Co musíte ráno vědět (30. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jak se v loňském roce dařilo telekomunikační firmě O2 Czech Republic a co také ovlivňuje produktivitu práce? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, index Dow podpořily solidní výsledky firmy 3M a zbrojovek
Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně. Akcie technologických firem před zveřejněním výsledků hospodaření Applu oslabily, oživení průmyslových firem v čele s firmou 3M a zbrojovkami díky výsledkům hospodaření však pomohlo vzhůru indexu Dow. Index Dow stoupl o 0,21 % na 24 579,96 bodu, širší S&P 500 ale klesl o 0,15 % na 2 640 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,81 % na 7 028,29 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,38 % na 19,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o čtyři bazické body na 2,71 %.
2. Evropské burzy v úterý před hlasováním o brexitovém plánu B stouply
Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a čekali na výsledek hlasování britského parlamentu o brexitovém plánu B premiérky Theresy Mayové. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,8 % na 357,23 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,29 % na 6 833,93 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,81 % na 4 928,18 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,08 % na 11 218,83 bodu. Investoři se v úterý zaměřili zejména na akcie společností, které reportovaly kvartální čísla. Cenné papíry firmy Siemens Gamesa, jež vznikla spojením německého Siemensu se španělskou Gamesou, vyletěly vzhůru zhruba o 13 % poté, co firma odtajnila lepší než očekávané výsledky hospodaření.
3. Pražská burza v úterý uzavřela v plusu, akcie Monety zdražily o 3 %
Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, index PX stoupl o 0,44 % na 1 029,60 bodu. Nahoru burzu táhly zejména cenné papíry Monety Money Bank a Komerční banky, nedařilo se naopak Erste Group Bank a telefonnímu operátorovi O2 Czech Republic, jenž ráno odtajnil výsledky hospodaření. Objem obchodů byl s 563 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie energetické skupiny ČEZ, které zdražily o 0,54 % na 555 Kč. Cenné papíry Monety Money Bank získaly 3,07 % na 75,54 Kč.
4. Očekávané události
Ve středu nad ránem Austrálie zveřejní zprávu o inflaci. Dopoledne na trh pošle Německo index dovozních cen, index spotřebitelské důvěry od GfK a zprávu o inflaci a eurozóna indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou statistika rozjednaných prodejů domů a zpráva o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP. Večer pak skončí měnověpolitické zasedání americké centrální banky (změna měnové politiky se nečeká). Výsledkovou mozaiku doplní v USA McDonald's, AT&T, Boeing, Microsoft, Mondelēz International, PayPal Holdings, QUALCOMM, Tesla či Visa a v Evropě Telenor, Volvo nebo Banco Santander. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. O2 Czech Republic loni vzrostly počet zákazníků i tržby, čistý zisk ale firmě mírně klesl
Největšímu tuzemskému operátorovi O2 Czech Republic loni vzrostly tržby o 0,8 % na 38 miliard korun. Čistý zisk firmě ale klesl o 2,5 % na 5,45 miliardy korun. Důvodem byly vyšší odpisy kvůli investicím do nákupu sportovních práv, transformaci IT systémů a investicím do sítí na Slovensku.
6. Apple přiznal softwarovou chybu v aplikaci FaceTime
Technologická společnost Apple v pondělí uvedla, že koncem týdne vydá upgrade softwaru aplikace pro videohovory FaceTime. Měl by odstranit softwarovou chybu, která volajícímu umožňuje poslouchat zvuk z telefonů, na něž zrovna volá. Jejich majitelé přitom ani nemusejí videohovor přijmout, neboť software si sám zapne mikrofon.
7. BBC: Americké sankce vůči Venezuele mohou zlomit tamní armádu
Americké sankce vůči venezuelské státní ropné společnosti PDVSA oznámené v pondělí jsou velkou ranou pro režim venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Myslí si to experti, které v úterý citoval server BBC Mundo. Madurova vláda tak totiž přijde o výraznou část příjmů. Podle analytiků mohou sankce také pomoci k přechodu armády na stranu opozice. PDVSA podobně jako řadu státních podniků ve Venezuele ovládají armádní důstojníci.
8. Šéf Ryanairu: Brexit je nejhloupější nápad za 100 let
Šéf irských nízkonákladových aerolinek Ryanair Michael O'Leary označil brexit za nejhloupější nápad za 100 let. "Jsem si ale jist, že žádný tvrdý brexit nebude," uvedl na úterní tiskové konferenci ve Vídni na téma odchodu Británie z Evropské unie bez dohody. Na tiskové konferenci se věnoval také plánům své firmy a připustil, že by Ryanair mohl koupit jednu či dvě menší letecké společnosti.
9. Řecko se vrátilo na trh dluhopisů, poptávka vysoko převýšila plán
Řecko se vrátilo na trh dluhopisů. V první emisi od loňského srpna, kdy Atény opustily mezinárodní záchranný program, získalo prodejem cenných papírů 2,5 miliardy eur. Poptávka přitom byla více než čtyřikrát vyšší, než byl plánovaný výnos. Země tak učinila malý, ale podstatný krok k refinancování dluhu tržními prostředky.
10. CipherTrace: Krádeže kryptoměn loni vzrostly o 400 %
Hodnota kryptoměn, které byly ukradeny z příslušných burz a vylákány od investorů v loňském roce, vzrostla o více než 400 % na zhruba 1,7 miliardy dolarů. Ve své zprávě to v úterý uvedla americká společnost CipherTrace, která se specializuje na bezpečnost v kybernetickém prostoru.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Špatná kvalita vzduchu snižuje produktivitu práce
Všichni víme, že znečištění životního prostředí škodí zdraví, ale jen málokdo ví, že špatná kvalita vzduchu rovněž snižuje produktivitu práce a škodí nejen pracovníkům, ale i podnikům.
Studie vypracovaná ekonomy ze Singapurské národní univerzity ukázala, že pracovní schopnosti dělníků ze dvou textilek v Číně, z nichž jedna je v provincii Che-nan a druhá v provincii Ťiang-su, klesají o jedno procento vždy, když koncentrace jemného prachu na pracovišti vystoupí o deset mikrogramů na metr krychlový v 25 po sobě následujících dnech.
Po překonání byrokratických překážek dosáhli autoři studie povolení k přístupu k údajům o kvalitě vzduchu v podnicích. A protože v obou továrnách jsou dělníci placeni podle vykonané práce, která byla každodenně pečlivě vyhodnocována, mohli vědci snadno srovnávat pracovní výkon, čili produktivitu, s tím, jak byli dělníci vystavování působení jemných prachových částic.
Jemné částice, které mají průměr pod 2,5 mikronu, jsou indikátorem závažnosti znečištění ovzduší - jde o částice organického a neorganického původu, které jsou kapalné i tuhé a které vzhledem ke svým malým rozměrům mohou proniknout do hloubi dýchacího systému a dostat se do krve. Přenášejí na svém povrchu různé toxické látky, jako jsou kovy, sírany, dusičnany a organické sloučeniny. Většina lidí, kteří žijí v rozvojových zemích, je vystavena takovým koncentracím jemných částic, které nadnárodní zdravotnické organizace považují za nebezpečné.
V obou sledovaných čínských textilkách se úroveň znečištění den ze dne výrazně měnila, ale celkově byla stále vysoká. V jedné z nich koncentrace jemných prachových částic dosahovala průměru rovnajícímu se 85 mikrogramům na metr krychlový. (Podle Světové zdravotnické organizace by denní koncentrace neměly přesahovat 25 mikrogramů.)
Zajímavým výsledkem výzkumu bylo to, že negativní dopad na produktivitu neměly denní změny koncentrace jemných prachových částic, ale trvalé vystavení dělníků znečištěnému prostředí. "Zjistili jsme, že zvýšení koncentrace prachových částic o deset mikrogramů na metr krychlový po 25 dní po sobě snižuje denní produkci o jedno procento a ohrožuje podniky i zaměstnance," uvedl spoluautor studie profesor Liou Chao-ming. Jedno procento se zdá být málo, ale je velmi příznačné, dodal.
Proč se snižuje produktivita, když znečištění vzrůstá? Singapurští vědci předpokládají, že v případě vysoké koncentrace prachových částic je znečištění vidět a to může ovlivnit stav jednotlivce různými způsoby. Kromě pronikání přes plíce do krve tu může hrát roli i psychický prvek: práce ve značně znečištěném prostředí po dlouhou dobu může ovlivnit náladu či chuť pracovat.
O vztahu znečištění a produktivity práce existuje jen málo vědecké literatury. Studie Kalifornské univerzity z roku 2017 již prokázala, že baliči ovoce, kteří pracují ve znečištěném prostředí, mohou vykazovat zpomalení ve své činnosti. Když znečištění překračuje deset mikrogramů na metr krychlový, jejich produktivita klesá o šest procent. V tomto případě vědci vyhodnocovali souvislost mezi produktivitou práce a kvalitou vzduchu v průběhu jednoho dne. Avšak čínský výzkum sledoval tutéž souvislost po delší dobu. Zjištěné skutečnosti je však ještě třeba podpořit dalšími výzkumy.