US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Kyle Bass: Fed je tlačený do kouta. Měl by zvýšit sazby, i když se to v době měnových válek Americe vlastně nehodí

Zakladatel hedgeového fondu Kyle Bass, který má na pažbě zářezy za úspěšnou sázku na kolaps amerického hypotéčního trhu i předpověď dluhové krize v Evropě, upozorňuje, že centrální banky svou uvolněnou politikou přeměnily poslední globální ekonomickou krizi ve velké vítězství bohatých. A logicky tedy porážku chudých. Fed je podle něj v nezáviděníhodné situaci.

Redakce IW
Redakce IW
3. 4. 2015 | 13:30
Úrokové sazby

Po letech nulových úroků a masivních programů na podporu ekonomiky má Fed tak trochu vystřílený prach. Sílící americká ekonomika banku nutí zvýšit sazby, už proto, aby měla v případě další otočky ekonomiky "k jihu" opět v zásobě účinnou munici. Bez ní by banka nebyla schopna reagovat na případný hlubší propad ekonomické aktivity.

Ovšem plány na zvyšování sazeb v USA vznikají v době, kdy měnovou politiku uvolňují důležité centrální banky jinde ve světě, už i tak posiluje americký dolar a ekonomové se oprávněně ptají, jak významně silnější měna ovlivní zpětně americké hospodářství.

Fed je tak podle Basse tak trochu mezi mlýnskými kameny - vyšší sazby by si zasloužila silná americká ekonomika, ale v globálním měřítku může přísnější monetární politika zapříčinit zhoršení americké konkurenceschopnosti a tamních firem (zahraniční tržby a zisky přepočítávané na dolary budou logicky nižší).

Se sílou ekonomiky je to ale trochu složitější. Období nízkých sazeb a kvantitativního uvolňování má totiž své vítěze i poražené. Akciový trh má za sebou spanilou jízdu, která nechala vydělat spíše ty bohatší, kteří drží akcie. Firmy si vylepšily rozvahy, bankéři si opět vyplácejí vysoké odměny, přibývá fúzí a akvizic (i díky levným penězům), mzdy ale rostou jen marginálně. Zjednodušeně řečeno, bohatí bohatnou a chudí zůstávají v podstatě na svém. "Příjmová nerovnost se po krizi jen prohloubila," upozorňuje Bass. "Ukažte mi někoho, kdo byl před krizí bohatý, ale teď je na tom hůře (tedy kromě bývalého šéfa Lehman Brothers Dicka Fulda)."

Akciím (v USA) pro letošní rok předpovídá investor zhruba nulové zhodnocení, tedy de facto konsolidaci po šesti letech býčího trendu.

Video je sice z konce února, hlavní Bassovy teze (i vyjádření dalších diskutujících, tedy Ashvina Chhabry z Merrill Lynch Wealth Management, Rebeccy Patterson z Bessemer Trust a Philipa Coggana z The Economist) jsou ale nadčasové. Proto má smysl se na ně podívat i zkraje druhého čtvrtletí.

Zdroj: The Economist

Centrální bankyFedInvestiční a ekonomický výhledMěnové válkySvětová ekonomikaÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně