Co musíte ráno vědět (23. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co čekají ekonomové od České národní banky a která slavná společnost slaví 130 let od svého vzniku? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pátek oslabily s nárůstem napětí v mezinárodním obchodu, v mínusu skončily indexy i v týdenním horizontu
Akciové trhy ve Spojených státech uzavřely týden poklesem. Oslabila je zpráva, že čínská delegace jen dva dny před pokračováním americko-čínských rozhovorů o obchodu nečekaně zrušila návštěvu amerických států Montana a Nebraska plánovanou na příští týden. Index Dow v pátek klesl o 0,59 % na 26 935,07 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,49 % na 2 992,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,8 % na 8 117,67 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 9,04 % na 15,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,72 %. Za celý týden index Dow klesl o 1,05 %, S&P 500 se snížil o 0,51 % a Nasdaq Composite odepsal 0,72 %.
2. Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, v plusu skončily i v týdenním horizontu
Evropské akcie v závěru týdne posílily o necelou třetinu procenta. Mírně v plusu skončily také v týdenním horizontu. Investoři se před víkendem nepouštěli do velkých obchodů, nadále sledují především dění kolem americko-čínské obchodní války a další vyjádření k útoku na saúdskoarabské rafinérie. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl v pátek o 0,29 % na 392,95 bodu, za celý týden pak vzrostl o 0,3 %. Britský index FTSE 100 se snížil o 0,16 % (týden: -0,31 %), německý DAX ale zpevnil o 0,08 % (v týdenním horizontu beze změny) a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,56 % (týden: +0,62 %).
3. Pražská burza v pátek stoupla o více než půl procenta, za týden posílila o procento
Pražská burza v pátek třetí den v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,66 % na 1 060,32 bodu, a to hlavně zásluhou Avastu a O2 Czech Republic. Brzdou výraznějšího růstu byly akcie Philip Morris ČR. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o procento.
4. Očekávané události
V úvodu týdne vyjdou v řadě zemí předběžné indexy nákupních manažerů, ve Španělsku budou oznámena data o obchodní bilanci a v USA vyjde index aktivity chicagského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Rada ČNB nechá ve středu podle ekonomů úrokové sazby beze změny
Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 25. září úrokové sazby beze změny. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je nejistý ekonomický vývoj v zahraničí. Změna sazeb do konce letošního roku je tak nepravděpodobná, uvedli ekonomové.
6. Před pondělním klimatickým summitem OSN v New Yorku slíbily desítky firem snížit emise
Téměř 90 velkých světových firem působících v široké škále odvětví od potravinářství po cementářský průmysl slíbilo omezit emise skleníkových plynů v rámci nové kampaně, jejímž cílem je přimět nadnárodní podniky k ekologičtějšímu chování. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na organizátory akce.
7. Spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných dat mírně stoupla
Spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných dat stoupla, zůstává ale v záporných hodnotách. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Evropská komise. Index důvěry se zvýšil na -6,5 bodu z -7,1 bodu v srpnu, čekal se růst jen na -7 bodů.
8. Novou šéfkou Royal Bank of Scotland bude Alison Roseová
Novou výkonnou ředitelkou britského finančního ústavu Royal Bank of Scotland se stane Alison Roseová. RBS tak bude první z velkých britských bank, v jejímž čele bude stát žena. Roseová ve funkci nahradí od 1. listopadu Rosse McEwana, který vedl banku od roku 2013 a teď odchází do vedení National Australia Bank.
9. Čína znovu mírně snížila novou referenční úvěrovou sazbu
Čínská centrální banka v pátek snížila svou novou referenční úvěrovou sazbu na 4,20 % z předchozích 4,25 %, aby podpořila domácí ekonomiku v době obchodní války se Spojenými státy. K mírnému snížení sazby přistoupila už druhý měsíc za sebou.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Tato slavná společnost slaví 130 let
Nejprve to, jak firma působila původně ve své domovské zemi.
Pak takový hrubý překlad, který už prozrazuje prakticky vše.
Ano, 130. narozenin se dočkala společnost Nintendo. S hrdiny elektronických her Donkey Kongem a Mariem či s Pokémony prožily kus života miliony příznivců. Společnost Nintendo za posledních více než 30 let uvedla na trh několik herních systémů a stovky her. Pronikla také do světového trojlístku největších výrobců herních konzolí a vyšvihla se mezi největší japonské firmy podle tržní kapitalizace. Málokdo však ví, že na počátku úspěšného byznysu, založeného před 130 lety (23. září 1889) stály hrací karty.
Manufakturu na výrobu hracích karet založil v Kjótu tehdy třicetiletý Fusadžiró Jamauči. Obchody s ručně malovanými kartami hanafuda utěšeně rostly i po jeho smrti. Tučné výdělky z prodeje karet s Disneyho postavičkami pak umožnily Fusadžiróově vnukovi Hirošimu zkusit štěstí i v jiných oblastech podnikání. Nintendo se tak rozrostlo o řetězec hodinových hotelů, taxi službu i televizní síť. Podniky byly ale prodělečné a fungovaly jen přechodnou dobu v 60. letech.
K vývoji videoher se firma dostala přes výrobu světelných pistolí používaných při simulaci lovu kachen. V roce 1972 si zajistila práva distribuovat v Japonsku vůbec první herní konzoli. Marketingový úspěch zopakovala i o pět let později, když představila svou první herní konzoli pojmenovanou Color TV Game.
Skutečné pozdvižení ale přišlo až s Donkey Kongem (1981), hrou určenou pro vzkvétající segment videoherních automatů. Tu vymyslel mladý designér Šigeru Mijamoto, později jedna z nejznámějších tváří Nintenda a herního průmyslu vůbec. V žánru se poprvé objevil kníratý Mario (tehdy ještě jako Jumpman), který zachraňoval dámu svého srdce před zuřícím lidoopem.
Postavička italsko-amerického instalatéra Maria od té doby účinkovala ve více než 200 hrách a stala se fenoménem podobně jako osudy kapesních příšerek, Pokémonů, které rozpoutaly celosvětovou mánii na přelomu tisíciletí.
Nintendo od počátku 80. let vyvíjelo stolní konzoli, která by hráčům dovolila přehrávat i jiné než výrobcem předem nainstalované hry. Konzole Nintendo Entertainment System (1985) takzvanému cartridgeovému systému distribuce her odpovídala a s 60 miliony prodaných kusů se stala nejprodávanějším 8bitovým herním systémem.
Naproti tomu Game Boy, uvedený na trh roku 1989, s logickou hrou Tetris, se stal komerčním hitem mezi kapesními herními konzolemi. Během let se elektronického zařízení, jež přineslo miliony hodin zábavy nejen teenagerům, prodalo 118 milionů kusů a společnost Nintendo se díky němu stala jedním z největších hráčů v herním průmyslu.
Z poslední doby velký úspěch zaznamenaly hry s pokémony, na jejichž úspěch navázal kreslený seriál, několik kreslených filmů a počítačových i karetních her. Velký ohlas sklidila hlavně hra pro mobily Pokémon Go.
V roce 2017 společnost Nintendo uvedla novou herní konzoli Switch, díky které v uplynulém finančním roce zvýšila zisk o 39 % na 194 miliard jenů (40 miliard Kč) a tržby o 14 % na 1,2 bilionu jenů. Switch je hybridní herní přístroj, který funguje jako konzole i jako tablet. V prodejích zařízení Switch společnost v uplynulém roce ale zaostala za plánem. Prodala jich 17 milionů, což bylo o tři miliony méně, než předpokládala. V nynějším finančním roce počítá s prodejem 18 milionů konzolí.
Předchozí konzoli Wii U japonský podnik uvedl na trh v roce 2012, zájem o tento přístroj ale zaostal za očekáváním. Firma dosud prodala zhruba 13 milionů zařízení Wii U. Prodej předchozí konzole Wii, uvedené na trh v roce 2006, přitom překonal 100 milionů kusů.