31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Léto 2023 se vepsalo do historie mimo jiné jako období, kdy zkrachovalo několik bank ve Spojených státech a kdysi slavnou Credit Suisse musela převzít UBS. Mluvilo se o bankovní krizi, tu ale poměrně rychle zažehnala ujištění centrálních bank o připravenosti řešit jakékoli systémové starosti dodávkami likvidity v míře, jaká bude potřeba, a ostatně i peníze od centrálních bank jako takové. Problémy bank jsou totiž problémem pro celou ekonomiku. Není ale bankovní krize jako bankovní krize.
Pokud si ekonomika projde bankovní krizí, aniž by to vyvolalo nějaký zásadní pokles cen akcií bank na burze, tak to sice má negativní dopad na ekonomiku, ale nijak zásadní. V takovém případě ekonomika (růst HDP) v průměru zpomalí o necelý jeden procentní bod, a to pozvolně, tedy v průběhu tří let. Po pěti letech je pak hospodářský růst zpět na svém trendu.
Něco jiného je, když se přidá pokles cen akcií bank. V případě poklesu cen o 30 % a více míra růstu ekonomiky spadne o 1,5 procentního bodu již v prvním roce. A to není vše, po třech letech je růst slabší o necelé tři procentní body a po pěti letech stále oproti trendu scházejí tři procentní body.
Jinými slovy, bankovní krize spojená s poklesem cen akcií bank se dokáže postarat o výrazné a dlouhodobé zpomalení ekonomiky. Při současných růstech hospodářství USA a eurozóny by to znamenalo recesi. Vzhledem ke stále zvýšené míře inflace si připomeňme, že recesi, která by snížila inflační tlaky.
Jak jsme na tom na konci jara 2023? Ceny akcií regionálních bank v USA spadly od začátku března celkově o 37 %. Ostatní finanční domy ale ztrácejí podstatně méně, takže celkově index cen akcií bank v USA klesá o necelých 20 %. V eurozóně je situace ještě o poznání klidnější.
Takže by to tentokrát nemuselo být tak horké, pokud jde o dopady jarní bankovní krize. Ekonomika zpomalí, což pomůže dále snížit inflaci. Ale zpomalení způsobené problémy bank nemusí být hluboké a střednědobé. Otázkou je, zda toto zpomalení bude stačit centrálním bankám v jejich boji s inflací.
Rizikem pro banky i celou ekonomiku v USA je další pokles cen komerčních nemovitostí, vůči kterým mají mají výraznou expozici zejména právě regionální banky v Americe (42 % aktiv), velké banky mají v aktivech "jen" asi 18 % komerčních realit.
A mimochodem, byť titulky typu "Krachla další banka v USA" mohou znít dramaticky, je potřeba si uvědomit specifikum Spojených států. V zemi působí přes 4 000 malých bank. Počet bank v USA je zdaleka nejvyšší ze všech zemí, přesahuje i součet celé Evropské unie. Také Čína a Indie mají řádově méně bank.