Evropské akcie se ve středu po slabých údajích o inflaci obchodovaly smíšeně, trhy čekají na čtvrteční rozhodnutí ECB

Evropské akcie ve středu po zveřejnění předběžné zprávy o listopadové inflaci podávaly smíšené výkony. Trhy čekají na čtvrteční zasedání ECB, které by mohlo přinést rozšíření stimulativní politiky.
Britský FTSE 100 připsal 0,4 %, francouzský CAC 40 naopak 0,18 % ztratil a německý DAX odepsal 0,63 %. Regionální STOXX Europe 600 zakončil jen lehce pod nulou se ztrátou 0,02 % poté, co Eurostat zveřejnil předběžné údaje o listopadové inflaci, která stagnovala na říjnovém tempu 0,1 % meziročně. Jádrová inflace, kterou trhy i ECB navíc sledují více, protože je očištěná o volatilní ceny energií a potravin, zpomalila na 0,9 % meziročně.
Trh nyní očekává, že Evropská centrální banka ve čtvrtek přistoupí k dalšímu uvolnění politiky, aby podpořila ekonomiku regionu. Ve hře jsou všechny možné nástroje, od dalšího snížení sazeb přes navýšení obejmu kupovaných dluhopisů až po prodloužení programu kvantitativního uvolňování. Tiskovou konferenci Maria Draghiho pro vás budeme po čtvrtečním zasedání ECB jako vždy sledovat živě.
Ve středu evropské akcie nejvíce stahoval dolů sektor základních materiálů. Akcie ArcelorMittal ztrácely až 10 %, než část poklesu umazaly a zakončily jen 8,8 % v mínusu poté, co Citigroup snížila jejich cílovou cenu. Do červených čísel zamířily také cenné papíry Anglo American a Glencore.
Naproti tomu se dařilo farmaceutickému sektoru poté, co banka Morgan Stanley zlepšila výhled na některé tituly v odvětví. Investiční banka zvýšila cílovou cenu akcií AstraZeneca, Roche, GlaxoSmithKline a Novartis.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Ruské ministerstvo obrany ve středu označilo Turecko za hlavního odběratele ropy od teroristické organizace Islámský stát (IS), která ji loupí právoplatným majitelům v Sýrii a Iráku. Do ropného byznysu je prý zapleten turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho rodina. Rusko tvrdí, že o tom má důkazy, zatím však ukázalo jen satelitní snímky kolon cisteren na tureckých hranicích.
- Inflace v eurozóně podle předběžných dat Eurostatu v listopadu stagnovala na říjnovém tempu 0,1 % meziročně, očekávalo se zrychlení na 0,2 %. Jádrové ceny meziročně naopak výrazně zpomalily růst na 0,9 % z říjnových 1,1 %, očekávalo se zachování tempa na 1,1 %.
- S&P snižuje rating automobilce Volkswagen z A- na BBB+ s negativním výhledem. Downgrade odráží názor analytiků S&P, že skandál s emisemi bude mít na skupinu negativní materiální dopad, a to i na podmínky financování. Rizika a náklady se mohou zvýšit, zejména vzhledem k nedávnému zveřejnění materiálu, který prokazuje také manipulace s emisemi CO2 a spotřebou paliva.
- Spojené království: Index nákupních manažerů ve stavebnictví v listopadu klesl na 55,3 bodu (odhad: 58,5 bodu, říjen: 58,8 bodu).
- Polská centrální banka ponechává hlavní úrokovou sazbu na 1,5 %.
- Do Řecka dorazila nová podoba daňového přiznání. Formulář má nyní neskutečných 56 stran a Řekové v něm musejí úřadům kromě příjmů přiznat navíc jak hotovost v domácnosti, tak šperky.
- Výnos německých dvouletých dluhopisů klesl na rekordní minimum -0,432 %.
- Litva začala dovážet elektrickou energii z Polska, zatím jen v rámci testování nového přeshraničního propojení přenosových soustav obou zemí. Oznámil to ve středu litevský provozovatel přenosové sítě Litgrid.
- Italská finanční policie ve středu prohledala kanceláře německého výrobce sportovních automobilů Porsche v severoitalském městě Padova. Uvedly to zdroje agentur ANSA a Reuters. Italské úřady prý rovněž zahájily vyšetřování vůči osmi manažerům automobilky kvůli údajným podvodům v souvislosti s emisním skandálem, který otřásá mateřským koncernem Volkswagen.
- Německá automobilka Volkswagen se dohodla s bankami na podmínkách plánovaného překlenovacího úvěru v objemu 20 miliard eur. Agentuře Reuters to sdělily zdroje obeznámené se situací. Firmě by to mělo pomoci nést náklady související se skandálem kolem falšování emisních testů. Mluvčí automobilky se ke zprávě odmítl vyjádřit.
- Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos v rozhovoru se CNBC v úterý prohlásil, že španělští voliči jsou rozumní a ve volbách, které se budou konat za méně než tři týdny, nepřistoupí k volbě, která by Španělsko vrátila do roku 2010 nebo 2011.
- Evropská komise bude vyšetřovat i daňovou dohodu mezi Lucemburskem a americkým restauračním řetězcem McDonald's. Agentuře Reuters to ve středu řekly dva zdroje informované o vyšetřování. Brusel již Lucembursko vyšetřoval kvůli daňové dohodě s automobilkou Fiat Chrysler a nyní zkoumá podobnou dohodu této země s internetovým prodejcem Amazon.
- Řecko vyměřilo tamní divizi nizozemského pivovaru Heineken pokutu 31,5 milionu eur za zneužívání dominantní pozice na trhu. Jde o největší pokutu, jakou kdy řecký antimonopolní úřad uvalil na jednotlivý podnik, informovala agentura Reuters. Divize nicméně označila rozhodnutí úřadu za nespravedlivé a hodlá proti němu podniknout právní kroky.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality

