickým firmám vzrostly

Akcie ve Spojených státech ve středu posílily. Dařilo se technologickým firmám a poskytovatelům komunikačních služeb. Zprávy o případných dodatečných ekonomických stimulačních opatřeních pak posílily naději na rychlé oživení z propadu způsobeného pandemií nemoci covid-19. Index Dow stoupl o 1,52 % na 24 575,90 bodu, širší S&P 500 přidal 1,67 % na 2 971,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 2,08 % na 9 375,78 bodu. Nasdaq Composite je nyní opět už jen zhruba pět procent pod svým rekordem. Index volatility VIX spadl o 8,32 % na 27,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 0,69 %.

Akcie i dluhopisy v USA od března posílily. Který trh má pravdu?
Trh s dluhopisy a akciemi v USA má někdy tendenci vysílat rozdílné signály. V současnosti oba masivní objemy peněz reagují na společné faktory poměrně logicky a v souladu s tím, čemu se všeobecně říká averze k riziku. Akciový trh vyhlíží špatnou výkonnost především v cyklických odvětvích, trh s bondy do cen zahrnuje obrovský nárůst nezaměstnanosti, který bude držet ekonomický výkon hluboko pod potenciálem, a to se všemi myslitelnými dopady na vývoj inflace.
Dluhopisy jako ochrana portfolia? Každá mince má dvě strany
Zatímco akciový index S&P 500 od začátku roku stále ztrácí hodně přes 10 %, portfolio, v němž jsou akcie zastoupeny jen z 50 % a druhou polovinu představují dluhopisy, naproti tomu odepisuje necelých 5 %. Takže pro diverzifikované portfolio jednoznačně palec nahoru. Jsou ale dluhopisy tak skvělým diverzifikačním nástrojem i v dlouhodobějším horizontu?

2. Evropské akcie se ve středu vrátily do zelených čísel

Evropské akcie po špatném začátku nakonec zakončily středeční den v zelených číslech. Pochybnosti o účinnosti nové vakcíny sice přinesly na trhy nervozitu, postupné otevírání ekonomik a zlepšující se spotřebitelská důvěra ovšem nakonec pomohly. Panevropský STOXX Europe 600 posílil o 0,98 % na 342,82 bodu, britský index FTSE 100 vzrostl o 1,08 % na 6 067,16 bodu, německý DAX přidal 1,34 % na 11 223,71 bodu a francouzský CAC 40 skončil se ziskem 0,87 % na 4 496,98 bodu.

Tyto tři indikátory naznačují, že s akciovým trhem není vše v pořádku
Koronavirová krize ještě zdaleka neskončila, americký akciový trh se však již vrátil k růstu. Investoři mohou po nedávných masivních výprodejích hodně vydělat, ale stále i hodně ztratit. Následující tři grafy přitom optimistům příliš nakloněné nejsou.

3. Pražská burza ve středu zpevnila, dařilo se většině hlavních emisí

Pražská burza smazala ztráty, které utrpěla v úterý. Index PX ve středu posílil o 1,11 % na 878,57 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie Avastu a bank, dařilo se ale většině hlavních titulů.

