Co musíte ráno vědět (21. května)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, proč už není Čína mezi třemi největšími investory v Německu a co dokáže malinois? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu díky technologickým firmám vzrostly
Akcie ve Spojených státech ve středu posílily. Dařilo se technologickým firmám a poskytovatelům komunikačních služeb. Zprávy o případných dodatečných ekonomických stimulačních opatřeních pak posílily naději na rychlé oživení z propadu způsobeného pandemií nemoci covid-19. Index Dow stoupl o 1,52 % na 24 575,90 bodu, širší S&P 500 přidal 1,67 % na 2 971,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 2,08 % na 9 375,78 bodu. Nasdaq Composite je nyní opět už jen zhruba pět procent pod svým rekordem. Index volatility VIX spadl o 8,32 % na 27,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 0,69 %.
2. Evropské akcie se ve středu vrátily do zelených čísel
Evropské akcie po špatném začátku nakonec zakončily středeční den v zelených číslech. Pochybnosti o účinnosti nové vakcíny sice přinesly na trhy nervozitu, postupné otevírání ekonomik a zlepšující se spotřebitelská důvěra ovšem nakonec pomohly. Panevropský STOXX Europe 600 posílil o 0,98 % na 342,82 bodu, britský index FTSE 100 vzrostl o 1,08 % na 6 067,16 bodu, německý DAX přidal 1,34 % na 11 223,71 bodu a francouzský CAC 40 skončil se ziskem 0,87 % na 4 496,98 bodu.
3. Pražská burza ve středu zpevnila, dařilo se většině hlavních emisí
Pražská burza smazala ztráty, které utrpěla v úterý. Index PX ve středu posílil o 1,11 % na 878,57 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie Avastu a bank, dařilo se ale většině hlavních titulů.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek vyjdou v Austrálii, Japonsku a Británii předběžné květnové indexy nákupních manažerů. Ve Spojených státech se investoři zaměří na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, údaje o prodejích starších domů a předběžné květnové PMI. Hospodářské výsledky na trh pošle v Evropě mimo jiné Assicurazioni Generali a ve Spojených státech Agilent Technologies, NVIDIA, Hormel Foods, Hewlett Packard Enterprise nebo Palo Alto Networks. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Fed se zavázal podporovat ekonomiku, jak bude třeba, potvrdil zápis z dubnového zasedání
Americká centrální banka (Fed) se zavázala podporovat ekonomiku, jak bude třeba, dokud nebude na cestě k oživení. Potvrdil to zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu. V podobném duchu se v posledních dnech vyjadřoval i samotný guvernér banky Jerome Powell.
6. DPA: Automobilový sektor může doufat v podporu od EU
Automobilový průmysl, který těžce zasáhla koronavirová krize, může doufat v podporu od Evropské unie. V jednom z pracovních dokumentů Evropské komise se například navrhuje vynaložit v následujících dvou letech 20 miliard eur na program, který by motivoval spotřebitele k nákupu vozů šetrných k životnímu prostředí. Informovala o tom ve středu agentura DPA.
7. Reuters: Čína vypadla z trojice největších investorů v Německu
Čína loni po více než deseti letech vypadla z trojice největších zahraničních investorů v Německu. Ukazují to záznamy německé rozvojové agentury Germany Trade and Invest (GTAI). Čínská vláda se teď soustředí spíše na povzbuzení domácí ekonomiky, a v Německu tak loni více investovaly Spojené státy, Británie a Švýcarsko.
8. Merkelová: Rozhodnutí o vládní pomoci Lufthanse padne brzy
Rozhodnutí o vládní pomoci německým aerolinkám Lufthansa padne v brzké době. Uvedla to ve středu kancléřka Angela Merkelová s tím, že kabinet na toto téma vede intenzivní jednání se samotnou firmou i s Evropskou komisí. Bližší detaily k chystané dohodě nesdělila. Stejně jako mnoho dalších leteckých přepravců čelí i Lufthansa vážným potížím kvůli poklesu letecké dopravy v důsledku pandemie nemoci covid-19.
9. S&P kvůli koronaviru zhoršila rating automobilek Toyota a Honda
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve středu zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti japonských automobilek Toyota Motor a Honda Motor. Předpokládá totiž, že koronavirová krize bude mít po jeden až dva roky výrazný dopad na jejich hospodářské výsledky.
10. Spotřebitelská nálada v eurozóně i v EU se v květnu zlepšila
Spotřebitelská nálada v eurozóně i v celé Evropské unii se v květnu podle rychlého odhadu mírně zlepšila. Vzdálila se svému rekordnímu minimum z doby recese v roce 2009, kam se přiblížila v dubnu, v obou regionech však zůstává pod dlouhodobým průměrem. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Malinois
Belgický ovčák malinois, jeden ze čtyř druhů belgických ovčáků (ostatní jsou laekenois, groenendael a tervueren) získal své označení po městu Mechelen. A umí neuvěřitelné věci.