Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jaký byl březen pro americký trh práce a na jaký "prestižní" seznam se probojovaly nízkonákladové aerolinky Ryanair? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek posílily díky příznivým údajům z trhu práce USA
Americké akcie v pátek posílily. Překvapivě příznivé údaje z trhu práce USA totiž zmírnily obavy ze zpomalování růstu největší světové ekonomiky. Index S&P 500 se zvýšil už posedmé za sebou, což představuje jeho nejdelší sérii nárůstů od října 2017. Index Dow si v pátek připsal 0,15 % na 26 424,99 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,46 % na 2 892,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,59 % na 7 938,69 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,6 % na 12,82 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,50 %. Za celý týden stoupl Dow o 1,92 %, S&P 500 si připsal 2,06 % a Nasdaq Composite posílil o 2,71 %.
2. Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden posílily akcie o více než 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory potěšila zpráva z amerického trhu práce. Trh rovněž pozitivně vnímal zveřejnění německé průmyslové výroby, která předčila očekávání. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,09 % na 388,23 bodu, za celý týden pak stoupl o 2,41 %. Britský FTSE 100 se v pátek zvýšil o 0,61 % na 7 446,87 bodu (týden: +2,3 %), francouzský CAC 40 si připsal 0,23 % na 5 476,20 bodu (týden: +2,35 %) a německý DAX vzrostl o 0,18 % na 12 009,75 bodu (týden: +4,2 %).
3. Pražská burza v pátek nepatrně stoupla, za celý týden zpevnila o 1,1 %
Pražská burza zakončila týden v zelených číslech, index PX v pátek zpevnil o 0,06 % na 1 086,09 bodu. Nahoru trh táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 444 miliony korun podprůměrný. Za celý uplynulý týden akcie na burze v Praze podle indexu PX posílily o 1,1 %.
4. Očekávané události
Pondělní dopoledne bude patřit německé obchodní bilanci, sérii českých dat (nezaměstnanost, průmyslová a stavební výroba, obchodní bilance) a indexu spotřebitelské důvěry v eurozóně od společnosti Sentix. V zámoří odpoledne vyjde zpráva o továrních objednávkách. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Americká ekonomika v březnu vytvořila 196 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti zůstala na 3,8 %
Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 196 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 180 tisíc míst po 33 tisících v únoru (revidováno z 20 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,8 %. Data zveřejnilo v pátek ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v březnu zpomalil z 3,4 % na 3,2 %.
6. Záznam ČNB: Pro zvýšení sazeb hlasovali opět Benda a Michl
Pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu hlasovali na posledním měnověpolitickém jednání bankovní rady ČNB Vojtěch Benda a Aleš Michl. Pro rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny hlasovalo pět zbylých členů rady. Vyplývá to ze záznamu z jednání, který ČNB zveřejnila.
7. Boeing dočasně sníží výrobu letounů řady 737
Americká strojírenská společnost Boeing se rozhodla dočasně snížit výrobu letounů řady 737 na 42 strojů měsíčně z nynějších 52 strojů měsíčně. Rozhodnutí je důsledkem přerušení provozu letounů 737 MAX po dvou tragických nehodách v Indonésii a Etiopii.
8. Šéf ITU: Za obavami kolem Huawei stojí spíše politika než důkazy
Za znepokojením Spojených států ohledně bezpečnosti mobilních sítí páté generace (5G) vybudovaných čínskou společností Huawei stojí spíše politika a obchod než důkazy. Uvedl to podle agentury Reuters generální tajemník Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) Čao Chou-lin.
9. Řecko získá od EU podporu ve výši téměř miliardy eur
Ministři financí zemí eurozóny se dohodli uvolnit Řecku téměř miliardu eur v rámci přislíbené podpory po konci záchranného programu. Výplata prostředků je podmíněna zaváděním reforem, které byly dohodnuty v rámci podpory této země.
10. EK podezírá BMW, Daimler a VW z tajné dohody kvůli čištění emisí
Evropská komise (EK) podezírá německé automobilky BMW, Daimler a Volkswagen, že uzavřely tajnou dohodu, která měla v letech 2006 až 2014 omezit konkurenci při vývoji technologií pro čištění emisí u naftových a benzinových osobních aut. Mohly se tak dopustit porušení antimonopolních pravidel EU, uvedla komise.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Ryanair je mezi 10 největšími znečišťovateli ovzduší v Evropě
Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair se loni dostaly mezi deset největších znečišťovatelů ovzduší v Evropě jako první firma, která neprovozuje uhelnou elektrárnu. Vyplývá to z analýzy výzkumné společnosti Transport & Environment. Ryanairu loni stouply emise oxidu uhličitého o 6,9 %.
Zpráva potvrzuje, že roste podíl leteckého průmyslu na emisích tzv. skleníkových plynů, kterým je připisováno poškozování atmosféry. Znečištění od leteckých společností se od roku 2005 zvýšilo o zhruba dvě třetiny a i nadále by mělo růst, protože se lety stávají cenově dostupnější. Letecký průmysl by se tak v příštích třech desetiletích mohl stát největším producentem skleníkových plynů.
Ryanair se na seznamu deseti největších znečišťovatelů ovzduší v Evropě ocitl na devátém místě. Na zbývajících příčkách se umístily energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí, nejvíce znečišťujícího fosilního paliva.
Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) se nedávno rozhodla začít řešit emise leteckého průmyslu přijetím vlastních směrnic. V nich ICAO vyzvala, aby se aerolinky snažily vykompenzovat zvýšení emisí výsadbou stromů nebo investicemi do čistších technologií. Kritici však uvádějí, že kompenzace již byly odzkoušené a ukázalo se, že nefungují, částečně i kvůli tomu, že je těžké kontrolovat jejich dodržování.