Statistika nuda je, ale ne letos. Jak koronavirus (zatím) zamával s českou ekonomikou?
Více než šestiletý růst české ekonomiky se v 1. čtvrtletí 2020 zastavil. Hrubý domácí produkt meziročně reálně klesl o 2,2 %, ve srovnání s předchozím čtvrtletím se propadl o 3,6 %. K propadu došlo v průmyslu i ve službách. Průmyslová produkce směřovala k cyklickému útlumu již loni a v lednu a únoru se dynamika příliš neměnila. Během března však v reakci na opatření proti šíření koronaviru omezila řada podniků výrobu a někdy ji prakticky zastavila. Produkce v automobilovém průmyslu proto klesla o více než čtvrtinu a nejbližší subdodavatelská odvětví se propadla o desetinu.
Hadroušek (Fio banka): České banky mají větší kapitálový polštář než ty evropské, jejich akcie mohou více těžit z oživení ekonomiky
Akcie Erste Group Bank, Komerční banky a Monety Money Bank se obchodují na spodní hraně toho, co lze po panických výprodejích zkraje jara považovat za odpovídající fundamentům těchto bank, říká makléř Pavel Hadroušek z Fio banky. V případě Monety jsou podle něj pro investory pozitivním signálem i nedávné nákupy akcií ze strany managementu a zájem některých velkých investorů. Erste se pak obchoduje s výraznějším diskontem oproti vnitřní hodnotě, a tak by mohla také výrazněji těžit z případného zlepšení nálady na kapitálových trzích.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek vyjdou v Austrálii, Japonsku a Británii předběžné květnové indexy nákupních manažerů. Ve Spojených státech se investoři zaměří na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, údaje o prodejích starších domů a předběžné květnové PMI. Hospodářské výsledky na trh pošle v Evropě mimo jiné Assicurazioni Generali a ve Spojených státech Agilent Technologies, NVIDIA, Hormel Foods, Hewlett Packard Enterprise nebo Palo Alto Networks. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed se zavázal podporovat ekonomiku, jak bude třeba, potvrdil zápis z dubnového zasedání

Americká centrální banka (Fed) se zavázala podporovat ekonomiku, jak bude třeba, dokud nebude na cestě k oživení. Potvrdil to zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu. V podobném duchu se v posledních dnech vyjadřoval i samotný guvernér banky Jerome Powell.

6. DPA: Automobilový sektor může doufat v podporu od EU

Automobilový průmysl, který těžce zasáhla koronavirová krize, může doufat v podporu od Evropské unie. V jednom z pracovních dokumentů Evropské komise se například navrhuje vynaložit v následujících dvou letech 20 miliard eur na program, který by motivoval spotřebitele k nákupu vozů šetrných k životnímu prostředí. Informovala o tom ve středu agentura DPA.

7. Reuters: Čína vypadla z trojice největších investorů v Německu

Čína loni po více než deseti letech vypadla z trojice největších zahraničních investorů v Německu. Ukazují to záznamy německé rozvojové agentury Germany Trade and Invest (GTAI). Čínská vláda se teď soustředí spíše na povzbuzení domácí ekonomiky, a v Německu tak loni více investovaly Spojené státy, Británie a Švýcarsko.

8. Merkelová: Rozhodnutí o vládní pomoci Lufthanse padne brzy

Rozhodnutí o vládní pomoci německým aerolinkám Lufthansa padne v brzké době. Uvedla to ve středu kancléřka Angela Merkelová s tím, že kabinet na toto téma vede intenzivní jednání se samotnou firmou i s Evropskou komisí. Bližší detaily k chystané dohodě nesdělila. Stejně jako mnoho dalších leteckých přepravců čelí i Lufthansa vážným potížím kvůli poklesu letecké dopravy v důsledku pandemie nemoci covid-19.

9. S&P kvůli koronaviru zhoršila rating automobilek Toyota a Honda

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve středu zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti japonských automobilek Toyota Motor a Honda Motor. Předpokládá totiž, že koronavirová krize bude mít po jeden až dva roky výrazný dopad na jejich hospodářské výsledky.

10. Spotřebitelská nálada v eurozóně i v EU se v květnu zlepšila

Spotřebitelská nálada v eurozóně i v celé Evropské unii se v květnu podle rychlého odhadu mírně zlepšila. Vzdálila se svému rekordnímu minimum z doby recese v roce 2009, kam se přiblížila v dubnu, v obou regionech však zůstává pod dlouhodobým průměrem. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Malinois

Belgický ovčák malinois, jeden ze čtyř druhů belgických ovčáků (ostatní jsou laekenois, groenendael a tervueren) získal své označení po městu Mechelen. A umí neuvěřitelné věci.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat