Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, investoři čekají na Fed a sledují Irák

Evropské akcie se před zveřejněním rozhodnutí Fedu pohybovaly kolem nuly.
Britský FTSE 100 zpevnil o 0,17 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,13 % a německý DAX připsal 0,10 %. Nejvíce se dařilo telekomunikacím, ale v reakci na napětí v Iráku si vedou dobře i ropné společnosti a sektor základních materiálů. V červených číslech naopak zakončil realitní sektor a finanční služby.
"Evropské trhy jsou před rozhodnutím Fedu opatrně optimistické," říká Richard Hunter z Hargreaves Lansdown. "Mohly by být zveřejněny podrobnosti dalšího omezování tempa nákupu dluhopisů, což by signalizovalo důvěru Fedu v ekonomické oživení Spojených států. Rozvinuté státy se pohybují správným směrem navzdory současným geopolitickým rizikům," dodává.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Británie a Čína hodlají posílit vzájemné hospodářské svazky prohloubením spolupráce ve finančním sektoru. Londýn zejména usnadní zahraniční obchodní styk v čínských jüanech. Řekl to britský ministr financí George Osborne po středečním setkání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem, který je v těchto dnech na své první návštěvě Británie.
- Kypr tento týden zahájil kroky ke své první emisi dluhopisů od loňské krize. Investorům nabízí účast na rychlém oživování země z propadu spolu se stále ještě vysokými výnosy, řekli analytici agentuře Reuters. Kypr tím jde ve stopách Irska, Portugalska a Řecka, které se v minulých měsících po dluhové krizi vrátily na trhy dluhopisů, jeho návrat je ale mnohem rychlejší.
- Britská centrální banka ve středu zveřejnila zápis ze svého posledního zasedání. Vyplývá z něj, že bankéře překvapuje postoj trhů, které považují zvyšování sazeb už v letošním roce za málo pravděpodobné. Podle banky se totiž stav ekonomiky zlepšuje rychleji, než se čekalo, a zvyšování sazeb se proto blíží.
- Podle zdrojů agentury Reuters by měla americká společnost General Electric vylepšit svou nabídku na převzetí francouzského Alstomu. Francouzská vláda se následně vyjádří jak k nabídce GE, tak k nabídce německého Siemensu, který se spojil s Mitsubishi Heavy Industries a svou zvýšenou nabídku zveřejnil v úterý.
- Rusko sníží velikost záručního vkladu, který vyžaduje po amerických kartových asociací Visa a MasterCard, aby mohly v zemi působit. Řekl to ve středu vicepremiér Igor Šuvalov. Zaplacení vysokého poplatku ukládala oběma společnostem nová pravidla, která Rusko zavedlo po uvalení západních sankcí kvůli Ukrajině.
- Země ze skupiny největších ekonomik světa G20 zavedly za šest měsíců do poloviny května výrazně více opatření na omezení obchodu, než na jeho podporu, přestože oživení růstu globální ekonomiky a obchodu slábne. Celkem země zavedly 112 nových obchodních omezení, v předchozích šesti měsících to bylo 116 opatření. Vyplývá to z monitorovací zprávy vypracované Světovou obchodní organizací (WTO), Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).
- Švédskému oděvnímu řetězci Hennes & Mauritz vzrostl ve druhém fiskálním čtvrtletí zisk před zdaněním o 25 % na 7,6 miliardy švédských korun. Hospodaření podpořil vysoký zájem o novou jarní kolekci, který zvýšil její prodej i podíl na trhu. Oznámila to společnost ve středečním prohlášení.
- Stavební výroba v eurozóně v dubnu vzrostla o 0,8 % meziměsíčně a 8 % meziročně. Březnové údaje byly revidovány na 0,3% meziměsíční pokles z původně hlášeného 0,6% poklesu a 6,4% meziroční růst oproti původně uváděným 5,2 %.
Zdroj: Bloomberg